Σελίδα 2 από 13 ΠρώτηΠρώτη 123412 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 11 έως 20 από 124

Θέμα: Δημήτριος Χ [Dimitrios X - Πρωτοπόρος VIII]

  1. #11

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από leo85 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τώρα που πουλήθηκε το VII θα πάρουν φωτιά τα οξυγόνα για να τελειώσει.
    Αν κρίνουμε από την πρόοδο των εργασιών στο ΠΡΩΤΟΠΟΡΟΣ VIII (και συγκρίνοντας με την παραπάνω πριν ένα μήνα φωτό), πράγματι "έχουν πάρει .....φωτιά τα οξυγόνα" στο ναυπηγείο Κανέλλου.

    IMG_0054.jpg__IMG_0074.jpg
    Πέραμα - 10/10/2015

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από leo85 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι πληροφορίες λένε ότι το ΠΡΩΤΟΠΟΡΟΣ VII πουλήθηκε στο Μεξικό.Από σήμερα το πρωί το πλοίο βρίσκετε το ναυπηγείο Κανέλλου στο Πέραμα ώστε να ξηλώσει τα πατάρια γιατί προφανώς οι νέοι πλοιοκτήτες δεν θα τα χρησιμοποιούν.
    Στην δεύτερη φωτό διακρίνεται ελάχιστα δεξιά και η μία .....πλωροπρύμη (!!!) του ΠΡΩΤΟΠΟΡΟΣ VII. Και αναρωτιέμαι τώρα εγώ, πόσο άραγε απίθανο θα ήταν τα πατάρια που θα αφαιρεθούν από το ούτως ή άλλως νεότευκτο (μόλις λίγων μηνών) VII να χρησιμοποιηθούν-τοποθετηθούν στο υπό κατασκευή VIII ??? Υποθέτω ότι θα έχουν ελάχιστες (για να μην πω καθόλου) σχεδιαστικές διαφορές μεταξύ τους, και δεν βλέπω κάποιο λόγο για να "πεταχτούν".

  2. #12
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Λίμνη Ευβοίας
    Μηνύματα
    356

    Προεπιλογή

    Βλέπω του καλοάρεσε του πλοιοκτητη το σχεδιο αυτο, αφου είναι το τέταρτο καράβι το οποίο όταν θα ολοκληρωθεί θα έχει αυτό το σχέδιο...και γιατί να μην του αρέσει άλλωστε...με γκαράζ γήπεδο που διευκολύνει και το πλήρωμα στην φόρτωση, και τον οδηγό, καταστρώματα τεράστι από πάνω για σαλόνια και εξωτερικούς χώρους και φυσικά "σιλουέτα" που σε κάνει να αισθάνεσαι δέος και ασφάλεια με την πρώτη ματιά(λόγο όγκου) και ταυτόχροονα προσεγμένη στην παραμικρή λεπτομέρεια που του προσδιδει αυτη την ομορφιά...ένα έχω να πω...ευγε στον ναυπηγό του γιατι όπως έλεγαν οι αρχαίοι ημών πρόγωνοι : "ουκ εν τω πολλω το ευ"...η ομορφιά βρίσκεται στην απλότητα.

  3. #13

    Προεπιλογή

    ΠΡΩΤΟΠΟΡΟΙ 7 και 8 (VII & VIII), μαζί σήμερα στο ναυπηγείο Κανέλλου του Περάματος.

    IMG_0138.jpg
    Πέραμα - 17/10/2015

  4. #14

    Προεπιλογή

    Να δούμε την πρόοδο των εργασιών στο πλοίο. Προφανής (σε σχέση με τις προηγούμενες .....ανταποκρίσεις) η νέα κατασκευή με τους χώρους ενδιαίτησης του πληρώματος στο ντεκ πάνω από το σαλόνι.

    IMG_0275.jpg__IMG_0140.jpg
    Πέραμα - 31/10/2015

  5. #15

    Προεπιλογή

    Σε σχέση με τις αμέσως προηγούμενες φωτογραφίες του πλοίου, ορατή "διά γυμνού οφθαλμού" η κατασκευή της γέφυρας του.

    IMG_0152.jpg
    Πέραμα - 19/11/2015

  6. #16

    Προεπιλογή

    23/12/2015, πρόοδος των εργασιών στον "όγδοο ΠΡΩΤΟΠΟΡΟ".

    IMG_0065.jpg

  7. #17

    Προεπιλογή

    Οκτώ μήνες κατασκευάζεται το πλοίο στο Πέραμα (από τις αρχές Ιουνίου) και κάποιοι τώρα το ανακαλύψανε γιατί λέει τόσο καιρό ήταν .....κρυμμένο (ήμαρτον Παναγία μου, τι άλλο θα σκεφτεί !!!). Μα δεν βλέπανε όλα τα ποστ και τις τόσες φωτογραφίες στο παρόν θέμα όλους αυτούς τους μήνες ???

    Τώρα λοιπόν που έφυγε για το Μεξικό το ΠΡΩΤΟΠΟΡΟΣ VII που .....το έκρυβε (!!!), ας ...ματαξαναδούμε την πρόοδο των εργασιών στο όμορφο αμφίπλωρο και από την μεριά της θάλασσας.

    IMG_0467.jpg
    Πέραμα - 22/01/2016

  8. #18
    Εγγραφή
    Dec 2008
    Περιοχή
    Αίγιο
    Μηνύματα
    564

    Προεπιλογή

    Ωραία η φώτο αλλά θα πάρω θέση στον υπαινιγμό σου. Υπάρχουν κάποιοι χώροι είτε στην μορφή φόρουμ είτε στην μορφή σελίδας στο facebook που επισκεπτόμαστε όλοι για μια κοινή τρέλα που έχουμε, τα καράβια.Εμένα προσωπικά αυτό μου αρέσει πολύ γιατί μέχρι πριν δέκα χρόνια νόμιζα πως μόνο εγώ έχω αυτό το χόμπι.Μπαίνεις λοιπόν σε αυτούς τους χώρους κατά κύριο λόγο για να μάθεις νέα για τα πλοία,να δεις καμιά φωτογραφία,να συζητήσεις και γενικά να μοιραστείς την τρέλα που έχεις με άλλους τρελούς παρόμοιους με εσένα.Αυτοί οι χώροι λοιπόν επειδή ασχολούνται με ένα χόμπι δεν θα έπρεπε να έχουν ανταγωνιστικό χαρακτήρα.Τι πάει να πει εγώ το είδα ή το φωτογράφισα πρώτος. Πάντα κάποιος θα δει ή θα μάθει κάτι πρώτος από κάποιον άλλο και μετά αυτό θα αναπαραχθεί. Θίγω το θέμα γιατί τελευταία βλέπω να βγαίνει μεγάλη εμπάθεια προς άλλους παρόμοιου χώρους.

  9. #19

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Φίλιππος Αίγιο Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι πάει να πει εγώ το είδα ή το φωτογράφισα πρώτος. Πάντα κάποιος θα δει ή θα μάθει κάτι πρώτος από κάποιον άλλο και μετά αυτό θα αναπαραχθεί. Θίγω το θέμα γιατί τελευταία βλέπω να βγαίνει μεγάλη εμπάθεια προς άλλους παρόμοιου χώρους.
    Σεβαστή η γνώμη σου φίλε μου, και μάλιστα θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου στις δύο σου φράσεις που έχω υπογραμμίσει. Θα μου επιτρέψεις όμως, να μην επεκταθώ περισσότερο, διότι για να λες ότι βλέπεις "να βγαίνει μεγάλη εμπάθεια προς άλλους παρόμοιου χώρους" εννοώντας προφανώς μονόπλευρα από εμάς, είτε τα βλέπεις τα πράγματα μονόπαντα είτε δεν είσαι ενημερωμένος για πρόσφατες ανάλογες ......"μεγάλες εμπάθειες" από άλλους παρόμοιους χώρους προς "εμάς".

  10. #20
    Εγγραφή
    Dec 2008
    Περιοχή
    Αίγιο
    Μηνύματα
    564

    Προεπιλογή

    Νομίζω πως είμαι ξεκάθαρος με αυτά που έγραψα παραπάνω στον αν βλέπω τα πράγματα μονόπλευρα.Είπα πως δεν πρέπει να το βλέπουμε ανταγωνιστικά ούτε οι μεν ούτε οι δε γιατί ολοι έχουμε την ιδια τρέλα.Απο εκεί και πέρα όντως δεν είμαι ενημερωμένος για άλλες ανάλογες που λες. Τέλος πάντων για να ξεκαθαρίσω την θέση μου εγώ είδα που ανέφερες αυτά και πήρα θέση γιατί δεν το θεωρώ ωραίο σε τέτοια φόρουμ να μοιράζουμε το σίδερο για πρωτοκαθεδρίες. Να είσαι σίγουρος πως και αλλού αν δω παρόμοιες "εμπάθειες" θα το αναφέρω και εκεί καθώς το θεμα δεν είναι ουτε προσωπικό αλλά ούτε και έχει να κάνει με ποια πλευρά είμαι.

Σελίδα 2 από 13 ΠρώτηΠρώτη 123412 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας