Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 1 έως 10 από 29

Θέμα: Πολεμικά πλοία που μετασκευάστηκαν σε Επιβατηγά πλοία

  1. Προεπιλογή Πολεμικά πλοία που μετασκευάστηκαν σε Επιβατηγά πλοία

    Γνωρίζετε πλοία Πολεμικού ναυτικού μιας χώρας που ύστερα έγιναν ferry ή εγ ;
    Εγώ ένα ξέρω: Agios andreas της med link lines που έκανε μέχρι το 2003 τη γραμμή Πάτρα-Πρίντεζι. Ναυπήγησης 1969

  2. #2
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Πατήσια
    Μηνύματα
    1.834

    Προεπιλογή

    Το αξέχαστο επιβατηγό ΝΑΙΑΣ της Κατσουλάκου, που ήταν Γαλλικό αντιτορπιλικό.
    [I]"Δύο πράγματα είναι αιώνια, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αν και δεν είμαι σίγουρος για το πρώτο."[/I]
    [B]Αινστάιν[/B]

    [IMG]http://smiley-msn.com/Gif-Anime/Vehicules/Bateaux//38-Smiley-msn.com-Bateaux.gif[/IMG]

  3. #3
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.510

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από xara Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το αξέχαστο επιβατηγό ΝΑΙΑΣ της Κατσουλάκου, που ήταν Γαλλικό αντιτορπιλικό.
    xara επέτρεψε μου να σε διορθόσω, το ΝΑΪΑΣ είχε ναυπηγηθεί ως επιβατηγό, όπως φαίνεται και εδώ.

    Παλιότερα κυκλοφορούσαν τέτοιες φήμες και για άλλα πλοία όπως το ΑΠΟΛΛΩΝ. Αλλά τι περιμενείς, πρόσφατα γνωστός μου είπε εμπιστευτικά οτι ο ΤΑΞΙΑΡΧΗΣ ήταν παλιά ποταμόπλοιο :shock: ήμαρτον...

    Δεν είναι λίγα πάντως τα πολεμικά που μετατράπηκαν σε φέρι.
    Ορισμένα που μου έρχονται στο μυαλό είναι
    ακτοπλοϊκά που μετασκευαστηκαν μετά τον πόλεμο
    ο ΠΟΛΙΚΟΣ του Καβουνίδη (πρ.Κυκλάδες του Τόγια, πρώην Καναδική φρεγάτα)
    το ΕΡΜΟΥΠΟΛΙΣ πρ. κορβέτα τυπ. Flower
    το ΚΑΔΙΩ
    το ΛΗΜΝΟΣ και το ΑΔΡΙΑΤΙΚΟΣ των Τυπάλδων
    τα ΠΑΝΤΕΛΗΣ και ΔΕΣΠΟΙΝΑ του Φουστάνου

    και ένα πιο σύγχρονο
    το ΑΓΙΟΣ ΓΕΡΑΣΙΜΟΣ του Στρίντζη

    ενώ μετασκευαστηκαν και αρκετά σε κρουαζιερόπλοια
    π.χ. ΜΥΚΟΝΟΣ και ΡΟΔΟΣ των Τυπάλδων
    STELLA MARIS I
    κ.α.

  4. #4
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Μηνύματα
    1.263

    Προεπιλογή

    Ellinis, το ΑΔΡΙΑΤΙΚΗ ήταν όχι ΑΔΡΙΑΤΙΚΟΣ

  5. #5
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Πατήσια
    Μηνύματα
    1.834

    Προεπιλογή Κουφά που ακούσαμε για την καράβια και την ακτπλοία!

    xara επέτρεψε μου να σε διορθόσω, το ΝΑΪΑΣ είχε ναυπηγηθεί ως επιβατηγό, όπως φαίνεται και εδώ.
    Εχω λάθος εδω για το ΝΑΙΑΣ.
    Πρώην πολεμικό του Καναδικού ναυτικού, ήταν το ΔΕΣΠΟΙΝΑ του Φουστάνου, το οποίο ήρθε στην χώρα μας, λόγω των επανορθώσεων του Β' ΠΠ και ήταν αμιγώς επιβατηγό
    [I]"Δύο πράγματα είναι αιώνια, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αν και δεν είμαι σίγουρος για το πρώτο."[/I]
    [B]Αινστάιν[/B]

    [IMG]http://smiley-msn.com/Gif-Anime/Vehicules/Bateaux//38-Smiley-msn.com-Bateaux.gif[/IMG]

  6. #6

    Προεπιλογή

    Πρωην πολεμικα (βοηθητικα) ηταν και ο Αγιος Ανδρεας ΙΙ της Med Link Lines και το κρουαζεροπλοιο Μαρια Κοσμας. Και τα δυο ανηκαν στο Αυστραλιανο πολεμικο ναυτικο, το πρωτο χρησιμευε σαν ελικοπτεροφορο,αποβατικο και εκπαιδευτικο (γι'αυτο και η δευτερη γεφυρα), ενω το δευτερο ηταν ωκεανογραφικο πλοιο.

  7. #7
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Μηνύματα
    1.263

    Προεπιλογή

    Σωστά με την διαφορά ότι το ΑΓΙΟΣ ΑΝΔΡΕΑΣ ξεκίνησε την σταδιοδρομία του ως εμπορικό και αργότερα κατέληξε στο Αυστραλιανό πολεμικό ναυτικό.

  8. #8
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.510

    Προεπιλογή Lady Dina / Caribia 2

    Εντυπωσιακό είναι την ελληνική σημαία είχε σηκώσει και ένα πρώην αεροπλανοφόρο!

    Το αεροπλανοφόρο συνοδείας FENCER μετατράπηκε μετά τον πόλεμο στο μεταναστευτικό SYDNEY για τη Lauro και από το 1968 έκανε κρουαζιέρες. Το 1970 πουλήθηκε στο Βρεταννικό ταξιδιωτικό γραφείο Sovereign Cruises (που είχε ναυλώσει και το Β.ΦΡΕΙΔΕΡΙΚΗ) και μετανομάστηκε GALAXY QUEEN.
    Σε Ελληνικά χέρια ήρθε το 1973 για λογαριασμό κάποιου Κοτσοβίλη ως LADY TINA ή κάτα άλλες πηγές LADY DINA.
    Ναυλώθηκε το 1974 στη Siosa και ταξίδεψε στη Μεσόγειο χωρίς επιτυχία ως CARIBIA 2 και διαλύθηκε το 1975.

    Περισσότερα εδώ.

  9. #9

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Ellinis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εντυπωσιακό είναι την ελληνική σημαία είχε σηκώσει και ένα πρώην αεροπλανοφόρο!

    Το αεροπλανοφόρο συνοδείας FENCER μετατράπηκε μετά τον πόλεμο στο μεταναστευτικό SYDNEY για τη Lauro και από το 1968 έκανε κρουαζιέρες. Το 1970 πουλήθηκε στο Βρεταννικό ταξιδιωτικό γραφείο Sovereign Cruises (που είχε ναυλώσει και το Β.ΦΡΕΙΔΕΡΙΚΗ) και μετανομάστηκε GALAXY QUEEN.
    Σε Ελληνικά χέρια ήρθε το 1973 για λογαριασμό κάποιου Κοτσοβίλη ως LADY TINA ή κάτα άλλες πηγές LADY DINA.
    Ναυλώθηκε το 1974 στη Siosa και ταξίδεψε στη Μεσόγειο χωρίς επιτυχία ως CARIBIA 2 και διαλύθηκε το 1975.

    Περισσότερα εδώ.
    Και φωτογραφίες σε αυτό το λινκ http://www.navsource.org/archives/03/014.htm

  10. #10

    Προεπιλογή

    ¶λλα πολεμικα πλοια και μαλιστα ελληνικα που μετασκευαστηκαν σε επιβατικα εινα τα Αντιγονη και Χριστινα της Ionian Cruises, με εδρα την Κερκυρα. Προκειται για της πρωην τορπιλακατους Αιολος και Αστραπη του Π.Ν., τυπου Brave. Μαλιστα η μια απο τις δυο ειχε για προωση 3 gas turbines! Μια απο αυτες επισης θα τη δειτε στις ναυμαχιες του Πρεκα στην ταινια η ''Μεσογειος φλεγεται''.

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας