Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 11 έως 16 από 16

Θέμα: Μάκης IV [Makis IV, Ξανθή, Άγιος Νεκτάριος Β., Γλάρος, Ντίνα,Ταξιάρχης]

  1. #11
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.510

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Espresso Venezia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δυστυχώς, οι πολύ ενδιαφέρουσες ανακαλύψεις που κάναμε τις τελευταίες ημέρες σχετικά με το ιστορικό του πλοίου, και οι οποίες βέβαια ξεκίνησαν από την φωτογραφία στην οποία το είδαμε στο Πασαλιμάνι, επισκιάζονται (δημιουργώντας ταυτόχρονα σύγχιση στους αναγνώστες) από το δικό μου λάθος να ανοίξω καινούργιο θέμα για το καραβάκι ενώ υπήρχε ήδη άλλο στο φόρουμ. Το αποτέλεσμα είναι να πρέπει πλέον αν θέλουμε να αναφέρουμε κάτι περισσότερο, να πρέπει να το γράφουμε και στα δύο διαφορετικά θέματα όπως έκανε σήμερα ο φίλος Άρης, μιας και προφανώς θα ήταν ανέφικτη η ενοποίηση των δύο θεμάτων.

    Οπότε προσωπικά σταματάω εδώ την συνέχεια του .....μπερδέματος, αναγνωρίζοντας οπωσδήποτε ότι αυτό προήλθε από καθαρά δικό μου λάθος και δική μου ευθύνη.
    Δεν υπάρχει πρόβλημα φίλε Γιώργο. Συγχώνευσα τα δυο θέματα σε ένα, και συνεχίζουμε!
    Η φωτογραφία στο μικρολίμανο οχι μόνο είναι όμορφη αλλά στάθηκε και αφορμή για να ξεδιαλύνουμε την ιστορία του μικρού και όμορφου πλοίου.

  2. #12

    Προεπιλογή

    Υπέροχα φίλε Άρη και σε ευχαριστώ για την διόρθωση του λάθους μου, συνεχίζουμε λοιπόν. Μόνο μιά παρατήρηση, μην μου ...μπερδεύεις σε παρακαλώ τα λιμάνια του Πειραιά, όχι στο Μικρολίμανο, στο Πασαλιμάνι το είδαμε το καραβάκι.

    Με βάση τα στοιχεία που έχουν παρατεθεί τουλάχιστον μέχρι στιγμής,

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από npapad Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ όταν το έβγαλα στο Αργοστόλι το 2005 είχε πάνω ένα σωσίβιο που έδινε σαν αριθμό νηολογίου Πειραιάς 3035 (το ανεβάζω και αυτό).

    Με αυτά τα στοιχεία βρίσκω τα εξής :
    Κατασκευής 1968, 33 gt.
    ΓΛΑΡΟΣ (Νηολόγιο Πειραιά 6130) από 22-2-77 έως 12-6-80
    ΑΓΙΟΣ ΝΕΚΤΑΡΙΟΣ Β (Νηολόγιο Πειραιά 6130) από 12-6-80 έως 16-6-82
    ΑΓΙΟΣ ΝΕΚΤΑΡΙΟΣ Β (Νηολόγιο Πειραιά 3035) από 16-6-82
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από kostas_bit Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το πλοίο είναι πράγματι το ΞΑΝΘΗ - ΑΓ ΝΕΚΤΑΡΙΟΣ Β. - ΓΛΑΡΟΣ. Στην φωτογραφία στο Πασαλιμάνι είναι στην αρχική του μορφή και σχετικά νεότευκτο και ίσως ακόμη με το αρχικό του όνομα ΤΑΞΙΑΡΧΗΣ.
    Ναυπηγήθηκε και πρωτοταξίδεψε με αυτό το όνομα.........
    Υ.Γ. Αν θυμάμαι καλά σε κάποιο ποστ του φίλου Ελληνις είχε αναφερθεί στην ναυπήγηση κάποιου πλοίου με το όνομα ΤΑΞΙΑΡΧΗΣ αγνώστων λοιπών στοιχείων. Αν δεν είναι σύμπτωση αναφερόμαστε στο ίδιο πλοίο.
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Ellinis Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΝΠ Α' κλάσης 1831. Με αυτόν τον αριθμό ναυπηγήθηκε το σιδηρούν επιβατηγό ΤΑΞΙΑΡΧΗΣ στα Θ.Ελευθερίου με διαστάσεις 27 Χ 5,8 μέτρα και ολ.χωρητικότητα 85 κόρους. Το 1973 μετονομάστηκε σε ΝΤΙΝΑ και αργότερα (δεν έχω ημερομηνία) σε ΓΛΑΡΟΣ. Κάποια στιγμή ανακαταμετρήθηκε σε 179 κοχ.
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Ellinis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ΓΛΑΡΟΣ λοιπόν είχε αρ. 1831 νηολογίου Α' κλάσης, μέχρι το 1977 οπότε αναβαθμίστηκε σε Β' κλάση με αρ. 6130. Το 1980 μετονομάστηκε σε ΑΓΙΟΣ ΝΕΚΤΑΡΙΟΣ Β. και το 1982 υποβιβάστηκε και πάλι στην Α' κλάση λαμβάνοντας τον αρ. 3035.
    Αργότερα πήρε τα ονόματα ΜΑΚΗΣ 4 και ΞΑΝΘΗ, χωρίς να έχω τις ημερομηνίες μετονομασίας.
    Πάντως το 2006 το καραβάκι υπέστειλε την ελληνική σημαία γιατί πουλήθηκε στην Αλβανία, κλείνοντας έτσι μια παρουσία 40 σχεδόν ετών στις θάλασσες μας.
    να κάνουμε μία ανακεφαλαίωση.

    Το καραβάκι νηολογήθηκε ως ΤΑΞΙΑΡΧΗΣ το 1967 στον Πειραιά με α/α 1831, κατασκευάστηκε και καθελκύστηκε το 1968 στο ναυπηγείο Θ. Ζέρβα & Υιοί, είτε στο Πέραμα είτε στα Αμπελάκια Σαλαμίνας (πολύ πιθανότερο το δεύτερο). Μπορούμε μάλιστα να το βρούμε καταχωρημένο στο έντυπο "Ελληνική Ναυτιλιακή" της 1ης Ιουνίου 1974, εδώ.

    19740601 various Greek ferries Ellhn Nautiliakh.jpg

    Να προσθέσω εδώ ότι η αναφορά του Άρη ως προς το ότι ναυπηγήθηκε "στα Θ. Ελευθερίου" δεν είναι καθόλου εσφαλμένη αφού είναι γνωστό ότι τα ναυπηγεία Θ. Ζέρβα αναφερόντουσαν και ως Ζέρβα - Ελευθερίου (έχω την εντύπωση, με επιφύλαξη, ότι Ζέρβας ήταν ο κατασκευαστής και Ελευθερίου ο ναυπηγός).

    Το 1973 μετονομάζεται σε ΝΤΙΝΑ, το 1977 σε ΓΛΑΡΟΣ με νέο αριθμό νηολογίου Πειραιά 6130, το 1980 σε ΑΓΙΟΣ ΝΕΚΤΑΡΙΟΣ Β ενώ το 1982 παίρνει και πάλι νέο αριθμό νηολογίου Πειραιά 3035 τον οποίο και έφερε μέχρι και το 2005 τουλάχιστον, ίσως και μέχρι την πώληση του στην Αλβανία το 2006. Μετά το όνομα ΑΓΙΟΣ ΝΕΚΤΑΡΙΟΣ Β μετονομάζεται σε ΞΑΝΘΗ (δεκαετία '90 ???) και κατόπιν σε ΜΑΚΗΣ IV σε άγνωστες όμως χρονολογίες. Τα σχετικά με τις μετασκευές του βέβαια τα ανέλυσε παραπάνω κατατοπιστικά ο Άρης.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Espresso Venezia : 05-09-2018 στις 13:29

  3. #13
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Μηνύματα
    536

    Προεπιλογή

    Να προσθεσω οτι σαν ΓΛΑΡΟΣ ηταν ενα μονο χρονο μαλλον το 80 μετα εγινε ΑΓ.ΝΕΚΤΑΡΙΟΣ Β και πηγαινε μονο ΑΓ.ΜΑΡΙΝΑ εφυγε απο την γραμμη οταν αρχιζαν οι παντοφλες να προσεγκηζουν τη ΣΟΥΒΑΛΑ νομιζω οτι το 89 ειχε ηδη φυγει.

  4. #14

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από aegina Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μοιαζει αλλα το Γλαρος Αγ.Νεκταριος Β ειχε διαφορετικη πλωρη και δεν ειχε βαρκες μηπως λεω μηπως ηταν ετσι στην αρχηκη του μορφη ; Κι αν ναι ποτε ναυπηγηθηκε ποτε αλλαξε πλωρη ;

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Ellinis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μιας και σήμερα αναφερθήκαμε εκτενώς στο πλοίο, να δούμε κάποια επιπλέον στοχεία για το ιστορικό του.


    Το ΓΛΑΡΟΣ λοιπόν είχε αρ. 1831 νηολογίου Α' κλάσης, μέχρι το 1977 οπότε αναβαθμίστηκε σε Β' κλάση με αρ. 6130. Το 1980 μετονομάστηκε σε ΑΓΙΟΣ ΝΕΚΤΑΡΙΟΣ Β. και το 1982 υποβιβάστηκε και πάλι στην Α' κλάση λαμβάνοντας τον αρ. 3035.
    Αργότερα πήρε τα ονόματα ΜΑΚΗΣ 4 και ΞΑΝΘΗ, χωρίς να έχω τις ημερομηνίες μετονομασίας.
    Πάντως το 2006 το καραβάκι υπέστειλε την ελληνική σημαία γιατί πουλήθηκε στην Αλβανία, κλείνοντας έτσι μια παρουσία 40 σχεδόν ετών στις θάλασσες μας.
    Φίλε Aegina η αλλαγή της πλώρης, έγινε το καλοκαίρι του 1982, γιατί ήθελαν να υποβιβαστεί από τη Β' κλάση στη Α' (όπως επιβεβαιώνει και ο φίλος Ellinis) για τους λόγους που προαναφέρθησαν.

  5. #15

    Προεπιλογή

    Φίλε μου kostas_bit με την τελευταία σου πληροφορία, ότι : "η αλλαγή της πλώρης, έγινε το καλοκαίρι του 1982", δικαιώνεις και την επιφύλαξη που είχα κρατήσει όταν είμαστε ακόμα "στο ψάξιμο" για το αν το καραβάκι στο Πασαλιμάνι ήταν το ίδιο με το μετέπειτα ΓΛΑΡΟΣ - ΑΓΙΟΣ ΝΕΚΤΑΡΙΟΣ Β. Την φωτογραφία από το Πασαλιμάνι, την είχα συγκρίνει με την φωτογραφία του ΓΛΑΡΟΣ στο μεγάλο λιμάνι από το 1978, στην οποία παρόλο που η πλώρη του ΓΛΑΡΟΣ δεν διακρίνεται ολόκληρη και ο φίλος aegina είχε γράψει ότι "το Αγ.Νεκταριος Β ειχε διαφορετικη πλωρη", δεν μου φαινόταν για διαφορετική από την πλώρη του (ίδιου τελικά) πλοιαρίου στο Πασαλιμάνι.

    Για του λόγου το αληθές :

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Espresso Venezia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και φτάνοντας στο σήμερα (ουφ ) το βλέπουμε ξανά, ή τουλάχιστον έχω την εντύπωση ότι το βλέπουμε, σε αυτήν την αεροφωτογραφία (κάτω αριστερά) μπροστά από την λέσχη του Ολυμπιακού στο Πασαλιμάνι, και με αναφερόμενη χρονολογία "δεκαετία 1980". Το καραβάκι στην συγκεκριμμένη φωτό είναι πανομοιότυπο με το ΓΛΑΡΟΣ σε αυτήν την φωτό, με μόνες διαφορές τα πλαινά παράθυρα, τις δύο βάρκες στην πρύμη και (με επιφύλαξη όμως) ίσως την πλώρη.

  6. #16

    Προεπιλογή

    Μιας και το πολυσυζητήσαμε τελευταία το καραβάκι, να παραθέσουμε στο θέμα του και μία φωτογραφία που είχε ανεβάσει παλαιότερα ο σεβαστός μας φίλος esperos στο θέμα "ΕΓ/ΤΡ πλοιάρια Αργοσαρωνικού".

    AGIOS NEKTARIOS B 001.jpg

    Από το λιμάνι του Πειραιά βέβαια, σε πλήρη ανάπτυξη εν πλω, όπου φαίνεται ξεκάθαρα και πόσο άσχημη είχε γίνει η πλώρη του κατόπιν της μίκρυνσης της.

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας