Σελίδα 40 από 40 ΠρώτηΠρώτη ... 30383940
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 391 έως 393 από 393

Θέμα: Φορτηγά γραμμής και Έλληνες - Cargo liners and Greeks

  1. #391
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.126

    Προεπιλογή TITAN

    TITAN sn.jpg shipsnostalgia

    Hansa A 3123 dwt 10.7 kts
    Γερμανία ασυμπλήρωτο 44 Παράδοση Βέλγιο KINDU 47
    Διάλυση Ισπανία 77

  2. #392
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Μηνύματα
    562

    Προεπιλογή

    Φωτογραφία φορτηγού πλοίου στο οποίο ήταν ναύτης ο νονός μου(όπως και στο ΧΕΛΑΤΡΟΣ που ανέβασα στο θέμα με τα Λίμπερτυ)ο οποίος μου είχε πει ποιο είναι,πριν από χρόνια που του ζήτησα να το φωτογραφήσω, αλλά δυστυχώς δεν θυμάμαι το όνομα που μου είχε πει. Μοιάζει αρκετά με το ΧΑΔΙΩΤΗΣ της Ατμοπλοΐας Κάσου του οποίου βρήκα φωτογραφία του μοντέλου/ομοίωμά του στο διαδίκτυο. Είναι αρκετά όμοια,αλλά έχουν κάποιες διαφορές οπότε αν δεν πρόκειται για το ίδιο πλοίο,δεν ξέρω μήπως αυτό που φωτογράφησα είναι μεν του ίδιου τύπου με το ΧΑΔΙΩΤΗΣ αλλά πιο σύγχρονό του,λίγο νεώτερό του.

    199.jpg 200.jpg

  3. #393
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.509

    Προεπιλογή SPALMATORI SEAMAN

    Μια ωραία πόζα του ΣΠΑΛΜΑΤΟΡΙ ΣΗΜΑΝ, ιδιοκτησίας της Marvigia Cia. Naviera S.A. των Λαιμού & Πατέρα.
    image.jpg
    πηγή

    Το 6.642 κ.ο.χ. φοργηγό είχε ναυπηγηθεί το 1950 στο Blythe της Σκωτίας ως LANGLEECLYDE για τη βρετανική Medomsley S.S. που ελεγχόταν από την ολλανδική Van Ommeren. Είχε μηχανές Doxford και μπορούσε να αναπτύξει ταχύτητα 15 κόμβων. Για ένα διάστημα είχε ναυλωθεί στη Holland Africa Line για πλόες από το Λίβερπουλ στη νότιο και δυτική Αφρική μεταφέροντας και 12 επιβάτες, έχοντας μάλιστα γυναίκες θαλαμηπόλους.

    Το 1961 ύψωσε ολλανδική σημαία μέσα στον ίδιο όμιλο και μετονομάστηκε LOOSDRECHΤ, το 1968 ύψωσε ελληνική ως SPALMATORI SEAMAN και το 1975 πουλήθηκε σε Κινέζους ως WAN FU. Διαλύθηκε το 1978 στην Ταϊβάν κατόπιν ζημιών από σύγκρουση.

    Περισσότερες φωτογραφίες του υπάρχουν εδώ.

Σελίδα 40 από 40 ΠρώτηΠρώτη ... 30383940

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας