Σελίδα 10 από 12 ΠρώτηΠρώτη ... 89101112 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 91 έως 100 από 116

Θέμα: Aντιτορπιλικά κλάσης "Charles F.Adams"

  1. #91
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    453

    Προεπιλογή

    Κλιματισμό θυμάμαι ότι είχαμε κι εμείς στα υποφράγματα και στο Μιαούλη και στο Νέαρχο, αλλιώς δεν ζούσες, πολύ απλά.

    Κάτι άλλο που μου ήρθε στο μυαλό, ο Νέαρχος είχε πλήρες ιατρείο με μηχανήματα για σηπτικό χειρουργείο και ειδικό κρεββάτι για αντιμετώπιση εγκαυμάτων, θυμάμαι σαν να είναι τώρα τον ύπαρχο να διατάζει τον υπεύθυνο αξιωματικό να τα ξηλώσει όλα και να ανοίξει τον χώρο γιατί "στην Ελλάδα δεν χρειάζονται, έχουμε το ΝΝΑ κοντά...βάλε μερικούς φαντάρους να τα ξηλώσουν".

    Πάντως κατ' εμέ δεν θα ήταν κακό να είχαμε τις καφετιέρες, αλλά συμφωνώ με το Μαστροκώστα ότι το κόμπλεξ τους ήταν απύθμενο, λες και θα μας έπεφτε το ίματζ χαχαχαχαχαχαχαχαχα...προφανώς σήμερα το ΠΝ είναι τελείως διαφορετικό από τότε.

  2. #92
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.126

    Προεπιλογή

    Φίλε Joyrider,η αλήθεια είναι ότι άλλες ανάγκες έχουν οι Αμερικάνοι που ταξιδεύουν στους ωκεανούς. Αλλά δεν περίμενα ότι θα ξήλωναν ένα τόσο χρήσιμο ιατρείο, σου λέει "κ εμείς οι παλιοί τι πάθαμε χωρίς αυτό".
    Ο χώρος αυτός τι έγινε ή του άρεσε η άπλα;
    Σε μερικά θέματα δεν νομίζω να έχει αλλάξει κ πολύ η νοοτροπία...

  3. #93
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    453

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλε Joyrider,η αλήθεια είναι ότι άλλες ανάγκες έχουν οι Αμερικάνοι που ταξιδεύουν στους ωκεανούς. Αλλά δεν περίμενα ότι θα ξήλωναν ένα τόσο χρήσιμο ιατρείο, σου λέει "κ εμείς οι παλιοί τι πάθαμε χωρίς αυτό".
    Ο χώρος αυτός τι έγινε ή του άρεσε η άπλα;
    Σε μερικά θέματα δεν νομίζω να έχει αλλάξει κ πολύ η νοοτροπία...
    Ιατρείο είχε παραμείνει αλλά με περισσότερη "άπλα", το λέω μετά γνώσεως γιατί ήμουν ένας από τους "φαντάρους" όπως μας έλεγε ο τύπος, που ήμουν στην ομοχειρία που τα ξηλώσαμε, μετά δεν ξέρω τι έγινε. Έφυγα από το πλοίο με μετάθεση τον Φεβρουάριο του '93 για την ΥΝΤΕΛ στη Λέρο (!!!!!) μέχρι την απόλυσή μου τον Μάϊο του ίδιου χρόνου. Ο εν λόγω ύπαρχος ήταν πολύ περίεργος άνθρωπος, στρατιωτικός μέχρι εκεί που δεν πάει, ανέκφραστος πάντα, δεν τον είχα δει ποτέ να χαμογελάει ή να χαίρεται για κάτι (!!!!!), και όλα αυτά τα χρόνια που διάβαζα διάφορες ειδήσεις για το ΠΝ δεν άφηνε και τις καλύτερες των εντυπώσεων στους κατωτέρους του, και σε συζητήσεις με διάφορους φίλους και γνωστούς στελέχη του ΠΝ όλοι διαολόστελναν όταν ανέφερα το όνομά του. Έφτασε μέχρι υποναύαρχος νομίζω. Τεσπά δεν τον παντρεύτηκα κιόλας χαχαχαχαχαχα, αλλά δεν έχω και ένα καλό λόγο να πω, αδιάφορος μου ήταν και είναι!

  4. #94

    Προεπιλογή

    Ξηλωσανε το ιατρειο στην παραλαβη... δηλαδη αν το ξηλωνανε στο ναυσταθμο και δεν πηγαιναν στραφι τα ιατρικα μηχανηματα και εργαλεια τι θα γινοταν?
    Δεν ηξερα οτι διαλυθηκαν στην Τουρκια! Βλεπω ομως στις φωτογραφιες απο το διαλυτηριο οτι τα πλοια φορουσαν μεχρι το τελος ολα τα ρανταρ, τους παρεμβολεις sidekick, τον εκτοξευτη Μκ-13 και σιγουρα πολλα αλλα "αχρηστα" για εμας , αλλά χρησιμα τοτε στο...τουρκικο ναυτικο για τις O.H. PERRY του !?!?!? Πειτε μου οτι κανω λαθος και δεν δωσαμε αβαντα αμοιβα υλικα απεναντι...

  5. #95
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.126

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από manolis2 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ηξερα οτι διαλυθηκαν στην Τουρκια! Βλεπω ομως στις φωτογραφιες απο το διαλυτηριο οτι τα πλοια φορουσαν μεχρι το τελος ολα τα ρανταρ, τους παρεμβολεις sidekick, τον εκτοξευτη Μκ-13 και σιγουρα πολλα αλλα "αχρηστα" για εμας , αλλά χρησιμα τοτε στο...τουρκικο ναυτικο για τις O.H. PERRY του !?!?!? Πειτε μου οτι κανω λαθος και δεν δωσαμε αβαντα αμοιβα υλικα απεναντι...
    Από την δεκαετία 90 τα περισσότερα πολεμικά μας,κυρίως τα μεγάλα,πάνε Τουρκία.Σίγουρα θα αφαιρούνται οι συσκευές κ η συνδεσμολογία.Γιά τους Μk13 θα συμφωνούσα αλλά με τον εκσυγχρονισμό αφαιρούνται από τις Perry.
    Απόστρατος ναύαρχος,οικογενειακός φίλος,μου είχε πει όταν παροπλίστηκαν τα FRAM είχαν τεράστιες ποσότητες ανταλλακτικών που δεν τις έδωσαν στους εμπόρους τότε διότι οι Τούρκοι είχαν ακόμα εν ενεργεία τέτοια Α/Τ.

  6. #96

    Προεπιλογή

    Oι Τουρκοι και οι Αυστραλοι (τουλαχιστον) διατηρουν ακομη τον αρχικο Μκ-13 , ενω προσθετουν και δευτερο εκτοξευτη Μκ-41 στην πλωρη για καθετους ESSM. Επισης μην ξεχναμε οτι οι Perry δεν εχουν Κ/Β HARPOON εκτοξευομενους απο τα γνωστα κανιστρα, αλλα μονο διαμορφωσεως TARTAR , δηλ. μεσα στον "γεμιστηρα" του Μκ-13. Αγου δεν τον πεταξαν με τον εκσυγχρονισμο, θα διατηρηθει εως το τελος ζωης των καραβιων. Οι εναπομεινασες αμερικανικες Perry, πραγματι δε ειναι τιποτε περισσοτερο πια απο μεγαλα περιπολικα.
    Για τα αντ/κα των FRAM-Ι ειδικα, πολυ καλα εκαναν, εξαλλου πολλα συστηματα τους ηταν κοινα με τα ADAMS . Ολα τα ηλεκτρονικα και Α/Υ συστηματα των 2 κλασεων ηταν κατασκευης δεκαετιας '60. 2 ολοκληρα συνολα αναβαθμισης σοναρ για τα FRAM τελικα φορεθηκαν στα ADAMS, οπως και αλλα υλικα. Αν θελανε παντως να πουλησουν αχρηστα ανταλλακτικα για να αδειασουν αποθηκες , ειχαν και αλλες χωρες Α/Τ FRAM (Κορεα, Μεξικο κλπ), στις οποιες μπορουσαν να τα σπρωξουν με διακρατικη συμφωνια και οχι σε εμπορους.

  7. #97

    Προεπιλογή

    Το Α/Τ ΚΙΜΩΝ D-218 στον Φαληρικο ορμο το 1993

    218 ΚΙΜΩΝ.jpgΚΙΜΩΝ.jpg
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη T.S.S. APOLLON : 09-07-2016 στις 13:34

  8. #98

    Προεπιλογή

    Και τo Α/Τ ΦΟΡΜΙΩΝ D-220 στον Φαληρικο ορμο το 1993

    D 220 ΦΟΡΜΙΩΝ.jpg
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη T.S.S. APOLLON : 09-07-2016 στις 18:56

  9. #99

    Προεπιλογή

    Το Ιατρειο το ξηλωσανε στην παραλαβη , τον αμιαντο ομως δεν τον ξηλωσαν ποτε...

  10. #100
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.126

    Προεπιλογή

    Ένα καράβι θα έπρεπε να ξηλώσουνε...

Σελίδα 10 από 12 ΠρώτηΠρώτη ... 89101112 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας