Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 1 έως 10 από 25

Θέμα: ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΙΣΤΙΟΠΛΟΪΑ;;;

  1. #1
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Μαρούσι
    Μηνύματα
    1.055

    Προεπιλογή ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΙΣΤΙΟΠΛΟΪΑ;;;

    Καλημέρα σε όλους τους φίλους του Naytilia.gr.

    Ανοίξαμε αυτήν ενότητα, με σκοπό την συζήτηση θεμάτων που αφορούν την αγωνιστική ιστιοπλοϊα. Από τακτικές-κανονισμούς-εκκινήσεις-είδη αγώνων και ότι μπορει να φανταστεί ο καθένας!

    Κατ` αρχάς θέλω να ρωτήσω εάν υπάρχει κάποιο μέλος του Naytilia.gr που να ασχολείται με αγώνες και κατα δεύτερον εάν υπάρχει κάποιος που θέλει πάρα πολύ αλλά δεν έχει τύχει να τρέξει αγώνα.

    Συλλέγοντας κάποιες πληροφορίες μπορούμε να εξετάσουμε και το ενδεχόμενο, αργότερα, να τρέξουμε σε κάποιο αγωνα σαν μέλη του Naytilia.gr....., εφ`όσον πληρούμε κάποιες προϋποθέσεις και κάποια άλλα διαδικαστικά!
    ...για να φέρουμε, εμείς οι νέοι, το κόσμο στα μέτρα μας, πρίν μας φέρει αυτός στα δίκα του...

  2. #2

    Προεπιλογή

    ...
    εχω τρέξει σε μερικούς αγώνες, σε λίμνες όμως μόνο και με μικρά σκάφη :roll:

    Τώρα σε ότι αφορά κανονισμούς εκκινήσεις κτλ.:
    οι προτεραιότητες είναι οι ίδιες όπως και στην κανονική ιστιοπλοια και οι τακτικές στην εκκίνηση είναι γνωστές:
    Να περάσεις την γραμμή εκκίνησης από την σοφράνο σημαδούρα έχοντας μόλις ορτσάρει από πλαγιοδρομία δεξήνεμος για να είσαι γρήγορος και να έχεις προτεραιότητα ... 8O

    Για το τί ισχύει στην ανοιχτή θάλασσα δεν γνωρίζω, ας απαντήσει κάποιος που ξέρει καλύτερα
    Να πάω όρτσα πνίγομαι, σταβέντο δε γλυτώνω
    μα να το ρίξω στη στεριά πάλι το μετανοιώνω

  3. #3
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    412

    Προεπιλογή

    Καλώς σας βρίσκω στην πολύ ωραία πρωτοβουλία του nautilia.gr

    Εγώ λοιπόν ασχολούμαι με την αγωνιστική ιστιοπλοία ανοιχτής θάλασσας. Δυστυχώς ξεκίνησα μεγαλύτερος, και δεν είχα την εμπειρία του τριγώνου, αλλά .... καλιο αργά, παρά ποτέ. Θα χαρώ λοιπόν να συμμετάσχω, όσο ο χρόνος μου το επιτρέπει, στη συζήτηση για κάθε σχετικό θέμα, όποτε είμαι σε αναμονή ερωτήσεων και συντονισμού από μέρους σου, φίλε asteria.

    Ενοείται ότι η αγάπη μου για τη θάλασσα δεν είναι μόνο αγωνιστική, απλά αυτή είναι μία επιπλέον ευκαιρία για αυθεντικό "πανί".

  4. #4
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Μαρούσι
    Μηνύματα
    1.055

    Προεπιλογή

    Jerry ευχαριστούμε για τα καλά σου λόγια!!!!

    Παίδες η ιδέα μας συνεχώς προχωράει και βρίσκεται σε καλό δρόμο!!!

    Θα ενημερωθείτε σύντομα για τα νεότερα!!!

    Για να ετοιμαζόμαστε σιγα-σιγά!!!!!
    ...για να φέρουμε, εμείς οι νέοι, το κόσμο στα μέτρα μας, πρίν μας φέρει αυτός στα δίκα του...

  5. #5
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Γλυφαδα
    Μηνύματα
    600

    Προεπιλογή

    ΚΑΛΗΜΕΡΑ.ΠΟΛΥ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΥΣΑ Η ΝΕΑ ΕΝΟΤΗΤΑ. ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΠΟΥ ΜΠΗΚΑ ΣΤΟ ΝΑΥΤΙΛΙΑΚΟ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΑΣΧΟΛΗΘΩ ΜΕ ΤΗΝ ΙΣΤΙΟΠΛΟΙΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΠΡΟΕΚΥΨΕ-ΟΧΙ ΟΤΙ ΤΟ ΚΥΝΗΓΗΣΑ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΓΙΑ ΝΑ ΛΕΜΕ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ. ΘΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑΤΕ ΟΤΙ ΠΕΡΑΝ ΤΗΣ ΚΑΛΗΣ ΔΙΑΘΕΣΗΣ, ΔΕΝ ΕΧΩ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟ ΑΘΛΗΜΑ. ΠΑΝΤΩΣ ΚΑΛΟΚΑΙΡΑΚΙ ΕΡΧΕΤΑΙ, ΘΑ ΗΤΑΝ ΚΑΛΗ ΙΔΕΑ ΝΑ ΚΑΝΟΝΙΖΑΜΕ ΚΑΝΑ ΤΑΞΙΔΑΚΙ

  6. #6

    Προεπιλογή

    Βρε Asteria μου εγώ μπερδεύτηκα....
    Έχω ανοίξει 3-4 δημοσιέυσεις σε διαφορετικές κατηγορίες και σε όλες αναφέρεται η συμμετοχή των μελών σε αγώνες και τα σχετικά. Μην με παρεξηγείς απλά καλύτερα αυτό το θέμα είναι να αναπτυχθεί σε μια δημοσίευση προκειμένου να αποφευχθεί το να χάσει κάποιος από εμας σημαντικές σχετικές εξελίξεις!!!!!

    Τώρα σχετικά με την εμπειρία μου...
    Δοξάζω το θεό που πρόλαβα σαν παιδί κι εγώ το θρυλικό ΤΡΙΓΩΝΟ!!! Ο καλύτερος στίβος ήταν.... 2 ώρες αγώνας! Το τραπέζιο την έχει ξεφτιλήσει την κατάσταση! Πόσο μάλλον οι αγώνες που τρέχουν τα μικρά Optimistaκια! Σκέτο ημικύκλιο είναι. Anyway, εγώ είμαι προπονητής στην αγωνιστική ομάδα των Laser στον Ν.Ο.Βουλιαγμένης και η εμπειρία μου από ανοιχτή θάλασσα μόνο με το Mumm36 "Optimumm" του Π.Λιβά σε μερικούς αγώνες.

    Να σας πώ την αλήθεια ρε παιδιά... αν δεν είσαι κοντά στην επιφάνεια με ένα dinghy να σε βρέχει η αλμύρα....., εγώ τουλάχιστον έτσι το χαίρομαι, για αυτό δεν με τράβηξε πολύ η ανοιχτή!! Αυτή φυσικά είναι η ταπεινή μου γνώμη έτσι ?!?!?!!!!


    Στην διάθεση σας είμαι πάντως για οποιαδήποτε απορία ή βοήθεια!!

    Φιλικά,
    Νίκος
    ___________
    Nikos

  7. #7
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Μαρούσι
    Μηνύματα
    1.055

    Προεπιλογή

    Γεια χαρά φίλε Νίκο,

    οι πολλές δημοσιεύσεις υπάρχουν για τον απλούστατο λόγο, ότι στην αρχή, απλά υπήρχε μια πολύ αχνή σκέψη, μήπως κάποια στιγμή κατοθρώναμε να τρέχουμε σε αγώνες ανοιχτής μέσω του naytilia.gr, σιγά-σιγά, λίγο η τύχη, λίγο κάποιες γνωριμίες, η ευγενική πρόσκληση του κ Γιαννήρη αποτέλεσαν την εξέλιξη όλων αυτών των συζητήσεων.

    Τώρα όσον αφορά, την απόσταση απο την θάλασσα με τα σκάφη ανοιχτής....

    ΣΕ μένα το λές;;; από 15 χρονών είμαι στα περίεργα σκάφη που βλέπεις fwtogallery είναι δεν είναι 20-25 πόντους από τη θάλασσα και εκει μέσα κ εγώ κ όσοι άλλοι έχουν ασχοληθεί με μεράκι για αυτά, έχουμε στοιχιώσει πολλά από τα ονειρά μας...

    Τα σκάφη ανοιχτής θάλασσας απλά είναι κάτι άλλο, μια εμπειρία τελείως διαφορετική, παρέχει έντονο συναίσθημα ασφάλειας για κάποιον πρωτοεμφανιζόμενο, κατ`αρχάς θα γνωρίζεις καλύτερα από μένα πως κάποιος που δεν έχει ξανασχοληθεί ποτέ με ιστιοπλοΐα,(ενήλικας πάντα) πολύ δύσκολα μπαίνει στο λούκι να μάθει σε μικρά σκάφη, άσχετα αν πολλοί καταλήγουν σε τέτοιες λύσεις γιατί βλέπουν πως τα κόστη για να έχεις ένα ανοιχτής είναι απαγορευτικά, τουλάχιστον, για τον μέσο οικογενιάρχη που το βλέπει ως αναψυχή!!
    ...για να φέρουμε, εμείς οι νέοι, το κόσμο στα μέτρα μας, πρίν μας φέρει αυτός στα δίκα του...

  8. #8
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    412

    Προεπιλογή ανοιχτή θάλασσα

    αναφορικά με την ανοιχτή θάλασσα, και την ένταση ή ενδιαφέρον που μπορεί αυτή να σου προσφέρει, θα σχολίαζα ότι:

    η απόσταση από τη θάλασσα είναι κάτι πολύ σχετικό. δεν είναι απίθανο κάποιος ακόμα και σε ένα σκάφος πολλών μέτρων να βρίσκεται όχι δίπλα αλλά μέσα στο νερό, ή να τρώει τα "μπουγέλα" για πολλές ώρες νύχτα ή μέρα, ψάχνωντας να δει την επόμενη στεριά ή φάρο.

    άρα η ένταση του αγώνα ή του ταξιδέματος έχει να κάνει και με τις συνθήκες και με το πόσο ανοιχτή είναι η θάλασσα. η αλήθεια είναι ότι οι αγώνες εντός του σαρωνικού, που είναι και οι περισσότεροι, δεν είναι ακριβώς ανοιχτή θάλασσα είναι δηλαδή inshore και όχι offshore, χωρίς να σημαίνει ότι και σε τέτοιες συνθήκες δεν είναι τεχνικά ενδιαφέροντες. άλλωστε το να κινηθείς γρήγορα και με λίγα μίλια αέρα είναι τεχνικά ενδιαφέρον και ίσως όχι ευκολώτερο από το καβατζάρεις ανεβαίνωντας το κάβο-ντόρο με το φορτωμένο οκτάρι του μελτεμιού. βέβαια στην πρώτη περίπτωση παίζεις με τον άνεμο ενώ στη δεύτερη περίπτωση παίζει αυτός μαζί σου και εσύ μετράς τις ανθρώπινες αντοχές και ικανότητες χωρίς να είσαι σίγουρος για το αποτέλεσμα.

    δυστυχώς οι συνθήκες που όλοι ζούμε δεν μας επιτρέπουν να κάνουμε συχνά μεγάλους αγώνες με πολύωρα και πολυήμερα μπράτσα, αλλά πραγματικά εκεί είναι κρυμμένη η γοητεία της ανοιχτής θάλασσας. πίσω από τη γραμμή του ορίζοντα ...

  9. #9
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Μαρούσι
    Μηνύματα
    1.055

    Προεπιλογή

    Κατί λίγο αφηρημένο:

    Το υγρο στοιχείο είναι ένα στοιχείο της φύσης που δεν φτιαγμένο για τον άνθρωπο. Χρεισημοποιούμε κάποια μέσα (σκάφη) για να εισχωρήσουμε μέσα σε αυτό. Όσο καλύτερο το μέσο μας τόσο πιο μακρυά μπορούμε να φτάσουμε. (το καλύτερο δεν έχει να κάνει με το μέγεθος ή τον τύπο κάθε σκάφους).
    ...για να φέρουμε, εμείς οι νέοι, το κόσμο στα μέτρα μας, πρίν μας φέρει αυτός στα δίκα του...

  10. #10
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    412

    Προεπιλογή η κρυμένη γοητεία των πραγμάτων ...

    Συμφωνώ με τον φίλο αστερία, και επαυξάνω. η γοητεία των πραγμάτων με τα οποία καταπιανόμαστε, δεν έχει να κάνει ούτε με το μέγεθος ούτε με το μακριά ή κοντά .... έχει να κάνει με εμάς τους ίδιους και την εξερεύνηση των σχέσεών μας με το περιβάλλον μας (το φυσικό, για παράδειγμα, στη συγκεκριμένη περίπτωση).
    Απλά μίλησα στο προηγούμενο post για την ανοιχτή θάλασσα και τη γοητεία της, αλλά με την πρώτη ευκαιρία ελπίζω να μπω και εγώ σε αυτά τα πολύ όμορφα προσκοπικά σκάφη ...

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας