Σελίδα 2 από 15 ΠρώτηΠρώτη 123412 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 11 έως 20 από 148

Θέμα: Ultracarga II [Βασιλική Κ. - Vasiliki K]

  1. #11

    Προεπιλογή

    Που κάνουμε λάθος βρε φίλε Παντελή ?.Στη δική σου πληροφορία στηριχθήκαμε και κάνουμε τοσα σενάρια απλώς εγω σταθηκα περισσοτερο στις διαστάσεις του.Θα συμφωνήσω απολύτως μαζί σου οτι είναι πολυ νωρίς για να κρίνουμε μιας και το εγραψα σε προηγούμενο ποστ μου αν είδες ' ολα θα ερθουν προσεχως....αφου στην ενημέρωση ένας ειναι!!!!

  2. #12

    Προεπιλογή

    Κατ' αρχάς να διευκρινίσω ότι τα περί .....ζευγαρακίου ΒΑΣΟΣ Κ και ΒΑΣΙΛΙΚΗ Κ ήταν απλά και μόνο ένα λογοπαίγνιο (ή πιό απλά αστείο) λόγω των παρομοίων ονομάτων (το Βάσος είναι υποκοριστικό του Βασίλης ως γνωστόν), και δεν υπήρχε κανένα υπονοούμενο από πλευράς μου για το που θα δρομολογηθεί το ΒΑΣΙΛΙΚΗ Κ όταν και όποτε κατασκευαστεί. Εξ άλλου, λόγω της φιλίας που με συνδέει με τον Παντελή γνωρίζω και τον πλοιοκτήτη του και το για που προορίζεται να δρομολογηθεί, και δεν θα άφηνα υπονοούμενα για την Κεφαλονιά.

    Κατόπιν.....

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από sotos89 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Kαλα το Ποσειδώνας της Αιδηψου είναι 78 μετρα και οχι 100 (αλοίμονο αν υπάρχει τετοια παντοφλα).
    Φυσικά και δεν είναι εκατό μέτρα το ΠΟΣΕΙΔΩΝΑΣ, δικό μου αποκλειστικά το βλακώδες λάθος. Αλλά ομολογώ ότι αυτό το "αλοίμονο αν υπάρχει παντόφλα 100 μέτρων" δεν το καταλαβαίνω. Υπάρχει άραγε κάποιος ναυπηγικός ή άλλος ναυτιλιακός κανονισμός που υποχρεώνει τα μονής κατεύθυνσης (μονόδρομα) πλοία ανοιχτού τύπου να είναι μέχρι 80, ή 85, ή 90 μέτρα αλλά όχι 100 ???

  3. #13
    Εγγραφή
    Mar 2010
    Περιοχή
    πετραλωνα
    Μηνύματα
    2.121

    Προεπιλογή

    Καλό ξεκίνημα να έχει το νέο μας ferry...... και περιμένουμε νεότερα από τον φίλο μας Παντελή.

  4. #14

    Προεπιλογή

    Φυσικά και δεν υπάρχει κανονισμός για το μεγεθος των παντοφλών φιλε Γιώργο και θα χαιρόμουν πολύ αν υπήρχαν παντοφλες τέτοιου μεγέθους απλώς το 100 μέτρα παντόφλα φαντάζει αρκετά περίεργο χωρίς όμως να σημάινει οτι δεν μπορεί να υπάρξει πλοίου τετοιου μεγέθους.Απλως είναι εκτος του συνηθισμένου μήκους τετοιων πλοιων στην Ελλάδα μιάς και οι μεγαλύτερες παντόφλες φτανουν το πολύ 80 μετρα

  5. #15

    Προεπιλογή

    Μα έλεγε κι εγώ τι μου θυμίζει το όνομα ΒΑΣΙΛΙΚΗ Κ, τι μου θυμίζει.......

    Σήμερα, με την είδηση της βύθισης του THURAYA - ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ στο Ομάν, θυμήθηκα τα δικά μου γραφόμενα πριν αρκετό καιρό. Άρα, το πλοίο του παρόντος θέματος, θα είναι (τουλάχιστον τυπικά, μιας και το ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ δεν ταξίδεψε καθόλου με αυτό το όνομα), το δεύτερο πλοίο ανοιχτού τύπου με όνομα ΒΑΣΙΛΙΚΗ Κ.

  6. #16
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    ΣΑΛΑΜΙΝΑ
    Μηνύματα
    21.605

    Προεπιλογή

    ¶λλη μία κατασκευή ξεκίνησε στο ναυπηγείο Κούταλη στο Πέραμα που θα δώσει δουλειά σε αρκετά συνεργεία ακόμη. Οι πρώτες λαμαρίνες ήρθαν και ήδη οι πρώτες έδρες άρχισαν να ετοιμάζονται. Οι πρώτες φωτο από τις 11/11/2015.
    Εύχομαι καλή αρχή και καλή συνέχεια στους πλοιοκτήτες και τα συνεργεία.

    ΒΑΣΙΛΙΚΗ-Κ-01-11-11-2015.jpg ΒΑΣΙΛΙΚΗ-Κ-02-11-11-2015.jpg ΒΑΣΙΛΙΚΗ-Κ-03-11-11-2015.jpg
    Γιατί το Nautilia.gr παράγει τις ειδήσεις ....δεν τις αναμεταδίδει. Όσο για το 1ο ποστ του θέματος............

  7. #17

    Προεπιλογή

    Παντελή ευχαριστούμε για την ενημέρωση. Καλό ξεκίνημα στο πλοίο λοιπόν και από εμένα.

    Να διευκρινίσω εδώ (δια να είμεθα ακριβείς) ότι η κατασκευή του θα γίνει στο ναυπηγείο Γ. Φρατζέσκου από την ναυπηγική - τεχνική εταιρεία του κ. Κούταλη. Τελευταίο πλοίο που είχε κατασκευαστεί στον ίδιο χώρο ήταν το ΑΙΟΛΟΣ ΙΙ το 2010, και νωρίτερα τα ΠΡΩΤΟΠΟΡΟΣ ΙΙΙ και IV, επίσης από την εταιρεία του κ. Κούταλη. Τα τελευταία πέντε χρόνια ο χώρος ήταν ανενεργός, και όπως βλέπουμε στις φωτό του Παντελή δείχνει περισσότερο για .....έρημο οικόπεδο παρά για ναυπηγείο. Καιρός λοιπόν να ξαναζωντανέψει !!!

  8. #18

    Προεπιλογή

    Κούκλα θα γίνει το πλοίο, ΠΑΝΕΜΟΡΦΟ, έτσι όπως το είδα σήμερα στα ναυπηγικά του σχέδια !!!!! Τα πρώτα τμήματα του σκάφους έχουν ήδη ξεκινήσει να κατασκευάζονται όπως βλέπουμε και στις παρακάτω σημερινές φωτογραφίες,

    IMG_0038__.jpg__IMG_0041__.jpg__IMG_0034__.jpg
    Πέραμα - 28//11/2015

    ενώ από ότι έμαθα θα είναι λίγο μεγαλύτερο από ότι είχαμε μάθει αρχικά, δηλαδή 67 μέτρα μήκος με 15 μέτρα πλάτος.

    Εγγύηση του αποτελέσματος που θα δούμε σε λίγους μήνες αποτελούν οπωσδήποτε και το όνομα του πλοιοκτήτη του, και το ναυπηγείο (κατασκευάστρια εταιρεία) του κ. Κώστα Κούταλη, και το όνομα της ναυπηγού του κ. Ευτυχίας Πετυχάκη, αλλά και (για όσους ενδιαφέρονται για την ιστορία) το σημείο όπου βλέπουμε να έχουν "στηθεί" οι πρώτες κατασκευές, το οποίο δεν είναι άλλο (ακριβώς) από αυτό όπου πριν πενήντα περίπου χρόνια είχε κατασκευαστεί το θρυλικό ΠΟΡΤΟ ΛΑΦΙΑ - ΚΑΡΥΣΤΟΣ !!!!!

  9. #19

    Προεπιλογή

    Ένα μήνα μετά το προηγούμενο φωτορεπορτάζ, το ναυπηγείο Κούταλη (Φρατζέσκου) έχει μετατραπεί σε ένα απ' άκρη σ' άκρη εργοτάξιο όπως μπορούμε να διαπιστώσουμε και από τις παρακάτω φωτογραφίες.

    IMG_0112.jpg__IMG_0121.jpg__IMG_0139.jpg
    Πέραμα - 23/12/2015

    Οι πρώτες (ανεπιβεβαίωτες ακόμα) πληροφορίες, λένε ότι το ΒΑΣΙΛΙΚΗ Κ προορίζεται για γραμμή του Ευβοικού.

  10. #20

    Προεπιλογή

    Ξεκίνησε στο ναυπηγείο Κούταλη το στήσιμο του πλοίου, με τα κομμάτια του σκάφους που είχαν προκατασκευαστεί (δες προηγούμενα ποστ).

    IMG_0070.jpg__IMG_0033.jpg
    Πέραμα - 27/01/2016

    Πυρετός εργασιών σε όλο τον χώρο του ναυπηγείου (δύο φωτό σε μία),

    IMG_0078_PH_.jpg
    Πέραμα - 27/01/2016

    και οι πρώτες φωτό τραβηγμένες πάνω από το σκάφος.

    IMG_0065.jpg__IMG_0061.jpg
    Πέραμα - 27/01/2016

    Καλή συνέχεια στους τόσο φιλόξενους κατασκευαστές - ναυπηγούς, στους κ.κ. Δημήτρη Κούταλη (πατήρ, ζώντα θρύλο του Περάματος !!!) και Κώστα Κούταλη (υιό !!!).

Σελίδα 2 από 15 ΠρώτηΠρώτη 123412 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας