Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 1 έως 5 από 5

Θέμα: Mάκης [Makis, Terence Pimenov]

  1. #1
    Εγγραφή
    Sep 2015
    Περιοχή
    Ηράκλειο Κρήτης
    Μηνύματα
    1.187

    Προεπιλογή Mάκης [Makis, Terence Pimenov]

    Βλέποντας το "σουλούπι" του πλοίου και εμένα μάλλον
    για κατασκευή του 1968 μου φαίνεται... Στη φωτογραφία μου δεμένο μαζί του είναι ένα άλλο του Κυπριώτη
    το οποίο δεν ξέρω ποιο είναι γιατί δεν έγραφε πουθενά όνομα... Έχει κανείς καμιά ιδέα ? Ανεβάζω ότι έβλεπα από την πλώρη του και την πρύμνη του (ήταν δεμένο ανάμεσα στο ΜΑΚΗΣ IV και στο μικρό Ουκρανικό φορτηγάκι ORION-2 (ΙΜΟ 6876384) που έγινε μετέπειτα ΚΑΠΤΑΙΝ ΤΑΣΣΟΣ με ελληνική σημαία)
    20050801132707.jpg20050801132840.jpg
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη SteliosK : 15-01-2016 στις 21:05

  2. #2

    Προεπιλογή

    Νεκτάριε εσύ καλά κάνεις και ευχαριστείς για την επιβεβαίωση......... αλλά έλα μου ντες (!!!) που εγώ πιά δεν είμαι καθόλου μα καθόλου σίγουρος για την επιβεβαίωση, από την στιγμή που έβαλες την φωτό με το δεύτερο πλοιάριο του Κυπριώτη !!!! Και εξηγούμαι αμέσως. Ξεκινάω με τα απολύτως σίγουρα, αυτά που δεν επιδέχονται αμφισβήτησης :

    Το πλοιάριο σε αυτή την φωτό (click), είναι απόλυτα βέβαιο ότι ονομάζεται (ή τουλάχιστον ονομαζόταν) ΜΑΚΗΣ, είναι από τα γνωστά μας πλοιάρια Ουκρανικής κατασκευής, τύπου ALEKSANDER GREEN, και έχει κατασκευαστεί το 1974 (απόλυτα εξακριβωμένο) με πρώτο του όνομα το TERENCE PIMENOV.

    Το πλοιάριο σε αυτή την φωτό (click), είναι απόλυτα βέβαιο ότι ονομάζεται ΜΑΚΗΣ IV, και τα παρακάτω στοιχεία του ανήκουν εξακριβωμένα :
    Κατασκευής 1968, 33 gt.
    ΓΛΑΡΟΣ (Νηολόγιο Πειραιά 6130) από 22-2-77 έως 12-6-80
    ΑΓΙΟΣ ΝΕΚΤΑΡΙΟΣ Β (Νηολόγιο Πειραιά 6130) από 12-6-80 έως 16-6-82
    ΑΓΙΟΣ ΝΕΚΤΑΡΙΟΣ Β (Νηολόγιο Πειραιά 3035) από 16-6-82 - και μετά κενό μέχρι και το 1991.

    Τέλος έχοντας ως δεδομένο ότι το ΜΑΚΗΣ IV έφερε Νηολόγιο Πειραιά 3035 από το 1982, και αυτόν τον ίδιο ακριβώς αριθμό τον βλέπουμε καθαρογραμμένο (και όχι αχνό ή ξεβαμμένο) πάνω σε σωσίβιο του εν έτει 2005, με οδηγεί στο να θεωρήσω εντελώς μα εντελώς απίθανο να είχε αλλάξει ενδιάμεσα (από το 1991 έως το 2005) τρεις ακόμα αριθμούς νηολογίων (σε επτά αλλαγές), και μετά να είχε επανέλθει πάλι στον αριθμό νηολογίου του 1982.

    Τέλος εδώ με τα "απολύτως σίγουρα" και πάμε τώρα στις ....απορίες !!!! Με δεδομένα τα παραπάνω, σε ποιό από τα δύο πλοιάρια ανήκουν τα παρακάτω στοιχεία ???

    Κατασκευής 1974, 148 gt
    ΙΟΝΙΑΝ ΣΗ (Νηολόγιο Πειραιά 5404) στις 8-5-91
    ΤΖΕΛΙΝΑ (Νηολόγιο Πειραιά 5404) από 8-5-91 έως 20-2-96. Ιδιοκτήτης : Καββαδάς Γεράσιμος
    ΤΖΕΛΙΝΑ (Νηολόγιο Αργοστολίου 526) από 20-2-96 έως 13-5-96
    ΜΑΚΗΣ IV (Νηολόγιο Αργοστολίου 526) από 13-5-96 έως 9-6-98. Ιδιοκτήτης : Κυπριώτης.
    ΜΑΚΗΣ IV (Νηολόγιο Αργοστολίου 315) από 9-6-98 έως 1-6-2001
    ΚΟΡΦΟΥ ΣΤΑΡ (Νηολόγιο Αργοστολίου 315) από 1-6-2001 έως 27-12-02
    ΜΑΚΗΣ IV (Νηολόγιο Αργοστολίου 315) από 27-12-02


    Και αν (όπως όλα δείχνουν, μέχρι και το τονάζ) ανήκουν στο Ουκρανικό ΜΑΚΗΣ, τότε γιατί στα στοιχεία του Εμμανουήλ Παπαδάκη αναφέρεται ως ΜΑΚΗΣ IV και όχι .....σκέτο ΜΑΚΗΣ ??? Εδώ σε θέλω μάστορα.........

  3. #3
    Εγγραφή
    Sep 2015
    Περιοχή
    Ηράκλειο Κρήτης
    Μηνύματα
    1.187

    Προεπιλογή ΜΑΚΗΣ IV

    Λοιπόν τώρα μου θύμισες κάτι... Όταν έφερα τις φωτογραφίες αυτές από την Κεφαλονιά και ψάχνοντας
    στοιχεία για τα πλοία του Κυπριώτη (έχω φέρει και άλλα δικά του !), ο Μανώλης επικοινώνησε με την εταιρεία (δεν θυμάμαι με ποιον μίλησε) και του είπαν να στείλει φωτογραφίες με τα πλοία για να του πουν συγκεκριμένα
    επειδή "ξαναχρησιμοποιούσαν" τα ονόματα των πλοίων τους. Έχω ξαναδεί πλοίο τους να είναι αλλιώς καταχωρημένο στα νηολόγια και άλλα να γράφει πάνω στο σκάφος, για παράδειγμα δες αυτό το ρυμουλκό τους :
    http://www.shipspotting.com/gallery/...hp?lid=2316019
    ΜΑΚΗΣ Νο ΙΙ (έτσι είναι καταχωρημένο στα νηολόγια) ενώ το σκάφος έγραφε πάνω σε όλα τα σωσίβια σκέτο
    ΜΑΚΗΣ. Οπότε το πιο πιθανό είναι να έχουν δίκιο τα στοιχεία του Μανώλη και να είναι καταχωρημένο το πρώην Ουκρανικό σαν ΜΑΚΗΣ IV και απλά να γράφουν σκέτο ΜΑΚΗΣ πάνω στο σκάφος (λαθεμένα...) Για να σου δώσω να καταλάβεις έβγαλα τις ίδιες μέρες και ένα άλλο δικό τους υπό μετασκευή (θα το ανεβάσω και αυτό) με όνομα...τι άλλο : ΜΑΚΗΣ !!! Σαν πολλά δεν μαζεύονται ???

  4. #4
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    ΣΑΛΑΜΙΝΑ
    Μηνύματα
    21.605

    Προεπιλογή

    Δεν σας ξεφεύγει.........κουνούπι, έτσι μαθαίνουμε πολλά ωραία και μεις.

  5. #5
    Εγγραφή
    Sep 2013
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    36

    Προεπιλογή

    Γνωρίζει κάποιος που βρίσκεται σήμερα;;;

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας