Σελίδα 9 από 10 ΠρώτηΠρώτη ... 78910 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 81 έως 90 από 95

Θέμα: Ν.Ε.Κ. S.A. (Γεώργιος Μαμιδάκης)

  1. #81
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.126

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν πρέπει να συγχέουμε την εταιρεία με την Μαmitank του εξαδέλφου Kυριάκου Μαμιδάκη με παρόμοια δραστηριότητα.
    Θλίψη μας γέμισε ο θάνατος του Κυριάκου Μαμιδάκη.Παλαιάς κοπής επιχειρηματίας- κ όχι σαν τα σημερινά λαμόγια-δυστυχώς σε αυτή την ηλικία έφθασε στο αδιέξοδο.Θερμά συλλυπητήρια στην οικογένεια του εκλιπόντος.

  2. #82
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Αμπελόκηποι/Αρτέμιδα
    Μηνύματα
    1.873

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θλίψη μας γέμισε ο θάνατος του Κυριάκου Μαμιδάκη.Παλαιάς κοπής επιχειρηματίας- κ όχι σαν τα σημερινά λαμόγια-δυστυχώς σε αυτή την ηλικία έφθασε στο αδιέξοδο.Θερμά συλλυπητήρια στην οικογένεια του εκλιπόντος.
    Και εγώ φίλε μου στενοχωρέθηκα πραγματικά. Ήταν ένας άνθρωπος που έδωσε (και αυτό το γνωρίζω από πρώτο χέρι) ψωμί σε πάρα πολύ κόσμο και όπως πολύ σωστά είπες, καμία σχέση με τα νέας κοπής λαμόγια επιχειρηματίες. Δεν του άξιζε σε καμία περίπτωση ένα τέτοιο άδοξο τέλος...

  3. #83
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.509

    Προεπιλογή ΧΑΝΙΑ

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από npapad Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μικρό δεξαμενόπλοιο ΧΑΝΙΑ κατασκευής 1919, 285 gt με IMO 5083992.
    Κατασκευασμένο στη Δανία σαν SIRIUS και δούλεψε με διάφορα ονόματα για
    Σκανδιναβούς (ΒΤ ΙΙ, DAGO, BROTANK). Αγοράστηκε το 1966 και μετονομάστηκε ΧΑΝΙΑ με νηολόγιο Πειραιά 2727. Διαλύθηκε το 1985 στην Ελευσίνα.
    Υπάρχει αναλυτικό ιστορικό στο faktaomfartyg με φωτογραφίες (και σαν ΧΑΝΙΑ) εδώ :
    http://www.faktaomfartyg.se/sirius_1919.htm
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Ellinis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το μπονκεράδικο ΧΑΝΙΑ το έχω σε αυτή τη φωτογραφια
    Συνημμένο Αρχείο 173902

    Αυτά οι "αφανείς εργάτες" του λιμανιού εμφανίζονται στο περιθώριο ορισμένων φωτογραφιών με κύριο θέμα κάποιο επιβατηγό. Ας πούμε το ΧΑΝΙΑ πρέπει να είναι αυτό δίπλα το ΑΙΚΑΤΕΡΙΝΗ σε φωτογραφία στο λεύκωμα "Ελληνική Ακτοπλοΐα 1945-1999".
    Άλλη μια πόζα του ΧΑΝΙΑ, τραβηγμένη το 1971, με το ΑΡΚΑΔΙ του Ευθυμιάδη σε δεύτερο πλάνο.
    Xania 1919 by Kalundborg Skibsvaerft - taken 1971.jpg
    Πηγή

  4. #84
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.126

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Ellinis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άλλη μια πόζα του ΧΑΝΙΑ, τραβηγμένη το 1971, με το ΑΡΚΑΔΙ του Ευθυμιάδη σε δεύτερο πλάνο.
    Xania 1919 by Kalundborg Skibsvaerft - taken 1971.jpg
    Πηγή
    Στο βάθος δεξιά από τα 2 πολεμικά το 1 είναι περιπολικό τύπου PC461. To ΒΑΣ.ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΙΙ δεν υπήρχε τότε,κάποιας γειτονικής χώρας...ψάξιμο θέλει.

  5. #85
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.509

    Προεπιλογή

    Kαι το αρχαϊκό ρυμουλκό ΜΙΝΩΤΑΥΡΟΣ πλέει προς το ΑΡΚΑΔΙ.

  6. #86
    Εγγραφή
    Sep 2015
    Περιοχή
    Ηράκλειο Κρήτης
    Μηνύματα
    1.187

    Προεπιλογή ΧΑΝΙΑ & ΚΙΣΣΑΜΟΣ

    Σε ένα μεγάλο πακέτο από σκαναρισμένα slides που μου έστειλε ο καλός φίλος Peter J. Fitzpatrick από τις εξορμήσεις του στην περιοχή του Πειραιά, βρήκα αυτό το slide που έχει μεγάλο ενδιαφέρον. Βλέπουμε (το 1984) στου Σάββα το ΧΑΝΙΑ και μία επιπλέον μπάριζα του Μαμιδάκη που δεν την ξέραμε μέχρι τώρα, ΚΙΣΣΑΜΟΣ με νηολόγιο Πειραιά 1939. Δεν έχω στοιχεία γι αυτήν, ούτε στο αρχείο μου, ούτε στο αρχείο του αδελφού μου Εμμανουήλ Παπαδάκη (emmpapad), και δεν αναφέρεται ούτε στα Greek Shipping Directories της εποχής. Η εμφάνιση της όμως παραπέμπει στις μπάριζες που ήρθαν από το Δούναβη, όπως τα ΜΙΛΤΙΑΔΗΣ και ΦΙΣΚΑΡΔΟ. Αν κάποιος έχει στοιχεία ας τα συμπληρώσει. Το slide ανεβαίνει με την άδεια του Peter.
    savvas 9.jpg

  7. #87
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.126

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από npapad Εμφάνιση μηνυμάτων
    Aριστερά ένα από τα κονταδελφά του ΑΙΓΑΙΟΝ του Αγαπητού που αγοράστηκε από Σαουδάραβες κ τελικά είχε
    την κατάληξη που βλέπουμε.

  8. #88
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.509

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από npapad Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε ένα μεγάλο πακέτο από σκαναρισμένα slides που μου έστειλε ο καλός φίλος Peter J. Fitzpatrick από τις εξορμήσεις του στην περιοχή του Πειραιά, βρήκα αυτό το slide που έχει μεγάλο ενδιαφέρον. Βλέπουμε (το 1984) στου Σάββα το ΧΑΝΙΑ και μία επιπλέον μπάριζα του Μαμιδάκη που δεν την ξέραμε μέχρι τώρα, ΚΙΣΣΑΜΟΣ με νηολόγιο Πειραιά 1939. Δεν έχω στοιχεία γι αυτήν, ούτε στο αρχείο μου, ούτε στο αρχείο του αδελφού μου Εμμανουήλ Παπαδάκη (emmpapad), και δεν αναφέρεται ούτε στα Greek Shipping Directories της εποχής. Η εμφάνιση της όμως παραπέμπει στις μπάριζες που ήρθαν από το Δούναβη, όπως τα ΜΙΛΤΙΑΔΗΣ και ΦΙΣΚΑΡΔΟ. Αν κάποιος έχει στοιχεία ας τα συμπληρώσει. Το slide ανεβαίνει με την άδεια του Peter.
    savvas 9.jpg
    Το σκάφος αυτό είχε υψώσει ελληνική σημαία το 1966 ως ΛΗΔΑ, χαρακτηριζόμενο σλέπι. Πριν ανήκε σε γαλλική εταιρία, ενώ ΚΙΣΣΑΜΟΣ μετονομάστηκε το επόμενο έτος όταν και το πήρε η Ν.Ε.Κ. Η διάλυση του έγινε στο καρνάγιο της εταιρίας ΑΚΜΩΝ Ο.Ε. και ολοκληρώθηκε τον Ιούνιο του 1985.
    To φέρι είναι το NAJD II (Φωτο στο διαλυτήριο υπάρχουν εδώ)

  9. #89
    Εγγραφή
    Sep 2015
    Περιοχή
    Ηράκλειο Κρήτης
    Μηνύματα
    1.187

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Ellinis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το σκάφος αυτό είχε υψώσει ελληνική σημαία το 1966 ως ΛΗΔΑ, χαρακτηριζόμενο σλέπι. Πριν ανήκε σε γαλλική εταιρία, ενώ ΚΙΣΣΑΜΟΣ μετονομάστηκε το επόμενο έτος όταν και το πήρε η Ν.Ε.Κ. Η διάλυση του έγινε στο καρνάγιο της εταιρίας ΑΚΜΩΝ Ο.Ε. και ολοκληρώθηκε τον Ιούνιο του 1985.
    To φέρι είναι το NAJD II (Φωτο στο διαλυτήριο υπάρχουν εδώ)
    Είναι σχεδόν σίγουρα πρώην σλέπι από το Δούναβη, ενδεχομένως να μην ανήκε σε Έλληνες όταν δούλευε εκεί (είχανε και Ευρωπαίοι σλέπια εκεί). Θα είχε ενδιαφέρον να ξέραμε το όνομα του όταν ήταν Γαλλικό μήπως και εντοπίσουμε από που ξεκίνησε.

  10. #90
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.509

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από npapad Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε ένα μεγάλο πακέτο από σκαναρισμένα slides που μου έστειλε ο καλός φίλος Peter J. Fitzpatrick από τις εξορμήσεις του στην περιοχή του Πειραιά, βρήκα αυτό το slide που έχει μεγάλο ενδιαφέρον. Βλέπουμε (το 1984) στου Σάββα το ΧΑΝΙΑ και μία επιπλέον μπάριζα του Μαμιδάκη που δεν την ξέραμε μέχρι τώρα, ΚΙΣΣΑΜΟΣ με νηολόγιο Πειραιά 1939. Δεν έχω στοιχεία γι αυτήν, ούτε στο αρχείο μου, ούτε στο αρχείο του αδελφού μου Εμμανουήλ Παπαδάκη (emmpapad), και δεν αναφέρεται ούτε στα Greek Shipping Directories της εποχής. Η εμφάνιση της όμως παραπέμπει στις μπάριζες που ήρθαν από το Δούναβη, όπως τα ΜΙΛΤΙΑΔΗΣ και ΦΙΣΚΑΡΔΟ. Αν κάποιος έχει στοιχεία ας τα συμπληρώσει. Το slide ανεβαίνει με την άδεια του Peter.
    savvas 9.jpg
    Στο δεύτερο πλάνο μιας άλλης φωτογραφίας του Peter βλέπουμε και το ΧΑΝΙΑ δεμένο.

    HANIA.jpg

Σελίδα 9 από 10 ΠρώτηΠρώτη ... 78910 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας