Σελίδα 3 από 7 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 21 έως 30 από 62

Θέμα: Dami [Sietas 1297]

  1. #21
    Εγγραφή
    Dec 2012
    Περιοχή
    Tinos
    Μηνύματα
    268

    Προεπιλογή

    με πληροφοριες μου απο σαλαμινα, το πλοιο λιγες μερες απο τη στιγμη που θα φτασει , θα βαφτει στο χρωμα της φαβας οπως τα ομοσταυλα , βέβαια παραμενει άγνωστο σε ποιο ναυπηγειο / σημειο της Σαλαμινας θα δεσει ,με πιθανο και το Περαμα.Αγνωστη η στιγμη εκκινησης της τελικης αποπερατωσης του

  2. #22
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    ΣΑΛΑΜΙΝΑ
    Μηνύματα
    21.605

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από pantelis2009 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και οι πληροφορίες από έγκυρη πηγή .........ήλθαν. Το πλοίο έχει αγοραστή από τον κ. Νικολαΐδη (ακόμη δεν ξέρω για ποια γραμμή το προορίζει) και η αποπεράτωση του θα γίνει στο ναυπηγείο θεοδωρόπουλου στα Αμπελάκια, οπότε υπάρχει πρόσβαση και πιστεύω να το παρακολουθήσουμε ....από κοντά.
    Όπως βλέπεις φίλε μου, η απάντηση που ψάχνεις βρίσκεται στο 7ο ποστ του θέματος. Όσο για το φάβα χρώμα, είναι επόμενο αφού και το ¶γιος Λαυρέντιος που πουλήθηκε στη Ρωσία και το Μιχαήλ Ν που είναι του ίδιου πλοιοκτήτη .....έχουν αυτό το χρώμα.
    Όσο για το DAMI πρέπει αύριο το μεσημέρι να είναι κάτω από την Καλαμάτα.

  3. #23

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Giannis G. Εμφάνιση μηνυμάτων
    με πληροφοριες μου απο σαλαμινα, το πλοιο λιγες μερες απο τη στιγμη που θα φτασει , θα βαφτει στο χρωμα της φαβας...... Αγνωστη η στιγμη εκκινησης της τελικης αποπερατωσης του
    Παράξενες (τουλάχιστον) οι πληροφορίες σου φίλε μου. Έρχεται ένα καινούργιο πλοίο στην Ελλάδα, ημιτελές, το οποίο χρειάζεται πολύ δουλειά όχι μόνο για να αποπερατωθεί αλλά και για να μετασκευαστεί στα δικά μας στάνταρς. Και ενώ από την μία μας λες ότι είναι άγνωστο το πότε θα ξεκινήσουν οι εργασίες μετασκευής - αποπεράτωσης, από την άλλη μας λες ότι η πρώτη δουλειά που θα γίνει είναι αυτή που πάντα, παντού και σε όλα τα πλοία της υφηλίου είθισται να γίνεται ....τελευταία. Δηλαδή το βάψιμο στα χρώματα της εταιρείας του.

    Τι να πω...... Μου ακούγεται σαν αστείο.......

  4. #24
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    ΣΑΛΑΜΙΝΑ
    Μηνύματα
    21.605

    Προεπιλογή

    Μπορεί να μην ξέρουμε ακόμη σε ποια γραμμή θα δουλέψει, αλλά είναι σίγουρο ότι είναι κατηγορία Γ.

  5. #25

    Προεπιλογή

    Στο Σουηδο εχει φωτο ,βεβαια, με τα αλλα 2 αδελφα του ναυπηγησεως 2012

    http://www.faktaomfartyg.se/samso_2012.htm

    http://www.faktaomfartyg.se/langeland_2012.htm

    και εδω αρκετα στοιχεια ακομα...

    http://ferryvolution.jimdo.com/newbu.../2012/faergen/


    Αξιολογοτατη σειρα παντως ευκολα κλεινουν και πανε Κερκυρα ή και Αργοσαρωνικο
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη BEN BRUCE : 09-09-2015 στις 16:57

  6. #26
    Εγγραφή
    Dec 2012
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ-ΠΑΡΟΣ
    Μηνύματα
    847

    Προεπιλογή

    Το Ρ/Κ EUROPE αυτή την στιγμή βρίσκεται στο τρίτο πόδι της Πελοποννήσου.

  7. #27
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    ΣΑΛΑΜΙΝΑ
    Μηνύματα
    21.605

    Προεπιλογή

    Πάντως φίλε Κώστα με 5,4 μέτρα βύθισμα.......για Σαλαμίνα ....δεν έρχεται. Ίδωμεν τι θα μάθουμε ....στην πορεία.

  8. #28

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από pantelis2009 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάντως φίλε Κώστα με 5,4 μέτρα βύθισμα.......για Σαλαμίνα ....δεν έρχεται. Ίδωμεν τι θα μάθουμε ....στην πορεία.

    Μπορει παντελη το 5,40 να μετραει απο το κυριως καταστρωμα ,των οχηματων, γιατι το 5,40 δεν το εχω ξαναδει και πραγματι ειναι υπερβολικο

  9. #29
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    ΣΑΛΑΜΙΝΑ
    Μηνύματα
    21.605

    Προεπιλογή

    Δεν ξέρω φίλε μου. Τα στοιχεία εσύ τα έβαλες ......και από εκεί τα είδα.
    Ανοικτά από το Σούνιο τώρα και να δούμε αν θα μπει απ' ευθείας μέσα για να πάει στο ναυπηγείο Θεοδωρόπουλου ή θα περιμένει στη ράδα ...μέχρι να πάρει άδεια.

  10. #30
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    ΡΑΦΗΝΑ / ΒΟΛΟΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ....
    Μηνύματα
    1.996

    Προεπιλογή

    ΔΕ ΓΙΝΕΤΑΙ να εχει 5,4 μετρα βυθισμα !! Το μεγαλο σουπερφερρυ φορτωμενο ειχε 5,9 με 6.

    Μαλλον με το <<5,2>> μετρανε την κατακόρυφη αποσταση από το μεσον του αξονα του μηκους στο επιπεδο του κυριως γκαραζ, ως κατω.

    Το ιδιο μπερδεμα ειχε γινει και με το OSADO MARU που οταν ειχε αγοραστει απο τους αδελφους Στεφάνου αυτη η αποσταση ηταν 7.2 μετρα κ πολλοι το λεγανε <<βυθισμα>> .

    Πάντως, για Σαλαμίνα είναι λιγάκι υπερβολικό θα έλεγα.....
    http://www.rafinavessels.webs.com

Σελίδα 3 από 7 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας