Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 1 έως 10 από 13

Θέμα: Τουριστικά πλοιάρια ένωσης λεμβούχων Σαντορίνης

  1. #1

    Προεπιλογή Τουριστικά πλοιάρια ένωσης λεμβούχων Σαντορίνης

    Ένα νέο μικρό - όμορφο - εντυπωσιακό επιβατηγό - τουριστικό πλοιάριο, το ΓΑΡΜΠΗΣ, προστέθηκε το καλοκαίρι στον στόλο της Ένωσης Λεμβούχων Θήρας. Κατασκευάστηκε εξ' ολοκλήρου στη Σαντορίνη, στο καρνάγιο της Ένωσης στα νότια του νησιού, στην τοποθεσία Βλυχάδα. Καθελκύστηκε την 1η Ιουλίου 2013 και λίγες ημέρες αργότερα, την 6η Ιουλίου πραγματοποιήθηκαν τα εγκαίνεια του.

    ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ ΣΚΑΦΟΥΣ (από το site της ένωσης)
    Το σκάφος έχει μήκος 26 μέτρα πλάτος 6 μέτρα και βύθισμα 2 μέτρα. Διαθέτει πτερύγια ευσταθείας (stabilizer) και διαθέτει τα πιο σύγχρονα ηλεκτρονικά μέσα ναυσιπλοΐας. Η ταχύτητά του είναι 24 ναυτικά μίλια και η χωρητικότητα του 220 επιβάτες για τοπική και περιορισμένη έκταση, 185 επιβάτες έως τα 30 μίλια και 145 επιβάτες για μεγάλη ακτοπλοΐα.

    Στο πολύ ενημερωμένο site της Ένωσης Λεμβούχων Θήρας, στην κατηγορία Νέα - Δελτία τύπου μπορεί όποιος επιθυμεί να βρει πολύ υλικό, στοιχεία - φωτογραφίες - βίντεο από την κατασκευή και καθέλκυση του ΓΑΡΜΠΗΣ, τα εγκαίνεια του, τους χώρους του πλοιαρίου και πολλά άλλα.

  2. #2
    Εγγραφή
    Jan 2013
    Μηνύματα
    1.108

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Espresso Venezia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ένα νέο μικρό - όμορφο - εντυπωσιακό επιβατηγό - τουριστικό πλοιάριο, το ΓΑΡΜΠΗΣ, προστέθηκε το καλοκαίρι στον στόλο της Ένωσης Λεμβούχων Θήρας. Κατασκευάστηκε εξ' ολοκλήρου στη Σαντορίνη, στο καρνάγιο της Ένωσης στα νότια του νησιού, στην τοποθεσία Βλυχάδα. Καθελκύστηκε την 1η Ιουλίου 2013 και λίγες ημέρες αργότερα, την 6η Ιουλίου πραγματοποιήθηκαν τα εγκαίνεια του.
    Και μόνο το ότι έγινε στην Σαντορίνη εξ ολοκλήρου είναι εντυπωσιακό! Μεγάλο ρόλο έπαιξε το επάγγελμα του πρόεδρου της ένωσης που είναι ναυπηγός, η κατασκευή του φαίνεται στο πολύ ωραίο βίντεο εδώ.
    Εκτός από την όμορφη όψη του, εντύπωση μου προξενεί (η πρόθεση?) για πιστοποίηση μέχρι 30 μιλιά, αλλά και για πλόες κατηγορίας Α΄ μεγάλης ακτοπλοΐας. Μπορεί ένα τέτοιο πλοίο να κάνει Πειραιά-Κυκλάδες για παράδειγμα??
    Τους εύχομαι καλή συνέχεια και πάντα να πρωτοπορούν γιατί τα νησιά δεν είναι μόνο για μπάνια μπορούν και να παράγουν!!!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ilias 92 : 20-09-2013 στις 20:13

  3. #3
    Εγγραφή
    Jan 2013
    Μηνύματα
    1.108

    Προεπιλογή

    Το όμορφο Γαρμπής για το οποίο μιλήσαμε λίγο πιο πάνω, σήμερα εκτελεί ένα δρομολόγιο από Σαντορίνη προς Νάξο.
    Ξεκίνησε από Νέα Καμένη 6.30 πήγε Σαντορίνη στις 7.00 μετά από μίση ώρα Θηρασιά και τέλος Νάξο όπου έφτασε στις 10.00 και έφυγε 12.30. Σε λίγα λεπτά φτάνει πίσω στην Σαντορίνη ξαναέπιασε Θηρασιά και το Πάρος το πέρασε.
    Ξέρουμε γιατί έγινε αυτό το δρομολόγιο και αν έχει ξαναγίνει?

  4. #4
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    Νάξος
    Μηνύματα
    581

    Προεπιλογή

    Σήμερα στο ΔΑΚ Νάξου πραγματοποιήθηκε ο τελικός κυπέλλου ΕΠΣ Κυκλάδων μεταξύ ΑΟ Σύρου και Θύελλας Καμαρίου. Μάλλον το καραβάκι μετέφερε από τη Σαντορίνη φίλους της τοπικής ομάδας για να παρακολουθήσουν τον τελικό.

    Υ.Γ.: Για την ιστορία, ο ΑΟ Σύρου επικράτησε 2-0 της Θύελλας και στέφθηκε κυπελλούχος Κυκλάδων.

  5. #5
    Εγγραφή
    Jan 2013
    Μηνύματα
    1.108

    Προεπιλογή

    Ευχαριστώ για την απάντηση, πάντως θα ήθελα να μάθω την συμπροφορά του σε αυτό το μακρινό ταξίδι, από ταχύτητα ήταν γύρω στους 16-17 πιάνει μέχρι 24 κόμβους.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ilias 92 : 15-02-2014 στις 16:34

  6. #6
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    At Sea
    Μηνύματα
    1.562

    Προεπιλογή

    Ο Cap. Koulis στη Σαντορίνη

    sk_0092.jpg

    Πληροφορίες για την εταιρεία και που δραστηριοποιούνται βλεπουμε
    στον παρακάτω σύνδεσμο

    http://www.santorini-boatmenunion.com/index.php/el/

  7. #7
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    ΣΑΛΑΜΙΝΑ
    Μηνύματα
    21.605

    Προεπιλογή

    Αφού μου το θύμισε ο φίλος Στέλιος (το είχα ανεβάσει παλαιά αλλά σβήστηκε από το χάκερ) ας δούμε την ιστορία του και τις φωτο που τράβηξα στη Βλυχάδα που είναι το καρνάγιο που τους κάνουν συντήρηση, όταν είχα πάει στη Σαντορίνη τον Απρίλιο του 2010.
    ΚΑΠΤΑΙΝ ΚΟΥΛΗΣ

    ΚΑΡΝΑΓΙΟ ΒΛΥΧΑΔΑΣ - ΣΑΝΤΟΡΙΝΗ

    Η επίσκεψη που έκανα στη Σαντορίνη δεν μου απέφερε μόνο ωραίες αναμνήσεις από το καταπληκτικό αυτό νησί του Αιγαίου. Ο φίλος Θανάσης που με φιλοξένησε (και τον ευχαριστώ) μου είπε για το καρνάγιο που έχουν οι λεμβούχοι του νησιού στη Βλυχάδα. Μέρες πριν μου είχε πει ότι περίμεναν ειδικό γερανό και νταλίκα, που θα μετέφερε τα σκάφοι από το καρνάγιο στη θάλασσα. Στην αρχή μου φάνηκε κάτι συνηθισμένο (γιατί μπαινοβγαίνω στα ναυπηγεία), άλλα όταν είδα την όλη διαδικασία έμεινα έκθαμβος και θέλω να την μοιραστώ με την ωραία παρέα του Nautilia gr δηλαδή μαζί σας.
    Συνολικά εκείνη την ημέρα 17/04/2010 τράβηξα 100 φωτο και 4 video. Με αρκετές φωτο και video λοιπόν (ελπίζω να μην σας κουράσω) θέλω να μεταφέρω σε όλους σας, αυτή μου την εμπειρία.
    Πρόεδρος των λεμβούχων Θήρας είναι ο Κος. Κανακάρης Γεράσιμος και τον ευχαριστώ όπως και τους υπόλοιπους εργαζόμενους εκεί, για τις πληροφορίες και τη βοήθεια που μου έδωσαν για να μεταφέρω αυτά που συνέβησαν στο καρνάγιο.
    Το σκάφος που θα βλέπετε ονομάζετε Κάπταιν Κούλης με Ν.Θ 41 και είναι το πρώτο από τα 4 μεγάλα σκάφη που έχουν για να κατεβάζουν τους τουρίστες από τα κρουαζιερόπλοια. Το όνομα αυτό το έδωσαν στο σκάφος προς τιμή του Cpt. Κούλη Μασροκόλια, Καπετάνιου του αξέχαστου Ποσειδών Express που οι Σαντορινιοί τον είχαν, τον έχουν και θα τον έχουν σε πολύ μεγάλη εκτίμηση, δια τούτο υπάρχει ακόμη και σήμερα ονομασία στο λιμάνι του Αθηνιού με το όνομα Ποσειδών.
    Το Κάπταιν Κούλης έχει Cpt. τον Σιγάλα Δημήτρη ναυπηγήθηκε το 2007 στο ναυπηγείο Έψιλον Marine στη Χαλκίδα με ναυπηγο τον Κο. Ελευθεριάδη Ηλία. Η πρόωση του γίνεται με 2 μηχανές DAEWOO 800 ίππων εκάστη, έχει μήκος 20 μέτρα, πλάτος 5,05 μέτρα, βύθισμα 1,20 μέτρα, βάρος 30 ton και μεταφορική ικανότητα 149 επιβατών.

    ΒΛΥΧΑΔΑ-13-17-04-2010.jpg ΒΛΥΧΑΔΑ-34-17-04-2010.jpg ΒΛΥΧΑΔΑ-50-17-04-2010.jpg ΒΛΥΧΑΔΑ-57-17-04-2010.jpg ΒΛΥΧΑΔΑ-58-17-04-2010.jpg
    Στις φωτο φαίνονται οι δυσκολίες που τράβηξαν τα συνεργεία και για να καλυφθεί η απόσταση από το καρνάγιο στη θάλασσα που είναι 800 μέτρα χρειάστηκαν 45 λεπτά.

  8. #8
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    At Sea
    Μηνύματα
    1.562

    Προεπιλογή

    Santorini
    Άλλο ένα βαποράκι που δραστηριοποιείται στις γραμμές τις Σαντορίνης μαζί με τον Καπτα Κούλη που είδαμε πιο πάνω


    IMG_20151017_134953.jpg

  9. #9

    Προεπιλογή

    Tο ΟΡΦΕΑΣ, ένα ακόμα καραβάκι (ουσιαστικά λάντζα) της ένωσης λεμβούχων Σαντορίνης, σε μία όμορφη φωτό από το flickr.

  10. #10

    Προεπιλογή

    SANTORINI BOATMEN SERVICES: “Ανερχόμενη δύναμη στα ταχύπλοα επιβατηγά σκάφη”

    Διαβάστε περισσότερα http://www.nautilia.gr/lista-archiki...ivatiga-skafi/ .

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας