Σελίδα 6 από 9 ΠρώτηΠρώτη ... 45678 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 51 έως 60 από 83

Θέμα: Τα παλιά καραβάκια της Σαλαμίνας (Γενική συζήτηση)

  1. #51

    Προεπιλογή ΣΑΜΟΘΡΑΚΗ

    Άλλο ένα γνήσιο Σαλαμινιώτικο, κλασσικό, σε εμφάνιση τουλάχιστον και γραμμές.

    Το ΣΑΜΟΘΡΑΚΗ (Ν. Σαμοθράκης 03) που δούλευε ως τουριστικό στο ομώνυμο νησί του βορείου Αιγαίου. Να το δούμε σε δύο φωτό από την παραλία Βάτος, τον Ιούλιο 2007.

    Michelangelo Delu_01.jpg__Michelangelo Delu_02.jpg
    Πηγή : flickr - Michelangelo Delu

    Ένα χρόνο μετά τις παραπάνω φωτό, τον Αύγουστο 2008, το καραβάκι παροπλίστηκε - εγκαταλείφθηκε στο λιμάνι της Καμαριώτισσας στη Σαμοθράκη, και τρία χρόνια αργότερα ημιβυθίστηκε δύο φορές στην ίδια θέση μετά από εισροή υδάτων, τον Φεβρουάριο και Απρίλιο 2011. Έκτοτε είχα χάσει τα ίχνη του, και πίστευα ότι θα είχε οδηγηθεί κάπου για διάλυση, αν δεν είχε βυθιστεί και τρίτη φορά..... οριστικώς και αμετακλήτως. Μόλις πριν λίγες ημέρες όμως, σε μία περιήγηση μου στο flickr, το πέτυχα σε φωτό σχετικά πρόσφατη, από τον Μάρτιο 2016, τραβηγμένο έξω αλλά εμφανώς εγκατελειμμένο σε καρνάγιο στην Κεραμωτή (νομού Καβάλας).

    emil Georgiev_03-2016.jpg
    Πηγή : flickr - Emil Georgiev

  2. #52

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Ellinis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε μια άλλη φωτογραφία του Peter J. Fitzpatrick, από το ναυπηγείο του Διαμαντή στα μέσα/αρχές της δεκαετίας του 80 φαίνεται και αυτό το σαλαμινιώτικο:

    Συνημμένο Αρχείο 186075
    Το ίδιο μικρό καραβάκι σε μία ακόμα φωτογραφία του Peter J. Fitzpatrick, και πάλι στην ίδια αν δεν κάνω λάθος θέση, στο ναυπηγείο Διαμαντή στην Κυνόσουρα. Δυστυχώς δεν διακρίνεται όνομα.....

    Unknown_from Peter Fitzpatrick.jpg
    © Peter J. Fitzpatrick

  3. #53
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    ΣΑΛΑΜΙΝΑ
    Μηνύματα
    21.605

    Προεπιλογή

    Τα πρώτα ......αμφίπλωρα.

  4. #54
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.127

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από pantelis2009 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα πρώτα ......αμφίπλωρα.
    Aυτό πρέπει να έκανε δρομολόγιο γιά τους εργαζόμενους.Σαν να το θυμάμαι αμυδρά.

  5. #55

    Προεπιλογή

    Να λοιπόν και ένα άγνωστο σε μας μέχρι σήμερα. Το ΑΓΓΕΛΙΚΗ Α με νηολόγιο Πειραιά 1799, στο μεγάλο μας λιμάνι εν έτει 1983 και δια χειρός του μεγάλου Peter J. Fitzpatrick.

    piraeus1983_From Peter Fitzpatrick.jpg
    © Peter J. Fitzpatrick

  6. #56
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.127

    Προεπιλογή

    H απορία μου είναι πόσα τέτοια καραβάκια συνολικά χτίστηκαν κ πότε.Προσωπικά πιστεύω η πλειοψηφία χτίστηκε μεταξύ 60-70.
    Επίσης αν με εξαίρεση το Αίγινα-Αγκίστρι χτίστηκαν κ γιά άλλες τοπικές γραμμές.Νομίζω πως όχι αλλά μπορεί να μου ξεφεύγει καμία.
    Εντάξει το θέμα δεν είναι η "ειδικότητά" μου αλλά κάποτε έβλεπες τόσα πολλά,βασικά σε Πειραιά κ Παλούκια που δεν 'εδινες σημασία ποιό ήταν ποιό.

    Παρεμπιπτόντως,μιά περιοχή που δεν έχει αναφερθεί ότι απασχολήθηκε κουλουριώτικο είναι η παρακάτω.
    Αρχές δεκαετίας 90 είχα πάει διακοπές στο Νότιο Πήλιο.Τότε ταξίδεψα με ένα τέτοιο καραβάκι που έκανε εκδρομές Πλατανιά-Σκιάθο.Λεπτομέρειες δεν θυμάμαι,ούτε φωτό υπάρχουν.

  7. #57

    Προεπιλογή

    Φίλε ΒΙΚΤΩΡ πιστεύω πως είναι κατηγορία πλοιαρίων "ων ουκ έστιν αριθμός" !!!

    Έχω δει κατά καιρούς παλιές φωτό - καρτποστάλ με "Σαλαμινιώτικα" καραβάκια, σχεδόν σε όλα τα νησιά της χώρας μας από παλαιότερα χρόνια. Σε πολλά μάλιστα από αυτά, δεμένα τρία και τέσσερα μαζί. Αμέτρητα πρέπει να είχαν κατασκευαστεί.

  8. #58
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.127

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Espresso Venezia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλε ΒΙΚΤΩΡ πιστεύω πως είναι κατηγορία πλοιαρίων "ων ουκ έστιν αριθμός" !!!

    Έχω δει κατά καιρούς παλιές φωτό - καρτποστάλ με "Σαλαμινιώτικα" καραβάκια, σχεδόν σε όλα τα νησιά της χώρας μας από παλαιότερα χρόνια. Σε πολλά μάλιστα από αυτά, δεμένα τρία και τέσσερα μαζί. Αμέτρητα πρέπει να είχαν κατασκευαστεί.
    Πράγματι μπορεί να είναι αμέτρητα κ δεν θα υπάρχουν στοιχεία.Ξεκινάνε κ από προπολεμικά.Ας το εντοπίσουμε καλύτερα στα λιμπερτάκια,αυτά που γνωρίσαμε οι παλιότεροι κ στην πλειοψηφία τους είναι αυτά που επιβιώνουν.

  9. #59

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Espresso Venezia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλε ΒΙΚΤΩΡ πιστεύω πως είναι κατηγορία πλοιαρίων "ων ουκ έστιν αριθμός" !!!

    Έχω δει κατά καιρούς παλιές φωτό - καρτποστάλ με "Σαλαμινιώτικα" καραβάκια, σχεδόν σε όλα τα νησιά της χώρας μας από παλαιότερα χρόνια. Σε πολλά μάλιστα από αυτά, δεμένα τρία και τέσσερα μαζί. Αμέτρητα πρέπει να είχαν κατασκευαστεί.
    Και διά του λόγου το αληθές, φωτογραφία από την Νέα Καμμένη στην Σαντορίνη, σε άγνωστη χρονολογία, αλλά υποθέτω πάνω από είκοσι χρόνια πριν. Δύο από τα καραβάκια μας σε πρώτο πλάνο, στο ένα διακρίνεται το όνομα ΕΙΡΗΝΗ και κάποιο νηολόγιο Πειραιά νομίζω, και άλλα δύο ακόμα καραβάκια σε μακρινό πλάνο πίσω δεξιά.

    D1.jpg

  10. #60
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    ΣΑΛΑΜΙΝΑ
    Μηνύματα
    21.605

    Προεπιλογή

    Και άλλο ένα με το όνομα Ξανθή. Από που είναι ή φωτό??????

    ΞΑΝΘΗ.jpg

Σελίδα 6 από 9 ΠρώτηΠρώτη ... 45678 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας