Σελίδα 4 από 7 ΠρώτηΠρώτη ... 23456 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 31 έως 40 από 62

Θέμα: Dami [Sietas 1297]

  1. #31

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από pantelis2009 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάντως φίλε Κώστα με 5,4 μέτρα βύθισμα.......για Σαλαμίνα ....δεν έρχεται.
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από BEN BRUCE Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορει παντελη το 5,40 να μετραει απο το κυριως καταστρωμα ,των οχηματων, γιατι το 5,40 δεν το εχω ξαναδει και πραγματι ειναι υπερβολικο
    Στο shipspotting πάντως, για τα αλλα 2 αδελφά LANGELAND και LOLLAND, αναφέρονται ως βύθισμα (Draught) τα 3,3m και όχι 5,40.

    Length: 98 m -- Beam: 18 m -- Draught: 3.3 m

    Εμένα άλλο με προβληματίζει και όχι το βύθισμα, σχετικά με το αν το πλοίο προορίζεται για την Σαλαμίνα. Και αυτό είναι η ολική του χωρητικότητα η οποία είναι Gross tonnage : 4500 tons. Αν σκεφτείς ότι το ΠΡΩΤΟΠΟΡΟΣ VI (μεγάλο και "βαρύ" αμφίπλωρο) για παράδειγμα έχει Gross tonnage : 1000 tons, καταλαβαίνεις ότι το 4+ φορές μεγαλύτερο DAMI .....πέφτει κάπως "τερατάκι" για την συγκεκριμμένη γραμμή.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Espresso Venezia : 10-09-2015 στις 16:32

  2. #32

    Προεπιλογή

    Oτι και να λεμε το πλοιο θα ειναι στολιδι......
    Και εδω το αναφαιρει ως 5.40 το βυθισμα...


    http://www.fjordfaehren.de/dk/foto/langeland_2012.htm


    εκτιμω παλι οτι αφορα μετρηση μεχρι κυριως καταστρωμα (ιχ)οποτε αν αφαιρεσουμε τα εξαλα πρεπει να βγαινει στα 3 μετρα περιπου που γραφουν και αλλοι.

  3. #33
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    ΣΑΛΑΜΙΝΑ
    Μηνύματα
    21.605

    Προεπιλογή

    Από χθες που έφτασε γυροφέρνει στη ράδα και κάποια στιγμή έφτασε και μέχρι το κάτω μέρος της Αίγινας. Ελπίζω σύντομα να τελειώσει με τα χαρτιά του για να ξεκουραστούν και τα πληρώματα.

  4. #34
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    ΣΑΛΑΜΙΝΑ
    Μηνύματα
    21.605

    Προεπιλογή

    Στις 11.40 π.μ για πρώτη φορά φωτογραφημένο στην Ελλάδα το DAMI ρυμουλκούμενο από το Europe, ενώ από πίσω του ήταν ...κάποιο του Σπανόπουλου. Μόλις το είδα είπα στο φίλο Γιώργο ....δεν το βλέπω να πηγαίνει στο Θεοδωρόπουλο, ...μάλλον Σπανόπουλου θα πάει και τελικά εκεί πήγε. Βέβαια ακόμη δεν είναι σίγουρο αν η αποπεράτωση του θα γίνει εκεί....ή αλλού. Όταν μάθω κάτι ...νέο, τα ξανά λέμε.

    DAMI 02 11-09-2015.jpg DAMI 11 11-09-2015.jpg
    Η πρώτη με φόντο το Ικόνιο και η άλλη 20-25 λεπτά αργότερα με φόντο τις δεξαμενές του Περάματος.

  5. #35
    Εγγραφή
    Dec 2012
    Περιοχή
    Tinos
    Μηνύματα
    268

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Giannis G. Εμφάνιση μηνυμάτων
    με πληροφοριες μου απο σαλαμινα, το πλοιο λιγες μερες απο τη στιγμη που θα φτασει , θα βαφτει στο χρωμα της φαβας οπως τα ομοσταυλα , βέβαια παραμενει άγνωστο σε ποιο ναυπηγειο / σημειο της Σαλαμινας θα δεσει ,με πιθανο και το Περαμα.
    Αφου εδεσε στου Σπανοπουλου επαληθευονται οι πληροφοριες του φιλου μου απο την Σαλαμινα..

  6. #36
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    ΣΑΛΑΜΙΝΑ
    Μηνύματα
    21.605

    Προεπιλογή

    Πλάκα μου φαίνεται ρε φίλε μας κάνεις. Τι επαληθεύτηκε απ' ότι έγραψες. Για ξανά διάβασε ....τι γράφεις.

  7. #37

    Προεπιλογή

    Παντελή μην γίνεσαι κακός !!! Και βέβαια επαληθεύτηκε ο καλός φίλος μας Giannis G. Τι ....δεν καταλαβαίνεις ??? Μας μετέφερε πριν λίγες ημέρες την πληροφορία ότι ήταν άγνωστο που θα έδενε το πλοίο όταν θα έφτανε στην χώρα μας. Άρα τώρα που το πλοίο έφτασε και έδεσε .....κάπου (οπουδήποτε), η πληροφορία του επαληθεύτηκε !!! Τι ....δεν καταλαβαίνεις ??? Ακομα, έχει γράψει ότι είναι επίσης άγνωστο το πότε θα ξεκινήσει η αποπεράτωση του πλοίου. Άρα, όποτε και να ξεκινήσει, και πάλι θα έχει επαληθευτεί !!! Απλά είναι τα πράγματα !!!

    Να περάσουμε τώρα και στα του πλοίου. Να παραθέσω και εγώ δύο φωτογραφίες σημερινές από την ρυμούλκηση του στα στενά Περάματος - Σαλαμίνας,

    IMG_0082.jpg__IMG_0098.jpg
    Σαλαμίνα - 11/09/2015

    και άλλες δύο λίγη ώρα αργότερα δεμένο στο ναυπηγείο Σπανόπουλου. Να παρατηρήσουμε ότι στο γκαράζ του πλοίου βρίσκονται τέσσερα μεγάλα κιβώτια (containers), καθώς και ότι έκανε όλο αυτό το πολύ μεγάλο ταξίδι χωρίς καν καταπέλτη (ή έστω κάποιο υποτυπώδες κλείσιμο) στην μία του τουλάχιστον πλευρά.

    IMG_0177.jpg__IMG_0204.jpg
    Σαλαμίνα - 11/09/2015

  8. #38
    Εγγραφή
    Jan 2013
    Μηνύματα
    1.108

    Προεπιλογή

    Καλώς ήρθε το πλοιο! Φενεται πιο στιβαρή κατασκευή απο τα δικά μας.

    Χτες το βραδυ είδα απο την Πειραϊκή ενα ρυμουλκό με τον μεγάλο προβολέα ανοιχτό να σέρνει κατι και υπέθεσα ότι ηταν αυτο.

    Τελος πάντων με το καλό να τελειώσει.

  9. #39
    Εγγραφή
    Dec 2012
    Περιοχή
    Tinos
    Μηνύματα
    268

    Προεπιλογή

    Ειχε γραφτει εδω οτι θα παει στου Θεωδοροπουλου, και εγω σας εγραψα πως απο οτι μου ειπαν δεν θα παει στου Θεωδοροπουλου και δεν ειναι σιγουρο το που θα παει

  10. #40

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Giannis G. Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ειχε γραφτει εδω οτι θα παει στου Θεωδοροπουλου, και εγω σας εγραψα πως απο οτι μου ειπαν δεν θα παει στου Θεωδοροπουλου και δεν ειναι σιγουρο το που θα παει
    Αγαπητέ φίλε καλό θα είναι να διαβάζεις προσεκτικότερα τα όσα γράφονται. Πουθενά και κανείς δεν έγραψε "εδώ" όπως λες, ότι όταν το πλοίο έρθει στην Ελλάδα θα πάει και θα δέσει για πρώτη φορά στο ναυπηγείο Θεοδωρόπουλου. Αυτό που έγραψε ο Παντελής είναι ότι :

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από pantelis2009 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και οι πληροφορίες από έγκυρη πηγή .........ήλθαν. Το πλοίο έχει αγοραστή από τον κ. Νικολαΐδη (ακόμη δεν ξέρω για ποια γραμμή το προορίζει) και η αποπεράτωση του θα γίνει στο ναυπηγείο θεοδωρόπουλου στα Αμπελάκια, οπότε υπάρχει πρόσβαση και πιστεύω να το παρακολουθήσουμε ....από κοντά.
    Λίγη περισσότερη προσοχή δεν θα έβλαπτε........

Σελίδα 4 από 7 ΠρώτηΠρώτη ... 23456 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας