Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 11 έως 19 από 19

Θέμα: Γραμμή Ελλάδας - Αιγύπτου (Greece - Egypt route)

  1. #11
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Πατήσια
    Μηνύματα
    1.834

    Προεπιλογή

    Με RO-RO στην Αίγυπτο

    Από την προσεχή εβδομάδα εξάλλου η ΑΝΕΚ, όπως αποκάλυψε ο κ. Γαλανάκης, θα ανοίξει αρχικά με πλοίο RO-RO τη γραμμή Πειραιά - Ηρακλείου - Αλεξάνδρειας ενώ εξετάζεται και η επέκτασή της σε λιμάνι της Λιβύης. Πρόκειται για γραμμή στην οποία η εταιρία κάλυπτε προ 20ετίας, οπότε και διεκόπη. Η εταιρία εξετάζει όλα τα στοιχεία προκειμένου στη γραμμή αυτή μελλοντικά να δρομολογήσει Ε/Γ-Ο/Γ πλοίο.

    Πηγη: http://news.pathfinder.gr/
    [I]"Δύο πράγματα είναι αιώνια, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αν και δεν είμαι σίγουρος για το πρώτο."[/I]
    [B]Αινστάιν[/B]

    [IMG]http://smiley-msn.com/Gif-Anime/Vehicules/Bateaux//38-Smiley-msn.com-Bateaux.gif[/IMG]

  2. Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Spyros
    Θα μπορουσε να ειναι μια πολυ προσοδοφορα γραμμη οχι μονο για φορτηγα αλλα και ακομα για τουριστικη κινηση μια και ειναι αρκετοι αυτοι που εχουν ζητησει τετοια συνδεση κατα καιρους.
    Νομίζω πως ειδικά το καλοκαίρι ένα επιβατηγό-ογ θα είχε και τους 3 μήνες πληρότητες 90-100%.
    Η γραμμή Τυνησία-Γένοβα , για παράδειγμα , όπως έχει αποδειχθεί είναι πολύ κερδοφόρα-γι'αυτό και τα τόσο καλά πλοία.Είναι η μόνη επιβατική γραμμή όμως που συνδέει την Αφρική με την κεντρικοανατολική Ευρώπη.Γιατί να μην υπάρξει και άλλη μία Πειραιά-Αλεξάνδρεια ή Πάτρα-Μπαγκαζι;
    ¶ρα , συνεχίζω να έχω την εντύπωση πως η ανεκ δεν θα αφήσει την ευκαιρία και θα έχουμε και ΕΓ-ΟΓ σε λίγο καιρό.

  3. #13

    Προεπιλογή

    Ναι σωστα...Πρεπει να την εκμεταλευτει..Θα δειξει το μελλον ας ξενκινησει το ΑΡΧΑΓΓΕΛΟΣ πρωτα και βλεπουμε
    [SIZE=6][COLOR=blue][COLOR=blue][FONT=Arial][SIZE=4]Γιατρέ μου....τα βλέπώ ΟΛΑ μπλε!!![/SIZE][/FONT]
    [/COLOR][/COLOR][/SIZE]

  4. Προεπιλογή

    Το βαπόρι ξεκίνησε το πρώτο του δρομολόγιο το Σάββατο με 73 φορτηγά κίνηση(!!!). Τα 22 έμειναν στο Ηράκλειο και τα υπόλοιπα συνέχισαν για Αλεξάνδρεια. Πολύ καλή κίνηση για πρώτο δρομολόγιο... Νομίζω πως άνετα χωράει και δεύτερο πλοίο , αφού σίγουρα όταν μέθουν τη γραμμή θα αυξηθεί ακόμα η κίνηση.Ακρως επιτυχημένη μου φαίνεται αυτή η κίνηση της Ανεκ και θα δούμε στο μέλλον πως ψωμί δεν έχει μόνο η Αδριατική...

  5. #15
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Μηνύματα
    913

    Προεπιλογή

    Συνάντηση με εκπροσώπους αγροτικών συλλόγων της Ιεράπετρας και τον πρόεδρο της ΟΑΣΝΗ είχε ο γενικός γραμματέας της Περιφέρειας Κρήτης Σεραφείμ Τσόκας, με αντικείμενο τη σύνδεση Κρήτης - Αιγύπτου και την εισαγωγή των ξένων προϊόντων εν όψει της δρομολόγηση πλοίου RO-RO θυγατρικής εταιρίας της ΑΝΕΚ.
    Στη σύσκεψη, σύμφωνα με τα στοιχεία, διερευνήθηκαν ζητήματα που αφορούσαν τις ανησυχίες αγροτών για το ενδεχόμενο αθρόων εισαγωγών αγροτικών προϊόντων ανταγωνιστικών προς εκείνα που παράγει η Κρήτη. Ωστόσο, αν και δεν υπάρχουν μέχρι στιγμής ενδείξεις ότι θα συμβεί κάτι τέτοιο, η Γενική Γραμματεία Περιφέρειας Κρήτης θα συνεξετάσει όλα τα ενδεχόμενα με το υπουργείο Αγροτικής Ανάπτυξης.

    www.express.gr

  6. #16
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    At Sea
    Μηνύματα
    6.325

    Προεπιλογή

    Η γραμμή είναι εντελώς εποχιακή (ακόμα) Ξεκινά απο Νοέμβριο και τελειώνει κάπου στον Απρίλιο. Αν υπάρχει συχνή σύνδεση (όπως της Χαϊφας) θα αποκτίσει μόνιμη πελατία και ίσως και επιβάτες που έχουν αποκλιστηκή τους μετακίνηση το αεροπλάνο

  7. #17
    Εγγραφή
    Oct 2007
    Περιοχή
    ΑΝΔΡΟΣ ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    61

    Προεπιλογή

    Παιδια για εφετος εχει ακουστει τιποτε; Ανακοινωθηκε κανα πλοιο για τη γραμμη ή πανε για καθιερωση της γραμμης απο Ιεραπετρα για Αιγυπτο;
    Ειναι μια καλη ευκαιρία να παει κανεις στην Αιγυπτο οικονομικα αν εχει καποιες ημερες παραπανω στη διαθεση του (απο αδεια κλπ)

  8. #18

  9. #19
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Athens, Syros-Tinos
    Μηνύματα
    9.162

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από japetus Εμφάνιση μηνυμάτων

    Αυτό όπως το είπες... εδώ . Δεν μπορούμε να συνδέσουμε την Ελλάδα με την Ελλάδα, θα κάνουμε transmediterranean.....

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας