Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 11 έως 16 από 16

Θέμα: Madiz [Hiniesta, President Roberts, Hiniesta, Rhouma, Osprey, Rhouma, Triton]

  1. #11

    Προεπιλογή

    Το πανέμορφο Madiz ανήκε στον ελληνο-ιρανό επιχειρηματία Κωνσταντίνο Κελετσέκη ο οποίος ήταν και προσωπικός φίλος του Σάχη της Περσίας και ήταν πολλά χρόνια ελλιμενισμένο στην Μαρίνα Ζέας. Ήταν γνωστός της οικογενείας μου και από τους μεγάλους έμπορους ιρανικού χαβιαριού αν θυμάμαι καλά.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη TSS QUEEN ANNA MARIA : 27-06-2016 στις 15:26

  2. #12

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Dimitris Mentakis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μια προσεγμένη σελίδα που για να είμαι ειλικρινής την έψαξα πολύ και απο την οποία βρήκα εξαιρετικές πληροφορίες ειναι αυτή http://www.madiz.com/gallery.htm
    Καλό θα είναι να επισημάνουμε ότι αυτή η "σελίδα" (gallery) αποτελεί μία μόνο κατηγορία ανάμεσα σε εννέα στο σύνολο (Home | Specifications | Refit | Origins | History | Lloyd's | Press | Gallery | Contact), στο επίσημο site του ιστορικού πλοίου, http://www.madiz.com/, όπου και μπορούμε να διαβάσουμε - δούμε εξαιρετικά πράγματι στοιχεία.

    Έχω πάντως την εντύπωση (προσωπική μου άποψη) ότι το παρόν θέμα βρίσκεται σε λάθος κατηγορία, μιας και το πλοίο καταφανώς δεν μπορεί να συμπεριληφθεί στα "Μικρά πλοία ακτοπλοίας, επιβατηγά και τουριστικά". Ο τύπος του (όπως αναφέρεται στις βάσεις δεδομένων) είναι Yacht, στο AIS εκπέμπει ως Pleasure Craft, είναι αυτό που κοινώς λέμε θαλαμηγός, ή αν προτιμάτε ένα σκάφος πολυτελών κρουαζιερών.

  3. #13
    Εγγραφή
    Jul 2013
    Περιοχή
    ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΣ ΥΠΟ ΚΑΤΑΡΓΗΣΗ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ
    Μηνύματα
    243

    Talking Madiz [Hiniesta, President Roberts, Hiniesta, Rhouma, Osprey, Rhouma, Triton]

    Σαν κατηγορία βασικά δεν την επέλεξα εγω απλά συμβουλεύτικα κάποιον απο τους admins γιατί όπως θα έχετε καταλάβει δεν είμαι σχετικός με το forum απλά το προσπαθώ . Ναι για την Σελίδα που προανέφερα σαφώς και δεν είναι η κεντρική αλλά και αυτή σελίδα ονομάζεται τουλάχιστον έτσι μας μάθαν στην σχολή προγραμματισμού αλλά κανένα πρόβλημα . το πλοίο όπως και να έχει είναι ενα αριστούργημα ναυπηγικής και κλασικής ομορφιάς .

    Χαιρετισμούς πολλούς ιδιαίτερα στον φίλο μου Espresso Venezia

  4. #14

    Προεπιλογή

    Φίλε Δημήτρη, δεν νομίζω να διαφωνούμε πουθενά όσον αφορά την λέξη "σελίδα", και εγώ έτσι την απεκάλεσα και υποθέτω ότι καλώς σας την έμαθαν έτσι στην σχολή προγραμματισμού (εγώ δεν έχω πάει !!!!!). Δεν κατάλαβα γιατί ένοιωσες την ανάγκη να δώσεις εξηγήσεις..... Απλά επειδή παράπεμπες σε μία μόνο σελίδα του εξαιρετικού site του MADIZ, θέλησα να δευκρινίσω ότι υπήρχαν και άλλες αξιόλογες (στο ίδιο site) που πιθανόν κάποιο μέλος να μην τις είχε προσέξει.

    Όσον αφορά την κατηγορία που βρίσκεται το θέμα, από την στιγμή που σου το υπέδειξε κάποιος admin (σαφώς σοφότερος και αρμοδιότερος ημών !!!!!), πολύ καλά έκανες και το άνοιξες εδώ. Εγώ απλά κατέθεσα την διαφωνία μου η οποία συνίσταται στο ότι το ιστορικό 100χρονο+ MADIZ, ένα yacht πολυτελείας πραγματικά αριστούργημα ναυπηγικής και κλασικής ομορφιάς, δεν νομίζω ότι μπορεί να βρίσκεται στην ίδια κατηγορία με τα (επί παραδείγματι) ΜΠΟΜΠ ΣΦΟΥΓΓΑΡΑΚΗΣ, ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΜΠΡΟΥΦΑΣ και γενικότερα μικρά πλοιάρια ακτοπλοίας.

    Όλα καλά όμως και πάμε παρακάτω (θα διαβιβάσω τα χαιρετίσματα σου στον .....ανεκδιήγητο τον Espresso !!!!!!!).

  5. #15
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    At Sea
    Μηνύματα
    1.562

    Προεπιλογή

    To Madiz αγκυροβολημένο έξω από τη μαρίνα Φλοίσβου τον Ιούνιο του 2012

    MY Madiz 02 12-06-2012.jpg

  6. #16
    Εγγραφή
    Feb 2018
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Μηνύματα
    508

    Προεπιλογή Το MADIZ στις Σπέτσες τον Ιούνιο του 2018

    Το MADIZ στις Σπέτσες τον Ιούνιο του 2018
    image1.jpg

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας