Σελίδα 9 από 10 ΠρώτηΠρώτη ... 78910 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 81 έως 90 από 98

Θέμα: Multi Purpose Offshore Vessels

  1. #81
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    ΣΑΛΑΜΙΝΑ
    Μηνύματα
    21.605

    Προεπιλογή

    Πριν από λίγο στη διαύλο Σαλαμίνας, πέρασε το OffShore Structure DISCOVERERE AMERICAS ρυμουλκούμενο από το Fairmount Glacier που ήρθε από το Las Palmas συνοδεία των Ρ/Κ Alexander 3, Christos XLII & XLV & Karapiperis New Gene με προορισμό την Ελευσίνα. Ο φακός μου ήταν παρόν. Καλή συνέχεια.

    DISCOVERER AMERICAS 03 11-12-2019 copy.jpg

  2. #82
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    ΣΑΛΑΜΙΝΑ
    Μηνύματα
    21.605

    Προεπιλογή

    Τα Offshore Supply ShipBOURBON THEMIS [FR] (ex. Eclipse Z) με IMO: 9351191, κατασκευής 2007 και με διαστάσεις 64.8 x 16 m και το BOURBON THEMIS [SG] (ex. Cronus Z) με IMO: 9377614 κατασκευής 2007 και με διαστάσεις 64.8 x 16 m βρίσκονται στα Ναυπηγεία Χαλκίδας το ένα στο ντοκ και το άλλο στη δεξαμενή. Χθεσινές φωτο. Καλή συνέχεια.

    BOURBON THEMIS 01 18-12-2019 copy.jpg BOURBON THETYS 01 18-12-2019 copy.jpg

  3. #83
    Εγγραφή
    Aug 2009
    Περιοχή
    Σύρος
    Μηνύματα
    1.653

    Προεπιλογή

    Σήμερα έξω απο το λιμάνι της Ερμούπολης το σκάφος ΤΥPHOON συμφερόντων Λασκαρίδη, Project του Ιδρύματος Αθανασίου Κ. Λασκαρίδη με στόχο την προστασία του θαλάσσιου περιβάλλοντος.

    DSCN1818.jpg

  4. #84
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.125

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από manoubras 33 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σήμερα έξω απο το λιμάνι της Ερμούπολης το σκάφος ΤΥPHOON συμφερόντων Λασκαρίδη, Project του Ιδρύματος Αθανασίου Κ. Λασκαρίδη με στόχο την προστασία του θαλάσσιου περιβάλλοντος.

    DSCN1818.jpg
    Αυτό πίστευαν στην αρχή ότι θα δωρίσει στο ΠΝ ως ΠΓΥ ΑΤΛΑΣ Ι.

  5. #85
    Εγγραφή
    Aug 2009
    Περιοχή
    Σύρος
    Μηνύματα
    1.653

    Προεπιλογή

    Δύο της TIDEWATER που είχαν περάσει για επισκευή το 2014.
    RICHARD M CURRENCE Ναυπήγηση Κίνα 2005, 3213 dwt
    JOHN P LABORDE Ναυπήγηση Κίνα 2004, 3343 dwt

    DSCN9721.jpg DSCN8835.jpg

  6. #86
    Εγγραφή
    Sep 2015
    Περιοχή
    Ηράκλειο Κρήτης
    Μηνύματα
    1.187

    Προεπιλογή

    Περίεργος επισκέπτης ήρθε χθες στο Ηράκλειο, ένα ιδιωτικό περιπολικό καταχωρημένο όμως σαν offshore supply vessel. BASTION 3 με νηολόγιο ULAANBAATAR (Μογγολία) και με IMO 9132600. Πρώην ANGELINI. Στην αρχή νόμιζα ότι πρόκειται για πολεμικό αλλά μετά ανακάλυψα ότι ανήκει στη Βρετανική εταιρεία "Protection Vessels International Ltd" (https://www.pviltd.com/home.html) που παρέχει φύλαξη των πλοίων από πειρατεία με ένοπλους φρουρούς κλπ. Ήρθε μέσω Αιγύπτου (προφανώς από την Ερυθρά) και έφυγε σήμερα για τη Νάπολη της Ιταλίας. Έχουν βάλει και μπουγάδα στην πλώρη
    DSC_4289.jpgDSC_4293.jpgDSC_4292.jpg

  7. #87

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από npapad Εμφάνιση μηνυμάτων
    Περίεργος επισκέπτης ήρθε χθες στο Ηράκλειο, ένα ιδιωτικό περιπολικό καταχωρημένο όμως σαν offshore supply vessel. BASTION 3 με νηολόγιο ULAANBAATAR (Μογγολία) και με IMO 9132600. Πρώην ANGELINI. Στην αρχή νόμιζα ότι πρόκειται για πολεμικό αλλά μετά ανακάλυψα ότι ανήκει στη Βρετανική εταιρεία "Protection Vessels International Ltd" (https://www.pviltd.com/home.html) που παρέχει φύλαξη των πλοίων από πειρατεία με ένοπλους φρουρούς κλπ. Ήρθε μέσω Αιγύπτου (προφανώς από την Ερυθρά) και έφυγε σήμερα για τη Νάπολη της Ιταλίας. Έχουν βάλει και μπουγάδα στην πλώρη
    DSC_4289.jpgDSC_4293.jpgDSC_4292.jpg
    Δεν μου μοιαζει και πολυ offshore....

  8. #88
    Εγγραφή
    Sep 2015
    Περιοχή
    Ηράκλειο Κρήτης
    Μηνύματα
    1.187

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από BEN BRUCE Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν μου μοιαζει και πολυ offshore....
    Ούτε εμένα μου μοιάζει αλλά έτσι φαίνεται στις βάσεις ! Παρατηρώ ότι δε φέρει βάσεις για μόνιμο οπλισμό, ξέρει κανείς αν απαγορεύεται από κάποιο κανονισμό (μια και είναι ιδιωτικό πλοίο και όχι πολεμικό/σωμάτων ασφαλείας) ? Υπάρχει κάποιος περιορισμός ?

  9. #89
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.509

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από npapad Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ούτε εμένα μου μοιάζει αλλά έτσι φαίνεται στις βάσεις ! Παρατηρώ ότι δε φέρει βάσεις για μόνιμο οπλισμό, ξέρει κανείς αν απαγορεύεται από κάποιο κανονισμό (μια και είναι ιδιωτικό πλοίο και όχι πολεμικό/σωμάτων ασφαλείας) ? Υπάρχει κάποιος περιορισμός ?
    Το συγκεκριμένο είναι εμπορικό σκάφος (με την έννοια οτι ο σκοπός του είναι η κερδοφορία) αλλά αυτό δεν το εμποδίζει να φέρει οπλισμό για αμυντική χρήση. Κάποιες χώρες το απαγορεύουν, άλλες το επιτρέπουν και δεν ξέρω αν η Μογγολία - με τη μεγάλη ναυτική παράδοση - έχει προβλέψει κάτι σχετικό στους κανόνες της.
    Από τη στιγμή που ο οπλισμός (φορητός ή σταθερός) προορίζεται για αμυντική χρήση, είναι λογικό να μην είναι διαρκώς εμφανής. Περισσότερες πληροφορίες υπάρχουν εδώ.

    Πάντως δεν μπορεί να χαρακτηριστεί πολεμικό πλοίο που ως τέτοιο νοείτε βάση του Δίκαιαου της Θάλασσας:
    "warship" means a ship belonging to the armed forces of a State bearing the external marks distinguishing such ships of its nationality, under the command of an officer duly commissioned by the government of the State and whose name appears in the appropriate service list or its equivalent,and manned by a crew which is under regular armed forces discipline"

  10. #90
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.125

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από npapad Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ούτε εμένα μου μοιάζει αλλά έτσι φαίνεται στις βάσεις ! Παρατηρώ ότι δε φέρει βάσεις για μόνιμο οπλισμό, ξέρει κανείς αν απαγορεύεται από κάποιο κανονισμό (μια και είναι ιδιωτικό πλοίο και όχι πολεμικό/σωμάτων ασφαλείας) ? Υπάρχει κάποιος περιορισμός ?
    Λογικά δεν επιτρέπεται μόνιμος οπλισμός.Είναι παρόμοιο με 2 περιπολικά της Κύπρου του ναυπηγείου Vittoria τα οποία φέρουν 1 πυροβόλο των 25 mm κ 2 πολύβόλα των 0.50".

Σελίδα 9 από 10 ΠρώτηΠρώτη ... 78910 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας