Σελίδα 7 από 9 ΠρώτηΠρώτη ... 56789 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 61 έως 70 από 83

Θέμα: Τα παλιά καραβάκια της Σαλαμίνας (Γενική συζήτηση)

  1. #61

    Προεπιλογή

    Φίλε δεν βάζω και το χέρι μου στην φωτιά, αλλά αυτό το πλοιάριο δεν μου πολυφαίνεται για "Σαλαμινιώτικο", λιμπερτάκι. Πρώτα πρώτα νομίζω πως είναι σιδερένιο και όχι ξύλινο, και επίσης παρατήρησε ότι στο πλάι έχει κάτι σαν ψηλά φουγάρα.

  2. #62
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.126

    Προεπιλογή

    Σίγουρα δεν είναι.Πρόκειται γιά μεταλλικό σκάφος,παρόμοιο σουλούπι στο οποίο η πλώρη έχει μετατραπεί γιά αποεπιβίβαση σε παραλίες.

  3. #63
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.509

    Προεπιλογή

    Δεκαετία πενήντα-εξήντα στου Τζελέπη με μερικά Κουλουριώτικα στη σειρά

    salamis boats.jpg

  4. #64

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Espresso Venezia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ενα μικρό άγνωστο "Σαλαμινιώτικο", σαπίζει στην παραλία της Κασσιόπης στην βόρεια Κέρκυρα (φωτό από το 2013).
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Espresso Venezia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συνεχίζοντας με τα μικρά "Κουλουριώτικα" στην Κέρκυρα, να πούμε ότι το μικρό εγκατελειμμένο στην Κασσιόπη που είδαμε σε φωτό στο προηγούμενο ποστ, δούλευε τουλάχιστον τα τελευταία του χρόνια ως καταδυτικό πλοιάριο (CORFU DIVERS), όπως μπορούμε να διακρίνουμε σε αυτήν την φωτό.
    Βρήκαμε και το όνομα του εγκαταλελειμμένου μικρού στην Κασσιόπη. ΚΑΠΕΤΑΝ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ σύμφωνα τουλάχιστον με αυτή τη φωτό που έχει ανεβεί στο shipspotting.

  5. #65

    Προεπιλογή

    Το ΓΕΡΟ ΣΑΡΡΗΣ (Ν.Π. 1871) το οποίο έχουμε αναφέρει αρκετές φορές, από ότι φαίνεται δεν μπόρεσε να βρει κάποιο ρόλο - γραμμή. Τα τελευταία χρόνια υπό συνεχή παροπλισμό. Παλαιότερα στα Παλούκια, στο λιμανάκι του Αγίου Νικολάου στην Κούλουρη, στον ταρσανά της Κούλουρης, και πλέον και πάλι πίσω στα Παλούκια, με σαφή εικόνα εγκατάλειψης.

    IMG_0228.jpg__IMG_0225.jpg__IMG_0220.jpg
    Σαλαμίνα - Παλούκια - 30/06/2018

  6. #66

    Προεπιλογή

    Ένα ενδιαφέρον αφιέρωμα στο άγνωστο σε εμένα μέχρι σήμερα ΑΓΙΟΣ ΓΕΡΑΣΙΜΟΣ (ή Τσίμπλας !!!) που δούλεψε για πολλά χρόνια ως δρομολογιακό στην Ιθάκη, μπορούμε να δούμε εδώ.

  7. #67
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.126

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Espresso Venezia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ένα ενδιαφέρον αφιέρωμα στο άγνωστο σε εμένα μέχρι σήμερα ΑΓΙΟΣ ΓΕΡΑΣΙΜΟΣ (ή Τσίμπλας !!!) που δούλεψε για πολλά χρόνια ως δρομολογιακό στην Ιθάκη, μπορούμε να δούμε εδώ.
    Παρόμοιο με το ΕΥΑΓΓΕΛΙΣΤΡΙΑ που είχαμε μιλήσει στο ποστ 38

  8. #68
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.509

    Προεπιλογή

    Σε μια φωτογραφία του Πειραιά από την περίοδο του '50-60 διακρίνεται και αυτό το μικρό καραβάκι που λογικά πρέπει να πήγαινε μέχρι τη Σαλαμίνα. Το ιδιαίτερο σουλούπι του μου κίνησε την περιέργεια και νομίζω ότι είναι μετασκευή από πολεμική λάντζα (Motor Launch) κατασκευής του Α' Παγκοσμίου, έναν τύπο σκάφους που είχα αναφέρει ξανά εδώ.

    ΜΛ.jpg

  9. #69

    Προεπιλογή

    Σίγουρα ιδιαίτερο, πολύ όμορφο και ενδιαφέρον.

  10. #70

    Προεπιλογή

    Από το facebook (Παλιές εικόνες και φωτογραφίες της Ελλάδας), μία εικόνα από την Κέρκυρα γύρω στο 1980, με το μικρό ΑΓΙΑ ΑΙΚΑΤΕΡΙΝΗ.

    01.jpg

Σελίδα 7 από 9 ΠρώτηΠρώτη ... 56789 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας