Σελίδα 5 από 124 ΠρώτηΠρώτη ... 345671555105 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 41 έως 50 από 1232

Θέμα: ANEK Lines (Ανώνυμη Ναυτιλιακή Εταιρία Κρήτης)

  1. #41
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    Σπίτι μου
    Μηνύματα
    453

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από chrb Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί το Himuka λογικά δεν θα αντέξει τον ανταγωνισμό..
    Το HIMUKA είναι πολύ καλύτερη λύση και από το BS2 που είχε δρομολογηθεί και από το HS που είχε δρομολογηθεί κι έχει πολύ περισσότερες πιθανότητες να πετύχει. Μην ξεχνάς ότι έχει κοντινή ταχύτητα στο BS2 με χαμηλότερη κατανάλωση. Επίσης δεν μας είπε κανείς ότι το HESTIA θα πάει οποσδήποτε Χανιά.

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από chrb Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και ίδια ταχύτητα και ίδια μεταφορική ικανότητα έχουν.
    Η μεταφορική του ικανότητα θα εξαρτηθεί από τι μετασκευή θα τους κάνουν γιατί και τα δύο χρειάζονται πολλή δουλειά. Αλλά για την ταχύτητα πέφτεις έξω. Max speed στα trials του HIMUKA ήταν 27,51 κόμβοι ενώ η αντίστοιχη του HESTIA 23 με 24. Λογικά με τις μετασκευές θα χάσουν λίγο συν ότι η ΑΝΕΚ αν το πάει Χανιά θα το έχει σε βραδινά οπότε πάνω από 20 δεν πρόκειται να το πάει σε αντίθεση με το HIMUKA που λογικά θα πρέπει να ανοίξει για να βγάζει καθημερινά δρομολόγια.

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από chrb Εμφάνιση μηνυμάτων
    2ον- το σημαντικότερο και καθοριστικό:Τα Χανιά είναι η βάση της ΑΝΕΚ.
    Μπορεί τα Χανιά να είναι η βάση της ΑΝΕΚ αλλά οι Χανιώτες τουλάχιστον όσο αφορά τους επιβάτες απέδειξαν περίτρανα με τη δρομολόγηση του BS2 ότι ρίχνουν μαύρο στην ΑΝΕΚ. Συν ότι κατά καιρούς τους έχουν σούρει τα απίστευτα για την κατάσταση των ΛΙΣΣΟΣ και ΛΑΤΩ (απόψεις που βέβαια δεν ασπάζομαι).

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από chrb Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με αυτά τα δεδομένα (+το ότι η ΑΝΕΚ θα αγοράσει και κανένα άλλο για να το διπλώσει), ξαναγυρίζω στην πρώτη πρόταση του μηνύματός μου.
    Μέχρι να αγοράσει η ΑΝΕΚ δεύτερο, εμείς θα έχουμε γεράσει. Μιλάμε πάντα με τα δεδομένα τα σημερινά.

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από chrb Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ένα παράδειγμα:Αν η ΝΕΛ είχε έναν Διαγόρα στη Χίο-Μυτ/νη θα έμπαινε το Ν. Μύκονος στη γραμμή(αν και έχουν μεγάλη ηλικιακή διαφορά); Δεν νομίζω...
    Φυσικά και θα έμπαινε γιατί το ΜΥΚΟΝΟΣ κάνει τη διαφορά στην ταχύτητα. Όχι στην πολυτέλεια.

  2. Προεπιλογή

    Πως τέτοια ακρίβεια για την ταχύτητα του Himuka και όχι για το Hestia;Πάνω από 26 ξέρω για τα Λευκά Όρη μέγιστη και ότι ταξιδεύει με 23 περίπου.Γίνεται το δίδυμό του να έχει 23-24 μέγιστη;;
    2ο:Αλλο BS άλλο Lissos. O καθένας θα προτιμούσε να ταξιδέψει με το Blue star από ένα πλοίο 30 χρόνια παλιότερο.Τώρα ομως μεταξύ Hestia και Himuka , το ξαναλέω , δεν υπάρχουν ουσιαστικές διαφορές (ούτε στη μετασκευή θα υπάρξουν λογικά , αν τελικά δρομολογηθούν στο εσωτερικό , γιατί οι απαιτήσεις είναι οι ίδιες σε κάθε μεγάλη γραμμή).
    3ο:Η ΑΝΕΚ πρόσφατα έκανε αύξηση μετοχικού κεφαλαίου(100 και κάτι εκατ.).Ας υποθέσουμε ότι τα 50 (και πολλά λέω) πάνε συνολικά για το Hestia.Τα υπόλοιπα 55 που θα πάνε;; Για την αποπληρωμή των δανείων;; Όλα;
    4ο:Κάνει τη διαφορά και στην πολυτέλεια(δεν λέω όχι για την ταχύτητα) το Ν. Μύκονος.Εκτός αυτού ο Διαγόρας δεν θα πήγαινε με 17 μίλια , αλλά με 20-21..

    Όλα τα παραπάνω είναι προσωπικές μου απόψεις και στη συγκεκρημένη περίπτωση υποθέσεις.Δεν ζητώ από κανέναν να τις αποδεχθεί και να τις υιοθετήσει.

  3. #43
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    Σπίτι μου
    Μηνύματα
    453

    Προεπιλογή

    Προφανώς φίλε chrb του καθενός οι απόψεις είναι προσωπικές. Ούτε τις δικές μου υποχρεώνω κάποιον να τις αποδεχτεί.

    Απλά για την ιστορία το ΛΕΥΚΑ ΟΡΗ που το πέτυχα στο AIS τέλη Οκτώβρη κατέβαινε από Βενετία με 21,5 κόμβους περίπου και η μέγιστή του που κάποτε δινόταν 25 κόμβους (επί ΑΝΕΚ πάντα) κατά την ταπεινή μου άποψη είναι πλασματική μιας και από όσο θυμάμαι ποτέ δεν πήγε πάνω από 23. Συν ότι αυτή η ταχύτητα δινόταν από την Ιαπωνία πριν την μετασκευή. Και με τα ΚΡΗΤΗ το ίδιο είχε γίνει.

    Φυσικά και γίνεται κάποιο δίδυμο πλοίο να έχει διαφορετική μέγιστη από το αδερφό του. Και στην προκειμένη περίπτωση αυτό γίνεται και με το HESTIA.

    Όσο για το παράδειγμα με τον ΔΙΑΓΟΡΑ, και το ΜΥΤΙΛΗΝΗ χτυπάει 20άρια οπότε ουσιαστική διαφορά δεν θα υπήρχε.

    Τέλος, μακάρι να φέρει η ΑΝΕΚ κι άλλο πλοίο. Κι αν γίνεται όχι μόνο ένα. Δεν είμαι αντίθετος σε αυτό. Απλά η μέχρι τώρα πορεία της εταιρίας δεν έχει δείξει ότι καίγεται να φέρει.

  4. #44

    Προεπιλογή

    chrb: Η ΑΝΕΚ πρόσφατα έκανε αύξηση μετοχικού κεφαλαίου(100 και κάτι εκατ.).
    ¶λλο αποφασίζω την αύξηση κεφαλαίου και άλλο κάνω αύξηση κεφαλαίου. Η αύξηση θα ολοκληρωθεί μέσα σε 4 μήνες, ακόμα δεν έχει βγει ούτε ενημερωτικό δελτίο. Το ποσό που τελικά θα συγκεντρωθεί μπορεί να είναι σημαντικά διαφορετικό από αυτό που έχει αποφασιστεί.
    Αν έχω ενημερωθεί σωστά, το Himuka έχει 33.000 ίππους και το Hestia 26.000

  5. Wink

    Για να αγοράζουν καράβι πρέπει να το έχουν σίγουρο πως θα μαζευτούν τα λεφτά.Εκτός και αν παίζει κανένα δάνειο..

  6. #46
    Εγγραφή
    Nov 2006
    Περιοχή
    ΧΑΝΙΑ
    Μηνύματα
    340

    Προεπιλογή

    Γεια σας, εχω φιλους απο χανια που μου ειπαν οτι ακουστηκε εκει οτι η ΑΝΕΚ αγορασε ενα πλοιο οπο Νορβηγια με 26 κομβους ταχυτητα και 1500 κρεβατια. Μηπως ξερει κανενας ποιο μπορει να ειναι? Θα διξει βεβαια ο χρονος...

  7. #47
    Εγγραφή
    Aug 2006
    Περιοχή
    nav.bridge deck
    Μηνύματα
    94

    Προεπιλογή

    Μακαρι γιατι ειναι , πιο σωστο ενα πλοιο με τα δικα μας στανταρτ , θα ειναι πιο ευκολο στην οποια μετσκευη, και επισεις τα τα ευρωπαικα ειναι πιο ωραια πλοια απο τα made in japan

  8. Question

    Καταρχήν φίλε Μιχάλη καλωσήλθες στο forum!

    Από Νορβηγία και με 26 κόμβους;; Μου φαίνεται λίγο παράξενο.Εκεί τα περισσότερα πλοία είναι cruise ferries χωρίς υψηλές ταχύτητες... Δεν αποκλύω βέβαια την περίπτωση να ισχύει το πρώτο μέλος της φήμης(ότι αγοράστηκε από τη Νορβηγία)

  9. #49
    Εγγραφή
    Nov 2006
    Περιοχή
    ΧΑΝΙΑ
    Μηνύματα
    340

    Προεπιλογή

    Ευχαριστώ πολύ για το καλωσόρισμα.
    Και εγω ξέρω οτι έχουν χαμηλές ταχύτητες εκεί, αλλα πάλι μήπως ειναι τύπου Champion. Θα δίξει, μακάρι να είναι έτσι για να δούμε την αλλαγή. υπομονή μέχρι το Απρίλιο θα δίξει.

  10. #50

    Προεπιλογή

    Έχουμε κανένα νέο με την αγορά του νέου πλοίου?
    ή όπου ακούμε πολλά κεράσια...

Σελίδα 5 από 124 ΠρώτηΠρώτη ... 345671555105 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας