Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 11 έως 14 από 14

Θέμα: Docevenus & Docelua [Kiveli]

  1. #11

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Ellinis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το αδελφάκι του - νομίζω λέγεται DOCEVENUS - παραμένει ακόμη παροπλισμένο στην Ελευσίνα. Εδώ σε πρώτο πλάνο (από το shipspotting):
    1641625.jpg
    Άρη, συμπτωματικά η φωτογραφία αυτή από το shipspotting είναι δικιά μου, τραβηγμένη τον Σεπτέμβριο του 2012 από το Μπατσί της Σαλαμίνας. Να την δούμε λοιπόν σε καλύτερη ανάλυση, μαζί και με μία άλλη από την ίδια ημέρα,

    IMG_0367.jpg__IMG_0249.jpg

    καθώς και μία ακόμα παλαιότερη, από τον Οκτώβριο του 2010 (τραβηγμένη από τον δρόμο πάνω από τα ναυπηγεία Ελευσίνας).

    IMG_0158.jpg

  2. #12
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.509

    Προεπιλογή

    Γράφοντας τις σκέψεις μου για το πλοίο (που παραμένει στην Ελευσίνα) στα σχόλια του shipspotting, ήρθε η επιβεβαίωση οτι δεν σχετίζεται με το ημιτελές ρουμάνικο αλλά οτι "κρατάει" από Βραζιλία μεριά...

    davidships on Feb 23, 2017 19:54 (1 hour ago)
    The IMO number for the Brazilian-built DOCEVENUS is 8026866. (I think that all the images on site currently under IMO 9040900 are of this vessel.)

    The intended PEARL CONSTANTA from Mangalia is IMO 9040900. Is there any evidence that this hull was taken to Greece?
    pieter melissen on Feb 23, 2017 16:29 (5 hours ago)
    This is indeed the hull of the Docevenus, launched by Verolme Brasil in 1983. Her sister Docelua (yard number 312) is listed by miramar as having been completed in Perama in 2008 as Kyveli. This ships were much smaller than a panamax, and it shows in the pictures.

  3. #13
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.126

    Προεπιλογή

    Ήλθε πάλι ο γνωστός βατσιμάνης στη δουλειά μου κ μου είπε σε σχετική ερώτησή μου, ότι μηχανή κ προπέλα είναιμέσα στα "κουτιά",φορτωμένα σε ένα αμπάρι.
    Το διαχειρίζεται η Seatrans της οικογένειας Ευσταθίου,αν κ απ' όσο έχω δει αυτό δεν αναφέρεται σε βάσεις δεδομένων.

  4. #14
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.126

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Tότε μου είχε κάνει εντύπωση το εντελώς παλιομοδίτικο ακομοντέσιο που του έβαλαν το οποίο σίγουρα δεν ήταν αυτό που θα είχε σαν βραζιλιάνικο.
    Tα ποστ γιά το ΚΙVELI πρέπει να μεταφερθούν αφού δεν έχει σχέση με SD14.
    KIVELI.jpg To περίεργο είναι ότι το equasis το έχει ότι χτίστηκε στο Verolme Ishibras το 2008 ενώ ως γνωστό συμπλρώθηκε στο Πέραμα.Είναι 38191 dwt κ έχει 1 Sulzer 10827 dwt, 14.0 kn. Kατά το equasis διαχειρίζεται από την Larus S.A. μαζί με άλλα 6 bulkers.
    To βαπόρι πέρασε χθες κ έμεινε λίγες ώρες στην ράδα του Πειραιά,εν πλω από Παρανάγουα προς Κων/πολη.

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας