Σελίδα 21 από 124 ΠρώτηΠρώτη ... 1119202122233171121 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 201 έως 210 από 1232

Θέμα: ANEK Lines (Ανώνυμη Ναυτιλιακή Εταιρία Κρήτης)

  1. #201
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Μηνύματα
    852

    Προεπιλογή

    Ας υποθέσουμε ότι αύριο θέλω να ταξιδεύσω με πλοίο και απο Πειραιά να πάω στα Χανιά.
    Ανοίγω λοιπόν το OPENSEAS και ψάχνω να βρώ με ποιό πλοίο θα ταξιδεύσω για να κλείσω εισιτήριο.
    Όπως έγραψε και ο φίλος Espresso Venezia ο OPENSEAS γράφει ότι δρομολόγιο έχει η ΑΝΕΚ δεν αναφέρει όμως με ποιό πλοίο θα ταξιδεύσω.
    Επειδή όμως εγώ θέλω να μάθω και με ποιό πλοίο θα ταξιδεύσω, ανοίγω το site του ΥΕΝΑΝΠ και ψάχνω να βρώ ποιό πλοίο θα πραγματοποιήσει το δρομολόγιο. Εδώ τα πράγματα μπερδεύονται. Προς μεγάλη μου έκπληξη όσο και αν ψάχνω δρομολόγιο της ΑΝΕΚ δεν βρίσκω. Βρίσκω όμως ένα δρομολόγιο που θα πραγματοποιήσει το πλοίο ΑΡΙΑΔΝΗ της Hellenic Seaways (όπως γράφει το site). Δεν βαριέσαι και αυτό καλό πλοίο είναι. Με αυτό θα ταξιδεύσω. Επειδή όμως ο OPENSEAS δεν αναφέρει αυτό το δρομολόγιο, πάω στο site της Hellenic Seaways για να κλείσω εισιτήριο. Όσο όμως και αν ψάξω σ' αυτό το site, δρομολόγιο για Χανιά δεν βρίσκω.
    ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΝΑ ΒΡΩ ΜΕ ΠΙΟ ΠΛΟΙΟ ΘΑ ΤΑΞΙΔΕΥΣΩ ΚΑΙ ΠΟΙΑΣ ΕΤΑΙΡΙΑΣ;

  2. #202
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Athens, Syros-Tinos
    Μηνύματα
    9.162

    Προεπιλογή

    Παραστατικότατος φίλε panthiras1, συνβαίνουν και στα καλύτερα τα σπίτια αυτά. Μετά λές σιγά μην παώ με καράβι και πας στον Ελ. Βενιζέλω και παίρνεις ένα αερπλάνο και σε μια ώρα είσαι σπίτι σου...

  3. #203
    Εγγραφή
    Apr 2008
    Περιοχή
    θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    332

    Προεπιλογή

    εχεις δικαιο φιλε μου αλλα που να το βρεις.

  4. #204

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από panthiras1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν δεν έχουν καταχωρηθεί δρομολόγια, στο OPENSEAS, θα πρέπει να προχωρήσεις μέχρι τέλος και θα καταλάβεις ότι δεν σε αφήνει να τσεκάρεις ημερομηνία για να βγάλεις εισιτήριο.
    Φίλε μου panthiras1 σε ευχαριστώ για την απάντηση, θα μου επιτρέψεις όμως να σου πω ότι δεν δίνουν απάντηση στο ποιό πάνω μήνυμα μου.

    Να προσπαθήσω λοιπόν να το πω πιό απλά.

    Ενώ από την ΑΝΕΚ έχουν δώσει στο OPENSEAS μέχρι και 5 Ιουνίου το Λατώ εναλλάξ με κάποιο ''Χ'' :mrgreen: πλοίο, από τις 6 Ιουνίου και μετά επανεμφανίζεται το Λισσός και παραμένει στην γραμμή εναλλάξ με το Λατώ μέχρι και 31-12-08.

    Ερώτηση 1η : To OPENSEAS έτσι τυχαία αποφάσισε μέχρι 4 Ιουνίου να εμφανίζεται το ''Χ'' πλοίο (ή μάλλον καλύτερα να μην ...εμφανίζεται) και από 6 Ιουνίου να επανακάμπτει το Λισσός ???

    Ερώτηση 2η : Αφού όπως λες αν προχωρήσεις πιο πέρα στην κράτηση εισητηρίου, θα σου βγάλει ότι δεν υπάρχουν δρομολόγια, ποιός ο λόγος να μην υπάρχει εξαρχής η ειδοποίηση που έχω δει πολλές φορές στο OPENSEAS, ότι δηλαδή δεν υπάρχουν προγραμματισμένα δρομολόγια ?

    Ερώτηση 3η : Αφού όπως λες τα δρομολόγια από 6 Ιουνίου και μετά δεν είναι δεδομένα, γιατί σταματάει από εκείνη την ημέρα και μετά να εμφανίζεται το ''Χ'' πλοίο και συγκεκριμενοποιείται το Λισσός, το οποίο μάλιστα εμφανίζεται μαζί με το Λατώ και μέχρι τέλους του χρόνου ? Τι πιό απλό από το να παραμείνει κενό το όνομα του πλοίου και να προστεθεί κατόπιν και των όποιων εξελίξεων (π.χ. αποπεράτωση Έλυρου) ???

  5. #205
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Μηνύματα
    852

    Προεπιλογή

    Φίλε Espresso Venezia, υποθέτω ότι:
    Ερώτηση 1η : To OPENSEAS έτσι τυχαία αποφάσισε μέχρι 4 Ιουνίου να εμφανίζεται το ''Χ'' πλοίο (ή μάλλον καλύτερα να μην ...εμφανίζεται) και από 6 Ιουνίου να επανακάμπτει το Λισσός ???
    Το "Χ" πλοίο που αναφέρεις είναι πιθανότατα η ΑΡΙΑΔΝΗ και επειδή είναι μισθωμένη από την ΑΝΕΚ και όχι ιδιόκτητη δεν γράφουν το όνομά της δίπλα απο το ΑΝΕΚ (υπάρχει σύγχυση δηλαδή για το αν θα πρέπει να γράφουν το όνομα ΑΡΙΑΔΝΗ δίπλα απο το ΑΝΕΚ). Μετά τις 6 Ιουνίου πιθανολογώ ότι δεν έχουν βγεί ακόμα τα πλάνα της ΑΝΕΚ και έχουν μείνει τα πλοία όπως ήταν, πριν τις αλλαγές (και χωρίς ουσία μιά και δεν μπορείς να βγάλεις εισητήριο).
    Ερώτηση 2η : Αφού όπως λες αν προχωρήσεις πιο πέρα στην κράτηση εισητηρίου, θα σου βγάλει ότι δεν υπάρχουν δρομολόγια, ποιός ο λόγος να μην υπάρχει εξαρχής η ειδοποίηση που έχω δει πολλές φορές στο OPENSEAS, ότι δηλαδή δεν υπάρχουν προγραμματισμένα δρομολόγια ?
    Έχεις δίκιο. Υποθέτω όμως ότι κάποιος ρύθμισε διαφορετικά το σύστημα.
    Ερώτηση 3η : Αφού όπως λες τα δρομολόγια από 6 Ιουνίου και μετά δεν είναι δεδομένα, γιατί σταματάει από εκείνη την ημέρα και μετά να εμφανίζεται το ''Χ'' πλοίο και συγκεκριμενοποιείται το Λισσός, το οποίο μάλιστα εμφανίζεται μαζί με το Λατώ και μέχρι τέλους του χρόνου ? Τι πιό απλό από το να παραμείνει κενό το όνομα του πλοίου και να προστεθεί κατόπιν και των όποιων εξελίξεων (π.χ. αποπεράτωση Έλυρου) ???
    Γιατί όπως αναφέρω και πιό πάνω τα πλοία έτσι ήταν πριν γίνουν οι αλλαγές. Οι αλλαγές έγιναν και διορθώθηκαν μέχρι εκεί που έχουν καταχωρίσει τα δρομολόγια.
    ΣΗΜΕΙΩΣΗ: Δεν είμαι ειδικός. Υπόθεση κάνω.

  6. #206
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    2.771

    Προεπιλογή

    Φίλε Espresso Venezia αυτά που αναφέρεις για το online booking τα είχα παρατηρήσει και γω και τα ανεφερα στα θέματα των Λισσός και Λατώ! Όντως είναι μυστήρια η κατάσταση!! Τα ίδια ερωτήματα έχω και εγώ!!
    Σχετικά πάντως με την απάντηση που δίνει ο φίλος Panthiras στο πρώτο ερώτημα, να σημειώσω ότι όταν η ΑΝΕΚ είχε ναυλώσει το Jean Nicoli στο online booking το εμφάνιζε σαν πλοίο της ΑΝΕΚ, όπως εμφάνιζε και το Αριάδνη σαν πλοίο των Μινωικών όταν ναυλώθηκε στην Αδριατική. ¶ρα δε θα έπρεπε να υπάρχει πρόβλημα στο να εμφανίζει και τώρα το Αριάδνη σαν πλοίο της ΑΝΕΚ!

  7. #207

    Προεπιλογή

    Βασικά αν δεν μπορείς να έχεις υπηρεσιακή 27-28 κόμβους (που να μπορείς να το κάνεις σε 6 ώρες και κάτι), μετα όλες οι άλλες "ενδιάμεσες" ταχύτητες είναι άχρηστες.

  8. #208
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Μηνύματα
    852

    Προεπιλογή

    Σήμερα που έχει η ΑΝΕΚ το μονοπώλιο στα Χανιά, η ταχύτητα 23 ή 25 κόμβοι παίζουν μικρό ρόλο.
    Αν όμως αύριο μπει στη γραμμή και κάποιο πλοίο άλλης εταιρίας με ταχύτητα π.χ. 28 κόμβους, τότε οι 23 είναι λίγοι και μη ανταγωνίσημοι.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη panthiras1 : 10-05-2008 στις 21:01

  9. #209

    Post

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από panthiras1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σήμερα που έχει η ΑΝΕΚ το μονοπώλιο στα Χανιά, η ταχύτητα 23 ή 25 κόμβοι παίζουν μικρό ρόλο.
    Αν όμως αύριο μπει στη γραμμή και κάποιο πλοίο άλλης εταιρίας με ταχύτητα π.χ. 28 κόμβους, τότε οι 23 είναι λίγοι και μη ανταγωνίσημοι.
    H ANEK δεν στηριζεται στην ταχυτητα για ανταγωνιστικοτητα στην γραμμη για χανια... :mrgreen:

  10. #210
    Εγγραφή
    Mar 2008
    Περιοχή
    Athens, Chios, Mytilene
    Μηνύματα
    408

    Προεπιλογή

    ΘΑ συμφωνήσω απόλυτα με τον φίλος άγνωστος!!! παίδες αφού η ταχύτητα είναι συγκεκριμένη για συγκεκριμένες ώρες δρομολογίων 9-6 το πρωί η 10-6.30 το πρωί....

Σελίδα 21 από 124 ΠρώτηΠρώτη ... 1119202122233171121 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας