Σελίδα 1 από 12 12311 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 1 έως 10 από 116

Θέμα: Aντιτορπιλικά κλάσης "Charles F.Adams"

  1. #1
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Νάξος, Κέρκυρα, Ηγουμενιτσα
    Μηνύματα
    45

    Προεπιλογή Α/Τ ΝΕΑΡΧΟΣ (D-219)

    Θα ήταν ιεροσυλία να χρησιμοποιώ τόσο καιρό το όνομά του και να μην ανοίξω ένα θέμα γι’ αυτόν και τα τέσσερα αδέλφια του. Αντιτορπιλικό Νέαρχος λοιπόν… Α/Τ τύπου Adams. Τα Adams ήρθαν στην Ελλάδα το 1993. Πλοία ναυπηγημένα στη δεκαετία από το 1960 έως το 1964, με σημαντικό τους πλεονέκτημα τα βλήματα Standard τα οποία είχαν βεληνεκές περίπου 40 χλμ., τα δυο πεντάρια πυροβόλα τους και τα βλήματα Harpoon.
    Ο Νέαρχος καθελκύστηκε στις 26/12/63. Το όνομά του ήταν Waddel και είχε το διακριτικό DDG-24. Η Waddel λοιπόν ήρθε στην Ελλάδα 30 Νοεμβρίου 1992 και πήρε το διακρτιτικό D-219. Τα άλλα τέσσερα αδελφάκια του (της), ήταν ο Κίμωνας D-218 (στις Η.Π.Α. DDG-18 Semmes), ο Φορμίωνας D-220 (στις Η.Π.Α. DDG-16 Strauss), ο Θεμιστοκλής D-218 (στις Η.Π.Α. DDG-15 Berkley)
    και το αβάπτιστο στην Ελλάδα DDG-23 Richard E Byrd, το οποίο πήγε στο ναύσταθμο της Κρήτης για να εξυπηρετήσει τα άλλα τέσσερα σε ανταλλακτικά κ.τ.λ.
    Τα πλοία πήραν το όνομά τους (Adams) από το πρώτο στη σειρά που ονομαζόταν Charles F. Adams.
    H Waddel λοιπόν είχε μία ιδιομορφία σε σχέση με τα αδέλφια της. Είχε δύο άγκυρες μπροστά όπως όλα τα πλοία αλλά όχι αντικρυστά… Η μία ήταν δεξιά και η άλλη ακριβώς στη μέση της πλώρης. Λεγόταν στο πλοίο ότι όταν η Waddel είχε το ατύχημα με το BRINKLEY BASS το 1966, καταστράφηκε εντελώς η πλώρη με αποτέλεσμα να «ραφτεί» νέα πλώρη στο καράβι γι’ αυτό και το διαφορετικό…
    Μία άλλη φήμη που ακουγόταν στο Νέαρχο για την εποχή που ήταν Waddel ήταν πως πάνω στο πλοίο είχαν γίνει εκτελέσεις βιετκόνγκ. Αλλά αυτά ανήκουν στη σφαίρα του μύθου…
    Το πλοίο όταν υπηρέτησα εγώ είχε μέγιστη ταχύτητα 30 κόμβους την οποία ωστόσο δύσκολα έπιανε. Όταν ωστόσο συνέβαινε αυτό ήταν καταπληκτικό για τόσο μεγάλο και βαρύ πλοίο το πόσο σήκωνε την πλώρη και πόσο βύθιζε την πρύμνη.
    Καλύτερη εμπειρία η STANAVFORMED που πέρασα μέσα στο πλοίο φθινόπωρο του 1997 πλέοντας στην Αδριατική με γεμάτο 9άρι και το πλοίο να γυρίζει μία από τη μία και μία από την άλλη. Κάποιοι από τους μόνιμους θυμήθηκαν τότε την πρώτη διεθνή άσκηση του Νεάρχου κάπου στον Ατλαντικό (Γαλλία) όταν πρωτοήρθε στην Ελλάδα που είχαν βρει θάλασσα 12 μποφώρ. Το καράβι λέγανε πλάγιαζε τόσο που ο ιστός σχεδόν ακουμπούσε στη θάλασσα!
    Μαύρη στιγμή στην ελληνική του ιστορία ήταν ο θάνατος του Κ/στή Ρούσση και ο τραυματισμός των Ακ/στών Βυθούλκα και Σταυράκη.
    Να και μερικές διευθύνσεις για να βρείτε στοιχεία:
    http://www.usswaddell.com/nearchos/nearchos.htm
    http://www.navysite.de/dd/ddg24.htm
    http://www.usswaddell.com/nearchos/sinkex/nearchossinkex.htm
    http://www.hellenicnavy.gr/upload/At%20Nearxos.jpg
    Αυτά για αρχή… Όποιος φίλος μπορεί ας ανεβάσει υλικό…
    ΜΕΓΑ ΤΟ ΤΗΣ ΘΑΛΑΣΣΗΣ ΚΡΑΤΟΣ

  2. #2
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    453

    Προεπιλογή

    Είχα την τύχη και την τιμή να είμαι στο πλήρωμα παραλαβής του Α/Τ ΝΕΑΡΧΟΣ ως μηχανικός στο πλωριό λεβητοστάσιο στο San Diego το 1991.Πραγματικά στεναχωρέθηκα για τη τύχη των όμορφων αυτών σκαριών, είχαμε ρίξει πολύ δουλειά στο πλοίο, πριν το παραλάβουμε ως USS Wadell μόλις είχε επιστρέψει από εξάμηνο ταξίδι ως πλοίο αποτροπής του εμπορίου ναρκωτικών στα νερά της Κολομβίας και δεν ήταν και στην καλύτερη κατάσταση.
    Εύχομαι στον υπόλογό μου Αρχικελευστή (τότε) Γ.Λύκο και στον βοηθό του Επικελευστή (τότε) Βουνό καλές θάλασσες αν υπηρετούν ακόμα.Τον Α' και Β' μηχανικό ούτε που τους θυμάμαι καν, θυμάμαι όμως κάποιον ανθυποπλοίαρχο (τότε) μηχανικό τον Παμπλένη, ενώ ο ύπαρχος Παληάτσος δεν μου είχε αφήσει και τις καλύτερες των εντυπώσεων για να μη χαρακτηρίσω αλλιώς, ο κυβερνήτης αντιπλοίαρχος τότε Καρλής μου έδινε την εντύπωση πολύ καλού αξιωματικού.
    Κάπου έχω φυλάξει το φυλλάδιο που είχε εκδόσει τότε το ΠΝ για την τελετή παράδοσης παραλαβής στο S.Diego, θα το σκανάρω να το παραθέσω.

  3. #3
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    453

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Α/Τ ΝΕΑΡΧΟΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...τότε την πρώτη διεθνή άσκηση του Νεάρχου κάπου στον Ατλαντικό (Γαλλία) όταν πρωτοήρθε στην Ελλάδα που είχαν βρει θάλασσα 12 μποφώρ. Το καράβι λέγανε πλάγιαζε τόσο που ο ιστός σχεδόν ακουμπούσε στη θάλασσα!

    Φίλε μου δεν ήταν ακριβώς άσκηση, αλλά εθιμοτυπική αποστολή του Νέαρχου ως πλοίου του Ελληνικού Πολεμικού Ναυτικού στους εορτασμούς για τα 50 χρόνια της Μάχης του Ατλαντικού.Το λιμάνι που φιλοξενούσε τους εορτασμούς ήταν το Λίβερπουλ τότε τον Μάϊο του 1992.Στο ταξίδι λοιπόν από το Γιβραλτάρ μέχρι τις δυτικές ακτές της Αγγλίας ήταν εφιαλτικό, τέτοιο καιρό δεν έχω ξαναδεί, πραγματικά νόμιζες ότι το πλοίο θα σπάσει.Επί 20 ώρες είμασταν όλοι σε επιφυλακή καμμία βάρδια δεν άλλαξε απ' όσο θυμάμαι.Θυμάμαι επίσης τη φασαρία που είχε γίνει στην επιστροφή από τον Αρχιεπιστολέα γιατί τέθηκε το πλοίο και το προσωπικό σε τέτοιο κίνδυνο ενώ δεν υπήρχει ιδιαίτερος λόγος.Το ταξίδι εκείνο ήταν η αρχή για να αλλάξει σχεδόν όλη η διοίκηση του Νέαρχου.



    Αναμνήσεις που τόσα χρόνια τις έχω θάψει στο πίσω μέρος του μυαλού μου και δεν θέλω καν να τις ανακαλώ...

  4. #4
    Εγγραφή
    Apr 2007
    Περιοχή
    Παντα κοντα στην θαλασσα
    Μηνύματα
    4.510

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Joyrider Εμφάνιση μηνυμάτων
    ο κυβερνήτης αντιπλοίαρχος τότε Καρλής μου έδινε την εντύπωση πολύ καλού αξιωματικού.
    Τον Καρλη τον είχα ύπαρχο στο 214 Α/Τ Σαχτούρης το 1981 .
    Καλός αξιωματικός !

  5. #5
    Εγγραφή
    Apr 2007
    Περιοχή
    Παντα κοντα στην θαλασσα
    Μηνύματα
    4.510

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Α/Τ ΝΕΑΡΧΟΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάποιοι από τους μόνιμους θυμήθηκαν τότε την πρώτη διεθνή άσκηση του Νεάρχου κάπου στον Ατλαντικό (Γαλλία) όταν πρωτοήρθε στην Ελλάδα που είχαν βρει θάλασσα 12 μποφώρ. Το καράβι λέγανε πλάγιαζε τόσο που ο ιστός σχεδόν ακουμπούσε στη θάλασσα!
    Υπερβολές !!Αν είχε πάρει τέτοια κλήση ,θα είχανε βουλιάξει από τα κακά που θα τους είχαν φύγει !

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Joyrider Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλε μου δεν ήταν ακριβώς άσκηση, αλλά εθιμοτυπική αποστολή του Νέαρχου ως πλοίου του Ελληνικού Πολεμικού Ναυτικού στους εορτασμούς για τα 50 χρόνια της Μάχης του Ατλαντικού.Το λιμάνι που φιλοξενούσε τους εορτασμούς ήταν το Λίβερπουλ τότε τον Μάϊο του 1992.Στο ταξίδι λοιπόν από το Γιβραλτάρ μέχρι τις δυτικές ακτές της Αγγλίας ήταν εφιαλτικό, τέτοιο καιρό δεν έχω ξαναδεί, πραγματικά νόμιζες ότι το πλοίο θα σπάσει.
    Είναι αλήθεια όμως όπως έχουμε ξαναπεί εδώ σε μια τέτοια ρότα ,αν έχει και καιρό ,τα πράγματα είναι πολύ ζόρικα ! Ιδίως στον Μπέη .......ο Θεος να σε φυλαει !

  6. Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από mastrokostas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπερβολές !!Αν είχε πάρει τέτοια κλήση ,θα είχανε βουλιάξει από τα κακά που θα τους είχαν φύγει !
    Ίσως στην περίπτωση αυτή να είναι υπερβολή, ομως αναφέρεται περιστατικό τον Δεκέμβριο 1944 κοντά στις Φιλιππίνες, όπου τρία αντιτορπιλικά (USS Spence, USS Hull, and USS Monaghan) βυθίστηκαν σε τυφώνα κατά τον τρόπο αυτό, δηλαδή διατοίχειση που προκάλεσε μεγάλη ειρροή νερού στις καπνοδόχους. Ελαχιστοι επέζησαν από τα πληρώματα.

  7. #7
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    453

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από mastrokostas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τον Καρλη τον είχα ύπαρχο στο 214 Α/Τ Σαχτούρης το 1981 .
    Καλός αξιωματικός !

    Τώρα είναι σε αποστρατεία.Τον είχα δεί σε συνεντευξη στα γεγονότα στην Αλβανία που ήταν με το βαθμό του Πλοιάρχου αρχηγός της μοίρας που εκκένωνε τη χώρα από τους ξένους πολίτες.Επιχειρησιακά άριστος αξιωματικός, τώρα τι έλεγε από ναυτοσύνη θα σε γελάσω δεν έχω άποψη, άλλωστε μηχανικός ήμουν...

  8. #8
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    453

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από mastrokostas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπερβολές !!Αν είχε πάρει τέτοια κλήση ,θα είχανε βουλιάξει από τα κακά που θα τους είχαν φύγει !



    Είναι αλήθεια όμως όπως έχουμε ξαναπεί εδώ σε μια τέτοια ρότα ,αν έχει και καιρό ,τα πράγματα είναι πολύ ζόρικα ! Ιδίως στον Μπέη .......ο Θεος να σε φυλαει !


    Φίλε μου δεν είμαι ναυτικός, άσχετα αν έχω τελειώσει κι εγώ ένα ΔΛΕΝ και κάποια ΑΕΝ, ταξίδεψα πολύ λίγο, δεν μου άρεσε η όλη φάση και τα παράτησα, οπότε δεν έχω άποψη για μεγάλα ταξίδια ούτε και έχω κινδυνεύσει ποτέ μου όπως άλλοι συμφορουμίτες που προφανώς είναι το επάγγελμά τους, που σέβομαι και τιμώ, άλλωστε θαλασοδαρμένα λεφτά με ανέστησαν κι εμένα...Θεωρώ ότι η Θάλασσα και ο κίνδυνος είναι ίδια για όλους είτε στο Πολεμικό, είτε στο Εμπορικό Ναυτικό...

    Θα χαρώ να πιούμε μιά μπυρίτσα στη συνάντηση !!

  9. #9
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    453

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από sv1xv Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ίσως στην περίπτωση αυτή να είναι υπερβολή, ομως αναφέρεται περιστατικό τον Δεκέμβριο 1944 κοντά στις Φιλιππίνες, όπου τρία αντιτορπιλικά (USS Spence, USS Hull, and USS Monaghan) βυθίστηκαν σε τυφώνα κατά τον τρόπο αυτό, δηλαδή διατοίχειση που προκάλεσε μεγάλη ειρροή νερού στις καπνοδόχους. Ελαχιστοι επέζησαν από τα πληρώματα.


    Οντως έτσι έγινε !! Το Spence ήταν κλάσης Φλέτσερ σαν τα δικά μας, ενώ τα άλλα δύο κλάσης Φάραγκουτ.Είχε κλίση 72 μοιρών !!!!!

    On 17 December, Spence prepared to refuel and pumped out all of the salt water ballast from her tanks; but rough seas caused the fueling operation to be cancelled. The next day, the weather worsened and the storm turned into a major typhoon. As the ships wallowed in canyon-like troughs of brine, Spence's electrical equipment got wet from great quantities of sea water taken on board. After a 72 degree roll to port, all of the lights went out and the pumps stopped. The rudder jammed; and, after a deep roll to port about 1100, Spence capsized and sank. Only 24 of her complement survived. One of the 24 survivors was David Moore, an African American who floated at sea for two days and also was responsible for saving the lives of two other men. Hull (DD-350) and Monaghan (DD-354) were also sunk in the typhoon. Spence was struck from the Navy list on 19 January 1945.


    http://en.wikipedia.org/wiki/USS_Spence_(DD-512)

  10. #10
    Εγγραφή
    Apr 2007
    Περιοχή
    Παντα κοντα στην θαλασσα
    Μηνύματα
    4.510

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Joyrider Εμφάνιση μηνυμάτων
    On 17 December, Spence prepared to refuel and pumped out all of the salt water ballast from her tanks; but rough seas caused the fueling operation to be cancelled. The next day, the weather worsened and the storm turned into a major typhoon. As the ships wallowed in canyon-like troughs of brine, Spence's electrical equipment got wet from great quantities of sea water taken on board. . Spence was struck from the Navy list on 19 January 1945.


    http://en.wikipedia.org/wiki/USS_Spence_(DD-512)

    Εδώ αναφέρετε κάτι πολύ σημαντικό !!!!

Σελίδα 1 από 12 12311 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας