Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 1 έως 2 από 2

Θέμα: Ιστιοπλοικο 20ετιας για ναυλωση

  1. #1

    Προεπιλογή Ιστιοπλοικο 20ετιας για ναυλωση

    Καλησπερα σε ολο το φορουμ.

    Προσφατα μου παρουσιαστηκε μια καταπληκτικη ευκαιρια να αποκτησω ενα Beneteau 46αρι σε τιμη σχεδον μηδενικη, το οποιο βεβαιως θελει μαζεματα.
    Υπολογιζω το κοστος για να ερθει σε κατασταση για ενοικιαση γυρω στα 15 χιλιαρικα. Το σκαφος εχει Ολλανδικη σημαια και δεν εχει πληρωθει το ΦΠΑ.

    Εχω διαβασει τη συντριπτικη πλειοψηφεια των μυνηματων στο φορουμ, παρ'ολα αυτα εχω ακομα αποριες.

    Στο νησι μου δραστηριοποιουνται πολλες εταιριες κυριως αγγλικες στην ενοικιαση ιστιοπλοικων και μετα απο ερευνα ανακαλυψα οτι σχεδον κανενα απο τα σκαφη τους δεν εχει πληρωσει ΦΠΑ σε χωρα της ΕΕ και τα εσοδα τους πηγαινουν κατευθειαν στην Αγγλια χωρις φυσικα να πληρωνουν φορους πουθενα.

    Μπορω να ενοικιασω το σκαφος μου με τις ιδιες προυποθεσεις σχετικα ευκολα. Η ερωτηση μου λοιπον ειναι η εξης

    Αξιζει μια επενδυση 15-20 χιλιαδων ευρω σε σκαφος 20ετιας με σκοπο τη αποσβεση και το να πληρωθει το ΦΠΑ σε 1-2 χρονια ωστε να ειμαι απολυτα νομιμος και με σκοπο μετα να ιδρυθει ΝΕΠΑ και να περασει το σκαφος στην Ελληνικη σημαια;
    Εκτος απο αυτο, μπορει να περασει στην Ελληνικη σημαια χωρις να πληρωσω ΦΠΑ σαν επαγγελματικο δεδομενου οτι ειναι μεταχειρισμενο; Σε μια προχειρη ερευνα και αφου μιλησα με 2 εκτελωνιστες με διαβεβαιωσαν οτι οχι, αν και μου φαινεται περιεργο για ποιο λογο να μπορει να γινει αυτο για καινουριο και οχι για μεταχειρισμενο;

    Να σημειωθει εδω οτι υπολογιζω ετησια εξοδα γυρω στα 1-2 χιλιαρικα αφου δεν θα πληρωνω μαρινα/λιμανιατικα και θα χρειαστει μονο να βγει εξω για μουραβια και αν προκληθουν τυχον ζημιες κτλ.

    Τελος, ενω εχω ψαξει αρκετα δεν εχω βγαλει ακρη με τις ασφαλειες. Προφανως εαν χρησιμοποιηθει για ναυλα θα πρεπει να υπαρχει η αντιστοιχη ασφαλεια αλλα οι brokers που εχω πλησιασει δεν βοηθησαν και πολυ να βγαλω ακρη και προτιμω αφου δωσω λεφτα να πανε σε Ελληνες και οχι σε ξενους.

    Ευχαριστω εκ των προτερων και συγνωμη για τυχον αφελης ερωτησεις λογω της αγνοιας μου

    Δημητρης

  2. #2
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    34.55.020Ν, 33.37.470Ε
    Μηνύματα
    383

    Προεπιλογή

    Δεν ξέρω να σου απαντήσω στα φορολογικά, νομικά κτλ ερωτήματα σου. Έχω όμως την εξής παρατήρηση. ¶λλο να αγοράσεις ένα σκάφος για τον ευατό σου και άλλο για να το νοικιάζεις. Αν το πάρεις για σένα δεν είναι κακό να είναι παλιό 20ετίας, ειδικά αν είναι κάποιο δοκιμασμένο σκαρί. Το μαζεύεις, το φέρνεις στην κατάσταση που πρέπει και είσαι σίγουρος πως έχεις ένα αξιόπλοο και σε καλή κατάσταση σκάφος για να το χαίρεσαι. Για να το νοικιάζεις όμως είναι διαφορετικό. Όσο και να προσπαθέις να πείσεις τον πελάτη πως ειναι σε καλή κατάσταση και συντηρημένο δεν πάυει να είναι παλιό. Ο πελάτης σε αυτή την μια βδομάδα που θα νοικιάσει σκάφος θα θέλει ένα όσο πιο καινούργιο γίνεται (για αυτό και τα νοικάρικα είναι συνήθως μέχρι 5ετίας περίπου) και ας το πληρώσει και λίγο παραπάνω. Δεν θα θέλει περιπέτειες με κάποιο παλιό σκάφος (μηχανή, ηλεκτρικά, υδραυλικά, ξάρτια, ηλεκτρονικά.....). Θα χρειαστεί μάλλον να ρίξεις την τιμή σε εξευτελιστικά επίπεδα και σε τελική ανάλυση πιθανό να μην βγαίνουν καν τα έξοδα σου.

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας