Σελίδα 6 από 10 ΠρώτηΠρώτη ... 45678 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 51 έως 60 από 95

Θέμα: Ν.Ε.Κ. S.A. (Γεώργιος Μαμιδάκης)

  1. #51
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.127

    Προεπιλογή

    $_57.JPG Πηγή ebay

    KOΣΜΑΣ Μ. ως νορβηγικό BRATTFONN


    kronoholm_1958_1.jpgKronoholm-02.jpg Πηγή faktaomfartyg

    ΓΕΩΡΓΙΟΣ Μ.ΙΙ ως ΚRONOHOLM με τη φορεσιά της Swedish America η οποία δεν είχε μόνο υπερωκεάνεια κ φορτηγά.


    passad.jpg Πηγή shipspotting

    ΑΡΙΣΤΕΑ Μ. ως φινλανδικό PASSAD. Tα περισσότερα γκαζάδικα μέχρι τα μέσα δεκαετίας 50 ήταν σπαρτιάτικα,κοιτάξτε το πρυμιό ακομοντέσιο.

  2. #52
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.127

    Προεπιλογή Δ/Ξ ΤΕΤΑ Μ.

    16310 EMMA FERNSTRoM.jpgemma.jpgemma_2.jpg Πηγές varv100.se , kommandobryggan.se

    Ως σουηδικό ΕΜΜΑ FERNSTROM. Μηχανή Gotaverken 13500 hp.

  3. #53
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.127

    Προεπιλογή

    Magnolia-02.jpg πηγή photoships co.uk

    KOSMAS M.(2) ως νορβηγικό MAGNOLIA


    TANK QUEEN.jpg πηγή skiphistorie.net

    MARILENA M. ως νορβηγικό ΤΑΝΚ QUEEN. Θυμίζει κάτι από ΕΥΘΥΚΩΣΤΑ ΙΙ / ΖΑΚΡΟΣ.

  4. #54
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.127

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από npapad Εμφάνιση μηνυμάτων

    Κατασκευής του 1944, 394 gt (κατά το Greek Shipping Directory) 403 gt (κατά τη Miramar)

    Κατασκευάστηκε στο ναυπηγείο Scarr (στο Hessle, Αγγλία) σαν CHANT 8.

    Δεν έχω βρει μέχρι τώρα φωτογραφία του, αν βρει κάποιος ας την ανεβάσει.
    CHANT3 Ampelaki.jpg πηγή skipet.no

    Μιάς κ δεν βρίσκουμε,εδώ το αδελφό CHANT3 ως ΤΑΣΙΑ ΠΟΛΙΤΗ πεταμένο στο Αμπελάκι,άγνωστο πότε.Κάτι γιά το καραβάκι αυτό;

  5. #55
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.510

    Προεπιλογή

    Πέρα από τις αλλαγές ονομάτων και ιδιοκτητών που αναφέρει το skipet.no να προσθέσω οτι διαλύθηκε το 1974 στην Ελλάδα.

  6. #56
    Εγγραφή
    Sep 2015
    Περιοχή
    Ηράκλειο Κρήτης
    Μηνύματα
    1.187

    Προεπιλογή ΤΑΣΙΑ ΠΟΛΙΤΗ

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    CHANT3 Ampelaki.jpg πηγή skipet.no

    Μιάς κ δεν βρίσκουμε,εδώ το αδελφό CHANT3 ως ΤΑΣΙΑ ΠΟΛΙΤΗ πεταμένο στο Αμπελάκι,άγνωστο πότε.Κάτι γιά το καραβάκι αυτό;
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Ellinis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πέρα από τις αλλαγές ονομάτων και ιδιοκτητών που αναφέρει το skipet.no να προσθέσω οτι διαλύθηκε το 1974 στην Ελλάδα.
    Το ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ Κ. - ΤΑΣΙΑ ΠΟΛΙΤΗ είχε νηολόγιο Πειραιά 1198. Όλα τα στοιχεία που έχω και εγώ συμφωνούν με το skipet.no εδώ : http://www.skipet.no/skip/krigsbygd/...ankers/chant-3

  7. #57
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.127

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από npapad Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ Κ. - ΤΑΣΙΑ ΠΟΛΙΤΗ είχε νηολόγιο Πειραιά 1198. Όλα τα στοιχεία που έχω και εγώ συμφωνούν με το skipet.no εδώ : http://www.skipet.no/skip/krigsbygd/...ankers/chant-3
    Aναφέρει πλοιοκτήκτρια την Greek Tankershipping, Eλληνική Δεξαμενοπλοϊα ήταν η εταιρεία του Διαμαντή κ αν είναι σωστό,μου φαίνεται περίεργο που δεν πήρε ένα από τα συνήθη τους ονόματα αλλά διετήρησε ένα άσχετο οικογενειακό όνομα.

  8. #58
    Εγγραφή
    Sep 2015
    Περιοχή
    Ηράκλειο Κρήτης
    Μηνύματα
    1.187

    Προεπιλογή ΤΑΣΙΑ ΠΟΛΙΤΗ

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Aναφέρει πλοιοκτήκτρια την Greek Tankershipping, Eλληνική Δεξαμενοπλοϊα ήταν η εταιρεία του Διαμαντή κ αν είναι σωστό,μου φαίνεται περίεργο που δεν πήρε ένα από τα συνήθη τους ονόματα αλλά διετήρησε ένα άσχετο οικογενειακό όνομα.
    Εγώ στα αρχεία μου και στο αρχείο του αδελφού μου Εμμανουήλ Παπαδάκη (emmpapad) το βρίσκω από το 1955 με ιδιοκτήτη τον Ν. Πολίτη (το οποίο συμφωνεί με το skipet.no). Πιθανότατα όταν αγοράστηκε το 1965 από το Διαμαντή να κράτησαν το παλιό όνομα μετά από κάποια συμφωνία με τον Πολίτη (το έχω δει να γίνεται πολλές φορές).

  9. #59
    Εγγραφή
    Sep 2015
    Περιοχή
    Ηράκλειο Κρήτης
    Μηνύματα
    1.187

    Προεπιλογή Δ/Ξ ΜΥΤΙΛΗΝΗ - M/T MYTILINI

    Συνεχίζοντας τα "μικρά" του Γ. Μαμιδάκη, δεξαμενόπλοιο ΜΥΤΙΛΗΝΗ με νηολόγιο Πειραιά 8307.

    Κατασκευασμένο στη Γερμανία (Lurssen, Vegesack, Yard no 13359) to 1964, 495 gt (κατά το Greek
    Shipping Directory), 1051 gt (κατά τη Miramar) με ΙΜΟ 6412889 και όνομα LISBET TERKOL για τη δανέζικη εταιρεία Rederi I/S Coastaltanker, με σημαία Δανίας και νηολόγιο Aarhus.

    Πουλήθηκε στην Αγγλική Carless Solvents Ltd το 1979, ονομάστηκε CARSOL και ύψωσε Βρετανική σημαία με νηολόγιο Λονδίνου και νούμερο 388262.

    Αγοράστηκε το 1982 από την G.N. Sanakis Towing (Γ. Σανάκης) ονομάστηκε ΑΓΙΟΣ ΣΥΜΕΩΝ και νηολογήθηκε στον Πειραιά με αριθμό 8307.

    Αγοράστηκε από τον Μαμιδάκη το 1987, ονομάστηκε ΜΥΤΙΛΗΝΗ και το 2006 μετονομάστηκε ΤΙΛ (για τη διάλυση). Διαλύθηκε στην Aliaga στις 28-1-2006.

    Σαν ΑΓΙΟΣ ΣΥΜΕΩΝ και σαν ΜΥΤΙΛΗΝΗ ήταν συχνός επισκέπτης στα Λινοπεράματα Ηρακλείου και θα ανεβάσω κάποια στιγμή φωτογραφίες και με τα δύο ονόματα. Προς το παρόν δείτε φωτογραφία σαν CARSOL εδώ :

    http://www.shipspotting.com/gallery/...php?lid=203073

  10. #60
    Εγγραφή
    Sep 2015
    Περιοχή
    Ηράκλειο Κρήτης
    Μηνύματα
    1.187

    Προεπιλογή Δ/Ξ ΜΥΚΟΝΟΣ ΔΥΟ - M/T MYKONOS DIO

    Δεξαμενόπλοιο ΜΥΚΟΝΟΣ ΔΥΟ με νηολόγιο Πειραιά 8628 και ΙΜΟ 6421634

    Κατασκευασμένο στη Γερμανία (Rolandwerft, Bremen, Yard no. 922) to 1964, 497 gt σαν THORBJORN για την εταιρεία Tankreederei De Vries & Co KG. με σημαία Γερμανίας και νηολόγιο Αμβούργου.

    Το 1970 ύψωσε σημαία Λιβερίας με νηολόγιο Monrovia 3735 και νέα εταιρεία την Gatorbjorn Sg Corp.

    Το 1974 πωλείται σε Βρετανούς (Southern Tankers Ltd), μετονομάζεται σε BRUCESTAN και υψώνει Βρετανική σημαία με νηολόγιο Guernsey (νούμερο 364553).

    Το 1978 αλλάζει εταιρεία σε Elyria Ltd. με ίδιο νηολόγιο και όνομα.

    Το 1980 περνάει στα χέρια της Leyenda Armatora SA, μετονομάζεται CORONI και υψώνει σημαία Παναμά.

    Το 1984 αγοράζεται από την Milos Nav Co. ονομάζεται ΝΗΣΟΣ ΜΗΛΟΣ και νηολογείται στον Πειραιά με αριθμό 8628.

    Το 1985 περνάει στα χέρια του Μαμιδάκη και ονομάζεται ΜΥΚΟΝΟΣ ΤΟΥ.

    Το 1986 μετονομάζεται σε ΜΥΚΟΝΟΣ ΔΥΟ.

    Διαλύθηκε στην Aliaga στις 18-3-2006.

    Τακτικός επισκέπτης στα Λινοπεράματα Ηρακλείου, θα ανεβάσω κάποια στιγμή φωτογραφίες. Προς το παρόν υπάρχει φωτογραφία του σαν ΜΥΚΟΝΟΣ ΔΥΟ εδώ :

    http://www.shipspotting.com/gallery/...hp?lid=1606787

    και σαν BRUCESTAN εδώ :

    http://www.shipspotting.com/gallery/...hp?lid=1731170

    http://www.shipspotting.com/gallery/...hp?lid=1775355

    http://www.shipspotting.com/gallery/...hp?lid=1775356

Σελίδα 6 από 10 ΠρώτηΠρώτη ... 45678 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας