Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 1 έως 5 από 5

Θέμα: Πρόβλημα στην εξωλέμβια

  1. #1
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Λίμνη Ευβοίας
    Μηνύματα
    356

    Προεπιλογή Πρόβλημα στην εξωλέμβια

    λοιπον παιδια συγχωρεστε με αν υπαρχει καποιο αλλο θεμα με αυτον τον τιτλο ή αν το τοποθετω σε λαθος ενοτητα αλλα δεν βρηκα κατι παρομοιο...λοιπόν έχω μια yamaha 30hp 1989 τρικυλινδρη με μιζα 2χρονη με εσωτερική αντλία λαδιού για την μιξη...ολα αυτά απλα για να προσδιορισω το μοντελο. Και μπαινω στο ψητο. Εδώ και κάποια χρόνια (η βάρκα έχει αγοραστεί το '04 και η μηχανη υπήρχε ήδη πανω) έχει αρχίσει και μου παρουσιάζει το εξεις πρόβλημα. Ενώ λοιπόν δουλεύει κανονικα στις μέγιστες στροφές της και μου βγάζει μια ταχύτητα 25 κομβους(η βάρκα ειναι 4,20 πολυαστερικη παρεπειπτωντος) ξαφνικά λοιπόν πέφτει η αποδοση της και συμπεριφέρεται σαν κουρασμένη. Ακούγεται δηλαδή σαν μπουκομένη και έχει και έντονο vibration, με όλα τα παρελκόμενα(ταχυτητα με το ζορι πανω απο 10 μιλια, δεν κρατάει ρελαντί κλπ.). Είχε πολύ καιρό να μου το παρουσιάσει και ξανάρχισε προχτες με τους νοτιάδες που βγήκα να συκώσω τα παραγάδια και όπως έπλεα κοντρα στο κυμά σκάω σε ενα μεγαλουτσικο και ξαφνικα τράβηξε φρένο και άρχισε τα προαναφερθεντα συμπτωματα. Αν και έχω κάποιες ιδεες για το τι φταίει θα ήθελα να ακούσω και την γνώμη κάποιου πιο έμπειρου, και επειδή ξέρ οτι το θέμα αυτό το παρακολουθείτε μηχανικοί και εμπειροι θα ήθελα να ακούσω κάποια άποψη. Ευχαριστώ πολυ...

  2. #2
    Εγγραφή
    Apr 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ--ΣΑΛΑΜΙΝΑ
    Μηνύματα
    232

    Προεπιλογή ΑΠΑΝΤΗΣΗ

    ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΓΕΙΑ ΣΟΥ Η ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟΝ ΤΟΜΕΑ ΤΗΣ ΤΡΟΦΟΔΟΣΙΑΣ.ΤΑ ΣΗΜΕΙΑ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΩΣΕΙΣ ΠΡΟΣΟΧΗ ΕΙΝΑΙ.Η ΔΕΞΑΜΕΝΗ ΚΑΥΣΙΜΟΥ,ΚΑΘΑΡΙΣΜΟΣ ΦΙΛΤΡΟΥ ΚΑΙ ΤΗΣ ΔΕΞΑΜΕΝΗΣ,Η ΑΝΑΠΝΕΥΣΤΙΚΗ ΒΑΛΒΙΔΑ ΤΗΣ ΔΕΞΑΜΕΝΗΣ,ΤΟ ΦΙΛΤΡΑΚΙ ΤΟΥ ΚΑΡΜΠΥΡΑΤΕΡ ΚΑΙ ΕΛΕΝΧΟΣ ΑΥΤΟΥ(ΠΛΩΤΗΡΑΣ,ΛΑΣΠΗ ΣΤΟ ΠΟΤΗΡΙ,ΚΑΙ ΤΟ ΜΠΕΚΑΚΙ.

  3. #3
    Εγγραφή
    May 2005
    Περιοχή
    Ν.ΜΑΚΡΗ-ΣΥΡΟ-ΤΗΝΟ
    Μηνύματα
    1.146

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από nikos1945 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΓΕΙΑ ΣΟΥ Η ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟΝ ΤΟΜΕΑ ΤΗΣ ΤΡΟΦΟΔΟΣΙΑΣ.ΤΑ ΣΗΜΕΙΑ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΩΣΕΙΣ ΠΡΟΣΟΧΗ ΕΙΝΑΙ.Η ΔΕΞΑΜΕΝΗ ΚΑΥΣΙΜΟΥ,ΚΑΘΑΡΙΣΜΟΣ ΦΙΛΤΡΟΥ ΚΑΙ ΤΗΣ ΔΕΞΑΜΕΝΗΣ,Η ΑΝΑΠΝΕΥΣΤΙΚΗ ΒΑΛΒΙΔΑ ΤΗΣ ΔΕΞΑΜΕΝΗΣ,ΤΟ ΦΙΛΤΡΑΚΙ ΤΟΥ ΚΑΡΜΠΥΡΑΤΕΡ ΚΑΙ ΕΛΕΝΧΟΣ ΑΥΤΟΥ(ΠΛΩΤΗΡΑΣ,ΛΑΣΠΗ ΣΤΟ ΠΟΤΗΡΙ,ΚΑΙ ΤΟ ΜΠΕΚΑΚΙ.
    εκτος απο τα προαναφερθέντα απο τον φίλο μας νομίζω ότι πρέπει να έχει και μία αντλία καυσίμου (και αν δεν κάνω λάθος πρέπει να είναι με μεμβράνη) ρίξε μια ματια και εκεί
    Γυαλίζει ο Σημ της μηχανής τα δυο ποδάρια.
    Ο Ρεκ λαδώνει στην ανάγκη το τιμόνι.

  4. #4
    Εγγραφή
    Apr 2007
    Περιοχή
    Παντα κοντα στην θαλασσα
    Μηνύματα
    4.510

    Προεπιλογή

    Όταν στο ξανά κάνει και έχεις την δυνατότητα ,άνοιξε το καπάκι και βαλε μια-μια τις πίπες από τα μπουζί ! Αν δεν αλλάζει συμπεριφορά ( πιθανόν ) ο συγκεκριμένος κύλινδρος δεν δουλεύει !Αν σου σβήσει αμέσως ,ξανά βαλε την μπροστά συνέχισε την διαδικασία ! Εγώ πιθανολογώ ότι είναι περισσότερο ηλεκτρικό το πρόβλημα σου , γι αυτό και μετά από το κοπάνημα στο κύμα που ανέφερες ,άλλαξε συμπεριφορά η μηχανή !
    Όλοι μας πιθανολογούμε προσπαθώντας να σε βοηθήσουμε !

  5. #5
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Λίμνη Ευβοίας
    Μηνύματα
    356

    Προεπιλογή

    Σας ευχαριστώ πολύ παιδια!!! Θα εφαρμόσω τις συμβουλες σας και θα ενημερώσω για το αποτέλεσμα!!

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας