Σελίδα 4 από 10 ΠρώτηΠρώτη ... 23456 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 31 έως 40 από 95

Θέμα: Ν.Ε.Κ. S.A. (Γεώργιος Μαμιδάκης)

  1. #31
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.127

    Προεπιλογή

    TETA M..jpg

    Δ/Ξ ΤΕΤΑ Μ.
    Σουηδία 1960 - 30775 dwt
    Aγοράστηκε το 1969 κ πουλήθηκε γιά διάλυση το 1984

  2. #32
    Εγγραφή
    May 2014
    Περιοχή
    ΖΑΚΥΝΘΟΣ
    Μηνύματα
    1.632

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο avatar σου φίλε dionisos πιό βαπόρι είναι; Σίγουρα θα έκανες με αυτό.
    ΤΡΕΧΩΝ της GALAXY μετεπειτα KYMA της AVON
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ellinis : 23-03-2016 στις 18:08

  3. #33
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.127

    Προεπιλογή Δ/Ξ ΤΖΙΝΑ Μ. - Μ/Τ ΤΖΙΝΑ Μ.

    TZINA M..jpg πηγή shipspotting

    Nαυπήγηση Οresundsvarvet (Σουηδία) 1963,αγοράστηκε το 1970 κ πήγε γιά διάλυση στο Ταϊβάν το 1984.
    27952 grt-49100 dwt, 1 μηχανή ντήζελ 16.0 kts

    Προέρχεται από την ίδια εταιρεία με το ΤΕΤΑ Μ. τη Fernstroms.
    Tελευταίο σουηδικό βαπόρι που φτιάχτηκε με 2 ακομοντέσια.
    Ίσως το ωραιότερο του Μαμιδάκη.

  4. #34
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.127

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από andria salamis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα,πολυ μεγάλο θέμα,τι να γράψω εδω!δούλεψα σε μεγάλο εργοστάσιο,με ατμούς και στροβίλους(μικρους)απο εκει έβλεπα τα πάντα(καράβια)το προσχέδιο το έφτιαξα σε 2 λεπτά,τοτε 1980 θυμαμαι του πετρολα 27,δυστυχώς τα χαρτιά με τα κανονικα σχεδια δεν άντεξαν στον χρονο
    Συνημμένο Αρχείο 173720
    Esso London-05.jpg πηγή photoship.co.uk.
    Aυτό πρέπει να ήταν,το πρώην ESSO LONDON.

  5. #35
    Εγγραφή
    Oct 2014
    Μηνύματα
    1.290

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Esso London-05.jpg πηγή photoship.co.uk.
    Aυτό πρέπει να ήταν,το πρώην ESSO LONDON.
    Ναι αυτό είναι,μου το ειχε αναφέρει, και ο Μαστρο Νίκος,που το γνώριζε πολυ καλά. ευχαριστώ πολυ.
    Μια μερα θα το σκιτσάρω.

  6. #36
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.127

    Προεπιλογή

    MARIZINA.jpg

    Δ/Ξ ΜΑΡΙΖΙΝΑ
    Σουηδία 1967
    82100 dwt - 1 μηχανή ντήζελ 16,5 kts

    Αγοράστηκε το 1973 κ πουλήθηκε γιά διάλυση στην Κίνα το 1987.
    Το μεγαλύτερο της εταιρείας κ το τελευταίο από τα ποντοπόρα.

  7. #37
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.127

    Προεπιλογή Δ/Ξ ΕΛΕΝΗ Μ. (2) - Μ/Τ ELENI M. (2)

    ELENI M..jpg Πηγή photoship co.ukORATOR.jpg Ως ORATOR Πηγή skiphistorie.net

    Ναυπηγήθηκε στο Fredriksstad (Noρβηγία) το 1953 ως ΟRATOR (νορβηγική σημαία), το 1965 λόγω χρονοναύλωσης μετονομάστηκε STOLT ORATOR, το 1971 ξανάγινε ORATOR,το 1973 μετονομάστηκε POINTE DE LEYDE (γαλλική σημαία),το 1974 αγοράστηκε από τον Μαμιδάκη (ύψωσε ελληνική σημαία) πήγε γιά διάλυση στο Αλιάγα το 1983.

    8985 grt - 14336 dwt, 146.6x19.1x8.5 m, 1 μηχανή Gotaverken 4500 hp 13.5 kts

    Tο πρώτο βαπόρι,είναι όπως ο πρώτος έρωτας.Το Ελενάκι μου,η φωτό του avatar μου. Αυτά τα πλοία τότε ήταν πραγματικά σχολεία. Τώρα με τα hi-tech κουτιά δεν ξέρω τι γίνεται,καλοί οι αυτοματισμοί κ οι υπολογιστές αλλά...
    Μπαρκάρισα σε αυτό το 1978 νεαρός δόκιμος ασυρματιστής,ταξίδια Ριέκα-Θεσ/νίκη,στην πραγματικότητα εσωτερικές μεταφορές στη τότε Γιουγκοσλαβία αφού το φορτίο πήγαινε γιά Σκόπια.
    Εκεί μέσα έγινα πρώτα ναυτικός,χρειάστηκε να μάθω όλο το καράβι από το κοράκι μέχρι το ποδόσταμο κ από τις βάρκες μέχρι τα αμπάρια.Ως κ το after peak (πρυμναία δεξαμενή ζυγοσταθμίσεως) καθάρισα γιά να βάλουμε πόσιμο νερό.Με δάσκαλο πρώτο κ καλύτερο τον θρυλικό καπετάν Ανδρέα Νάζο.Θυμάμαι εκείνο τον καραβόσκυλο τον λοστρόμο να μου κάνει υποδείξεις "'να έτσι Β. δεν είναι γράμματα" (σαν να έλεγε,πρόσεξε εδώ δεν αρκεί η σχολή σου). Τις όποιες ελεύθερες ώρες ανέβαινα στον ασύρματο όπου ο μαρκόνης μου έδωσε τα φώτα του σε θεωρία κ πράξη. Καλύτερα τους ώρα όπου κ αν βρίσκονται.
    Όπως παρατηρείτε στις φωτό το βαπόρι,κλασικό σκανδιναβικό tanker του καιρού του,ήταν κοντοξάδελφο με αυτά που έφερε κ μετασκεύασε ο Ευθυμιάδης.

    Στη φωτό είμαστε στο χωριό Bakar της Rijeka όπου είχε μιά ραφιναρία.Δίπλα ήταν η Κraljevica,εκεί χτίστηκαν το παλιό Ν.ΧΙΟΣ κ ο ΑΛΚΑΙΟΣ στη σημερινή Κροατία.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ : 29-03-2016 στις 13:08

  8. #38

    Προεπιλογή

    Να συνδράμω στο θέμα με μία φωτογραφία του ΕΛΕΝΗ Μ ως ORATOR, εν έτει 1972 στο Ντιτρόιτ των Η.Π.Α. ΕΔΩ από το shipspotting.

  9. #39
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.127

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Espresso Venezia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να συνδράμω στο θέμα με μία φωτογραφία του ΕΛΕΝΗ Μ ως ORATOR, εν έτει 1972 στο Ντιτρόιτ των Η.Π.Α. ΕΔΩ από το shipspotting.
    Eυχαριστώ γιά την συνεισφορά.
    Να συμπληρώσω ότι από τις πρώτες μου εμπειρίες ήταν ανεξιχνίαστο έγκλημα με θύμα τον Πακιστανό ντοκουμάνη (υπήρχαν κ τέτοιοι στα καράβια τότε) κ άμεσα σχετιζόμενη πυρκαϊά την οποία ευτυχώς προλάβαμε κ σβήσαμε διότι με 12000 τόνους βενζίνα θα καιγόταν κ η...θάλασσα μεταξύ Σκιάθου-Σκοπέλου.

  10. #40
    Εγγραφή
    Sep 2015
    Περιοχή
    Ηράκλειο Κρήτης
    Μηνύματα
    1.187

    Προεπιλογή Δ/Ξ ΣΟΦΟΚΛΗΣ ΙΙ - M/T SOFOKLIS II

    Να βάλω και εγώ το λιθαράκι μου στο υπέροχο θέμα του φίλου ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗ.

    Ελέγχοντας το αρχείο μου, το αρχείο του αδελφού μου Εμμανουήλ Παπαδάκη (emmpapad) τη Miramar και
    το Greek Shipping Directory βρίσκω στις πρώτες αγορές της εταιρείας το μικρό δεξαμενόπλοιο ΣΟΦΟΚΛΗΣ ΙΙ.

    Κατασκευής του 1944, 394 gt (κατά το Greek Shipping Directory) 403 gt (κατά τη Miramar) και με νηολόγιο Πειραιά 1318 και ΙΜΟ 5422526.

    Κατασκευάστηκε στο ναυπηγείο Scarr (στο Hessle, Αγγλία) σαν CHANT 8 (σημαίνει CHANNEL TANKER) με βρετανική σημαία και νηολόγιο Hull (off. no 180251) για τη Βρετανική κυβέρνηση. Το 1946 μετονομάζεται σε POLLUX με σημαία Παναμά και εταιρεία την Cia Estrella de Nav SA. Αγοράστηκε από τον Μ. Αρκούλη το 1947 και μετονομάστηκε ΗΛΙΑΣ Α. με νηολόγιο Πειραιά 1005. Το ίδιο έτος μεταβάλλεται η ιδιοκτησία σε Γεώργιος Αρκούλης και ΣΙΑ και νηολογείται στη Σύρο (με αριθμό 314). Αλλαγή ιδιοκτησίας το 1963 σε Ε. & Γ. ΡΕΒΥΘΗΣ αλλαγή ονόματος σε ΣΟΦΟΚΛΗΣ ΙΙ και μετανηολόγηση στον Πειραιά με αριθμό 1318.

    Από εδώ και πέρα μπλέκει λίγο το πράγμα... Η Μiramar αναφέρει ότι πέρασε στα χέρια του Γ. Μαμιδάκη (Megalonissos Co Ltd Sea Transports & Maritime Exploitations) το 1971 σαν ΣΟΦΟΚΛΗΣ ΙΙ και διαλύθηκε το 1977 στην Ελλάδα, ενώ το Greek Shipping Directory αναφέρει ότι το πήρε ο Μαμιδάκης το 1964 με όνομα ΣΟΦΟΚΛΗΣ ΙΙ και το 1967 μετονομάστηκε ΗΡΑΚΛΕΙΟΝ (με ιδιοκτήτες ξανά τους αδελφούς ΡΕΒΥΘΗ). Ξέρει κανείς μήπως να μας το διευκρινίσει ?

    Δεν έχω βρει μέχρι τώρα φωτογραφία του, αν βρει κάποιος ας την ανεβάσει.

Σελίδα 4 από 10 ΠρώτηΠρώτη ... 23456 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας