Σελίδα 2 από 6 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 11 έως 20 από 55

Θέμα: Διαλυτήρια Πλοιων (Ship breaking yards)

  1. #11
    Εγγραφή
    Jan 2008
    Περιοχή
    Piraeus Port
    Μηνύματα
    1.153

    Προεπιλογή Βερα Λαμπρου

    Oι ινδοι, οι ινδοι, οι ινδοι σερνουν καραβι, οι ινδοι σερνουν καραβι, αν δε το χεις καταλαβει
    __________________________________________________ _____________________
    Παντως προτογωνα, ε Kalypso;

  2. #12

    Προεπιλογή

    Δεν είναι για πλάκα. Δουλεύουν για ΤΟ ΠΟΛΥ ΕΝΑ ΔΟΛΑΡΙΟ μεροκάματο.
    Κια προφωνώς χωρίς μέτα ασφαλέιας όπως μπορέις να προσέξεις αν και κάποιοι (4!) φοράνε κράνη, οι περισσότεροι δεν φοράνε παπούτσια και φόρμες. Μπορέις να καταλαβεις φαντάζομαι τι γίνεται όταν κόβουν και μεταφέρουν λαμαρίνες με τα χέρια (αφού δε βλέπω εκεί γύρω κανα γερανό). Προφανώς δεν πρτολαβσίνουν να πάθουν πολλοί καρκινο από τον αμίαντο και τα κατάλοιπα πετρελαίου. όσοι έχουν πάει Σρι Λάνκα θα καταλάβουν γιατί παίμνα μιλάμε.

  3. #13
    Εγγραφή
    Jan 2008
    Περιοχή
    Piraeus Port
    Μηνύματα
    1.153

    Προεπιλογή

    Ισως δεν καταλαβες τον τροπο του μηνυματος μου

  4. #14

    Προεπιλογή

    βλέποντας τέτοιες εικόνες με αυτές τις συνθήκες εργασίας δεν υπάρχουν σχόλια να κάνεισ μια λέξη από εμένα ΕΛΕΟΣ ΕΛΕΟΣ

  5. #15
    Εγγραφή
    Jan 2008
    Περιοχή
    Piraeus Port
    Μηνύματα
    1.153

    Thumbs down

    Καποιοι δεν καταλαβαν, αυτο που εκανα εγω δεν ειναι ουτε ΄΄Σχολιο΄΄, ουτε ΄΄Πλακα΄΄, καθως δεν εχω δωσει τετοια δειχματα, σε αρκετους απο εδω που με γνωριζουν αρκετα καλα, ειναι χλεβασμος και αηδια σε μεγαλο βαθμο, και οχι βεβαια για τα ατομα που βλεπουμαι στην φωτογραφια, αλλα για παραπανω, ειναι ανοητο να μην το καταλαβουμαι, την στιγμη που υπαρχει υστερογραφο απο κατω, με την λεξη ΄΄Προτογωνα΄΄ δεν το πιστευω με τιποτα οτι καποιοι το βλεπουν σαν Πλακα η σαν Σχολιο, θεορω γελοιο να τραβιεται ενα πλοιο η κοματια πλοιου με τον τροπο αυτο

  6. #16

    Προεπιλογή

    οχι φίλε tsentzos ούτε εμείς το λέμε για πλάκα είναι απλά θλιβερό στον αιώνα που ζούμαι να βλέπουμαι τέτοιες εικόνες

  7. #17
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Μηνύματα
    913

    Προεπιλογή

    Δεν θα διαφωνήσω με τα όσα αναφέρθηκαν παραπάνω. Ας σκεφτούμε όμως το εξής. Αν δεν υπήρχαν αυτές οι συνθήκες θα ήταν συμφέρουσα οικονομικά η διάλυση των πλοίων? Για ποιο λόγο πολλά διαλυτήρια πλοίων στην Ευρώπη έχουν κλείσει? Για να μην βάλουμε και το ζήτημα των περιβαλλοντικών επιπτώσεων. Ξανατονίζω ότι δεν είμαι υπέρ της ύπαρξης τέτοιων καταστάσεων. Αλλά όπως και να το κάνουμε αποτελεί μία πραγματικότητα της παγκοσμιοποιημένης οικονομίας. ¶λλωστε πόσοι από εμάς δεν καταναλώνουμε προιόντα τα οποία έχουν δημιουργηθεί σε εργοστάσια στα οποία δουλεύουν παιδιά και η μόνη αμοιβή τους είναι ένα πιάτο φαγητό.
    [B]ignoramus et ignorabimus[/B]

  8. #18

    Προεπιλογή

    Η τιμή του χάλυβα (νομίζω του κυριότερου προϊόντος της διάλυσης) αναβάινει με μεγάλου ρυθμούς (μεγαλύτερους και από του πετρελαίου). Σαν αιτία θεωρείται η μεγάλη ζήξτηση, από την Κίνα κυρίως. Λοιπόν με τέτοια ζήτηση γιατί να μην είναι συμφέρουσα παραγωγή πρώτης ύλης με καλύτερες συνθήκες εργασίας και προστασίας του περιβάλλοντος;
    Είναι βέβαια και σε αυτό τον τομέα η λογική "πρεπει να είμαστε ανταγωνιστικοί με τον Ινδό και τον Κινέζο που δουλέυουν για ένα κομμάτι ψωμί και αν σκοτωθούν και καμιά δεκαριά περιμένουν άλλοι τόσοι απέξω να πιάσουν δουλειά". Και αν θέσει κάποιος περιορισμούς στις εισαγόμενες πρώτες ύλας ο ανταγωνιστής του σε άλλη χώρα θα αγοράζει φτηνότερες πρώτες ύλες κα θα έχει φθηνότερο προϊόν.
    Δυστυχώς μάλλον δεν έχει ψάξει κάποιος τον τρόπο ώστε να επιβληθούν κανόνες. Ή και να σκέφτηκε δεν έχει τρόπο να τους επιβάλει, εδώ δεν μπορόυν να θεσπιστούν κανόνες για το φαινόμενο του θερμοκηπίου.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Παναγιώτης : 13-03-2008 στις 11:36

  9. #19
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    any place - any time
    Μηνύματα
    313

    Post

    Όταν έχουμε να κάνουμε με ΚΕΡΔΟΣ είναι "λογικό" για αυτούς που κερδίζουν να μην τους απασχολεί, πόσοι θα πεθάνουν, πόσοι θα τραυματιστούν και πόσοι θα επιβιώσουν!! Οι νόμοι θεσπίζονται υπο την προυπόθεση ότι οι άνθρωποι του κέρδους δεν χάνουν! Δεν είναι τυχαίο ότι οι πιο μεγάλες εταιρείες που έχουν μολύνει όλον τον πλανήτη, υιοθετούν αμέσως τα νέα προγράμματα για την "προστασία" του περιβάλλοντος και των εργαζομένων, αρκεί αυτά να χρηματοδοτούνται από τρίτους και όχι από τις δικές τους τσέπες. Χρόνια ως τεχνικός ασφαλείας, αντιμετωπίζω ανθρώπους που για να τους πείσεις πως πρέπει να προσέξουν τους εργαζόμενούς τους τους θέτεις ως κύριο επιχείρημα το ΚΕΡΔΟΣ τους!! Και όλα αυτά σε πιο ελεγχόμενες χώρες... Από εκεί και μόνο καταλαβαίνεις την προσοχή και το ενδιαφέρον τους για χώρες που ΔΕΝ ΕΛΕΓΧΟΝΤΑΙ ποτέ και από πουθενά! Όσο για το περιβάλλον, είναι πολύ πονεμένη ιστορία.... Πάντως από εμάς το μόνο που θα μπορούσε να γίνει είναι επιστολές ντροπής και απέχθειας για τέτοιου είδους εικόνες και μια μεγάλη ελπίδα για βελτίωση της ζωής αυτών των ανθρώπων!!
    [I][COLOR=navy]Να 'σουν θάλασσα, να μην σ' άλλαζα, να 'σουν πάντοτε δική μου. Κι εγώ τα 'βαλα με τη θάλασσα, κι εσύ θύμωσες μαζί μου...[/COLOR][/I]

  10. #20
    Εγγραφή
    Apr 2007
    Περιοχή
    Παντα κοντα στην θαλασσα
    Μηνύματα
    4.510

    Προεπιλογή

    Θα μου επιτρέψετε να πω ότι τέτοιου είδους εκμετάλλευση γίνεται δίπλα μας .Απλά δεν το βλέπουμε η δεν το προσέχουμε .Για πηγαίνετε στο Πέραμα να δείτε πως δουλεύει ο κόσμος στην επισκευαστηκη ζώνη, και μετά να συζητήσουμε . Προχτές είδατε τι έγινε στα ναυπηγεία Αυλίδος !Ένας νεκρός τεχνίτης και ένας άλλος στο νοσοκομείο χαροπαλεύει .

Σελίδα 2 από 6 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας