Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 1 έως 10 από 13

Θέμα: Ίκαρος Παλάς [Ikaros Pallas - Ίκαρος]

  1. #1
    Εγγραφή
    Sep 2015
    Περιοχή
    Ηράκλειο Κρήτης
    Μηνύματα
    1.187

    Προεπιλογή Ίκαρος Παλάς [Ikaros Pallas - Ίκαρος]

    Τουριστικό ΙΚΑΡΟΣ φωτογραφημένο κατά την αναχώρηση του από το Φισκάρδο Κεφαλονιάς στις 30-7-2005.

    Από το αρχείο του αδελφού μου Εμμανουήλ Παπαδάκη (emmpapad) βρίσκω :

    Κατασκευής 1999, 75 gt, ΔΔΣ SX7739, IMO 8680791, Νηολόγιο Λευκάδας 125, μήκος 32 μέτρα, πλάτος 8 μέτρα.

    ΙΚΑΡΟΣ (Νηολόγιο Λευκάδας 125) από 19-4-2004.
    ΙΚΑΡΟΣ ΠΑΛΑΣ (Νηολόγιο Λευκάδας 125) από 13-5-2008

    Ιδιοκτήτρια : Πετυχάκη Αντιγ.

    Η equasis το δίνει 178 gt (μάλλον ανακαταμέτρηση).
    20050730155514.jpg

  2. #2
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    ΣΑΛΑΜΙΝΑ
    Μηνύματα
    21.605

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από npapad Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τουριστικό ΙΚΑΡΟΣ φωτογραφημένο κατά την αναχώρηση του από το Φισκάρδο Κεφαλονιάς στις 30-7-2005.

    Από το αρχείο του αδελφού μου Εμμανουήλ Παπαδάκη (emmpapad) βρίσκω :

    Κατασκευής 1999, 75 gt, ΔΔΣ SX7739, IMO 8680791, Νηολόγιο Λευκάδας 125, μήκος 32 μέτρα, πλάτος 8 μέτρα.

    ΙΚΑΡΟΣ (Νηολόγιο Λευκάδας 125) από 19-4-2004.
    ΙΚΑΡΟΣ ΠΑΛΑΣ (Νηολόγιο Λευκάδας 125) από 13-5-2008

    Ιδιοκτήτρια : Πετυχάκη Αντιγ.

    Η equasis το δίνει 178 gt (μάλλον ανακαταμέτρηση).
    20050730155514.jpg
    Φίλε Νίκο (npapad) δεν ξέρω αν κάποτε ανήκε στην Κα.Πετυχάκη Αντιγόνη (που είναι η γυναίκα του αήμνηστου ναυπηγού Νίκου Πετυχάκη). Εκε'ινο που ξέρω είναι ότι ανήκει στα αδέλφια Κώστα και Σπύρο Κτενά που έχουν και το Makedonia Palace. Δες εδώ.

  3. #3
    Εγγραφή
    Sep 2015
    Περιοχή
    Ηράκλειο Κρήτης
    Μηνύματα
    1.187

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από pantelis2009 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλε Νίκο (npapad) δεν ξέρω αν κάποτε ανήκε στην Κα.Πετυχάκη Αντιγόνη (που είναι η γυναίκα του αήμνηστου ναυπηγού Νίκου Πετυχάκη). Εκε'ινο που ξέρω είναι ότι ανήκει στα αδέλφια Κώστα και Σπύρο Κτενά που έχουν και το Makedonia Palace. Δες εδώ.
    Φίλε Παντελή οι πληροφορίες προέρχονται από το αρχείο του αδελφού μου emmpapad όπως ανέφερα. Ενδεχομένως να ανήκε στην κα Πετυχάκη πριν καταλήξει στους αδελφούς Κτενά, γι αυτό και η αναφορά...
    Δεν μπορώ να είμαι βέβαιος όμως.

    Α, με λένε Νεκτάριο, όχι Νίκο :-)

  4. #4

    Προεπιλογή

    Πάντως και μόνο με την αναφορά του ονόματος της κ. Πετυχάκη ως "ιδιοκτήτριας" του ΙΚΑΡΟΣ ΠΑΛΑΣ, μπορούμε να είμαστε βέβαιοι ότι ναυπηγός του πλοίου ήταν ο Νικόλαος Πετυχάκης, όπως άλλωστε και του ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ ΠΑΛΑΣ. Διόλου απίθανο μάλιστα να είχε κατασκευαστεί και στο ίδιο ναυπηγείο, του κ. Βασιλειάδη στα Αμπελάκια της Σαλαμίνας.

  5. #5
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    ΣΑΛΑΜΙΝΑ
    Μηνύματα
    21.605

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από npapad Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλε Παντελή οι πληροφορίες προέρχονται από το αρχείο του αδελφού μου emmpapad όπως ανέφερα. Ενδεχομένως να ανήκε στην κα Πετυχάκη πριν καταλήξει στους αδελφούς Κτενά, γι αυτό και η αναφορά...
    Δεν μπορώ να είμαι βέβαιος όμως.

    Α, με λένε Νεκτάριο, όχι Νίκο :-)
    O.K Νεκτάριε συγνώμη για το Νίκος. Ούτε και γω είναι σίγουρος βέβαια.

  6. #6
    Εγγραφή
    Sep 2015
    Περιοχή
    Ηράκλειο Κρήτης
    Μηνύματα
    1.187

    Προεπιλογή ΙΚΑΡΟΣ

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από pantelis2009 Εμφάνιση μηνυμάτων
    O.K Νεκτάριε συγνώμη για το Νίκος. Ούτε και γω είναι σίγουρος βέβαια.
    Αγαπητέ Παντελή, με ενεργοποίησες (και ο Γιώργος 2 post παραπάνω !) με αυτά που μου είπατε και προσπαθώ να
    βρω άκρη με την ιδιοκτησία ! Δυστυχώς το Greek Shipping Directory και ο HRS δεν αναφέρουν το πλοίο οπότε από εκεί δεν
    μπορώ να βγάλω άκρη. Βλέπω όμως ότι στο αρχείο του Μανώλη φαίνεται να έγινε ΙΚΑΡΟΣ το 2004 (είναι κατασκευής 1999)
    οπότε ίσως τότε άλλαξε και η ιδιοκτησία ? Ξέρετε αν ο κος Πετυχάκης ήταν και ιδιοκτήτης πλοίων ? Μήπως το έφτιαξε για τον
    εαυτό του και μετά το μεταπώλησε, γι αυτό και φαίνεται ιδιοκτήτρια η γυναίκα του ? Επίσης επειδή το πλοίο έχει ΙΜΟ μπορεί
    ίσως να βοηθήσει κάποιος με πρόσβαση στον Lloyds Register of Ships ? Δυστυχώς ούτε το Μiramar το αναφέρει.

  7. #7

    Προεπιλογή

    Από ότι έχω παρατηρήσει στο AIS, το πλοίο εφέτος τουλάχιστον δεν δουλεύει σε Λευκάδα - Κεφαλονιά με βάση του το Νυδρί, αλλά στην Ζάκυνθο (και προς τις παραλίες του νησιού) και διανυκτερεύει στο λιμάνι της.

  8. #8
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    ΣΑΛΑΜΙΝΑ
    Μηνύματα
    21.605

    Προεπιλογή

    Το Ίκαρος Παλάς είχε βγει για τη συντήρηση του σε καρνάγιο στο χωριό Βλύχο της Λευκάδας. Εδώ ένα βίντεο από την καθέλκυση του όπως ανέβηκε στο fb από το Cpt. Κώστα Κτενά. Καλή σεζόν να έχουν.

  9. #9
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    ΣΑΛΑΜΙΝΑ
    Μηνύματα
    21.605

    Προεπιλογή

    Το Ίκαρος Παλάς έφυγε σήμερα από το Νυδρί και πήγε στη Ζάκυνθο. ¶ραγε ήταν κανένα γκρουπ ή θα κάνει εκεί δρομολόγια την σεζόν??

  10. #10

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από pantelis2009 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το Ίκαρος Παλάς έφυγε σήμερα από το Νυδρί και πήγε στη Ζάκυνθο. Αραγε ήταν κανένα γκρουπ ή θα κάνει εκεί δρομολόγια την σεζόν??
    Αν λάβουμε υπ' όψιν μας την περυσινή σεζόν, μάλλον εκεί θα δουλέψει.

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Espresso Venezia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από ότι έχω παρατηρήσει στο AIS, το πλοίο εφέτος τουλάχιστον δεν δουλεύει σε Λευκάδα - Κεφαλονιά με βάση του το Νυδρί, αλλά στην Ζάκυνθο (και προς τις παραλίες του νησιού) και διανυκτερεύει στο λιμάνι της.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας