Σελίδα 4 από 33 ΠρώτηΠρώτη ... 2345614 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 31 έως 40 από 324

Θέμα: Θαλασσινές εικόνες και Τοπία 2017 (Seaview 2017)

  1. #31
    Εγγραφή
    Dec 2010
    Μηνύματα
    1.011

    Προεπιλογή

    Καλημέρα T.S.S.APOLLON,καλημέρα nautilia.gr! Καλή εβδομάδα!

    DSC05412.jpg

  2. #32

    Προεπιλογή

    Καλησπερα Μαρια! Kαλησπερα nautilia.gr!

    DSCN8831LEANDROS .jpg

  3. #33
    Εγγραφή
    Feb 2015
    Περιοχή
    Ελλάς
    Μηνύματα
    56

    Προεπιλογή Δεν είμαι γκρινιάρης! Είμαι ...παραπονιάρης!

    Εξαίσιες οι φωτογραφίες σας, αγαπητοί μου σύντροφοι! Με κάνουν, ώρες-ώρες να νοσταλγώ, έστω για λίγο, όσα αγαπημένα ζήσαμε ο καθένας μας... Με όλη όμως την αγάπη μου και τον σεβασμό, επιτρέψτε μου να κάνω μια παρατήρηση: εκείνο το επαναλαμβανόμενο "nautilia.gr", μου ακούγεται πολύ ψυχρό και απρόσωπο. Είμαστε φίλοι, είμαστε μια παρέα, είμαστε σύντροφοι (με την γενική έννοια του όρου, φυσικά), είμαστε "αδέλφια"! Έτσι το βλέπω, εγώ τουλάχιστον. Προσωπικά, πάντα ρισκάρω να ανοίξω ένα νέο θέμα συζήτησης (μέσα από την φωτογραφία), για χορούς και πανηγύρια, για προσδοκίες, για την αισιοδοξία που αποπνέουν κάποιες ματιές, για το χιούμορ (όπως και η Μαρία), για "επικίνδυνες" αναφορές στην ιστορία του τόπου μας, μου είναι δύσκολο να "κάτσω ήσυχος", γενικά.
    Κάντε μου την χάρη, λοιπόν, τολμήστε την αντίρρηση, ταξιδέψτε στα όρια, αποδείξτε ότι προσδοκάτε ακόμη ένα ερωτικό παραλήρημα μέσα από μια φαντασία. Το "nautilia.gr" δεν είναι ένας πεθαμένος ιστότοπος της πληροφορικής (που σήμερα μας κυβερνάει). Ας το αγαπήσουμε, όπως του πρέπει. Ας ορμήσουμε, με νέα φρεσκάδα, να το αναδείξουμε σε μια ξεχωριστή απόλαυση!

  4. #34
    Εγγραφή
    Dec 2010
    Μηνύματα
    1.011

    Προεπιλογή

    Καλό μεσημέρι σε όλη την παρέα! Γερόλυκε έχεις δίκιο! Το ίδιο ένιωθα κι εγώ αλλά δεν μπορούσα να το εκφράσω! Οι θαλασσινές εικόνες δεν είναι ψυχρές και σιωπηλές. Έχουν κάτι να πουν από την ψυχή και τα συναισθήματά μας! Εκτός από τα μάτια όσοι θέλουν μπορούν να αφουγκραστούν και κάποια μηνύματα, προβληματισμούς ή αναμνήσεις. Γιατί το foroum είναι γεμάτο ζωή. Και οι νεότεροι, μην το σκέφτεστε! Με κινητά, φωτ. μηχανές ή ό,τι άλλο εγκλωβίστε στιγμές, μοιραστείτε τις μαζί μας! Δεν θα σας κρίνει κανείς (κανείς δεν είναι τέλειος) δεν θα σας πουν αργόσχολους (είναι ένα όμορφο χόμπι). Πολλά είπα! Καλή συνέχεια σε όλους!

    DSC05201.jpg

  5. #35
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    At Sea
    Μηνύματα
    1.562

    Προεπιλογή

    Kαλησπέρα σε όλους!

    sk_2429.jpg
    Λάρνακα

  6. #36
    Εγγραφή
    Feb 2015
    Περιοχή
    Ελλάς
    Μηνύματα
    56

    Προεπιλογή "Δράττομαι της ευκαιρίας..."

    Η χθεσινή όμορφη φωτογραφία της Λάρνακος, έρχεται να συνδυαστεί με την προ ολίγων ημερών (1η Απριλίου - Εθνική εορτή της ελεύθερης Κύπρου) συμπλήρωση 62 ετών από την έναρξη του ένοπλου αγώνα της ΕΟΚΑ, με αντικειμενικό σκοπό την αποτίναξη του αγγλικού ζυγού και την ένωση της νήσου των γενναίων με την Ελλάδα. Σίγουρα έχουμε όλοι διαβάσει το Κυπριακό Έπος (1955-59) και ξέρουμε τους περισσότερους αγωνιστές-ήρωες (ή και μάρτυρες) της περιόδου εκείνης. Καλότυχοι που πέθαναν υπηρετώντας μια ιδέα. Ακόμα, μερικοί από εμάς, ζήσαμε τις δραματικές συνθήκες της Τουρκικής εισβολής το 1974. Λυπάμαι που θα δημοσιεύσω μια "στενάχωρη" φωτογραφία, το χρωστώ (ένα μνημόσυνο, πες το...) σε κάποιους φίλους που χάθηκαν.
    Κύπρος - 1974.jpg

  7. #37
    Εγγραφή
    Dec 2010
    Μηνύματα
    1.011

    Προεπιλογή

    Καλημέρα γερόλυκε! Καλημέρα σε όλους! Καλό Σαββατοκύριακο!
    Γερόλυκε, όσο υπάρχουν οι ζωντανές πηγές (αυθεντικές διηγήσεις, φωτογραφίες...) η ιστορία δεν παραγράφεται, παρά τις όποιες προσπάθειες. Κανείς δεν ξεχνά!
    Κι από εμένα μια φωτογραφία που κάποιο παιδικό χέρι την έκανε να μυρίζει θάλασσα και Ελλάδα!
    Εύχομαι τέτοιες να είναι μόνο οι ιστορίες των... τοίχων!

    DSC05421.jpg

  8. #38

    Προεπιλογή

    Καλημερα nautilia.gr! Καλη Μεγαλη εβδομαδα!

    DSCN8810ΛΕΑΝΔΡΟΣ.jpg

  9. #39
    Εγγραφή
    Feb 2015
    Περιοχή
    Ελλάς
    Μηνύματα
    56

    Προεπιλογή Πανσέληνος

    Ευχαριστώ την Μαρία για το μήνυμα της 5ης και 8ης Απριλίου. Μπράβο της για την αισιόδοξη έμπνευσή της στην τελευταία -πολύτιμη- φωτογραφία που δημοσίευσε. (Δεν μπόρεσα να βρω κάτι άλλο να αξίζει περισσότερο για να την χαρακτηρίσει).
    Και επειδή ο άνθρωπος δεν είναι μόνο βουτηγμένος ολόκληρος στις απόκρυφες, βασανιστικές επιθυμίες του, σας παρουσιάζω και μια ανοιξιάτικη νύχτα με πανσέληνο (που όμως δεν καταφέρνει να κρύψει ένα ασίγαστο πάθος για την θάλασσα).
    Πανσέληνος.jpg

  10. #40
    Εγγραφή
    Dec 2010
    Μηνύματα
    1.011

    Προεπιλογή

    Καλημέρα σε όλη την παρέα! Ξεκινάει το πολυπόθητο ταξίδι!

    IMG_0035.jpg

Σελίδα 4 από 33 ΠρώτηΠρώτη ... 2345614 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας