Σελίδα 71 από 124 ΠρώτηΠρώτη ... 2161697071727381121 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 701 έως 710 από 1232

Θέμα: ANEK Lines (Ανώνυμη Ναυτιλιακή Εταιρία Κρήτης)

  1. #701
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Μηνύματα
    766

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Leo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ λοιπόν θα συμφωνήσω με τον "τρελό" rocinante, όχι γιατί είναι φίλος μου, αλλά γιατί μίλησε με όμορφο τρόπο και είπε τα πράγματα με το όνομα τους. Παράλληλα δεν διαφωνώ και με τις απόψεις όλων των άλλων φίλων που έχουν πάρει μέρος σ αυτή την κουβέντα. Εκεί που διαφωνώ με μερικούς φίλους είναι όταν προσπαθούν παντοιοτρόπως να επιβάλλουν την δική τους άποψη.

    Φίλοι μου εδώ καραβολατρούμε και η αντιπαράθεση έχει μεν λογική, αλλά δεν είναι η λύση αφού σχεδόν μαθηματικά οδηγεί σε έριδες. Απόψεις ακούγονται από όλους και είναι σεβαστές. Παραθέτουμε και τις δικές μας και αφήνουμε τους άλλους να τις σχολιάσουν. Οι "μπηχτές" και οι ειρωνείες δεν μπορεί να έχουν θέση σε ένα καραβολατρικό φόρουμ. Κανείς μας δεν είναι εξυπνότερος του άλλου και βάσει αυτού μαθαίνουμε διαβάζοντας καλοπροαίρετα όλες τις δημοσιεύσεις χαλαρώνοντας. Εϊναι βασικό να σεβόμαστε τους συμφορουμίτες και να συνδιαλεγόμαστε όλοι μάζι καλοπροαίρετα.

    Λεο οι πιο πολλές έριδες δημιουργούνται για τον εξής λόγο :
    Αλλιώς βλέπει ένας νησιώτης κάτοικος την κατάσταση με τις ακτοπλοικές συγκοινωνίες και αλλιώς ένας καραβολάτρης.
    Το θέμα είναι να μιλάμε χωρίς ειρωνείες και υπονοούμενα και να σεβόμαστε την άποψη του άλλου!

  2. #702
    Εγγραφή
    May 2007
    Περιοχή
    Ηράκλειο-Κρήτη
    Μηνύματα
    1.282

    Προεπιλογή

    Εντάξει είπαμε οτι δεν είπε κανείς για αναβάθμιση και έκανα λάθος.
    Επίσης είπαμε τη γνώμη μας, τουλάχιστον εγώ, για το ποιό πλοίο θα τέριαζε στη γραμμή. Ακούστηκαν πολλές απόψεις για το πλοίο καλές και κακές και κανείς δε προσπάθησε να επιβάλει τη γνώμη του στον άλλο, όπως και κανείς ποτε δε θα το καταφέρει..Σεβαστές λοιπόν όλες αυτες οι γραμμές του roci αλλά συνοψίζει ωστόσο αυτά που λέγαμε 2 σελίδες πριν.
    Αρα το θέμα θεωρείτε λήξαν απο χθές....
    [URL="http://giannisk88.wordpress.com"]The shiplovers blog[/URL]>>Δρομολόγια 2010 προς/απο Ηράκλειο
    [URL="http://giannis.fotopic.net"]Gianni's gallery[/URL]
    [URL="http://giannisk88.wordpress.com/"] [/URL]

  3. #703

    Προεπιλογή

    Όπως και να 'χει πάντως, δε νομίζω ότι χρειάζεται να ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ την οποιαδήποτε ναυτιλιακή. Εταιρίες είναι και όχι κοινοφελή ιδρύματα και πληρώνονται ΑΔΡΑ για τις υπηρεσίες που μας παρέχουν.

    Αν δεν ήταν η ΑΝΕΚ με το Λισσός θα ήταν κάποιος άλλος για να καλύψει την τρύπα της αγοράς.....

  4. #704

    Προεπιλογή

    Ετσι σωστά τα λες φίλε veggelis23!!!Το πλοίο έτσι κ αλλιώς είναι τελειωμένη υπόθεση,το έβαλε εκεί να δουλέψει κανα δυο χρονάκια,να οικονομήσει όσα μπορεί κ μετά γειά σας!!!Εδώ η ίδια σαν εταιρεία δεν σεβάστηκε τον κόσμο κ τον τόπο που την ανέδειξε κ την έκανε μεγάλη κ τρανή κ τους εκμεταλλέυεται στο έπακρο επειδή είναι μονοπώλειο,έχοντας στην γραμμή τα πιο παλιά της καράβια κ θα σεβαστεί τον κόσμο κ τον τοπο που εξυπηρετεί που είναι κ εκτός έδρας της??Μην τρελαθούμαι κιόλας!!!Τα καλα κ συμφέροντα......

  5. #705
    Εγγραφή
    Oct 2007
    Περιοχή
    Πειραιάς - Χανιά
    Μηνύματα
    1.360

    Προεπιλογή

    Λοιπον μια Καλησπερα και απο εμενα,

    Διαβαζοντας τα posts στις 4 τελευταιες σελιδες του θεματος και σκεπτομενος -αν και υπερμαχος της ΑΝΕΚ -ορθα και αντικειμενικα θα ηθελα και εγω να παραθεσω τις αποψεις μου και τα σχολια μου οσων αφορα το πλοιο Λισσος και τα οσα ειπωθηκαν. Κατ αρχην τα μηνυματα ολων επειδη σκεπαζονται απο τον μανδυα του απροσωπου πολλες φορες αφηνοuν νοηματα τα οποια αναλογα με την προδιαθεση του καθενος οσων αφορα ενα θεμα εκλαμβανονται διαφορετικα!

    Σιγουρα το Λισσος δεν ειναι χαλια γιατι διαφορετικα δεν θα ηταν σε θεση να ταξσιδεψει ! Εφοσον εχει περασει απο ελεγχους , επιθεωρησεις και νηογνωμονα ειναι αξιοπλοο ! Για να μην περναμε και λαθος εντυπωσεις .Σιγουρα ειναι υπερηλικο οπως και το Μυτιληνη και δεν νομιζω πως οι καποιοι μηνες που χωριζουν τα δυο πλοια ειναι αξιο λογου. Οσων αφορα τους χωρους ενδιαιτησης επιβατων το Λισσος λογω διαφορετικου μεγεθους (25+μ στο μηκος και 4+ στο πλατος σε σχεση με το Μυτιληνη) ειναι λογικο να εχει πιο ανετους και πιο πολλους χωρους σε σχεση με το Μυτιληνη . Οταν γραφτηκε πως το Λισσος ειναι ευρυχωρο προφανως ηταν σε σχεση με το Μυτιληνη και μονο. Το εσωτερικο του ειναι ευπρεπες και καθαρο οπως επισης και το πληρωμα του εξυπηρετικο !

    Δεν νομιζω να ειπε κανεις πως πρεπει οι Μυτιληνιοι να ευχαριστησουν την Ανεκ για την δρομολογηση του Λισσος. Σιγουρα δεν προσφερει αναβαθμησμενο επιπεδο υπηρεσιων και ταξιδιου. Απλα κινειται στα ιδια επιπεδα με τα πλοια της ΝΕΛ. Μακαρι καποια απο της δυο εταιριες να φερει την επανασταση στην γραμμη με καποιο νεαρης ηλικιας πλοιο .

    Η θαλασσια συμπεριφορα του Λισσος ειναι μετρια και αυτο οφειλεται κατα εναν μεγαλο λογο στην υπερκατασκευη στην πρυμη ! Επιρεαζεται πολυ οπως και ολα τα πλοια απο τον καιρο στην παντα ! Και το Μυτιληνη δεν ειναι και το πιο ακλονητο πλοιο κιολας. Μια σκαλα επανω ειναι ! Αυτο δεν σημαινει ομως οτι πρεπει να κανουμε και τον Σταυρο μας πριν μπουμε .

    Στο θεμα της ταχυτητας η διαφορα αν δεν κανω λαθος ειναι της ταξης του 1 κομβου στην καλυτερη των περιπτωσεων ! Και τα δυο πλοια προ μετασκευης ταξιδευαν με 23 μιλια ! Για την απωλεια ταχυτητας στο Λισσος εχουν ενα μεριδιο ευθυνης και οι ''τετραγωνοι'' πλωτηρες.

    Σιγουρα αν το Λισσος δεν ταξιδευε στο Βορειο Αιγαιο ισως ηδη να το κοιταζαμε απο φωτογραφιες τωρα αντε να συμφωνησω και με τον φιλο που ανεφερε πως θα μπορουσε να εκτελει πλοα μεταξυ Θεσαλονικης Κυκλαδων & Κρητης ! Αλλα δεν νομιζω και το Μυτιληνη να μπορουσε επισης να σταθει σε καποια αλλη γραμμη οπως τα Δωδεκανησα.

    Γενικο συμπερασμα ειναι πως εχουμε να κανουμε με 2 ιδιας κλιμακας πλοια . Επισης κλεινοντας θα ηθελα να σημειωσω πως για ενα πλοιο μπορεις να σχηματισεις αποψη και στα 48 ταξιδια σιγουρα αλλα και στα 8 !
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη manolis m. : 07-03-2010 στις 21:57
    [B][SIZE=4][COLOR=red]H πιο γλυκια πικρα !!![/COLOR][/SIZE][/B]
    [SIGPIC][/SIGPIC]

  6. #706
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    χανια-πατρα
    Μηνύματα
    1.223

    Προεπιλογή

    Mανωλη,η αναφορα μου στο ΜΥΤΙΛΗΝΗ εγινε εχοντας υπ οψιν μου τα οσα διαβαζω-και γελαω-σε ναυτιλικα εντυπα,ανακοινωσεις της εταιρειας κ.α περι''επαναστασης στο βορειο αιγαιο''μετα τη δρομολογηση εκει του ΛΙΣΣΟΣ.Και διερωτηθηκα πως ειναι δυνατον να μιλαμε για επανασταση οταν πηγαινουμε εκει ενα πλοιο το οποιο ειναι παλιοτερο(εστω και λιγους μηνες)και πιο αργο(1,5 ωρα παραπανω ταξιδι κανει)απο το ηδη υπαρχων εκει πλοιο.Επανασταση θα ηταν να βαζαμε εκει το ΑΡΙΑΔΝΗ για παραδειγμα.

    Και ναι φιλοι μου αμα ρωτησετε εναν επιβατη(ηδη μιλησε ενας)το ταξιδι του θα το χαρακτηρισει απο πολυ μετριο εως χαλια(εαν εχει καιρο κ παει μεσω τρικαλων)Δεν αφησα καμια μομφη εναντιον του πληρωματος,του καπετανιου η'οποιουδηποτε αλλου που βρισκετε πανω σ αυτο το πλοιο!και ειμαι σιγουρος οτι και αυτοι οι ιδιοι αμα τους ρωτησουμε θα ηθελαν να εργαζονται σε ενα πολυ καλυτερο και πιο συγχρονο πλοιο...και πλοια εχει η ΑΝΕΚ για να βαλει αμα θελει στη Χιο.Αλλα προτιμαει να τα στελνει στην τυνησια,τι να πει κανεις μετα?

    Και ναι κι εμενα πριν 10-15χρονια το λισσος μου φαινοταν το υπερ-βαπορι,το θεωρουσα κορυφαιο,οπως και παρα πολλα αλλα της γενιας του(ΛΑΤΩ,ΕΡΩΤΟΚΡΙΤΟΣ,ΔΑΙΔΑΛΟΣ,ΦΑΙΔΡΑ,ΑΠΤΕΡΑ κα)αλλα οι εποχες εχουν αλλαξει και οσο κ αν εξακολουθουμε να αγαπαμε καποια πλοια αυτης της σειρας πρεπει να καταλαβουμε οτι δεν συμβαινει το ιδιο και με τους χιλιαδες τακτικους επιβατες τους που δεν αισθανονται τα ιδια πραγματα και εδω προσυπογραφω το σχολιο του bulkerman.Γι αυτο μιλησα για''καραβολατρικες παρωπιδες''..

    Αληθεια τωρα που θα σταματησει τα δρομολογια το ΝΗΣΟΣ ΧΙΟΣ στη γραμμη που αναφερουμε και θα παει παροναξια να δω τι θα εχουμε να λεμε μετα και κυριως να δω τι θα εχουνε να λενε οι πολιτες της χιου και της λεσβου για το επιπεδο των ακτοπλοικων τους συγκοινωνιων..

    Και τελος,βεβαια rocinante την εκανε τη δουλεια του τοτε που χρειαστηκε,αλλα μεχρι εκει.
    [LEFT][FONT=Arial Black][SIZE=5][COLOR=black][B][COLOR=darkgreen][SIZE=2][COLOR=#000000][SIGPIC][/SIGPIC][/COLOR][/SIZE][/COLOR][/B][/COLOR][/SIZE][/FONT][/LEFT]

  7. #707
    Εγγραφή
    May 2008
    Μηνύματα
    2.270

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από MILTIADIS Εμφάνιση μηνυμάτων
    να δω τι θα εχουνε να λενε οι πολιτες της χιου και της λεσβου για το επιπεδο των ακτοπλοικων τους συγκοινωνιων..
    Tα χειρότερα (λένε ήδη) κ αυτό στο λέω από πρώτο χέρι....

  8. #708
    Εγγραφή
    Apr 2007
    Περιοχή
    Chania-Athens-Kefallonia
    Μηνύματα
    3.129

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από MILTIADIS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Mανωλη,η αναφορα μου στο ΜΥΤΙΛΗΝΗ εγινε εχοντας υπ οψιν μου τα οσα διαβαζω-και γελαω-σε ναυτιλικα εντυπα,ανακοινωσεις της εταιρειας κ.α περι''επαναστασης στο βορειο αιγαιο''μετα τη δρομολογηση εκει του ΛΙΣΣΟΣ.Και διερωτηθηκα πως ειναι δυνατον να μιλαμε για επανασταση οταν πηγαινουμε εκει ενα πλοιο το οποιο ειναι παλιοτερο(εστω και λιγους μηνες)και πιο αργο(1,5 ωρα παραπανω ταξιδι κανει)απο το ηδη υπαρχων εκει πλοιο.Επανασταση θα ηταν να βαζαμε εκει το ΑΡΙΑΔΝΗ για παραδειγμα.

    Και ναι φιλοι μου αμα ρωτησετε εναν επιβατη(ηδη μιλησε ενας)το ταξιδι του θα το χαρακτηρισει απο πολυ μετριο εως χαλια(εαν εχει καιρο κ παει μεσω τρικαλων)Δεν αφησα καμια μομφη εναντιον του πληρωματος,του καπετανιου η'οποιουδηποτε αλλου που βρισκετε πανω σ αυτο το πλοιο!και ειμαι σιγουρος οτι και αυτοι οι ιδιοι αμα τους ρωτησουμε θα ηθελαν να εργαζονται σε ενα πολυ καλυτερο και πιο συγχρονο πλοιο...και πλοια εχει η ΑΝΕΚ για να βαλει αμα θελει στη Χιο.Αλλα προτιμαει να τα στελνει στην τυνησια,τι να πει κανεις μετα?

    Και ναι κι εμενα πριν 10-15χρονια το λισσος μου φαινοταν το υπερ-βαπορι,το θεωρουσα κορυφαιο,οπως και παρα πολλα αλλα της γενιας του(ΛΑΤΩ,ΕΡΩΤΟΚΡΙΤΟΣ,ΔΑΙΔΑΛΟΣ,ΦΑΙΔΡΑ,ΑΠΤΕΡΑ κα)αλλα οι εποχες εχουν αλλαξει και οσο κ αν εξακολουθουμε να αγαπαμε καποια πλοια αυτης της σειρας πρεπει να καταλαβουμε οτι δεν συμβαινει το ιδιο και με τους χιλιαδες τακτικους επιβατες τους που δεν αισθανονται τα ιδια πραγματα και εδω προσυπογραφω το σχολιο του bulkerman.Γι αυτο μιλησα για''καραβολατρικες παρωπιδες''..

    Αληθεια τωρα που θα σταματησει τα δρομολογια το ΝΗΣΟΣ ΧΙΟΣ στη γραμμη που αναφερουμε και θα παει παροναξια να δω τι θα εχουμε να λεμε μετα και κυριως να δω τι θα εχουνε να λενε οι πολιτες της χιου και της λεσβου για το επιπεδο των ακτοπλοικων τους συγκοινωνιων..

    Και τελος,βεβαια rocinante την εκανε τη δουλεια του τοτε που χρειαστηκε,αλλα μεχρι εκει.
    Αν ακριβως αυτα τα πραγματα τα πιστευεις και για τα Μυτιληνη-Θεοφιλος παω πασο ειναι γνωμη σου. Εγω το ματαλεω, θεωρω αξιοπρεπη βαπορια τα Μυτιληνη-Θεοφιλος και ΕΞΙΣΟΥ αξιοπρεπες το Λισσος. Το μονο που δε μπορω να δεχτω ειναι οτι τα Μυτιληνη-Θεοφιλος ειναι αξιοπρεπη και το Λισσος ειναι χαλια. Αυτο κατα τη γνωμη ειναι εταιρικη παρωπιδα. Ξαναλεω οτι μακαρι να ειχε η γραμμη το Αριαδνη (μακαρι να το ειχαμε και στα Χανια), μακαρι οι ωρες να ηταν πολυ λιγοτερες. Επισης συμφωνω οτι η ΑΝΕΚ στελνει τα καλα τις βαπορια οπου τη συμφερει Ελυρος στο Ηρακλειο , Αριαδνη παντου πραγμα που το θεωρω ιδιαιτερα ασχημο γιατι δεν εξυπηρετει το δυνατον καλυτερα τις ριζες της. ΑΛΛΑ δεν μπορω να δεχθω το θαψιμο του Λισσος και μονο οταν τα χαρακτηριστικα που αναφερεις τα εχουν και τα βαπορια της ΝΕΛ. Αλλα μετρα και αλλα σταθμα επειδη το φουγαρο ειναι μπλε; Κλεινοντας επαναλαμβανω οτι ΔΕΝ ειμαι υποστηρικτης της ΑΝΕΚ ειμαι απλα φοιτητης που τυχαινει να ταξιδευω με ΑΝΕΚ, δεν εχω κανενα πατριωτικο-εταιρικο κολλημα και δεν υποστηριζω την εταιρια!!!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Captain_Nionios : 07-03-2010 στις 22:52

  9. #709
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    χανια-πατρα
    Μηνύματα
    1.223

    Προεπιλογή

    Επαναλαμβανω κατι που εμμεσως πλην σαφως ειπα και πριν,οτι δηλαδη θεωρω τα ΛΑΤΩ,ΛΙΣΣΟΣ,ΜΥΤΙΛΗΝΗ,ΘΕΟΦΙΛΟΣ,ΙΕΡΑΠΕΤΡΑ πλοια ιδιας κατηγοριας και ξεπερασμενης τεχνολογιας..απλα αναγκαστικα μιας και εδω ειναι το θεμα της ΑΝΕΚ μιλησα για το λισσος κ οχι για της νελ..οι λογοι που επικαλεστηκα το μυτιληνη νομιζω οτι αναλυθηκαν παραπανω,μην ξαναλεμε τα ιδια
    [LEFT][FONT=Arial Black][SIZE=5][COLOR=black][B][COLOR=darkgreen][SIZE=2][COLOR=#000000][SIGPIC][/SIGPIC][/COLOR][/SIZE][/COLOR][/B][/COLOR][/SIZE][/FONT][/LEFT]

  10. #710
    Εγγραφή
    Mar 2008
    Περιοχή
    Athens , Tinos
    Μηνύματα
    3.276

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από MILTIADIS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επανασταση θα ηταν να βαζαμε εκει το ΑΡΙΑΔΝΗ για παραδειγμα...

    ...Αλλα προτιμαει να τα στελνει στην τυνησια,τι να πει κανεις μετα?




    Και τελος,βεβαια rocinante την εκανε τη δουλεια του τοτε που χρειαστηκε,αλλα μεχρι εκει.
    Βρε καλα τα λες εσυ αλλα πρεπει να σκεφτεις και πως το βλεπουν εκεινοι. Απο την στιγμη που δεν υπαρχει ισχυρος αντιπαλος σιγουρα θα θεωρουν "πολυτελεια" να στειλουν το βαπορι πανω.Στη ναυλωση ειναι τα λεφτα. Τωρα βεβαια αν αλλαξει κατι, θα κινηθουν και αυτοι.Βεβαια αν γινει κατι τετοιο και υπαρχουν δυο νεα ισαξια πλοια τοτε θα μπορουν να πουνε και μερικοι "Τωρα μας θυμηθηκατε; Τοσο καιρο μας στελνατε το Λισσος. Να μενει το βυσσινο..."
    Αλλα προς το παρον δεν βλεπω διατεθημενο καποιον να κανει κινηση. Γιαυτο και αυτο που λες "οτι μεχρι εκει" το βλεπω να πηγαινει το Λισσος "και λιγο παραπερα"

Σελίδα 71 από 124 ΠρώτηΠρώτη ... 2161697071727381121 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας