Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 1 έως 10 από 18

Θέμα: Συντηρηση Ξυλινου Τρεχαντηριου 8μ!!!

  1. #1

    Προεπιλογή Συντηρηση Ξυλινου Τρεχαντηριου 8μ!!!

    Καλησπερα σε ολους!!!!! Ειμαι Νεος στον χωρο και θα ηθελα καποιες συμβουλες ως προς την συντηρηση ενως Ξυλινου Τρεχαντηριου 8 μετρων κατασκευασμενο στην Συμη!
    Θελω να αφαιρεσω ολες τις προηγουμενες μπογιες απο την κουβερτα του καικιου και θελω να το λαδωσω μινιαρω στοκαρο ασταρωσω και μετα βαψω! Μεχρι εδω ολα καλα!!! Στο θεμα που κολλαω ειναι ο στοκος.
    Θελω να το στοκαρω με στοκο οπου θα περιεχει τσιγκο νεφτι λινελαιο κ στεγνωτικο! Θα ηθελα αν καποιος ξερει τις αναλογιες και θελει να με διαφωτισει!!!!!
    Το σκαφος ειναι κληρονομια απο τον Πατερα μου ο οποιος το αγαπουσε παρα πολυ και το φροντιζε και τωρα περασε σε εμενα κ τον αδερφο μου γι αυτο και θελω να το κανω με τον σωστο και παραδοσιακο τροπο!!!!


    Ευχαριστω πολυ εκ των Προτερων!!!!!!

  2. #2

    Προεπιλογή Γεια σου Χρηστο

    Με το καλο να δεις την βαρκα σου οπως την επιθυμεις.
    Δεiξε καμια φωτο απο το σκαρι να το δουμε , και αν πιανει το χερι σου ολα θα γινουν....
    Φιλικα P@nos

  3. #3

    Προεπιλογή Συντηρηση Ξυλινου Τρεχαντηριου 8μ!!!

    Καλησπερα! Αυτο ειναι το Τρεχαντηρακι μας!!!!
    Αυτη τη στιγμη βρισκεται καρναγιο για ετησια συντηρηση και καποιες αλλαγες!!!!
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

  4. #4

    Προεπιλογή Γεια σου Χρηστο

    Ξυσε τρυψε κουβερτα κτλ και τα λεμε οταν εισαι ετοιμος.
    Και οχι φλογιστρο ετσι!
    Φιλικα P@nos

  5. #5

    Προεπιλογή Συντηρηση Ξυλινου Τρεχαντηριου 8μ!!!

    Χεχεχε!!!! Την εχω ξυσει την κουβερτα μου πηρε 2 μερες βεβαια αλλα εγινε κουκλα! Τωρα εχω μινιαρει ενα χερακι και θελω να μινιαρω 2 ακομα και μετα τον στοκο αλλα εχω κολλησει σε αυτο το θεμα σε 2-3 μερες θα μαι ετοιμος!!! Οποτε μηπως να σπαγαμε την σιωπη?????
    Χεχεχε Φιλικα παντα!!!! Αληθεια ποιες ειναι οι αναλογιες?????
    Ευχαριστω για το ενδιαφερον!!!!

  6. #6
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Χιος
    Μηνύματα
    70

    Προεπιλογή

    Συνταγη απο ενα φιλο που εχει καταστημα με ναυτιλιακα και φτοιαχνει στοκο για τα καικια. Η συνταγη ερχεται απο τον πατερα του και χρησιμοποιει στεγνωτικο που ειναι πολυ βλαβερο υλικο. Δεν ξερει ομως τι γινοταν πριν την υπαρξη αυτου του υλικου. Πιθανως να χρησιμοποιουσαν παραπανω νεφτι και να περιμεναν παραπανω μερες να στεγνωσει. 1 κιλο τσιγκο, 2κιλα στοκο 250 γραμμαρια στεγνωτικο 200 γραμμαρια νεφτι 300 γραμμαρια λινελαιο. Βαζεις πρωτα τα μισα υγρα και προσθετεις τις σκονες σταδιακα με τα υπολοιπα υγρα για να μη σου κανει σβωλους και να γινει ομοιομορφο. Κρατα λιγα υλικα στην ακρη για να του δωσεις την υφη που θελεις. Μερικοι προσθετουν σε αυτη την ποσοτητα και ενα κουτι στοκο σπατουλας. Για τις κουπαστες καποιοι προσθετουν λιγο γρασσο στο μειγμα. Μετα απο το στοκαρισμα μερικοι περνουν ολο το σκαφος με ενα μειγμα στοκου και λαδομινιου (νομιζω ενα μερος στοκο που εφτοιαξες ενα μερος μινιο). Τον στοκο τον χρησιμοποιω στο καικι μου και κραταει καλα. Το ντουκαρισμα με το μινιο δεν το εχω κανει. Ισως σε καποια επισκευη. Καλη επιτυχια.

  7. #7

    Προεπιλογή Συντηρηση Ξυλινου Τρεχαντηριου 8μ!!!

    Καλησπερα!!!!
    Σε ευχαριστω πολυ υπερπολυτιμη η συνταγη σου!!! Σε υπερευχαριστω!!!
    Δεν ηθελα να χρησιμοποιησω απλο στοκο σπατουλας δεν θα μενα ικανοποιημενος!!!!
    Με το που φτιαξει λιγουλακι ο καιρος φτιαχνω το μιγμα και παω για στοκαρισμα!!!

  8. #8
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Χιος
    Μηνύματα
    70

    Προεπιλογή

    Το περασμα με το μειγμα στοκου και λαδομινιου το κανουν με πινελο

  9. #9

    Προεπιλογή Συντηρηση Ξυλινου Τρεχαντηριου 8μ!!!

    Ναι κατανοητο αφου οταν γινει η μιξη στοκο με λαδομινιο τοτε ρευστοποιητε κιολας λιγο ετσι??? Δεν το ειχαμε κανει ετσι με στοκομινιο ποτε αλλα θα το κανω αυτη την φορα και δεδομενου οτι εχει βγει ξυλο στην κουβερτα! Εν τω μεταξυ να προσθεσω οτι εχει λαδωθει με λινελαιο σκετο ετσι! Δεν πειραζει μετα που θα πεσει και στοκολαδομινιο τοσο καλυτερο να υποθεσω????

    Και παλι ευχαριστω πολυ!!!!

  10. #10
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Χιος
    Μηνύματα
    70

    Προεπιλογή

    Μετα το λαδι εγω περασα 3 χερια λαδομινιο και μετα στοκαρα. Το μειγμα στοκου μινιου τελευταιο.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας