Σελίδα 5 από 12 ΠρώτηΠρώτη ... 34567 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 41 έως 50 από 116

Θέμα: Aντιτορπιλικά κλάσης "Charles F.Adams"

  1. #41
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.127

    Προεπιλογή

    To ευχαριστούμε γιά αυτό το υπέροχο βίντεο είναι λίγο κ τουλάχιστον σε μένα ξύπνησε παλαιότερες αναμνήσεις.
    Τα ADAMS ήταν η επιτομή των αμερικάνικων Α/Τ με τις απαράμιλλες ναυτικές γραμμές.
    Ανάμεσα στα τόσα πλάνα θα σταχυολογήσω χαρακτηριστικά το αδελφό ΚΙΜΩΝ σε δεξαμενισμό,ένα ΖUBR πρώτα ακούς τον θόρυβο κ μετά βλέπεις έναν όγκο αφρού,η Φ/Θ ΘΕΤΙΣ προέκταση του ντόκου κ το ΕΞΠΡΕΣ ΑΦΡΟΔΙΤΗ επι Ηellas Ferries.
    Επισημαίνω ιδιαίτερα την ύπαρξη κ την χρήση μπούμας (πώς λέγεται στην επίσημη ορολογία του ΠΝ κάτι που έχει εκλείψει πλέον. Εδώ την βλέπουμε ανοιγμένη έτσι όπως πρέπει γιά να δένουν την πετρελαιάκατο χωρίς να κτυπιέται με το πλοίο κ να μπαινοβγαίνει ο κόσμος.
    Τώρα πιά αρκούνται να δένουν την ΠΑΚ στην πρύμη της φρεγάτας.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ : 23-01-2013 στις 14:02

  2. #42

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επισημαίνω ιδιαίτερα την ύπαρξη κ την χρήση μπούμας (πώς λέγεται στην επίσημη ορολογία του ΠΝ; ) κάτι που έχει εκλείψει πλέον. Εδώ την βλέπουμε ανοιγμένη έτσι όπως πρέπει γιά να δένουν την πετρελαιάκατο χωρίς να κτυπιέται με το πλοίο κ να μπαινοβγαίνει ο κόσμος.
    Τώρα πιά αρκούνται να δένουν την ΠΑΚ στην πρύμη της φρεγάτας.
    Βαρδαλάντζα την ξερω εγώ τη μπούμα για τη βάρκα, όπως βλέπω εδώ στο Πολεμικό Ναυτικό ονομάζεται "λεμβούχος" (μη σας παραξενεύει η πηγή, από εκεί προέρχονται οι περισσότερες ονομασίες που χρησιμοποιεί ακόμη και σήμερα το ΠΝ)
    Δεν κατάλαβα αν στο βίντεο το ΕΞΠΡΕΣ ΑΦΡΟΔΙΤΗ κατέβασε τη σημαία του για να χαιρετήσει το πολεμικό, όπως επιβάλει η ναυτική παράδοση (και σύμφωνα με τους κανονισμούς όλων των πολεμικών ναυτικών το πολεμικό πρέπει ανατποδώσει το χαιρετισμό κατεβάζοντας τη δικιά του).
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Παναγιώτης : 23-01-2013 στις 19:58

  3. #43
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Νάξος, Κέρκυρα, Ηγουμενιτσα
    Μηνύματα
    45

    Προεπιλογή Γηράσκω αεί διδασκόμενος!

    Αγαπητοί φίλοι Παναγιώτη και Βίκτωρ Χιώτη σας ευχαριστώ ιδιαίτερα τόσο για τη συνδρομή σας στο θέμα όσο και επειδή επιτέλους μαθαίνω την αλήθεια για την πλώρη του πλοίου που πέρασα 8 μήνες. Όσο ήμουν στο καράβι και υπηρετούσα, λέγονταν διάφορα για το θέμα αυτό (δεν ξέρω αν τα λεγόμενα ήταν ακούσια ή... εκούσια!). Βλέποντας όμως τη φωτογραφία που ανέβασε ο Παναγιώτης είναι ξεκάθαρο πως από την αρχή είχε αυτήν την πλώρη. Και από τη διευκρίνιση που γίνεται από τον ίδιο (τα Adams από το 220 έως το 224 είχαν νέο σόναρ και για το λόγο αυτόν άλλη πλώρη), διαπιστώνω (έστω κι αργά) πως ότι άκουγα πάνω στο καράβι ήταν τελικά... παραμύθια!! Πάντως μία λεπτομέρεια είναι ότι τελικά δεν είχε μόνο ο Νέαρχος τη διαφορετική πλώρη αλλά -σύμφωνα με τα νούμερα των πλοίων- και το Ε.Byrd (223), εκείνο που είχε πάει από την αρχή στα Χανιά με σκοπό την εξυπηρέτηση (σε ανταλλακτικά) των υπολοίπων...
    Συμπέρασμα: Γηράσκω αεί διδασκόμενος!!
    Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες!

  4. #44
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.127

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Παναγιώτης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βαρδαλάντζα την ξερω εγώ τη μπούμα για τη βάρκα, όπως βλέπω εδώ στο Πολεμικό Ναυτικό ονομάζεται "λεμβούχος" (μη σας παραξενεύει η πηγή, από εκεί προέρχονται οι περισσότερες ονομασίες που χρησιμοποιεί ακόμη και σήμερα το ΠΝ)
    Δεν κατάλαβα αν στο βίντεο το ΕΞΠΡΕΣ ΑΦΡΟΔΙΤΗ κατέβασε τη σημαία του για να χαιρετήσει το πολεμικό, όπως επιβάλει η ναυτική παράδοση (και σύμφωνα με τους κανονισμούς όλων των πολεμικών ναυτικών το πολεμικό πρέπει ανατποδώσει το χαιρετισμό κατεβάζοντας τη δικιά του).
    Προσωπικά μ' αρέσει η ορολογία του ΠΝ η οποία εν πολλοίς προέρχεται από τα αρχαία ελληνικά κ σε σχέση με τους άλλους κλάδους των Ε.Δ. πάλι διαφέρει π.χ εφοδεία,έφοδος λένε οι άλλοι κλπ κλπ.Τώρα με την κοινή βασική εκπαίδευση (προπαίδευση κατά ΠΝ) στην Τρίπολη,πολύ φοβάμαι αυτή η διαφορετικότητα θα χαθεί...
    Δυστυχώς το κατέβασμα της σημαίας έχει ατονίσει. Εδώ στις προσβάσεις του Πειραιά άντε κανένας ψαρωμένος ξένος το κάνει όταν συναντήσει πολεμικό.
    Κάποτε περνούσαμε το Γιβραλτάρ κ ανεβοκατεβάσαμε την σημαία σε ελικόπτερο του Αμερ. ΠΝ που πετούσε πολύ κοντά μας.Αργότερα διαπίστωσα ότι αυτό προερχόταν από Α/Τ κλάσης Spruance.

  5. #45
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.127

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Α/Τ ΝΕΑΡΧΟΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αγαπητοί φίλοι Παναγιώτη και Βίκτωρ Χιώτη σας ευχαριστώ ιδιαίτερα τόσο για τη συνδρομή σας στο θέμα όσο και επειδή επιτέλους μαθαίνω την αλήθεια για την πλώρη του πλοίου που πέρασα 8 μήνες. Όσο ήμουν στο καράβι και υπηρετούσα, λέγονταν διάφορα για το θέμα αυτό (δεν ξέρω αν τα λεγόμενα ήταν ακούσια ή... εκούσια!). Βλέποντας όμως τη φωτογραφία που ανέβασε ο Παναγιώτης είναι ξεκάθαρο πως από την αρχή είχε αυτήν την πλώρη. Και από τη διευκρίνιση που γίνεται από τον ίδιο (τα Adams από το 220 έως το 224 είχαν νέο σόναρ και για το λόγο αυτόν άλλη πλώρη), διαπιστώνω (έστω κι αργά) πως ότι άκουγα πάνω στο καράβι ήταν τελικά... παραμύθια!! Πάντως μία λεπτομέρεια είναι ότι τελικά δεν είχε μόνο ο Νέαρχος τη διαφορετική πλώρη αλλά -σύμφωνα με τα νούμερα των πλοίων- και το Ε.Byrd (223), εκείνο που είχε πάει από την αρχή στα Χανιά με σκοπό την εξυπηρέτηση (σε ανταλλακτικά) των υπολοίπων...
    Συμπέρασμα: Γηράσκω αεί διδασκόμενος!!
    Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες!
    Κοίτα κ εγώ στη θητεία μου άκουγα διάφορα γιά τα καράβια αλλά επειδή από παιδάκι έχω ασχοληθεί με το αντικείμενο δεν έδινα πάντα βάση ακόμα κ αν τα έλεγαν μόνιμοι. Αλλά κ στα εμπορικά που συζητάμε εδώ,πολλές φορές πληροφορίες που είναι από "μέσα" αποδεικνύονται ράδιο αρβύλα.
    Να σε διορθώσω,είχα πει γιά τα νούμερα DDG20-DDG24 κ το RICHARD E. BYRD ήταν το DDG23. Αφού το πλοίο δεν ενεργοποιήθηκε από το ΠΝ δεν πήρε ελληνικό νούμερο.

  6. #46
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Νάξος, Κέρκυρα, Ηγουμενιτσα
    Μηνύματα
    45

    Προεπιλογή Και τυφλός και κολλημένος στο παρελθόν!!

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να σε διορθώσω,είχα πει γιά τα νούμερα DDG20-DDG24 κ το RICHARD E. BYRD ήταν το DDG23. Αφού το πλοίο δεν ενεργοποιήθηκε από το ΠΝ δεν πήρε ελληνικό νούμερο.
    Sorry... Έχεις απόλυτο δίκιο... Το E.Byrd είναι το 23 και όχι το 223 που ανοήτως έγραψα και ζητώ συγνώμη από το forum... Κολλημένος με το παρελθόν μου (για μένα ο Νέαρχος "γεννήθηκε" ως D219 και όχι ως DDG24) έβαλα και το... διακοσάρι μπροστά!! Μάλιστα η αρίθμηση των Adams ξεκίναγε με το DDG2 (αλήθεια, γιατί όχι από το 1?) που ήταν φυσικά αυτό που έδωσε το όνομά του και σε όλο τον τύπο των εν λόγω Α/Τ και λεγόταν Charles F. Adams!
    Δε γράφω άλλα όμως γιατί έχω καταντήσει παραπληροφόρηση!!
    Και για να εξιλεωθώ, ένα link από τη wikipedia με photo του Νεάρχου στα νιάτα του, όταν ακόμα έπλεε ως αμερικανίδα Waddell:
    http://en.wikipedia.org/wiki/File:US...l_(DDG-24).jpg
    Δεν ξέρω αν η φωτογραφία είχε "πειραχτεί" καλλιτεχνικά, ωστόσο τη βλέπω και αισθάνομαι ότι ήταν ένα από τα καλύτερα σκαριά που πέρασαν από τα ελληνικά νερά... Απλά πανέμορφο.

  7. #47

    Προεπιλογή

    Για να επιβεβαιώσουμε τη διαφορά στο σόναρ και που επέβαλε τη διαφορά στις άγκυρες μια φωτογραφία (από το Navsource) του RICHARD E. BYRD DDG 23 σε δεξαμενή που φαίνεται το σόναρ SQS-23 που ίδιο έιχε ο Νέαραχος.

    05012319.jpg
    Στο βίντεο στην προηγούμενη σελίδα φαίνεται σε κάποια στιγμή το Α/Τ Κίμων στη δεξαμενή του ναυστάθμου όπου διακρίνεται η διάταξη του σόναρ στα προηγούμενα πλοία της κλάσης.

  8. #48
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.127

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Α/Τ ΝΕΑΡΧΟΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Sorry... Έχεις απόλυτο δίκιο... Το E.Byrd είναι το 23 και όχι το 223 που ανοήτως έγραψα και ζητώ συγνώμη από το forum... Κολλημένος με το παρελθόν μου (για μένα ο Νέαρχος "γεννήθηκε" ως D219 και όχι ως DDG24) έβαλα και το... διακοσάρι μπροστά!! Μάλιστα η αρίθμηση των Adams ξεκίναγε με το DDG2 (αλήθεια, γιατί όχι από το 1?) που ήταν φυσικά αυτό που έδωσε το όνομά του και σε όλο τον τύπο των εν λόγω Α/Τ και λεγόταν Charles F. Adams!
    Δε γράφω άλλα όμως γιατί έχω καταντήσει παραπληροφόρηση!!
    Και για να εξιλεωθώ, ένα link από τη wikipedia με photo του Νεάρχου στα νιάτα του, όταν ακόμα έπλεε ως αμερικανίδα Waddell:
    http://en.wikipedia.org/wiki/File:US...l_(DDG-24).jpg
    Δεν ξέρω αν η φωτογραφία είχε "πειραχτεί" καλλιτεχνικά, ωστόσο τη βλέπω και αισθάνομαι ότι ήταν ένα από τα καλύτερα σκαριά που πέρασαν από τα ελληνικά νερά... Απλά πανέμορφο.
    Γι' αυτό είμαστε εδώ στο nautilia,κανείς δεν είναι παντογνώστης.
    Το DDG1 ήταν το GYATT,αντιτορπιλικό κλάσης GEARING (αυτά που γνωρίσαμε στην Ελλάδα εκσυγχρονισμένα σαν FRAM) κ το οποίο μετασκευάστηκε στο πρώτο αμερικάνικο πυραυλοφόρο Α/Τ. Αυτό σημαίνει άλλωστε η σύντμηση DDG: guided missiles destroyer.Τύπος που η κύρια αποστολή του είναι η αντιαεροπορική άμυνα περιοχής.
    Μπορεί το πλοίο να είναι γενικού θηλυκού στα αγγλικά αλλά κ στα αρχαία ελληνικά (η ναυς) αλλά ο...καημένος ο Wadell πλοίαρχος ήταν ο άνθρωπος! Οι Αμερικάνοι δίνουν σε Α/Τ κ Φ/Γ ονόματα ηρώων.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ : 25-01-2013 στις 09:50

  9. #49

    Προεπιλογή

    Ένα ακόμα βίντεο, συνέχεια αυτού της προηγούμενης σελίδας από τον τότε Κυβερνήτη και σήμαερα υποναύραρχο εα που βλέπουμε μια πετρέλευση εν πλω:
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Παναγιώτης : 27-01-2013 στις 11:15

  10. #50
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.127

    Προεπιλογή

    Περιέργως εάν επρόκειτο γιά γιορτή, μόνο το ΕΚ.Π ΑΡΗΣ Α74 φέρει σημαιοστολισμό δλδ επίσημο στην πλώρη κ σημαία στους 2 ιστούς κ πρύμη.
    Σίγουρα θα ήταν κατά την διάρκεια εκπαιδευτικού πλου των Σχολών του ΠΝ από αυτά που γίνονται συνήθως ΣΚ.
    Η πετρέλευση εν πλω όταν γίνεται με καιρό απαιτεί ιδιαίτερες ναυτικές δεξιότητες. Σε καιρό πολέμου λόγω της ουσιαστικά μηδενικής ικανότητας ελιγμών των εμπλεκομένων πλοίων,αυτά είναι πολύ ευάλωτα σε εχθρική προσβολή.

Σελίδα 5 από 12 ΠρώτηΠρώτη ... 34567 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας