Σελίδα 4 από 19 ΠρώτηΠρώτη ... 2345614 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 31 έως 40 από 187

Θέμα: Φωτιά στο Norman Atlantic

  1. #31

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από pantelis2009 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από τους 478 επιβάτες και πλήρωμα που υπάρχουν στο Norman Atlantic ήδη έχουν σωθεί 149 και έχουν μεταφερθεί σε παραπλέοντα πλοία........
    Παντελή μάλλον αλλιώς ήθελες να το γράψεις και αλλιώς σου βγήκε. Αυτό το "ήδη έχουν σωθεί" ακούγεται σαν να έχουν σωθεί πολλοί σε σχέση με τον χρόνο που έχει περάσει από την ώρα που ξέσπασε η φωτιά. Δυστυχώς τα πράγματα για μένα είναι τραγικά. Αν σύμφωνα με τους διεθνείς κανονισμούς η ασφαλής εκκένωση έπρεπε να είχε ολοκληρωθεί σε διάστημα 30 - 40 λεπτών, είναι πραγματική τραγωδία για τους "κανόνες ασφαλείας" μετά από 14 ολόκληρες ώρες να υπάρχουν ακόμα πάνω στο πλοίο 330 άνθρωποι.

  2. #32

    Προεπιλογή

    Δεν μπορώ να καταλάβω η δημοσίευση των λιστών που αποσκοπεί! [ρητορικό ερώτημα: προφανώς στην "αγαλλίαση" του φιλοθεάμωνος κοινού]... αλλά .... έλεος! πόσοι άνθρωποι θα μπούν -τελικά άδικα- σε αγωνιώδεις σκέψεις.........

  3. #33
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Μηνύματα
    852

    Προεπιλογή

    Από pantelis2009:
    Από τους 478 επιβάτες και πλήρωμα που υπάρχουν στο Norman Atlantic ήδη έχουν σωθεί 149 και έχουν μεταφερθεί σε παραπλέοντα πλοία, ενώ ήδη άρχισαν να εμφανίζονται οι
    πρώτες λίστες με τους διασωθέντες.
    δυστυχώς αρχίζει και πέφτει το σκοτάδι και τα πράγματα θα γίνουν δυσκολότερα. Όλοι ευχόμαστε ένα αίσιο τέλος για όλους.
    Αφού δεν είμαι .....γνώστης σαν ορισμένους στα ΜΜΕ, έχω δύο απορίες :
    α) αφού γνώριζαν ότι είχε καιρό με 8-9 και 10 μποφόρ ......γιατί επέτρεψαν στο πλοίο να φύγει από Ηγουμενίτσα?????? και
    β) αν το πλοίο είναι ΕΓ/ΟΓ επιτρέπετε να φορτωθούν 500 τόνοι λάδια (έμειναν άκουσα και στην Ηγουμενίτσα άλλα 5-6 φορτηγά) και ποιος ξέρει τι άλλο, γιατί όλοι ακούσαμε να λένε ότι ακούστηκαν εκρήξεις και αν το πλοίο είναι RO/RO γιατί επετράπη να υπάρχουν οικογένειες με παιδιά??????
    Παντελή, μόνο στο πρώτο ερώτημα μπορώ να σου απαντήσω. ¶κουσα στην τηλεόραση ότι στο Ιόνιο και γενικά στις Διεθνείς γραμμές δεν υπάρχουν όρια για απαγόρευση απόπλου. Απαγόρευση απόπλου υπάρχει μόνο στις εσωτερικές γραμμές στην Ελλάδα.
    (Στην φωτογραφία του Avatars είναι το αντιτορπιλικό Panthir2 d72. Την φωτογραφία την πήρα από την "Βικιπαιδεία" και προέρχεται από την Επίσημη Ιστοσελίδα του Ελληνικού Πολεμικού Ναυτικού - http://www.hellenicnavy.gr/panthir12_46.asp)

  4. #34

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από pantelis2009 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...
    α) αφού γνώριζαν ότι είχε καιρό με 8-9 και 10 μποφόρ ......γιατί επέτρεψαν στο πλοίο να φύγει από Ηγουμενίτσα?????? και
    β) αν το πλοίο είναι ΕΓ/ΟΓ επιτρέπετε να φορτωθούν 500 τόνοι λάδια (έμειναν άκουσα και στην Ηγουμενίτσα άλλα 5-6 φορτηγά) και ποιος ξέρει τι άλλο, γιατί όλοι ακούσαμε να λένε ότι ακούστηκαν εκρήξεις και αν το πλοίο είναι RO/RO γιατί επετράπη να υπάρχουν οικογένειες με παιδιά??????
    α) Δεν υπάρχει "απαγορευτικό" στις διεθνείς γραμμές προς Ιταλία. Είναι Ελληνικός όρος.
    β) Το ελαιόλαδο δεν θεωρείται επικίνδυνο φορτίο. / Το πλοίο είναι νομίζω RO/PAX και όχι RO/RO .

    Ετοιμάζομαι να σας γράψω ένα χοντρό χώσιμο προς ΑΝΕΚ ( λόγω και των 2 ταξιδιών μου με την Κ/Ξ τις 10 προηγούμενες μέρες) . Ενδεχομένως να το καθυστερήσω λίγο, λόγω του ατυχήματος. (Να αποφύγουμε τον "βρασμό ψυχής"...)
    -Προσοχή παρακαλώ, παρακαλούνται οι κ.κ επισκέπτες όπως εξέλθουν. Το πλοίο αναχωρεί!
    -Αττενσιον πλιζ, Ολ βιζιτορς αρ κάϊντλλι ρικουεστιντ το γκετ ρεντι φορ δε... ξεμπαρκέισον. Δε σιπ ιζ ρέντι το σέιλ.

  5. #35
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Μηνύματα
    852

    Προεπιλογή

    Αλλάζω την απάντηση που είχα νωρίτερα γράψει. Αν σωθούν με το καλό όλοι και έχουμε πολλά να πούμε.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη panthiras1 : 28-12-2014 στις 20:20
    (Στην φωτογραφία του Avatars είναι το αντιτορπιλικό Panthir2 d72. Την φωτογραφία την πήρα από την "Βικιπαιδεία" και προέρχεται από την Επίσημη Ιστοσελίδα του Ελληνικού Πολεμικού Ναυτικού - http://www.hellenicnavy.gr/panthir12_46.asp)

  6. #36
    Εγγραφή
    Feb 2008
    Μηνύματα
    2.846

    Προεπιλογή

    Αν και αυτό που προέχει αυτή τη στιγμή είναι να σωθούν ΟΛΟΙ οι επιβάτες, εγω θα πώ την κακία μου :
    Οταν ένα Ελληνικό πλοίο πιάνει δουλειά σε οποιαδήποτε γραμμή που ξεκινάει απο λιμάνι της Ιταλίας, η επιθεώρησή τους το 'ξετινάζει' στην κυριολεξία, αδιαφορώντας αν χάσει 1 η' 2 δρομολόγια. Απ'ό,τι άκουσα το συγκεκριμένο πλοίο πέρασε μεν απο επιθεώρηση πριν ξεκινήσει δρομολόγια, αλλά βρέθηκαν κάποιες ελλείψεις που δόθηκε προθεσμία αποκατάστασης. Δεν ξέρω τι είδους ελλείψεις ηταν αυτές, αλλά το μοιραίο συμβάν ήρθε....

  7. #37

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από pantelis2009 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από τους 478 επιβάτες και πλήρωμα που υπάρχουν στο Norman Atlantic ήδη έχουν σωθεί 149 και έχουν μεταφερθεί σε παραπλέοντα πλοία, ενώ ήδη άρχισαν να εμφανίζονται οι πρώτες λίστες με τους διασωθέντες.
    δυστυχώς αρχίζει και πέφτει το σκοτάδι και τα πράγματα θα γίνουν δυσκολότερα. Όλοι ευχόμαστε ένα αίσιο τέλος για όλους.
    Αφού δεν είμαι .....γνώστης σαν ορισμένους στα ΜΜΕ, έχω δύο απορίες :
    α) αφού γνώριζαν ότι είχε καιρό με 8-9 και 10 μποφόρ ......γιατί επέτρεψαν στο πλοίο να φύγει από Ηγουμενίτσα?????? και
    β) αν το πλοίο είναι ΕΓ/ΟΓ επιτρέπετε να φορτωθούν 500 τόνοι λάδια (έμειναν άκουσα και στην Ηγουμενίτσα άλλα 5-6 φορτηγά) και ποιος ξέρει τι άλλο, γιατί όλοι ακούσαμε να λένε ότι ακούστηκαν εκρήξεις και αν το πλοίο είναι RO/RO γιατί επετράπη να υπάρχουν οικογένειες με παιδιά??????
    α) Το απαγορευτικό ειναι ελληνική εφεύρεση, δεν ισχυει στο εξωτερικό.
    β) Το λάδι έχει θερμοκρασία ανάφλεξης γύρω στους 200° C όπως βλέπεις παρακάτω στην παράγραφο 2.3.1.3 του Κώδικα Επικινδυνων Φορτίων (IMO IMDG.2: International Maritime Dangerous Goods Code) αν ένα υγρό έχει θερμοκρασία ανάφλεξης πάνω από 100° C δεν θεωρείται ευφκλεκτο.
    imo.imdg.1.2006_0070.jpg

  8. #38
    Εγγραφή
    Jan 2013
    Μηνύματα
    1.108

    Προεπιλογή

    165 διασωθεντες. Έλληνας ο ένας νεκρός 16 ώρες μετά το θρίλερ συνεχίζεται. Το Γιουρόπα να προσθέσουμε ότι εχει ενα τεράστιο χώρο ελικοδρομίου πολυ συμαντικό για την επιχείρηση εχει μεγάλο ακομοδεσιο και εχει και ιατρείο.

    Να πούμε ότι ειναι στο χώρο του συμβάντος και το Forza.
    Ειναι απίστευτο οποίες και αν ειναι οι συνθήκες ενα τέτοιο συμβάν να μην εχει ακομα τακτοποιηθεί.

    Δεν ειναι ώρα αλλά νομίζω ότι οι εξελίξεις στην ΑΝΕΚ θα ειναι ραγδαίες.

  9. #39

    Προεπιλογή

    @despo

    Οι ελλείψεις που αναφέρθηκαν...

    PSC Organisation : Paris MoU
    Authority : Greece
    Port of inspection : Patras
    Type of inspection : More detailed inspection
    Date of report : 2014-12-19
    Detention : No
    Number of deficiencies : 6
    Type of inspection : More detailed inspection
    IMO number : 9435466
    Name of ship : NORMAN ATLANTIC
    Call sign : IBUM
    Gross tonnage : 26904
    Type of ship : RoRo passenger vessel
    Year of build : 2006
    .................................................. .....
    NUMBER OF DEFICIENCIES PER CATEGORY
    Category Deficiency Number
    Certificate & Documentation ? Documents SAR Co-operation plan for passenger ships 1
    Emergency Systems Emergency lighting, etc, 1
    Fire safety Doors within main 1
    Life saving appliances Other lifesaving appliances 2
    Structural Conditions Closing devices watertight doors 1

    Τώρα αν αυτά πρέπει να "κόψουν" το πλοίο από δρομολόγιο, ή αν αρκεί η προθεσμία για να τα 'σάξει" - που λένε στα Χανιά - δεν ξέρω...
    -Προσοχή παρακαλώ, παρακαλούνται οι κ.κ επισκέπτες όπως εξέλθουν. Το πλοίο αναχωρεί!
    -Αττενσιον πλιζ, Ολ βιζιτορς αρ κάϊντλλι ρικουεστιντ το γκετ ρεντι φορ δε... ξεμπαρκέισον. Δε σιπ ιζ ρέντι το σέιλ.

  10. #40
    Εγγραφή
    Feb 2008
    Μηνύματα
    2.846

    Προεπιλογή

    Τώρα αν αυτά πρέπει να "κόψουν" το πλοίο από δρομολόγιο, ή αν αρκεί η προθεσμία για να τα 'σάξει" - που λένε στα Χανιά - δεν ξέρω...[/QUOTE]
    Δηλώνω εντελώς ... αναρμόδιος να απαντήσω ναι η' οχι, απλώς ερώτηση κάνω.

Σελίδα 4 από 19 ΠρώτηΠρώτη ... 2345614 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας