Καλησπέρα σε όλους και καλως σας βρήκα

Πριν ζητήσω τα φώτα σας θα ήθελα να σας ενημερώσω πως είμαι βουνισια και τελείως άσχετη, οπότε σας ζητώ εκ των προτέρων συγγνώμη για τις χαζές ίσως ερώτησεις μου.
Σκοπός μου είναι να βοηθήσω έναν καρδιακό Βουλγαρο φίλο, ο οποίος σκέφτεται να αγοράσει ένα catamaran γύρω στα 11 μέτρα, με σκοπό την ενοικίαση του. Προκειται λοιπον για σκάφος αναψυχής,το οποίο θα έχει ήδη χαρακτηριστεί επαγγελματικό στην Βουλγαρία, οπότε και θα φέρει κοινοτική σημαία. Τα ερώτηματα μου λοιπον είναι:
1) Υπάρχει δυνατότητα το συγκεκριμένο σκάφος να ελλιμενίζεται μόνιμα στην Ελλάδα, να εκκινεί κ παραλαμβάνει επιβάτες από ελληνικούς λιμένες; Αν ναι, τη διαδικασία χρειάζεται; Συμφέρει οικονομικά; Όσον αφορά τους φόρους, τι γίνεται;
2) Επίσης, έχει σημασία αν επρόκειτο για μόνιμο ελλιμενισμό ή πχ για τρίμηνο; Παίζει ρόλο η μονιμη κατοικια του ιδιοκτήτη;
4) Η ενοικίαση ενός σκάφους θεωρείται ναύλωση; Αν ναι, είναι χρονοναύλωση; Η μήπως είναι απλώς μίσθωση πράγματος, οπότε δεν μας ενδιαφέρουν οι περί ναύλωσης διατάξεις.; Αλλάζει κάτι αν ο ίδιος ο ιδιοκτήτης είναι και σκίπερ του σκάφους;
Συγγνώμη για τον καταιγισμό ερωτήσεων, θα βοηθούσατε πολυ αν αν μου απαντουσατε έστω σε κάποιες απο αυτές, διότι πολλά εχω διαβάσει - λίγα έχω καταλάβει
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!