Σελίδα 3 από 10 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 21 έως 30 από 95

Θέμα: Ν.Ε.Κ. S.A. (Γεώργιος Μαμιδάκης)

  1. #21
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.125

    Προεπιλογή

    ARISTEA M..jpg

    Δ/Ξ ΑΡΙΣΤΕΑ Μ.
    Δανία 1951 - 16114 dwt, 1 μηχανή ντήζελ 14.0 κ.
    Αγοράστηκε το 1968,πουλήθηκε το 1970 κ έγινε ΘΕΟΔΩΡΟΣ Κ.,πουλήθκε το 1972 κ έγινε ΛΥΔΙΑ Π.
    Πήγε γιά διάλυση το 1974 στη Γιουγκοσλαβία.

  2. #22
    Εγγραφή
    Oct 2014
    Μηνύματα
    1.290

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συμφωνώ,ρωτήστε κ μένα που τα έζησα.Ακόμη πιό ωραία ήταν εκείνα με τα 2 άλμπουρα,φτιάχνονταν μέχρι μέσα δεκαετίας 50 περίπου.
    Τώρα τι βλέπουμε; Πρύμα ένα ακομοντέσιο κουτί χωρίς περατζάδες.

    Το συγκεριμένο το έχω δει να ξεφορτώνει στον Ασπρόπυργο (όπου δεκαετία 70-80 του Λάτση κ Μαμιδάκη ήταν μόνιμοι "θαμώνες") κ στον Σκαραμαγκά το 1979 που κάναμε επισκευή,εγώ με το ΓΕΩΡΓΙΟΣ της εταιρείας.
    Συμφωνώ απόλυτα με τους προλαλησαντες.και να προσθέσω,οτι ειναι όμορφο το θέμα,
    θυμήθηκα τώρα περίπου ηταν 1980-81,οταν στο διαυλο περιμέναμε το πετρολα 27,
    ηταν τοσο όμορφο που δεν το ξέχασα ποτε,εχω και τρέλα με τους Στρόβιλους.Το Ειχα σκιτσάρει.

  3. #23
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.125

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από andria salamis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συμφωνώ απόλυτα με τους προλαλησαντες.και να προσθέσω,οτι ειναι όμορφο το θέμα,
    θυμήθηκα τώρα περίπου ηταν 1980-81,οταν στο διαυλο περιμέναμε το πετρολα 27,
    ηταν τοσο όμορφο που δεν το ξέχασα ποτε,εχω και τρέλα με τους Στρόβιλους.Το Ειχα σκιτσάρει.
    Ευχαριστώ αλλά δυστυχώς ενδιαφέρει λίγους διότι α) ξεφεύγει από τα ποστάλια που απολαμβάνουν δημοσιότητας β) τα νέα παιδιά έχουν άλλες παραστάσεις αν κ εγώ στην ηλικία τους μου άρεσαν κ βαπόρια του 30.Τα παλιά γκαζάδικα με γοητεύουν όπως κ τα τζενεραλάδικα με το δάσος από κρένια κ μπίγες.Θα κοιτάξω μελλοντικά να φτιάξω κανένα τέτοιο θέμα.Τα παλιά του Λάτση (πρώην της Esso,τουρμπινάδικα) ήταν το κάτι άλλο,έχω ανεβεί σε κάποιο που ήταν ένας συνάδελφος.Ο στρόβιλος σε ενδιαφέρει από τεχνική άποψη; Πάντως ήταν τρέλλα να βλέπεις πηχτό άσπρο καπνό να βγαίνει από το φουγάρο.
    Αν έχεις το σκίτσο ανέβασέ το.

  4. #24
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.125

    Προεπιλογή Δ/Ξ ΓΕΩΡΓΙΟΣ - Μ/Τ GEORGIOS

    GEORGIOS.jpgGEORGIOS (1).jpg

    Ναυπήγηση Εriksbergs,Goteborg (Σουηδία) 1960 γιά την Leif Hoegh,Oslo ως ΗΟΕGH FULMAR.Aγοράστηκε το 1968 κ πουλήθηκε γιά διάλυση το 1983 στο Νingbo (Κίνα).
    23451 gr-38425 dwt, 206.0x26.6x14.9 m 1 μηχανή Β&W 12500 HP 15.5 kts

    O υποφαινόμενος μπαρκάρισα με το βαπόρι το 1979.

  5. #25
    Εγγραφή
    May 2014
    Περιοχή
    ΖΑΚΥΝΘΟΣ
    Μηνύματα
    1.632

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συνημμένο Αρχείο 173622

    Δ/Ξ ΑΡΙΣΤΕΑ
    Σουηδία 1942 - 12640 dwt
    Aγοράστηκε το 1963 κ πουλήθηκε γιά διάλυση το 1976.

    Αν βρει κανείς φωτό χωρίς το υδατογράφημα κ γιά ορισμένα από τα πλοία που θα ακολουθήσουν, καλοδεχούμενες.
    Βικτωρα σ'ευχαριστουμε πολυ για τις φωτογραφιες. Ειχα και εγω μερικες αλλα δυστυχως τις εχω χασει απο τον καιρο που εκανα για πολυ μικρο διαστημα στο βαπορι αυτο ως Υποπλοιαρχος (κυκλικο ταξειδι Θεσσαλονικη-Πυλο-Αλβανια και πισω Θεσσαλονικη το 1974).

  6. #26
    Εγγραφή
    Oct 2014
    Μηνύματα
    1.290

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ αλλά δυστυχώς ενδιαφέρει λίγους διότι α) ξεφεύγει από τα ποστάλια που απολαμβάνουν δημοσιότητας β) τα νέα παιδιά έχουν άλλες παραστάσεις αν κ εγώ στην ηλικία τους μου άρεσαν κ βαπόρια του 30.Τα παλιά γκαζάδικα με γοητεύουν όπως κ τα τζενεραλάδικα με το δάσος από κρένια κ μπίγες.Θα κοιτάξω μελλοντικά να φτιάξω κανένα τέτοιο θέμα.Τα παλιά του Λάτση (πρώην της Esso,τουρμπινάδικα) ήταν το κάτι άλλο,έχω ανεβεί σε κάποιο που ήταν ένας συνάδελφος.Ο στρόβιλος σε ενδιαφέρει από τεχνική άποψη; Πάντως ήταν τρέλλα να βλέπεις πηχτό άσπρο καπνό να βγαίνει από το φουγάρο.
    Αν έχεις το σκίτσο ανέβασέ το.
    Καλημέρα,πολυ μεγάλο θέμα,τι να γράψω εδω!δούλεψα σε μεγάλο εργοστάσιο,με ατμούς και στροβίλους(μικρους)απο εκει έβλεπα τα πάντα(καράβια)το προσχέδιο το έφτιαξα σε 2 λεπτά,τοτε 1980 θυμαμαι του πετρολα 27,δυστυχώς τα χαρτιά με τα κανονικα σχεδια δεν άντεξαν στον χρονο
    P1030637.JPG

  7. #27
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.125

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από dionisos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βικτωρα σ'ευχαριστουμε πολυ για τις φωτογραφιες. Ειχα και εγω μερικες αλλα δυστυχως τις εχω χασει απο τον καιρο που εκανα για πολυ μικρο διαστημα στο βαπορι αυτο ως Υποπλοιαρχος (κυκλικο ταξειδι Θεσσαλονικη-Πυλο-Αλβανια και πισω Θεσσαλονικη το 1974).
    Α κοίτα σύμπτωση,πέρασες κ εσύ από τον Μαμιδάκη; Φαίνεται τελικά είχε σχέσεις με το ανατολικό μπλοκ Αλβανία,Γιουγκοσλαβία,Ρωσία...
    Ήταν μακρυνός συγγενής ο Ρούσσος Κούνδουρος στο γραφείο αν θυμάσαι κ λόγω αυτού πήγα.
    Γενικά το βαπόρι πως ήταν; To πιό παλιό από τα μεγάλα.Μηχανή Gotaverken είχε;

  8. #28
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.125

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από andria salamis Εμφάνιση μηνυμάτων
    δούλεψα σε μεγάλο εργοστάσιο,με ατμούς και στροβίλους(μικρους)απο εκει έβλεπα τα πάντα
    Kαλημέρα,δυστυχώς δεν έχω δει μηχανοστάσιο με στροβίλους αλλά πήρα μιά ιδέα όταν με τη σχολή μας πήγαν στη ΔΕΗ Κερατσινίου, Αnsaldo ήταν.
    Συμπτωματικά δίπλα ήταν το ΙΟΝΙΣ υπό συμπλήρωση.

  9. #29
    Εγγραφή
    May 2014
    Περιοχή
    ΖΑΚΥΝΘΟΣ
    Μηνύματα
    1.632

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Α κοίτα σύμπτωση,πέρασες κ εσύ από τον Μαμιδάκη; Φαίνεται τελικά είχε σχέσεις με το ανατολικό μπλοκ Αλβανία,Γιουγκοσλαβία,Ρωσία...
    Ήταν μακρυνός συγγενής ο Ρούσσος Κούνδουρος στο γραφείο αν θυμάσαι κ λόγω αυτού πήγα.
    Γενικά το βαπόρι πως ήταν; To πιό παλιό από τα μεγάλα.Μηχανή Gotaverken είχε;
    Οσο διαστημα εμεινα δεν ειχα κανενα προβλημα ουτε στις σωληνωσεις ουτε στισ αντλιες στα PUMPROOM. Επισης απ'οτι θυμαμαι ηταν καλοσυντηρημενο. Αλλα και απο το μηχανοστασιο δεν θυμαμαι να ειχαμε τιποτα ζημιες. Θα καθομουν και αλλο αλλα ειχα προβλημα με την εγκυμοσυνη της γυναικας μου και επισης περιμενα να πιασω Πλοιαρχος στην εταιρεια που ημουν πολλα χρονια.

  10. #30
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.125

    Προεπιλογή

    Στο avatar σου φίλε dionisos πιό βαπόρι είναι; Σίγουρα θα έκανες με αυτό.

Σελίδα 3 από 10 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας