Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 1 έως 10 από 19

Θέμα: Γραμμή Ελλάδας - Αιγύπτου (Greece - Egypt route)

  1. #1
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Πατήσια
    Μηνύματα
    1.834

    Προεπιλογή Γραμμή Ελλάδας - Αιγύπτου (Greece - Egypt route)

    Κάιρο
    «Σύντομα αναμένεται να λειτουργήσει ακτοπλοϊκή γραμμή που να συνδέει την Αλεξάνδρεια της Αιγύπτου με την Κρήτη και τον Πειραιά» δήλωσε την Τρίτη από το Κάιρο ο υπουργός Ανάπτυξης Δημήτρης Σιούφας έπειτα από συνάντηση με τον Αιγύπτιο υπουργό Επενδύσεων.
    Ο κ. Σιούφας είπε ότι ήδη υπάρχει έντονο το ενδιαφέρον από εταιρεία που επιθυμεί να προχωρήσει στην δημιουργία αυτής της γραμμής, η οποία θα εξυπηρετεί οχήματα και επιβάτες (Ρ-Ρ).
    Το ζήτημα αυτό αποτελεί πάγιο αίτημα των Αιγυπτιωτών που ζουν στο Κάιρο και την Αλεξάνδρεια και η δρομολόγηση αυτής της νέας γραμμής αποτελεί κοινό στόχο μεταξύ των δύο κρατών.
    Ως θέμα, είχε τεθεί τόσο κατά την περσινή συνάντηση του τότε υπουργού Τουριστικής Ανάπτυξης Δ.Αβραμόπουλου αλλά και κατά τον περασμένο μήνα από την κα Φάνη-Πάλλη Πετραλιά. Σο θέμα είχε αναφερθεί και ο Πατριάρχης Αλεξανδρείας κ. Θεόδωρος Β΄σε διάφορες επαφές του με αξιωματούχους των δύο κρατών.
    Η ακτοπλοϊκή γραμμή που συνέδεε την Αλεξάνδρεια με τα ελληνικά λιμάνια σταμάτησε να λειτουργεί πριν από είκοσι και πλέον χρόνια.

    news.in.gr, με πληροφορίες από ΑΠΕ

    Τη γραμμή αυτή την εκτελούσε το εγ/ογ ESPRESSO EGITO της ADRIATICA, με προέκταση μέχρι τη Βενετία, με ιδιαίτερη επιτυχία.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη xara : 09-05-2006 στις 17:14
    [I]"Δύο πράγματα είναι αιώνια, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αν και δεν είμαι σίγουρος για το πρώτο."[/I]
    [B]Αινστάιν[/B]

    [IMG]http://smiley-msn.com/Gif-Anime/Vehicules/Bateaux//38-Smiley-msn.com-Bateaux.gif[/IMG]

  2. Προεπιλογή

    Η μόνες εταιρίες που θα μπορούσαν να εξυπηρετήσουν τη γραμμή είναι η Minoan και Ανεκ ( περισσότερες πιθανότητες η Ανεκ). Για παράδειγμα θα μπορούσε να βάλει το Lissos στη γραμμή ,βάζοντας στα Χανιά ένα νεότερο. Για να δούμε...

  3. #3
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    Σπίτι μου
    Μηνύματα
    453

    Προεπιλογή

    Η MINOAN με ποιο βαπόρι; Η ΑΝΕΚ από την άλλη δεν έχει καράβια να καλύψει καλά καλά τις γραμμές της Κρήτης. Δεν νομίζω ότι θα κοιτάξει αυτή τη γραμμή. Εκτός πια αν πάει με κάποιο από τα ναυλωμένα Ro/Ro του Αγαπητού ή το καινούριο που φέρνει αυτός.

  4. #4
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Πατήσια
    Μηνύματα
    1.834

    Προεπιλογή

    Την πρόθεσή της να δρομολογήσει το φορτηγό-οχηματαγωγό πλοίο «ARCHAGELOS» στη γραμμή Πειραιά - Ηράκλειο - Αίγυπτο, ανακοίνωσε με επιστολή της στον υπουργό Εμπορικής Ναυτιλίας Μανώλη Κεφαλογιάννη η ναυτιλιακή εταιρεία CHAMPION FERRIES LTD, θυγατρική της ΑΝΕΚ Lines, αξιοποιώντας το μνημόνιο συνεργασίας που υπογράφτηκε από τον κ. Κεφαλογιάννη και τον Αιγύπτιο υπουργό Μεταφορών Εσάμ Σάραφ τον περασμένο Ιούνιο.

    Η ΝΑΥΤΕΜΠΟΡΙΚΗ ON LINE
    [I]"Δύο πράγματα είναι αιώνια, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αν και δεν είμαι σίγουρος για το πρώτο."[/I]
    [B]Αινστάιν[/B]

    [IMG]http://smiley-msn.com/Gif-Anime/Vehicules/Bateaux//38-Smiley-msn.com-Bateaux.gif[/IMG]

  5. Talking

    Στην εταιρία μέσα έπεσα , στον τύπο του πλοίου όμως καμία σχέση...

  6. #6
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Monte-Carlo
    Μηνύματα
    2.595

    Προεπιλογή

    Μπραβο πολυ ωραιο θεματακι....
    δεν ξερω αν μια συνδεση ακτοπλοικη θα ηταν ιδιαιτερα χρησιμη στους ηδη αποδεκατισμενους ελληνες της Αιγυπτου αλλα σαν κινηση/επενδυση και μονο ειναι πολυ σημαντικη.

    Χωρις να ξερω κατι, δεν θα μπορουσε μια κοινοπραξια Ελληνικων/Αιγυπτιακων συμφεροντων να αναλαβει την δρομολογηση του πλοιου?

    Επισης , πια ηταν η προηγουμενη εταιρεια (20 χρονια πριν) που εκανε την γραμμη?
    athinairadio.wordpress.com

    Σαλπάρισε μια νύχτα με πανσέληνο
    και στο στερνό του γράμμα μου 'χε γράψει:
    «Αξίζει φίλε να υπάρχεις για ένα όνειρο
    και ας είναι η φωτιά του να σε κάψει»

  7. #7

    Προεπιλογή

    Θα μπορουσε να ειναι μια πολυ προσοδοφορα γραμμη οχι μονο για φορτηγα αλλα και ακομα για τουριστικη κινηση μια και ειναι αρκετοι αυτοι που εχουν ζητησει τετοια συνδεση κατα καιρους.
    [SIZE=6][COLOR=blue][COLOR=blue][FONT=Arial][SIZE=4]Γιατρέ μου....τα βλέπώ ΟΛΑ μπλε!!![/SIZE][/FONT]
    [/COLOR][/COLOR][/SIZE]

  8. Προεπιλογή

    Πάντως από φορτηγά νομίζω πως θα γίνεται χαμός σε αυτή τη γραμμή...

  9. #9
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Monte-Carlo
    Μηνύματα
    2.595

    Προεπιλογή

    για να γινεται χαμος χρειαζεται να υπαρχουν facilities που θα κανουν accomodate τις αναγκες των πλοιων.

    δεν ξερω , υπαρχουν?
    athinairadio.wordpress.com

    Σαλπάρισε μια νύχτα με πανσέληνο
    και στο στερνό του γράμμα μου 'χε γράψει:
    «Αξίζει φίλε να υπάρχεις για ένα όνειρο
    και ας είναι η φωτιά του να σε κάψει»

  10. #10

    Προεπιλογή

    Δεν νομιζω να υπαρχουν Morgan.
    [SIZE=6][COLOR=blue][COLOR=blue][FONT=Arial][SIZE=4]Γιατρέ μου....τα βλέπώ ΟΛΑ μπλε!!![/SIZE][/FONT]
    [/COLOR][/COLOR][/SIZE]

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας