Σελίδα 3 από 9 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 21 έως 30 από 83

Θέμα: Τα παλιά καραβάκια της Σαλαμίνας (Γενική συζήτηση)

  1. #21
    Εγγραφή
    Nov 2009
    Περιοχή
    Εν πλω!
    Μηνύματα
    3.090

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από T.S.S. APOLLON Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φιλε karavofanatikos τουλαχιστον αναφερουν σαν πηγη των δυο πρωτων φωτογραφιων το nautilia.gr;;;
    http://odosaeginis.blogspot.gr/2013/05/blog-post_9.html

  2. #22

    Προεπιλογή

    Τουλαχιστον απ'οτι φαινεται παρακολουθουν τις ιστοσελιδες του nautilia.gr εφ'οσον λοιπον τους αρεσαν οι συγκεκριμενες φωτογραφιες απο αυτα τα ξυλινα σκαρια εμεις πολυ συντομα θα τους χαρισουμε και αλλες!!!

  3. #23
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.126

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από andria salamis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πειραια Σεληνια,και περιστερια,ειχε,και πιστευω οτι επιαναν και κακη βιγλα.
    Είχε Κακή Βίγλα αν θυμάμαι καλά μέχρι τέλη 70-αρχες 80 όπως κ Πέραμα-Μπατσί μέχρι αρχές 70. Έχω κάνει αυτές τις γραμμές.
    Το γιατί κόπηκαν υπεύθυνο είναι το αυτοκίνητο.
    Αν βρει κανείς το μικροσκοπικό ΕΥΑΓΓΕΛΙΣΤΡΙΑ κ τι απέγινε,θα του πω μπράβο.Έκανε Πέραμα-Αμπελάκι με στάσεις Καμίνι κ απέναντι δίπλα στου Παναγιωτάκη,αποεπιβίβαση κ από την πλώρη παρακαλώ!

  4. #24
    Εγγραφή
    Sep 2015
    Περιοχή
    Ηράκλειο Κρήτης
    Μηνύματα
    1.187

    Προεπιλογή ΑΙΟΛΟΣ (Νηολόγιο Λευκάδας 63)

    Μικρό τουριστικό ΑΙΟΛΟΣ φωτογραφημένο στο Ηράκλειο από τον αδελφό μου Εμμανουήλ Παπαδάκη (emmpapad) στις 23-9-1996.

    Κατασκευής 1944, 33 gt.

    ΑΓΙΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ (Νηολόγιο Πειραιά 1788) από 28-12-1965. Ιδιοκτήτης : ΚΑΡΤΑΝΟΣ Ι.
    ΑΙΟΛΟΣ (Νηολόγιο Πειραιά 1788) από 11-12-1989. Ιδιοκτήτης : ΚΑΡΤΑΝΟΣ Ι.
    ΑΙΟΛΟΣ (Νηολόγιο Λευκάδας 63) από 9-12-1992. Ιδιοκτήτης : ΚΑΡΤΑΝΟΣ Ι.

    Το έχω χάσει πολλά χρόνια. Αν κάποιος ξέρει τι απέγινε ας το συμπληρώσει.
    aiolos lefkada 63 23-9-96.jpg

  5. #25
    Εγγραφή
    Sep 2015
    Περιοχή
    Ηράκλειο Κρήτης
    Μηνύματα
    1.187

    Προεπιλογή ΓΡΑΜΒΟΥΣΑ

    Τουριστικό ΓΡΑΜΒΟΥΣΑ φωτογραφημένο σε χειμερινή ακινησία στο ενετικό λιμάνι Χανίων στις 10-11-1996 από τον αδελφό μου Εμμανουήλ Παπαδάκη (emmpapad).

    Κατασκευής 1962, 40 gt.

    Νηολόγιο Πειραιά 1668 (σε όλη του την γνωστή καριέρα)

    ΕΛΠΙΣ από 28-5-1962
    ΤΗΛΕΜΑΧΟΣ από 9-6-1972
    ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ από 21-2-1978
    ΓΡΑΜΒΟΥΣΑ από 15-6-1995. Ιδιοκτήτης : ΧΗΝΟΠΟΥΛΟΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ

    Σαν ΓΡΑΜΒΟΥΣΑ το βρίσκω μέχρι το 1998. Μετά το χάνω. Αν κάποιος ξέρει τι απέγινε ας το συμπληρώσει.

    gramvousa 10-11-96.jpg

  6. #26

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από npapad Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τουριστικό ΓΡΑΜΒΟΥΣΑ φωτογραφημένο σε χειμερινή ακινησία στο ενετικό λιμάνι Χανίων στις 10-11-1996 από τον αδελφό μου Εμμανουήλ Παπαδάκη (emmpapad).

    Κατασκευής 1962, 40 gt. -- Νηολόγιο Πειραιά 1668 (σε όλη του την γνωστή καριέρα)

    ΕΛΠΙΣ από 28-5-1962
    ΤΗΛΕΜΑΧΟΣ από 9-6-1972
    ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ από 21-2-1978
    ΓΡΑΜΒΟΥΣΑ από 15-6-1995. Ιδιοκτήτης : ΧΗΝΟΠΟΥΛΟΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ

    Σαν ΓΡΑΜΒΟΥΣΑ το βρίσκω μέχρι το 1998. Μετά το χάνω. Αν κάποιος ξέρει τι απέγινε ας το συμπληρώσει.

    gramvousa 10-11-96.jpg
    Νεκτάριε να παραθέσω μία φωτό που είμαι σίγουρος θα σε ενδιαφέρει, μιας και λύνει (τουλάχιστον εν μέρει) τον γρίφο του τι απέγινε το ΓΡΑΜΒΟΥΣΑ.
    Εδώ λοιπόν βλέπουμε
    το τουριστικό ΜΕΣΟΓΕΙΟΣ σε άγνωστη δυστυχώς χρονολογία (οπωσδήποτε όμως μετά το 1998) στην Αγία Γαλήνη στην Κρήτη (σύμφωνα με τον φωτογράφο). Εκτός βέβαια από το γεγονός ότι είναι ολόιδιο με το ΓΡΑΜΒΟΥΣΑ, το βρίσκουμε και στις λίστες του αγαπημένου μας Εμμανουήλ (emmpapad) ως :

    ΜΕΣΟΓΕΙΟΣ -- ΡΕΘΥΜΝΟ 16 -- Τ/Ρ -- 62-40 -- 1998

    Mε την ευκαιρία, να ζητήσω την βοήθεια σου σε μία ακόμα φωτό. Ποιό είναι το καραβάκι παρακάτω, που σύμφωνα με τον φωτογράφο του το βλέπουμε κάπου στην Κρήτη γύρω στα τέλη του 1992 ??? Η τοποθεσία μου θυμίζει έντονα ένα σημείο της διαδρομής Χανιά - Ηράκλειο, χωρίς όμως οπωσδήποτε να βάζω το χέρι μου και στην φωτιά. Γι αυτό ανεβάζω όλη την φωτό για να δεις όλο το διαθέσιμο τοπίο (μήπως και το αναγνωρίσεις), αλλά και σε μεγέθυνση για το ίδιο το καραβάκι.

    flickr_Annette Pettifer_Crete late 92.jpg__flickr_Annette Pettifer_Crete late 92_.jpg
    Πηγή : flickr - Annette Pettifer (Crete late 92)

  7. #27
    Εγγραφή
    Sep 2015
    Περιοχή
    Ηράκλειο Κρήτης
    Μηνύματα
    1.187

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Espresso Venezia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νεκτάριε να παραθέσω μία φωτό που είμαι σίγουρος θα σε ενδιαφέρει, μιας και λύνει (τουλάχιστον εν μέρει) τον γρίφο του τι απέγινε το ΓΡΑΜΒΟΥΣΑ.
    Εδώ λοιπόν βλέπουμε
    το τουριστικό ΜΕΣΟΓΕΙΟΣ σε άγνωστη δυστυχώς χρονολογία (οπωσδήποτε όμως μετά το 1998) στην Αγία Γαλήνη στην Κρήτη (σύμφωνα με τον φωτογράφο). Εκτός βέβαια από το γεγονός ότι είναι ολόιδιο με το ΓΡΑΜΒΟΥΣΑ, το βρίσκουμε και στις λίστες του αγαπημένου μας Εμμανουήλ (emmpapad) ως :

    ΜΕΣΟΓΕΙΟΣ -- ΡΕΘΥΜΝΟ 16 -- Τ/Ρ -- 62-40 -- 1998

    Mε την ευκαιρία, να ζητήσω την βοήθεια σου σε μία ακόμα φωτό. Ποιό είναι το καραβάκι παρακάτω, που σύμφωνα με τον φωτογράφο του το βλέπουμε κάπου στην Κρήτη γύρω στα τέλη του 1992 ??? Η τοποθεσία μου θυμίζει έντονα ένα σημείο της διαδρομής Χανιά - Ηράκλειο, χωρίς όμως οπωσδήποτε να βάζω το χέρι μου και στην φωτιά. Γι αυτό ανεβάζω όλη την φωτό για να δεις όλο το διαθέσιμο τοπίο (μήπως και το αναγνωρίσεις), αλλά και σε μεγέθυνση για το ίδιο το καραβάκι.

    flickr_Annette Pettifer_Crete late 92.jpg__flickr_Annette Pettifer_Crete late 92_.jpg
    Πηγή : flickr - Annette Pettifer (Crete late 92)
    Σε ευχαριστώ πολύ Γιώργο, δεν είχα προσέξει τη μετονομασία σε ΜΕΣΟΓΕΙΟΣ ! Όντως είναι αυτό, θα ψάξω να βρω τι έγινε !!! Δεν το είχα δει σαν ΜΕΣΟΓΕΙΟΣ. Σίγουρα δεν δουλεύει εκεί πλέον.
    Οι φωτογραφίες που έβαλες είναι στη Γεωργιούπολη Χανίων. Δες εδώ :
    http://www.crete-kreta.com/georgioupoli
    και το πλοιάριο στο τέρμα βάθος είναι το ΣΟΦΙΑ που έχω ανεβάσει από την Γεωργιούπολη στα "Τουριστικά σε διάφορες γραμμές" Το μπροστά δεν το έχω φωτογραφία. Διαβάζω "ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ" και ίσως άλλο ένα γράμμα
    μετά. Βρίσκω ένα ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ Τ εκείνη την περίοδο αλλά δεν είμαι σίγουρος, θα το ψάξω και θα επανέλθω !

  8. #28
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.509

    Προεπιλογή Ανεμώνη

    Στο βιβλίο "Β' Παγκόσμιος Πόλεμος. Οι πολεμιστές του Ναυτικού θυμούνται..." ο βετεράνος του Β' Π.Π. Αρχιπλοίαρχος Χ. Παπασηφάκις εξιστορεί πως διέφυγε με το ΑΝΕΜΩΝΗ, δόκιμος τότε, μαζί με άλλους λίγο πριν φτάσουν οι Γερμανοί στην Αθήνα. Επιβιβάστηκαν στο σκάφος στις 23 Απριλίου 1941 στον όρμο Θωρικού, βόρεια του Λαυρίου, με σκοπό να μεταβούν στην Κρήτη και να συνεχίσουν εκεί τον αγώνα.

    Anemoni.jpg

    Ο Χ.Παπασηφάκις αναφέρει οτι το ΑΝΕΜΩΝΗ ήταν ένα πετρελαιοκίνητο που προηγουμένως έκανε μεταφορές μεταξύ Περάματος και Σαλαμίνας και το ταξίδευε ο Καπετάν Ανάργυρος.
    Εξαιτίας του οτι οι Ιταλοί είχαν στο μεταξύ καταλάβει τις Κυκλάδες το σκάφος κινήθηκε ανατολικά με σκοπό να πλεύσει κατά μήκος των Μικρασιατικών ακτών και να φθάσει στην Κύπρο. Όταν έφθασε το ΑΝΕΜΩΝΗ στο Βαθύ της Σάμου, έπαθε βλάβη στη μηχανή με αποτέλεσμα οι επιβαίνοντες να συνεχίσουν στις 3/4 Μαίου το ταξίδι τους με άλλα μέσα. Το ΑΝΕΜΩΝΗ παρέμενε στο Βαθύ όπου πιθανώς το βρήκαν οι Ιταλοί που κατέλαβαν τη Σάμο στις 8 Μαΐου.

  9. #29

    Προεπιλογή

    Το ΑΝΝΑ-ΜΑΡΙΑ (Ν.Π. 1764 - Άγνωστο έτος κατασκευής) στην Κέρκυρα, το 1990 και το 2000 αντίστοιχα.

    flickr_Barry Lewis_Corfu_1990.jpg__flickr_Barry Mannion_06-2000.jpg
    Πηγή : flickr - Barry Lewis - Barry Mannion

    Το ΕΛΕΝΑ στην Ρόδο το 2006. Άγνωστο έτος κατασκευής και αριθμός νηολογίου.

    flickr_Benjamin_05-2006.jpg
    Πηγή : flickr - Benjamin

    Το ΚΥΜΑ (Ν.Θήρας 30 - Άγνωστο έτος κατασκευής) στην Σαντορίνη το 2004.

    flickr_Randy Peters_Santorini_09-2004.jpg
    Πηγή : flickr - Randy Peters

  10. #30

    Προεπιλογή

    Το ΑΙΑΣ μαζι με το ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ Φ σε παραλληλη ροτα το 1994, θυμαμαι ηταν μια φωτογραφιση για τις αναγκες ενος αφιερωματος σχετικο με τα καραβακια της Σαλαμινας απο το γνωστο ναυτιλιακο περιοδικο

    AIAS k DIMITRIOS F _ 1994.jpg

Σελίδα 3 από 9 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας