Σελίδα 1 από 5 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 1 έως 10 από 41

Θέμα: Ωκύαλος [Νέο αμφίπλωρο - Υπό κατασκευή]

  1. #1

    Προεπιλογή Ωκύαλος [Νέο αμφίπλωρο - Υπό κατασκευή]

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από sl500 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι φίλοι που παρακολουθούν τις νέες κατασκευές στο ναυπηγείο Κουρή στην Αμαλιάπολη, μήπως θα είχαν την καλοσύνη να μας στείλουν φώτο από το στάδιο κατασκευής του πλοίου;
    Πρωτοπόρος, Ωκύαλος, φίλε Fonidakis ?
    Και μιας και τα νέα από το ναυπηγείο Κουρή στην Αμαλιάπολη καταφθάνουν με την μέθοδο του βασανιστηρίου της σταγόνας, ή με την μέθοδο "εγώ ξέρω, αλλά δεν σας το λέω που να σκάσετε" (!!!!!), ας προσπαθήσουμε να κάνουμε μόνοι μας τις μαντεψιές !!!!!

    Ο καλός μας φίλος λοιπόν sl500, μας δίνει το έναυσμα παραθέτοντας ένα νέτο σκέτο μεν όνομα, που ωστόσο μπορεί να μας οδηγήσει σε κάποιες (τουλάχιστον) σκέψεις......

    ΩΚΥΑΛΟΣ. Πλοίο το οποίο είτε κατασκευάζεται ήδη, είτε πρόκειται να ξεκινήσει να κατασκευάζεται στο ναυπηγείο Κουρή. Πολύ πιθανότερο βέβαια το δεύτερο, να πρόκειται δηλαδή να ξεκινήσει, μιας και ήδη εκεί κατασκευάζονται τα ΠΡΩΤΟΠΟΡΟΣ IX και ΑΝΑΣΣΑ Μ, και αμφιβάλλω αν υπάρχει χώρος και γιά τρίτη παράλληλη κατασκευή.

    Πάμε παρακάτω....... Λογικά θα πρόκειται για αμφίπλωρο, και λογικότατα θα πρέπει να ανήκει στις Γραμμές Ευβοικού του κ. Ιωαννίδη, μιας και είναι γνωστή η αγάπη της εταιρείας στα αρχαία ονόματα, ΑΜΑΛΘΕΙΑ, ΚΛΕΙΩ, αλλά κυρίως ΩΚΥΡΡΟΗ, το ομορφότερο και πλέον πρωτοποριακό Ελληνικό αμφίπλωρο ever, που πολύ νωρίς μας έφυγε για την μακρινή Χιλή.

    ΩΚΥΑΛΟΣ : Αυτός που κινείται με ταχύτητα στη θάλασσα, επίθετο για πλοία, το καράβι που κινείται πάνω από το νερό γοργά.
    ΩΚΥΡΡΟΗ : Αυτή που ρέει γρήγορα.

    Σύμπτωση ??? Δεν νομίζω. Και άντε κάποια στιγμή να κανονίσουμε καμμιά εκδρομή στην Αμαλιάπολη (Παντελή ακούς ???), γιατί αλλιώς όχι φωτογραφίες δεν θα δούμε, ούτε αν .....κουνιούνται οι βάρκες στον Παγασητικό δεν θα μάθουμε !!!!!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Espresso Venezia : 24-11-2015 στις 20:54

  2. #2
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    ΣΑΛΑΜΙΝΑ
    Μηνύματα
    21.605

    Προεπιλογή

    Η σκέψη σου είναι ορθότατη και μάλιστα ..........επιβεβαιώθηκε. Το Ωκύαλος είναι του κ. Ιωαννίδη .....και κάποια στιγμή (δεν ξέρω πότε ή αν έχει γίνει ήδη) θα ξεκινήσει η κατασκευή του στην Αμαλιάπολη.
    Όσο για τα ονόματα που χρησιμοποιεί η εταιρεία και μπράβο της.......είναι υπέροχα, ποιητικά και δείχνουν πόσο ωραία είναι η Ελληνική γλώσσα.
    Δεν είναι το Σταμάτης, Θανάσης Ι,ΙΙ,ΙΙΙ, και τα λοιπά που έχουν χάσει και οι ίδιοι το λογαριασμό.
    Όσο για την εκδρομή στην Αμαλιάπολη ....το είπαμε και θα γίνει. Αρκίτσα- Αιδηψό, Αγιόκαμπο- Γλύφα, Αμαλιάπολη και επιστροφή.

  3. #3
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.126

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Espresso Venezia Εμφάνιση μηνυμάτων

    ΩΚΥΑΛΟΣ. Πλοίο το οποίο είτε κατασκευάζεται ήδη, είτε πρόκειται να ξεκινήσει να κατασκευάζεται στο ναυπηγείο Κουρή. Πολύ πιθανότερο βέβαια το δεύτερο, να πρόκειται δηλαδή να ξεκινήσει, μιας και ήδη εκεί κατασκευάζονται τα ΠΡΩΤΟΠΟΡΟΣ IX και ΑΝΑΣΣΑ Μ, και αμφιβάλλω αν υπάρχει χώρος και γιά τρίτη παράλληλη κατασκευή.

    Πάμε παρακάτω....... Λογικά θα πρόκειται για αμφίπλωρο, και λογικότατα θα πρέπει να ανήκει στις Γραμμές Ευβοικού του κ. Ιωαννίδη, μιας και είναι γνωστή η αγάπη της εταιρείας στα αρχαία ονόματα, ΑΜΑΛΘΕΙΑ, ΚΛΕΙΩ, αλλά κυρίως ΩΚΥΡΡΟΗ, το ομορφότερο και πλέον πρωτοποριακό Ελληνικό αμφίπλωρο ever, που πολύ νωρίς μας έφυγε για την μακρινή Χιλή.

    ΩΚΥΑΛΟΣ : Αυτός που κινείται με ταχύτητα στη θάλασσα, επίθετο για πλοία, το καράβι που κινείται πάνω από το νερό γοργά.
    ΩΚΥΡΡΟΗ : Αυτή που ρέει γρήγορα.

    !
    Ως γνωστό κ εγώ είμαι θιασώτης των αρχαίων ελληνικών ονομάτων φίλοι μου κ μπράβο στην εταιρεία.
    ΩΚΥΑΛΟΣ λέγεται κ το ελληνικής σχεδίασης ταχύπλοο που κατασκευάστηκε γιά λογαριασμό των ΟΥΚ.
    Ακριβώς αυτό το πρώτο συνθετικό ΩΚΥΣ σημαίνει γρήγορος.

  4. #4
    Εγγραφή
    Sep 2008
    Μηνύματα
    719

    Προεπιλογή

    Για ποία γραμμή προορίζεται το πλοίο?

  5. #5

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από john85 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για ποία γραμμή προορίζεται το πλοίο?
    συγνωμη φιλε μου. αλλα ενα πλοιο που θα ξεκινηση να κατασκευαζετε σε κανα δυο μηνες κ θα τελειωσει το 2017 μας ρωτας για ποια γραμμη προοριζετε;;;κατσε να ξεκινηση με το καλο κ να πανε ολα καλα κ εχουμε καιρο να δουμε που θα παει......

  6. #6
    Εγγραφή
    Mar 2010
    Περιοχή
    πετραλωνα
    Μηνύματα
    2.121

    Προεπιλογή

    Με το καλό να ξεκινήσουν το πλοίο.

  7. #7
    Εγγραφή
    Dec 2012
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ-ΠΑΡΟΣ
    Μηνύματα
    847

    Προεπιλογή

    Εύχομαι καλό ξεκίνημα στο πλοίο αλλά και καλά τελειώματα.

  8. #8
    Εγγραφή
    Sep 2008
    Μηνύματα
    719

    Προεπιλογή

    Aς ελπίσουμε ότι και αυτό το σκαρί να διαφέρει από τα υπόλοιπα αμφίπλωρα όπως το Ωκυρροή και το Ανασσα Μ.

  9. #9

    Προεπιλογή

    Το ΩΚΥΑΛΟΣ δεν εμφανίζεται καθόλου στις δηλώσεις τακτικής δρομολόγησης 01/11/2016 - 31/10/2017, αλλά αυτό δεν σημαίνει και κάτι το ιδιαίτερο. Είναι γνωστό ότι ένα νεότευκτο πλοίο (τουλάχιστον ανοικτού τύπου) όχι μόνο μπορεί να δρομολογηθεί άμεσα μετά το πέρας της κατασκευής του, αλλά και να επιλέξει την γραμμή που επιθυμεί ο πλοιοκτήτης του.

  10. #10
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Λίμνη Ευβοίας
    Μηνύματα
    356

    Προεπιλογή

    Ισως πλεον μπορουμε να θεωρουμε ενδεχομενη την εκκινηση των εργασιων για την αποπερατωση του ΩΚΥΑΛΟΣ των γραμμων ευβοϊκου, μιας και την Τεταρτη καθελκείται ο ΠΡΩΤΟΠΟΡΟΣ (νομιζω αναφερθηκε ήδη στο θεμα)για να δουμε...

Σελίδα 1 από 5 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας