Σελίδα 1 από 6 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 1 έως 10 από 51

Θέμα: Πρωτοπόρος XIII [Protoporos XIII]

  1. #1

    Προεπιλογή Πρωτοπόρος XIII [Protoporos XIII]

    ΠΡΩΤΟΠΟΡΟΣ XII (12)

    Καλός μου φίλος ναυπηγός από το Πέραμα, μου εκμυστηρεύτηκε πριν δυό περίπου εβδομάδες ότι ή είχε ήδη ξεκινήσει ή θα ξεκίναγε σύντομα η κατασκευή του ΠΡΩΤΟΠΟΡΟΣ XII (12) στο ναυπηγείο Κανέλλου (στο Πέραμα βέβαια). Εγώ ψιλοαπόρησα για να πω την αλήθεια μου (αν και αυτός επέμενε στο "12" !!!), κι αυτό διότι όταν ξεκινά να κατασκευαστεί ένα πλοίο ως Νο 12 μίας σειράς, λογικά θα πρέπει να έχει προηγηθεί τουλάχιστον η έναρξη κατασκευής του Νο 11. Προσωπικά, είχα μείνει στο Νο 10, ΠΡΩΤΟΠΟΡΟΣ X, που κατασκευάζεται στο ναυπηγείο Κουρή στην Αμαλιάπολη. Τι να πω, σίγουρα δεν μπορούμε να αποκλείσουμε την πιθανότητα να έχει συμφωνηθεί το Νο 11 με κάποιο άλλο ναυπηγείο και να ξεκινήσει αργότερα (???) από το Νο 12 η κατασκευή του.

    Πάμε λοιπόν να δούμε σε μία σημερινή φωτό, τραβηγμένη από την Σαλαμίνα, την πρώτη εικόνα από τις εργασίες κατασκευής του δωδέκατου ΠΡΩΤΟΠΟΡΟΣ, και να ευχηθούμε καλές δουλειές και στο ναυπηγείο και στην πλοιοκτήτρια εταιρεία της πλέον επιτυχημένης σειράς αμφίπλωρων στην χώρα μας.

    IMG_0232.jpg
    Πέραμα - 29/10/2016

  2. #2
    Εγγραφή
    Dec 2012
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ-ΠΑΡΟΣ
    Μηνύματα
    847

    Προεπιλογή

    Μερικές φωτογραφίες από την κατασκευή του πλοίου.
    Καλή συνέχεια και καλά τελειώματα του εύχομαι.

    ΠΡΩΤΟΠΟΡΟΣ-ΧΙΙ-18-11-2016--(1).jpg ΠΡΩΤΟΠΟΡΟΣ-ΧΙΙ-18-11-2016--(2).jpg ΠΡΩΤΟΠΟΡΟΣ-ΧΙΙ-18-11-2016--(3).jpg ΠΡΩΤΟΠΟΡΟΣ-ΧΙΙ-18-11-2016--(4).jpg ΠΡΩΤΟΠΟΡΟΣ-ΧΙΙ-18-11-2016--(5).jpg
    ΠΗΓΉ:

  3. #3

    Προεπιλογή

    Μπράβο στους πλοιοκτήτες , στους ναυπηγούς και στα ναυπηγεία μας , που υλοποιούν αυτές τις επενδύσεις και τις εξαγωγές μας , αφού τα πλοία αυτά τελικά μετά από σύντομη παραμονή στις πασαρέλες της Σαλαμίνας και του Ευβοικού τελικά εξάγονται .

  4. #4

    Προεπιλογή

    Αρχίζει σιγά σιγά να ψηλώνει η κατασκευή του ΠΡΩΤΟΠΟΡΟΣ XII στο ναυπηγείο των αδελφών Κανέλλου.

    IMG_0363.jpg
    Πέραμα - 10/12/2016

  5. #5
    Εγγραφή
    Mar 2010
    Περιοχή
    πετραλωνα
    Μηνύματα
    2.121

    Προεπιλογή

    Δείχνει το μπόι του και αυτό, με το καλό.

  6. #6

    Προεπιλογή Πρωτοπόρος XIII [Νέο αμφίπλωρο - Υπό κατασκευή]

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Espresso Venezia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλός μου φίλος ναυπηγός από το Πέραμα, μου εκμυστηρεύτηκε πριν δυό περίπου εβδομάδες ότι ή είχε ήδη ξεκινήσει ή θα ξεκίναγε σύντομα η κατασκευή του ΠΡΩΤΟΠΟΡΟΣ XII (12) στο ναυπηγείο Κανέλλου (στο Πέραμα βέβαια). Εγώ ψιλοαπόρησα για να πω την αλήθεια μου (αν και αυτός επέμενε στο "12" !!!), κι αυτό διότι όταν ξεκινά να κατασκευαστεί ένα πλοίο ως Νο 12 μίας σειράς, λογικά θα πρέπει να έχει προηγηθεί τουλάχιστον η έναρξη κατασκευής του Νο 11. Προσωπικά, είχα μείνει στο Νο 10, ΠΡΩΤΟΠΟΡΟΣ X, που κατασκευάζεται στο ναυπηγείο Κουρή στην Αμαλιάπολη.
    Να λοιπόν που ο καλός μου φίλος ο ναυπηγός, έπεσε έξω και .....λάθος πληροφορίες μου εκόμισε. Το πλοίο του παρόντος θέματος που κατασκευάζεται στο ναυπηγείο Κανέλλου στο Πέραμα, δεν είναι το XII (12) αλλά ούτε και το XI (11) όπως πολύ λογικά κάποιος θα μπορούσε να υποθέσει. Είναι το ΠΡΩΤΟΠΟΡΟΣ ΧΙΙΙ (13), και αυτό είναι απόλυτα εξακριβωμένο και διασταυρωμένο μέσω δύο πλέον αξιόπιστων πηγών. Τώρα όσον αφορά τα ΠΡΩΤΟΠΟΡΟΣ XI (11) και XII (12), όπως μου ειπώθηκε υπάρχουν ήδη οι άδειες ναυπήγησης τους αλλά δεν έχουν ακόμα ξεκινήσει να κατασκευάζονται.

    Να δούμε λοιπόν επι τη ευκαιρία μία φωτό από την πρόοδο της κατασκευής του στο ναυπηγείο Κανέλλου (Δευτέρα 2 Ιανουαρίου),

    ΠΡΩΤΟΠΟΡΟΣ XIII
    IMG_0101.jpg
    Πέραμα - 02/01/2017

    και να παρακαλέσουμε κάποιον διαχειριστή του φόρουμ να κάνει την απαραίτητη αλλαγή στον τίτλο του θέματος :
    Πρωτοπόρος XIII [Νέο αμφίπλωρο - Υπό κατασκευή]

  7. #7

    Προεπιλογή ΠΡΩΤΟΠΟΡΟΣ XIII

    Να δούμε την πρόοδο στις εργασίες κατασκευής του δεκατουτρίτου ΠΡΩΤΟΠΟΡΟΥ στο ναυπηγείο Κανέλλου στο Πέραμα,

    IMG_0140.jpg
    Πέραμα - 28/01/2017

    αλλά και το ανάγλυφο όνομα του που έχει μπει νωρίς-νωρίς στους "καθρέφτες".

    IMG_0125.jpg
    Πέραμα - 28/01/2017

  8. #8

    Προεπιλογή

    Δύο εβδομάδες μετά, βλέπουμε ότι στο πλοίο έχει κατασκευαστεί - τοποθετηθεί και η γέφυρα.

    IMG_0717.jpg__IMG_0723.jpg
    Πέραμα - 11/02/2017

  9. #9

    Προεπιλογή

    Από ότι δείχνουν τα πράγματα, στο δέκατοτρίτο ΠΡΩΤΟΠΟΡΟΣ θα δούμε μία νέα σχεδίαση από το ναυπηγικό γραφείο της Κυρίας (το Κ κεφαλαίο) Ευτυχίας Πετυχάκη. Εκτός από τις ορατές νέες εξωτερικές καμπύλες στο ντεκ του σαλονιού, και την γέφυρα που θα εκτείνεται σε όλο το πλάτος του πλοίου, διακρίνουμε για πρώτη φορά σε πλοίο της σειράς των Πρωτοπόρων ότι στο ντεκ του σαλονιού θα υπάρχουν πλαινές περατζάδες, και δεν θα εκτείνεται (το σαλόνι) σε όλο το πλάτος του ντεκ.

    IMG_0069.jpg
    Πέραμα - 04/03/2017

    Πιστεύω ότι καλό θα ήταν να υπάρξει κάποια αλλαγή - ανανέωση και στον τελικό χρωματισμό του πλοίου. Και δεν μιλάω αναγκαστικά για διαφορετικά χρώματα από αυτά της εταιρείας (κόκκινο - λευκό) αλλά για κάποιο διαφορετικό "μοτίβο - σχέδιο" βαψίματος.

  10. #10

    Προεπιλογή

    Βλέποντας τις φωτό του ΠΡΩΤΟΠΟΡΟΣ X από την Αμαλιάπολη, μπορούμε πλέον να είμαστε βέβαιοι ότι το ΠΡΩΤΟΠΟΡΟΣ XIII θα είναι το πρώτο της σειράς των Πρωτοπόρων (φυσικά εξαιρείται το πρώτο που ήταν σαφώς διαφορετικής σχεδίασης) που θα φέρει πλαινές περατζάδες στο ντεκ του σαλονιού, όπως είχαμε γράψει από την περασμένη εβδομάδα.

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Espresso Venezia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από ότι δείχνουν τα πράγματα, στο δέκατοτρίτο ΠΡΩΤΟΠΟΡΟΣ θα δούμε μία νέα σχεδίαση από το ναυπηγικό γραφείο της Κυρίας (το Κ κεφαλαίο) Ευτυχίας Πετυχάκη. Εκτός από τις ορατές νέες εξωτερικές καμπύλες στο ντεκ του σαλονιού, και την γέφυρα που θα εκτείνεται σε όλο το πλάτος του πλοίου, διακρίνουμε για πρώτη φορά σε πλοίο της σειράς των Πρωτοπόρων ότι στο ντεκ του σαλονιού θα υπάρχουν πλαινές περατζάδες, και δεν θα εκτείνεται (το σαλόνι) σε όλο το πλάτος του ντεκ.

Σελίδα 1 από 6 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας