Σελίδα 1 από 9 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 1 έως 10 από 85

Θέμα: Morocco Star [Prince, Prins Joachim]

  1. #1
    Εγγραφή
    Apr 2007
    Μηνύματα
    950

    Προεπιλογή Morocco Star [Prince, Prins Joachim]

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Nautilia News Εμφάνιση μηνυμάτων
    Tρόικα για την European Seaways ! Μετά τα θρυλικά Melody & Victory, ένα ακόμη πλοίο απο την κρατική DSB στα νερά της Αδριατικής για την εταιρεία Αρκουμάνη.
    [FONT=Palatino Linotype][SIZE=3][I]Mal du depart.[/I][/SIZE][/FONT]

  2. #2

    Προεπιλογή

    Eκπληκτικο βιντεο με το νεο αποκτημα

    https://www.youtube.com/watch?v=aNFfEPZjG-E

  3. #3
    Εγγραφή
    Jul 2008
    Περιοχή
    ΓΛΥΦΑΔΑ
    Μηνύματα
    54

    Προεπιλογή

    Αυτό με τον καθρέφτη να «ξεχειλίζει» από τα μάγουλα της πλώρης όσο και να είναι πρακτικό για τους εσωτερικούς χώρους, στο μάτι δύσκολα χωνεύεται.

  4. #4
    Εγγραφή
    Jan 2016
    Περιοχή
    Αθήνα,Κρήτη και Βιέννη(Αυστρία)
    Μηνύματα
    590

    Προεπιλογή

    το βαπόρι όχι μόνο είναι φανταστικό άλλα είναι τέλειο,διότι έχει μια πάρα πολύ καλή ηλικία(1980) διαθέτει κλειστή γέφυρα κάτι που σημαίνει ότι είναι μοντέρνο πλοίο,
    διαθέτει κάγκελα σαν και αυτά των superfast κάτι που τα λέει όλα και ότι διαθέτει διπλό καταπέλτη κάτι πού το βοηθά περισσότερο στην δουλειά του και λόγω του μεγάλου μεγέθους του ,του δίνει άλλο αέρα και επίσης ότι διαθέτει μια ικανοποιητική ταχύτητα γύρω στους 22,5 κόμπους εγώ λέω ότι η εξής μετασκευή που πρέπει να του γίνει είναι στην πλώρη ώστε να συνδέεται αρμονικά με τον καθρέπτη λίγο στην τσιμινιέρα να υπάρχει το κάτι διαφορετικό στο βαπόρι και τέλος λίγο στην πρύμνη ώστε να συνδέεται και πάλι αρμονικά πάλι με το σύνολο από εσωτερικούς χώρους δεν ξέρω όταν θα δω θα πω την άποψή μου

  5. #5
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.126

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από a.molos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Tρόικα για την European Seaways ! Μετά τα θρυλικά Melody & Victory, ένα ακόμη πλοίο απο την κρατική DSB στα νερά της Αδριατικής για την εταιρεία Αρκουμάνη.
    Οι Δανικοί Σιδηρόδρομοι (DSB) δεν έχουν πλέον καράβια.Το συγκεκριμένο αν κ προέρχεται από αυτούς,ανήκε στην Scandlines με την οποία δεν ξέρω αν έχουν σχέση.

  6. #6
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.126

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από BEN BRUCE Εμφάνιση μηνυμάτων
    Eκπληκτικο βιντεο με το νεο αποκτημα

    https://www.youtube.com/watch?v=aNFfEPZjG-E
    Φανταστικό,το βαπόρι πλώρα είναι της ΤΤ Linie, PETER PAN ή αδελφό.

  7. #7
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.126

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από BOBKING Εμφάνιση μηνυμάτων
    το βαπόρι όχι μόνο είναι φανταστικό άλλα είναι τέλειο,διότι έχει μια πάρα πολύ καλή ηλικία(1980) διαθέτει κλειστή γέφυρα κάτι που σημαίνει ότι είναι μοντέρνο πλοίο,
    διαθέτει κάγκελα σαν και αυτά των superfast κάτι που τα λέει όλα και ότι διαθέτει διπλό καταπέλτη κάτι πού το βοηθά περισσότερο στην δουλειά του και λόγω του μεγάλου μεγέθους του ,του δίνει άλλο αέρα και επίσης ότι διαθέτει μια ικανοποιητική ταχύτητα γύρω στους 22,5 κόμπους εγώ λέω ότι η εξής μετασκευή που πρέπει να του γίνει είναι στην πλώρη ώστε να συνδέεται αρμονικά με τον καθρέπτη λίγο στην τσιμινιέρα να υπάρχει το κάτι διαφορετικό στο βαπόρι και τέλος λίγο στην πρύμνη ώστε να συνδέεται και πάλι αρμονικά πάλι με το σύνολο από εσωτερικούς χώρους δεν ξέρω όταν θα δω θα πω την άποψή μου
    Το βαπόρι δεν είναι καινούργιο,έχει καλή ηλικία γιά τα εδώ δεδομένα κ υποτίθεται εκεί πάνω τα συντηρούν καλά.Οι κλειστές γέφυρες μπαίνουν στα γιαπωνέζικα από το 1930 κ στα βορειοευρωπαϊκά απο το 1970 κ έχει να κάνει πρώτα κ κύρια με τις καιρικές συνθήκες που επικρατούν στις περιοχές αυτές.Άλλο αν αυτό διαδόθηκε αργότερα κ σήμερα σπάνια βλέπουμε φέρρυ,ρο-ρό ή κρουαζιερόπλοιο με ανοικτή γέφυρα.Τα κάγκελα λέγονται ναυτικά "ρέλια" κ δεν είναι καθοριστικά της ηλικίας.Ότι χρειάζεται κάποιες επεμβάσεις γιά να "σπάσουν" λίγο οι γωνίες στο ακομοντέσιο συμφωνώ,το φουγάρο είναι μιά χαρά του δίνει επιβλητικότητα,στη πρύμη θέλει την συνήθη επέκταση καταστρωμάτων αλλά μην το παρακάνουν κ φυσικά καμπίνες που απ' όσο ξέρω δεν έχει.

  8. #8
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.126

    Προεπιλογή

    prins_joachim_1980_1.jpg Πηγή faktaomfartyg

    To πλοίο με την φορεσιά της DSB κ προ της μετασκευής του 2000 οπότε έπαψε να είναι τραινάδικο.Θα έλεγα έτσι όπως είναι σήμερα είναι πιό όμορφο.

    Επειδή όμως εδώ μέσα έχουμε κ φίλους τραινολάτρες,ενημερωτικά αναφέρω ότι είχε 4 τροχιές συνολικά 500 μ. κ έπαιρνε το ισοδύναμο σε 18 επιβατάμαξες Intercity της DSB, μέγιστο βάρος ανά άξονα 16 τόν.Σαν σιδηροδρομικό φέρρυ έκανε εσωτερικό Δανίας.

    Το ένα από τα 2 αδελφά του,το AFRICA MERCY μετασκευάστηκε σε πλωτό νοσοκομείο γιά την Μercy Ships,γνωστή μας από το ANASTASIS.

  9. #9
    Εγγραφή
    Jan 2016
    Περιοχή
    Αθήνα,Κρήτη και Βιέννη(Αυστρία)
    Μηνύματα
    590

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το βαπόρι δεν είναι καινούργιο,έχει καλή ηλικία γιά τα εδώ δεδομένα κ υποτίθεται εκεί πάνω τα συντηρούν καλά.Οι κλειστές γέφυρες μπαίνουν στα γιαπωνέζικα από το 1930 κ στα βορειοευρωπαϊκά απο το 1970 κ έχει να κάνει πρώτα κ κύρια με τις καιρικές συνθήκες που επικρατούν στις περιοχές αυτές.Άλλο αν αυτό διαδόθηκε αργότερα κ σήμερα σπάνια βλέπουμε φέρρυ,ρο-ρό ή κρουαζιερόπλοιο με ανοικτή γέφυρα.Τα κάγκελα λέγονται ναυτικά "ρέλια" κ δεν είναι καθοριστικά της ηλικίας.Ότι χρειάζεται κάποιες επεμβάσεις γιά να "σπάσουν" λίγο οι γωνίες στο ακομοντέσιο συμφωνώ,το φουγάρο είναι μιά χαρά του δίνει επιβλητικότητα,στη πρύμη θέλει την συνήθη επέκταση καταστρωμάτων αλλά μην το παρακάνουν κ φυσικά καμπίνες που απ' όσο ξέρω δεν έχει.
    σε αυτά που λες φίλε μου εχεις απόλυτο δίκιο άλλα επειδή εδώ πέρα ένας απλός επιβάτης θα προτιμήσει αυτό τα χαρακτηριστικά ,διότι τα έχει συνηθίσει περισσότερο σε πλοία μοντέρνα, από ηλικία το λέω ,επειδή τα περισσότερα πλοία της εταιρίας όπως και να το πούμε δεν είχαν και τις καλύτερες ηλικίες και το τελευταίο που θα ήθελα να πω είναι ότι για την μετασκευή που είχα πει στην τσιμινιέρα είναι η δικιά μου γνώμη για να ξεκαθαρίσουμε

  10. #10

    Προεπιλογή

    Ενα σχεδιο του προφιλ του πλοιου ως τρεναδικου , που αναφερει ο ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ

    Καταγραφή.jpg

    Υπαρχουν καποιες διαφορες, οπως το πιο χαμηλο φουγαρο ο πισω καταπελτης, αλα ρενετα

Σελίδα 1 από 9 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας