Σελίδα 3 από 7 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 21 έως 30 από 65

Θέμα: Καπετάν Χρήστος [Alastair, Fehim Bey, Zebbug, Pointer, Isartal]



  1. #23
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.126

    Προεπιλογή

    Ευχαριστούμε γιά το φωτορεπορτάζ.
    Κατάλαβες ή έμαθες με τι δουλεύει ;
    Mε μεταφορικές,με στρατό,με λίγο από όλα ;

  2. #24
    Εγγραφή
    Aug 2008
    Μηνύματα
    930

    Προεπιλογή

    Φρέσκο πράγμα...πριν καμιά ώρα στη Θεσσαλονίκη P2080018.jpgP2080030.jpgP2080043.jpg

    Εντύπωση μου έκαναν τα "ψηλόλιγνα" φουγάρα του. Και εγώ την ίδια απορία με τον Βίκτωρα έχω, καθώς το βαπόρι είχε ξανάρθει και την προηγούμενη βδομάδα την ίδια ώρα (και την ίδια μέρα νομίζω), άραγε πρόκειται για τακτική γραμμή; Αν ναι, υπάρχει κάποιο site για δρομολόγια - τιμές;

  3. #25
    Εγγραφή
    Aug 2008
    Μηνύματα
    930

    Προεπιλογή

    Πάντως μόλις τώρα είδα ότι το βαπόρι είναι στον πίνακα δηλώσεων δρομολόγησης της επόμενης περιόδου (11 / 2017 - 10 / 2018) για τη γραμμή Θεσ/νίκη - Λήμνο - Μυτιλήνη

  4. #26
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.126

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από alkeos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φρέσκο πράγμα...πριν καμιά ώρα στη Θεσσαλονίκη P2080018.jpgP2080030.jpgP2080043.jpg

    Εντύπωση μου έκαναν τα "ψηλόλιγνα" φουγάρα του. Και εγώ την ίδια απορία με τον Βίκτωρα έχω, καθώς το βαπόρι είχε ξανάρθει και την προηγούμενη βδομάδα την ίδια ώρα (και την ίδια μέρα νομίζω), άραγε πρόκειται για τακτική γραμμή; Αν ναι, υπάρχει κάποιο site για δρομολόγια - τιμές;
    Tα φουγάρα όπως κ όλο το σουλούπι είναι συγκεκριμένης προέλευσης κ εποχής.Nαυπηγεία Rickmers κ Κroeger (Γερμανία) τέλη '60 αρχές '70.
    Συνήθως αυτά τα φγ/ογ κάνουν τακτική γραμμή.Το έκτακτο μπορεί να είναι αναλόγως των αναγκών.Δεν νομίζω να έχουν αναρτήσει κάτι.
    Αν ενδιαφέρεσαι να ταξιδέψεις,δέχονται 12 οδηγούς.Τόσο λέει ο νόμος,το συγκεκριμένο μπορεί κ λιγότερους ή καθόλου.
    Μπορείς να στείλεις ασυνόδευτο ΙΧ, οι τιμές σε αυτά τα καράβια είναι κοντά στο μισό από ό,τι σε εγ/ογ.

  5. #27
    Εγγραφή
    Aug 2008
    Μηνύματα
    930

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Tα φουγάρα όπως κ όλο το σουλούπι είναι συγκεκριμένης προέλευσης κ εποχής.Nαυπηγεία Rickmers κ Κroeger (Γερμανία) τέλη '60 αρχές '70.
    Συνήθως αυτά τα φγ/ογ κάνουν τακτική γραμμή.Το έκτακτο μπορεί να είναι αναλόγως των αναγκών.Δεν νομίζω να έχουν αναρτήσει κάτι.
    Αν ενδιαφέρεσαι να ταξιδέψεις,δέχονται 12 οδηγούς.Τόσο λέει ο νόμος,το συγκεκριμένο μπορεί κ λιγότερους ή καθόλου.
    Μπορείς να στείλεις ασυνόδευτο ΙΧ, οι τιμές σε αυτά τα καράβια είναι κοντά στο μισό από ό,τι σε εγ/ογ.
    Να σου πω την αλήθεια οι απορίες μου σχετικά με τα δρομολόγια περισσότερο έχουν να κάνουν με το να γνωρίζω πότε μπορώ να το βλέπω (όχι ότι θα με χαλούσε βέβαια να κάνω κι ένα ταξιδάκι μαζί του)...Φυσικά και το σουλούπι του κάνει "κρα" για γερμανικό και της εποχής που αναφέρεις, άλλωστε έχω μια εικόνα του "προτέρου βίου" του. Πάντως από μακριά και κοιτάζοντάς το από πλώρα (και λίγο μπάντα) μου έφερε στο μυαλό το Σάμαινα (το αναφέρω σαν εντύπωση, όχι πως μοιράζονται και τόσα πολλά κοινά χαρακτηριστικά), άλλωστε και τα δυο έχουν κοινή χώρα προέλευσης. Και φυσικά, και εμείς οι πτωχοί πλην τίμιοι (ναυτιλιακά) Σαλονικιοί γνωρίζουμε ότι τα ro - ro έχουν μάξιμουμ 12 επιβάτες

  6. Προεπιλογή

    Καπεταν Χρηστος μπαίνοντας στο λιμανι τΗς Μυτιλήνης
    013.jpg

  7. #29
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.126

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από alkeos Εμφάνιση μηνυμάτων
    γνωρίζουμε ότι τα ro - ro έχουν μάξιμουμ 12 επιβάτες
    Δεν αφορά το συγκεκριμένο αλλά μερικές φορές αυτό καταστρατηγείται.Ξέρεις, ο γνωστός του γνωστού ταξιδεύει τσάμπα... Μετά γίνεται ένα "Χρυσή Αυγή" ( ο μη γένοιτο ) κ ψάχνουμε να βρούμε πώς ήταν αυτά τα άτομα μέσα...

  8. #30
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    ΣΑΛΑΜΙΝΑ
    Μηνύματα
    21.605

    Προεπιλογή

    Πρόσκρουση φορτηγού πλοίου τα ξημερώματα στο λιμάνι της Μύρινας (photos) - See more at: http://www.limnosfm100.gr/limnos/ite....0VoPf8oK.dpuf
    Το παλιό λιμάνι της Μύρινας επιχείρησε να προσεγγίσει τα ξημερώματα σήμερα το φορτηγό πλοίο «Καπετάν Χρήστος», το οποίο μετέφερε 19 φορτηγά, όμως για άγνωστη για την ώρα αιτία το πλοίο προσέκρουσε στην προβλήτα.

    Το πλοίο από την πρόσκρουση υπέστη στρέβλωση κάτω από το ζωνάρι στη πρύμνη δεξιά, ενώ απαγορεύτηκε ο απόπλους του προσωρινά έως την αποκατάσταση της ζημιάς και αξίζει να αναφερθεί ότι δεν υπήρξε κάποιος τραυματισμός
    Το πλοίο πραγματοποιούσε το δρομολόγιο Θεσσαλονίκη, Λήμνο, Μυτιλήνη, Χίο και Ελευσίνα.

    - See more at: http://www.limnosfm100.gr/limnos/ite....0VoPf8oK.dpuf
    ΠΗΓΗ

Σελίδα 3 από 7 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας