Σελίδα 11 από 15 ΠρώτηΠρώτη ... 910111213 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 101 έως 110 από 148

Θέμα: Ultracarga II [Βασιλική Κ. - Vasiliki K]

  1. #101
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    ΣΑΛΑΜΙΝΑ
    Μηνύματα
    21.605

    Προεπιλογή

    Στο ΣΑΣ στο Νο 2 βλέπουμε ότι το Βασιλική Κ ζητά διακοπή δρομολογίων από 24/04 έως 07/06........λες και μετά θα είναι στην Ελλάδα.
    Περισσότερα από το φίλο Espresso Venezia.

  2. #102

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από pantelis2009 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο ΣΑΣ στο Νο 2 βλέπουμε ότι το Βασιλική Κ ζητά διακοπή δρομολογίων από 24/04 έως 07/06........λες και μετά θα είναι στην Ελλάδα.
    Περισσότερα από το φίλο Espresso Venezia.
    Καλά, στην Ελλάδα μπορεί και να είναι μετά τις 07/6ου, μιας και δεν είναι γνωστό το πότε θα αναχωρήσει για το υπερατλαντικό του ταξίδι. Το απόλυτα βέβαιο είναι το ότι όπως έχουμε αναφέρει έχει πουληθεί στο εξωτερικό, οριστικώς και .....αμετακλήτως !!! Όσον αφορά το ότι στο επόμενο ΣΑΣ η εταιρεία του ζητάει διακοπή δρομολογίων από την γραμμή της Αιδηψού και όχι αποδρομολόγηση του πλοίου, το βρίσκω απόλυτα λογικό και θεμιτό από την στιγμή που σαν εταιρεία διαθέτει και άλλα πλοία. Όταν ζητάς αποδρομολόγηση, χάνεις την ...δρομολόγηση, όταν ζητάς προσωρινή διακοπή δρομολογίων, την διατηρείς. Τόσο απλά !!!!!

    Και σήμερα λοιπόν που συζητάμε όλα αυτά, το πανέμορφο φέρρυ έφυγε από την προβλήτα στα Παλούκια της Σαλαμίνας όπου βρισκόταν τις προηγούμενες ημέρες, και με την συνοδεία του ρυμουλκού ΧΡΗΣΤΟΣ ΧΙΧ (αφού αντάλλαξε χαιρετισμό με το διερχόμενο αμφίπλωρο ΘΕΟΜΗΤΩΡ στο οποίο επέβαινε η αφεντιά μου !!!),

    IMG_0070.jpg__IMG_0104.jpg__IMG_0117.jpg
    Σαλαμίνα - 02/05/2017

    μετέβη και έδεσε στο ναυπηγείο ΕΛΘΩΜ ΤΟΥ Περάματος, όπου το συνάντησα ξανά αργότερα το μεσημέρι. Βέβαια, έτσι όπως είναι τα ναυπηγεία στο Πέραμα, καλό θα είναι να διατηρήσουμε μία μικρή επιφύλαξη για το σε ποιό πράγματι βρίσκεται. Κι αυτό διότι όπως μπορούμε να παρατηρήσουμε στις φωτό, βρίσκεται μεν μπροστά στο ΕΛΘΩΜ όπου έχει κατεβάσει και καταπέλτη, αλλά ταυτόχρονα είναι και πλαγιοδετημένο στην προβλήτα του διπλανού ναυπηγείου Σπανόπουλου.

    IMG_0275.jpg__IMG_0250.jpg
    Πέραμα - 02/05/2017
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Espresso Venezia : 02-05-2017 στις 19:12

  3. #103

    Προεπιλογή

    Και αφού στο προηγούμενο ποστ το είδαμε το πλοίο και εν πλω αλλά και στο ναυπηγείο ΕΛΘΩΜ από πρύμα και από ψηλά (πάνω από το ΜΙΧΑΛΑΚΗΣ ΙΙΙ), να το δούμε και σε μία ...πλωριά φωτό, στο ίδιο βέβαια ναυπηγείο.

    IMG_0067.jpg
    Πέραμα - 06/05/2017

    Κάτι ψιλοεργασίες διακρίνονται να έχουν αρχίσει στο γκαράζ του, αλλά γενικότερα τίποτα το σημαντικό ακόμα.

  4. #104
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Λίμνη Ευβοίας
    Μηνύματα
    356

    Προεπιλογή

    Χωρίς να θέλω να προσβάλω κανέναν, αλλά γτ δεν βάζεται τα copyrights καπου πιο διακριτικά? βγαζετε πολλές φορές πάρα πολύ ωραίες φωτο που θέλω να βάλω και desktop background, και με χαλάει το σήμα! φιλικά πάντα καθως καταλαβαίνω την άχημη αίσθηση που αγήνει στον φωτογραφο μια αναδημοσίευση φωτογραφίας από άλλον χωρίς αναφορά στον καλλιτεχνη, και φυσικά όχι προσωπική παρατηρηση

  5. #105

    Smile

    Καλέ μου φίλε FONIADAKIS εκτιμώ ειλικρινά το ότι καταλαβαίνεις το για ποιό λόγο γίνεται αυτό. Επειδή όμως θα πρέπει κάποια στιγμή να σταματήσει αυτή η ανιαρή και επαναλαμβανόμενη συζήτηση περί "copyrights" (υδατογραφημάτων) να ξεκαθαρίσω (και ελπίζω για τελευταία φορά) ότι προσωπικά θα συνεχίσω να ανεβάζω με υδατογράφημα όσες φωτογραφίες μου θεωρώ ότι πρέπει να το εμπεριέχουν. Κι αυτό διότι δεν επιθυμώ να συμμετέχουν εν αγνοία μου στα ...γλέντια που στήνονται (ειδικά μάλιστα τα τελευταία χρόνια) στο φατσοβιβλίο και γενικότερα στο διαδίκτυο με κλεμμένες φωτογραφίες.

    Από εκεί και πέρα..... τα πράγματα είναι πολύ απλά. Στείλε μου με προσωπικό μήνυμα το email σου και ποιές φωτογραφίες θέλεις, και θα σου τις στείλω (όσες και αν μου ζητήσεις) όχι μόνο χωρίς υδατογράφημα αλλά και σε μεγάλη - χορταστικότατη ανάλυση, και εννοείται εντελώς αφιλοκερδώς. Το ίδιο ισχύει και για οποιονδήποτε ζητήσει επώνυμα φωτογραφίες μου. Δεν έχω αρνηθεί ποτέ και σε κανέναν ούτε και πρόκειται να το κάνω στο μέλλον.

    Αυτά τα ολίγα, και ας επανέλθουμε στα θέματα που αφορούν το πλοίο.

  6. #106

    Προεπιλογή

    Αν "διαβάζω" σωστά το marinetraffic (AIS), το πλοίο πρέπει να έχει τραβηχτεί έξω στο ναυπηγείο ΕΛΘΩΜ στο Πέραμα. Αν πράγματι είναι έτσι (δεν μπόρεσα σήμερα να πάω από εκεί), ποιός να είναι άραγε ο λόγος για να γίνει κάτι τέτοιο σε νεότευκτο πλοίο το οποίο μάλιστα είχε ξαναβγεί έξω στην Αμαλιάπολη μόλις πριν σχεδόν δύο μήνες ???

  7. #107
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    ΣΑΛΑΜΙΝΑ
    Μηνύματα
    21.605

    Προεπιλογή

    Όντως Γιώργο έχει βγει στο ναυπηγείο ΕΛΘΩΜ για να φτιάξουν το καταπέλτη πρίμα και οι πληροφορίες μου λένε και για κάποια .....μάλλον δεξαμενή πρίμα προφανώς για καύσιμα.

    ΒΑΣΙΛΙΚΗ-Κ-86-15-05-2017.jpg

  8. #108

    Προεπιλογή

    Βαψανε και ασπρα τα φουγαρα

  9. #109

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από pantelis2009 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όντως Γιώργο έχει βγει στο ναυπηγείο ΕΛΘΩΜ για να φτιάξουν το καταπέλτη πρίμα και οι πληροφορίες μου λένε και για κάποια .....μάλλον δεξαμενή πρίμα προφανώς για καύσιμα.

    ΒΑΣΙΛΙΚΗ-Κ-86-15-05-2017.jpg
    Μου φαίνεται κάπως παράξενο να έπρεπε να βγει έξω για την κατασκευή - προσθήκη του πρυμαίου καταπέλτη. Έτσι όπως το βλέπω από την φωτό υποθέτω ότι αυτή η εργασία θα μπορούσε να γίνει και χωρίς "δεξαμενισμό". Όσον αφορά την προσθήκη δεξαμενής, κι εγώ φαντάζομαι ότι θα είναι προς αποθήκευση καυσίμων για το μεγάλο υπερατλαντικό του ταξίδι, και κατόπιν θα αφαιρεθεί.

  10. #110
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    ΣΑΛΑΜΙΝΑ
    Μηνύματα
    21.605

    Προεπιλογή

    Στο Βασιλική Κ το όνομα όπως βλέπετε ....κόπηκε πρίμα-πρώρα (δεν ξέρω ακόμη το νέο του όνομα), οι κουπαστές, το σημείο των εξαγωγών καθώς και το άνω μέρος από το καμπούνι βάφτηκαν κίτρινα, ενώ όπως βλέπετε όλο το υπόλοιπο γίνεται μπλε.

    ΒΑΣΙΛΙΚΗ-Κ-90-20-05-2017.jpg

Σελίδα 11 από 15 ΠρώτηΠρώτη ... 910111213 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας