Σελίδα 1 από 13 12311 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 1 έως 10 από 129

Θέμα: Ελαφόνησος [Elafonissos]

  1. #1
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    ΣΑΛΑΜΙΝΑ
    Μηνύματα
    21.605

    Προεπιλογή Ελαφόνησος [Elafonissos]

    Πριν καλά - καλά κλείσει ένα χρόνο το παλαιό UCC LC 21 (e.x Ελαφόνησος) που πουλήθηκε και έφυγε για το Κατάρ όπως γράφουμε στο θέμα του και ξεκίνησε το καινούριο που επίσης θα φέρει το ωραίο όνομα ΕΛΑΦΟΝΗΣΟΣ.
    Το νέο Ελαφόνησος θα έχει μήκος περίπου 33 μέτρα και πλάτος 14,5 μέτρα, δηλαδή θα είναι πιο κοντό κατά 15 μέτρα από το προηγούμενο, αλλά θα έχει το ίδιο πλάτος. Πλοιοκτήτης του είναι ο κ. Σταύρος Τσιριγωτάκης, τα σχέδια τα έχει κάνει η ναυπηγική εταιρεία Shipinvestigation Co που ανήκει στους Κους. Θηραίο-Δεληδημήτρη- Μανιό και κατασκευαστές του είναι οι Κ. Φράτης Δημήτρης και Κοτσέλης Δημήτρης που το κατασκευάζουν στο ναυπηγείο Παναγιωτάκη.
    Οι πρώτες λαμαρίνες ήλθαν στις 17/10/2014 απ' όπου και οι φωτογραφίες και αμέσως άρχισε το σκάρωμα για το νέο πλοίο.
    Εμείς από το Nautilia.gr πρωτοπόροι στα θέματα των κατασκευών, θα το παρακολουθήσουμε σιγά-σιγά να κατασκευάζεται, όπως κάνουμε καιρό τώρα με τις νέες κατασκευές και εύχομαι σε όλους τους συντελεστές καλή συνέχεια και καλά τελειώματα.

    ΕΛΑΦΟΝΗΣΟΣ Ν 01 17-10-2014.jpg ΕΛΑΦΟΝΗΣΟΣ Ν 02 17-10-2014.jpg ΕΛΑΦΟΝΗΣΟΣ Ν 03 17-10-2014.jpg
    Καλή θέαση σε όλους τους φίλους των νέων κατασκευών.

  2. #2
    Εγγραφή
    Nov 2009
    Περιοχή
    Εν πλω!
    Μηνύματα
    3.093

    Προεπιλογή

    Πολύ ευχάριστο το γεγονός ότι σε μια τόσο δύσκολη περίοδο, στη Σαλαμίνα χτίζεται ταυτοχρόνως και τρίτο πλοίο! Να ευχηθούμε καλή αποπεράτωση στο έργο, ενώ απ' ότι έμαθα η κατασκευή του πλοίου έχει ήδη ξεκινήσει με το στήσιμο της τρόπιδας και του πυθμένα.

    DSCN4915.jpg

    Υ.Γ: Μια φωτό κι από μένα όταν είχα πάει με τον Παντελή βολτίτσα στο ναυπηγείο. Την συνέχεια την αναμένουμε απ' τον Σαλαμίνιο ανταποκριτή!

  3. #3
    Εγγραφή
    Oct 2014
    Μηνύματα
    1.290

    Προεπιλογή

    Να προσθέσω και εγω φωτογραφίες που εβγαλα οταν ο φιλος μας,ηταν στο ριο,και να τον ευχαριστήσω
    για τον αγωνα της πληροφόρησης,γιατι πιστέψτε με,δεν ειναι εύκολα.

    DSCN9908.jpg DSC_2275.JPG

  4. #4

    Προεπιλογή

    Καλορίζικο να είναι είναι, με το καλό να τελειώσει και να το δούμε να ταξιδεύει.

    Θα είναι βέβαια το τρίτο στη σειρά πλοίο ανοικτού τύπου με το όνομα ΕΛΑΦΟΝΗΣΟΣ, μιας και εκτός του ΕΛΑΦΟΝΗΣΟΣ κατασκευής 1999 που ανέφερε ο Παντελής, υπάρχει ακόμα και σήμερα με το όνομα ΝΗΣΟΣ ΥΔΡΑ (έστω και σε κατάσταση πολυετούς παροπλισμού) το πρώτο ΕΛΑΦΟΝΗΣΟΣ κατασκευής 1974.

  5. #5

    Προεπιλογή

    Για ναδουμε αλλη μιαναυπηγηση step by step απο τον παντελη 7 και τα αλλα παιδια.Το προηγουμενο ελαφονησος ηταν ηδη φαρδυ αυτο πως θα ειναι αφου εχει το ιδιο πλατος αλλα λιγοτερο μηκος?

  6. #6
    Εγγραφή
    Mar 2010
    Περιοχή
    πετραλωνα
    Μηνύματα
    2.121

    Προεπιλογή

    Καλό ξεκίνημα στο πλοίο, κουράγιο στον Παντελή για το τρέξιμο που θα κάνει , και καλά τελειώματα στον πλοιοκτήτη και στα Ελληνικά χέρια .

  7. #7
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    ΣΑΛΑΜΙΝΑ
    Μηνύματα
    21.605

    Προεπιλογή

    Φτάσαμε την ώρα που το ναυπηγείο παραλάμβανε υλικά για το Ελαφόνησος.
    Ο τεχνίτης με το ρομπότ κάνει την κόλληση στα ύφαλα και για χάρη μου ξήλωσε το βόρακα για να δείτε την κόλληση.
    Τα πρώτα σχέδια για το όμορφο Ελαφόνησος και η παραλαβή συνεχίζεται, ενώ όπως βλέπεται παντού σχεδιάζονται και ετοιμάζονται κομμάτια για να προχωρήσει το πλοίο.
    Ένα μεγάλο ευχαριστώ σε όλους τους υπεύθυνους που μου επιτρέπουν και μου δίνουν την δυνατότητα να σας τα παρουσιάζω.

    ΕΛΑΦΟΝΗΣΟΣ Ν 04 04-11-2014.jpg ΕΛΑΦΟΝΗΣΟΣ Ν 07 04-11-2014.jpg ΕΛΑΦΟΝΗΣΟΣ Ν 08 04-11-2014.jpg ΕΛΑΦΟΝΗΣΟΣ Ν 10 04-11-2014.jpg ΕΛΑΦΟΝΗΣΟΣ Ν 16 04-11-2014.jpg

  8. #8

    Προεπιλογή

    Μικρούλι μεν, πολύ ...μικρούλι, αλλά και πολύ όμορφο δείχνει στα σχέδια το ΕΛΑΦΟΝΗΣΟΣ τρίτης γενιάς. Παντελή θερμώς ευχαριστούμε, είναι πραγματικά σπουδαία εμπειρία να βλέπεις το σχέδιο ενός πλοίου πριν αυτό καλά καλά ξεκινήσει να κατασκευάζεται

  9. #9
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    ΣΑΛΑΜΙΝΑ
    Μηνύματα
    21.605

    Προεπιλογή

    Στο όμορφο Ελαφόνησος άρχισαν να μπαίνουν τα χωρίσματα. Μέχρι να προχωρήσουν οι κολλήσεις και να δέσουν όλα αυτά τα κομμάτια, η περιοχή αυτή στο πλοίο είναι ευαίσθητη και όπως βλέπετε ελάχιστοι πατούν επάνω.
    Ένας από τους λίγους ήμουν και εγώ για να δείτε την κοντινή φωτο. Για όλους τους φίλους των κατασκευών.

    ΕΛΑΦΟΝΗΣΟΣ Ν 19 10-11-2014.jpg ΕΛΑΦΟΝΗΣΟΣ Ν 21 10-11-2014.jpg

  10. #10
    Εγγραφή
    Mar 2010
    Περιοχή
    πετραλωνα
    Μηνύματα
    2.121

    Προεπιλογή

    Βλέπω προχώρα και αυτό, να δω εγώ πότε θα κατέβω να τα δω από κοντά !!!!!!.

Σελίδα 1 από 13 12311 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας