Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 11 έως 20 από 25

Θέμα: ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΙΣΤΙΟΠΛΟΪΑ;;;

  1. #11

    Προεπιλογή

    Γεια χαρα,

    το ΣΒΚ έτρεξα σε αγώνες σε λίμνη και ήταν για μια ακόμα φορά μια τέλεια εμπειρία. Στην απονομή μάθαμε ότι ανάμεσα σε αυτους που τρέξανε ήταν και περσυνοί πρωταθλητές !! 8O
    Οπότε δεν ανησυχώ για τη θέση που καταλάβαμε !!!

    Πάντως το περιεργο είναι ότι με το που ξεκινάει το πεντάλεπτο, υπάρχει μια σχετική αναταραχή μπροστά στη γραμμή εκκίνησης. Είναι το σημείο που αρχίζουν τα πάνω κατω κατα μήκος της γραμμής. Στα επόμενα 3-4 λεπτά ο καθένας έχει βρει το ρυθμό του.
    Το πιο όμορφο δε κατά τη γνώμη μου είναι όταν στο τελευταίο λεπτό αρχίζει ο ένας μετά τον άλλο να ορτσάρει και να κατευθύνεται προς τη γραμμή.

    Εκεί που παίζεις με το χρόνο: Είμαι πολύ αργός και θα με περάσουν;;; ή όρτσαρα νωρίς και θα περάσω τη γραμμή πριν την εκκίνηση;;;. Οι άλλοι τί κάνουν;; Να κάνω τακ ;;; Τα πανιά μου είναι τριμαρισμένα;;; Γύρισε ο άνεμος;;; φατσα ή σιγόντο;;;;

    Σε αυτό το τελευταίο λεπτό παίζεται κατά πολύ και η έκβαση του αγώνα και τα συναισθήματα πάρα πολύ έντονα.

    Ποιές οι δικές σας εμπειρίες από αγώνες;

    Συναισθήματα;; Συμβουλές;; Λάθη;; Αστεία-απρόβλεπτά;
    Να πάω όρτσα πνίγομαι, σταβέντο δε γλυτώνω
    μα να το ρίξω στη στεριά πάλι το μετανοιώνω

  2. #12
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    ¶θήνα
    Μηνύματα
    131

    Προεπιλογή

    Gant μας πόρωσες μεσημεριάτικο...
    Δεμένος πισθάγκωνα στο μεσιανό κατάρτι

  3. #13
    Εγγραφή
    Sep 2005
    Περιοχή
    ILION
    Μηνύματα
    8

    Προεπιλογή Re: ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΙΣΤΙΟΠΛΟΪΑ;;;

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Asterias
    Καλημέρα σε όλους τους φίλους του Naytilia.gr.

    Ανοίξαμε αυτήν ενότητα, με σκοπό την συζήτηση θεμάτων που αφορούν την αγωνιστική ιστιοπλοϊα. Από τακτικές-κανονισμούς-εκκινήσεις-είδη αγώνων και ότι μπορει να φανταστεί ο καθένας!

    Κατ` αρχάς θέλω να ρωτήσω εάν υπάρχει κάποιο μέλος του Naytilia.gr που να ασχολείται με αγώνες και κατα δεύτερον εάν υπάρχει κάποιος που θέλει πάρα πολύ αλλά δεν έχει τύχει να τρέξει αγώνα.

    Συλλέγοντας κάποιες πληροφορίες μπορούμε να εξετάσουμε και το ενδεχόμενο, αργότερα, να τρέξουμε σε κάποιο αγωνα σαν μέλη του Naytilia.gr....., εφ`όσον πληρούμε κάποιες προϋποθέσεις και κάποια άλλα διαδικαστικά!
    Εγώ έχω Δίπλωμα Ανοικτής Θάλασσας και παρόλο που έχω τρέξει μόνο μια φορά σε αγώνα θα ήθελα να το ξανακάνω. Στη διάθεσή σας για ότι μπορώ να βοηθήσω.

  4. #14
    Εγγραφή
    Oct 2005
    Περιοχή
    Athina
    Μηνύματα
    672

    Προεπιλογή Re: ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΙΣΤΙΟΠΛΟΪΑ;;;

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από spithas
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Asterias
    Καλημέρα σε όλους τους φίλους του Naytilia.gr.

    Ανοίξαμε αυτήν ενότητα, με σκοπό την συζήτηση θεμάτων που αφορούν την αγωνιστική ιστιοπλοϊα. Από τακτικές-κανονισμούς-εκκινήσεις-είδη αγώνων και ότι μπορει να φανταστεί ο καθένας!

    Κατ` αρχάς θέλω να ρωτήσω εάν υπάρχει κάποιο μέλος του Naytilia.gr που να ασχολείται με αγώνες και κατα δεύτερον εάν υπάρχει κάποιος που θέλει πάρα πολύ αλλά δεν έχει τύχει να τρέξει αγώνα.

    Συλλέγοντας κάποιες πληροφορίες μπορούμε να εξετάσουμε και το ενδεχόμενο, αργότερα, να τρέξουμε σε κάποιο αγωνα σαν μέλη του Naytilia.gr....., εφ`όσον πληρούμε κάποιες προϋποθέσεις και κάποια άλλα διαδικαστικά!
    Εγώ έχω Δίπλωμα Ανοικτής Θάλασσας και παρόλο που έχω τρέξει μόνο μια φορά σε αγώνα θα ήθελα να το ξανακάνω. Στη διάθεσή σας για ότι μπορώ να βοηθήσω.
    το καλοκαιρι πηρα το Διπλωμα Ανοικτης Θαλασσας.... :lol: και εχω μπει ηδη σε αγωνες.......και συνεχιζω
    [B][SIZE=3][FONT=Comic Sans MS][COLOR=Blue]sAmE[/COLOR][/FONT][/SIZE][/B][B][SIZE=3][FONT=Comic Sans MS][COLOR=Blue] sHiT dIffErEnT dAy...[/COLOR][/FONT][/SIZE][/B]

  5. #15
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Μαρούσι
    Μηνύματα
    1.055

    Προεπιλογή

    Καλως ήλθες στη παρέα μας Lifesea.

    Αν μπορείς δώσε μας κάποιες επιπλέον πληροφορίες, σε ποιους αγώνες έχεις λάβει μέρος, με ποιό σκάφος, σε ποιόν όμιλο ανήκεις.
    ...για να φέρουμε, εμείς οι νέοι, το κόσμο στα μέτρα μας, πρίν μας φέρει αυτός στα δίκα του...

  6. #16
    Εγγραφή
    Nov 2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    9

    Προεπιλογή

    Τρέχω 11 χρόνια Ανοικτή Θάλλασα στην ίδια ομάδα, με έναν τουλάχιστον αγώνα στο Αιγαίο τον χρόνο. Θα χαρώ να συμμετέχω σε αγώνα του site. Δεν ζαλιζομαι, αντέχω νυχτερινούς, δεν ζυγίζω πολύ, αλλά μη μ' αφήσεις νυστικό γιατι :evil:
    Έτσι τον βρίσκω τον καιρό έτσι τον αρμενίζω

  7. #17
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Μαρούσι
    Μηνύματα
    1.055

    Προεπιλογή

    Καλως όρισες στο Νaytilia.

    Χαίρομαι ιδιαιτέρως που η αγαπημένη μου Θεσσαλονίκη έφτασε εδώ.
    Έχω ταξιδέψει αρκετές φορές στα μέρη σου μέσω των Ναυτοπροσκόπων της Θεσσαλονίκης, λογικά αν είσαι χρόνια στο χώρο θα έχεις υπ`όψη σου τη Βάση των Ναυτοπροσκόπων στη Καλαμαριά καθώς και το έργο που παράγεται από εκεί.

    Είσαι σε κάποιον όμιλο της περιοχής;

    Με ποιό σκάφος τρέχετε; Δώσε μας κάποιες πληροφορίες....
    ...για να φέρουμε, εμείς οι νέοι, το κόσμο στα μέτρα μας, πρίν μας φέρει αυτός στα δίκα του...

  8. #18
    Εγγραφή
    Nov 2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    9

    Προεπιλογή

    Ξεκίνησα το 1994 από σχολή, έκανα δύο χρόνια delivery, ύστερα αγωνιστική στον Ι.Ο.Θ. και αγώνες με το ΚΟΥΡΣΑΡΟΣ έως τώρα. Μάλιστα τρέξαμε εβδομάδα Ν.Ο.Α. το 1996. Ωραίοι αγώνες στίβος με αέρα. Εσύ;
    Έτσι τον βρίσκω τον καιρό έτσι τον αρμενίζω

  9. #19
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Μαρούσι
    Μηνύματα
    1.055

    Προεπιλογή

    Εμένα οι πιο αξέχαστες ιστιοπλοϊκές αγωνιστικές εμπειρίες ήταν στους Ολυμπιακούς και Παραολυμπιακούς Αγώνες και στο test event του 2003 όπου συμμετείχα ως εθελοντής.

    Κυρίως ήμουν στα σκάφη της χρονομέτρησης και αποτελεσμάτων, αρκετές φορές στήναμε κ το στίβο των σκαφών ανάλογα με τις ανάγκες κάθε μέρας.
    Από εκεί κ έπειτα φέτος έτυχε να τρέξω κάποιους αγώνες ανοιχτής με το σκάφος Mac Gregor. Και βέβαια τρέχω για 6 συνεχή χρόνια στους πανελλήνιους Ναυτοπροσκοπικούς Αγώνες με παραδοσιακά σκάφη ιστιοφορίας Λατινιού.

    Από φέτος ελπίζω να έχω και άλλες ευκαιρίες για αγώνες.. Έχει έρθει στο Σώμα Ελλήνων Προσκόπων ένας στόλος 3 σκαφών Ανοιχτής Θάλασσας τύπου Hunter, τα οποία είναι δωρεά του Ναυτικού Ομίλου Ελλάδος, τα οποία θα αποτελέσουν κατηγορία και θα μπορούν να αγωνίζονται σε αρκετούς Ιστιοπλοϊκούς αγώνες.

    Τωρά οι ιστιοπλοϊκές εμπειρίες από το 1996 κ έπειτα αρκετές... κυρίαρχα με τα Ναυτοπροσκοπικά Σκάφη. Με την Ανοιχτή Θαλάσσα ασχολούμαι από το Μάρτιο του 2005 όπου κ απέκτησα το δίπλωμα.
    ...για να φέρουμε, εμείς οι νέοι, το κόσμο στα μέτρα μας, πρίν μας φέρει αυτός στα δίκα του...

  10. #20
    Εγγραφή
    Nov 2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    9

    Προεπιλογή

    Το σκεφτόμουν και εγώ για εθελοντής αλλά οι υποχρεώσεις δεν με άφησαν άσε που ακριβώς μετά την Ολυμπιάδα είχαμε αγώνες. Πρέπει να ήταν φοβερή εμπειρία. Ειδικά να στήνεις τον στοίβο.
    Επίσεις δεν έχω δοκιμάσει ποτέ το αρμένισμα με λατίνι. Δώσε λεπτομέρειες αν μπορείς.
    Σας εύχομαι ολόψυχα να καταφέρεται να δημιουργήσετε 3 ομάδες. Είναι πάντα καλό για το άθλημα της Ανοικτής Θάλασσας γιατί μη ξεχνάμε ότι οι αγώνες θέλουν συμμετοχές σκαφών και αυτό πληρώματα......
    Δεν είναι πάντα εύκολο να κρατηθεί μία ομάδα και αυτό εξαρτάται από πολλά.
    Έτσι τον βρίσκω τον καιρό έτσι τον αρμενίζω

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας