Σελίδα 5 από 25 ΠρώτηΠρώτη ... 3456715 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 41 έως 50 από 245

Θέμα: Sporades Star [Aqua Star, Azores Express, Aeolos, Moby Love, King Orry, Saint Eloi]

  1. #41

    Προεπιλογή

    Πόσο αντικειμενικές οι απόψεις σου. Κρίνοντας τελικά με βάση την ονομασια ενός πλοίου, συμπεραίνεις τόσο τις προθέσεις της πλοιοκτησιας όσο και το κατά πόσο σοβαρότητα κρύβεται από πίσω. Κατάλαβες για πιο πράγμα μιλάω έτσι; για το μαύρισμα που και εσύ και κάποιοι άλλοι ριξατε στο Ιεράπετρα που επειδή απέκτησε ξενο ονομα το κράξατε. Το moby love όμως , παρόλο 3 χρόνια μεγαλύτερο αφού το θες από το Ιεράπετρα, λογω ελληνικοτατου ονόματος είναι ανεκτίμητης αξίας. Το ειρωνικό σε όλα αυτά είναι η υπογραφή σου "please don't troll".

  2. #42

    Προεπιλογή

    Φίλε μου Φουρτουνάκη εκτός από το ότι με έκανες και γέλασα πρωί πρωί Δευτεριάτικα (να 'σαι καλά !!!), βλέπω ότι έχεις κάποιο σοβαρότατο πρόβλημα με την ανάγνωση και κατανόηση των γραπτών κειμένων (μην το αφήσεις, να το κοιτάξεις οπωσδήποτε κάποια στιγμή).

    Φιλικά.

    Σημ. Θα μου επιτρέψεις πιστεύω να επαναπαραθέσω το ποστ μου με την επισήμανση - θερμή παράκληση : "Don't troll" καλέ μου φίλε Φουρτουνάκη, παίξε με τίποτ' άλλο !!!

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Espresso Venezia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ξέρω αν είναι της παλιάς σχολής, σίγουρα όμως είναι σοβαροί άνθρωποι. Δεν πάνε να ξεγελάσουν κανένα με γελοιότητες του τύπου "βαπτίζω το παξιμάδι αστακομακαρονάδα" για να εντυπωσιάσουν τον αδαή επιβάτη. Πολύ ωραία ονόματα και το ΑΝΕΜΟΣ και το ΑΙΟΛΟΣ και μπράβο τους.

  3. #43

    Προεπιλογή

    Ολοφάνερα συνεχίζεται η ειρωνεία. Συνεπώς είναι η πάγια τακτική σου. Οπότε δεν πρόκειται να απαντησω κάτι πανω στα λεγόμενα σου. Μονάχα ένα πράγμα. Σταματά να ειρωνεύεσαι οτιδήποτε δεν ταιριάζει στα δικά σου δεδομένα και πραγματικά DONT TROLL .

  4. #44
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.126

    Προεπιλογή

    saint_eloi ff.jpgSAINT ELOIking_orry ff.jpgKING ORRY
    πηγή faktaomfartyg

    Eπειδή μας παρακολουθούν κ τραινόφιλοι να πούμε ότι το πλοίο σαν σιδηροδρομικό φέρρυ αρχικά είχε 430 lane γιά βαγόνια που μετέφερε όταν έκανε γραμμές στην Μάγχη.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ : 21-11-2017 στις 11:53

  5. #45
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    ΣΑΛΑΜΙΝΑ
    Μηνύματα
    21.605

    Προεπιλογή

    Ενημερώθηκε, μεσημβρινές ώρες χθες, η Λιμενική Αρχή Κερατσινίου για περιστατικό πρόσκρουσης του Ε/Γ-Ο/Γ “ΘΕΟΦΙΛΟΣ” Ν.Μυτιλήνης 35 με το RO-RO PASSENGER “MOBY LOVE” σημαίας Ιταλίας, στη θαλάσσια περιοχή Νέου Μώλου Δραπετσώνας, όπου ελλιμενίζεται πρυμνοδετημένο το πρώτο, λόγω μη ασφαλούς πρόσδεσης του (σπάσιμο κάβων), με αποτέλεσμα την πρόκληση ζημιών στην αριστερή εξωτερική γέφυρα και στο αριστερό πρωραίο τμήμα του δεύτερου.
    ¶μεσα έγινε προσπάθεια επαναφοράς του “ΘΕΟΦΙΛΟΣ” στην πρότερη θέση του με τη συνδρομή Ρ/Κ πλοίων, ενώ από το συμβάν δεν αναφέρθηκε τραυματισμός και δεν παρατηρήθηκε θαλάσσια ρύπανση.
    Από το Β' Λιμενικό Τμήμα Κερατσινίου του Κεντρικού Λιμεναρχείου Πειραιά απαγορεύτηκε ο απόπλους αμφότερων των πλοίων, μέχρι την προσκόμιση πιστοποιητικού διατήρησης κλάσης.
    ΠΗΓΗ

  6. #46
    Εγγραφή
    May 2016
    Περιοχή
    Πειραιάς, Αντίπαρος, κλπ..
    Μηνύματα
    691

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από pantelis2009 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από το Β' Λιμενικό Τμήμα Κερατσινίου του Κεντρικού Λιμεναρχείου Πειραιά απαγορεύτηκε ο απόπλους αμφότερων των πλοίων, μέχρι την προσκόμιση πιστοποιητικού διατήρησης κλάσης.
    ΠΗΓΗ
    Kαλά που το απαγόρευσαν, γιατί το Θεόφιλος ήταν έτοιμο προς αναχώρηση...

  7. #47
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.126

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από threshtox Εμφάνιση μηνυμάτων
    Kαλά που το απαγόρευσαν, γιατί το Θεόφιλος ήταν έτοιμο προς αναχώρηση...
    Eκείνο που μου τη "δίνει",είναι αυτή η τυπολατρεία,το τυποποιημένο των ανακοινώσεων.Eίναι δυνατόν ύστερα από τόσα χρόνια δεμένος ο ΘΕΟΦΙΛΟΣ να έχει πιστοποιητικά σε ισχύ; Aλλά οι άνθρωποι είναι μακράν του κόσμου τούτου.Κάποτε με τραβούσαν στην ασφάλεια του λιμεναρχείου διότι φωτογράφιζα το....DOULOS. Μάταια προσπαθούσα να τους εξηγήσω ότι αυτό το καράβι είναι ιστορικό.
    Αμ το άλλο; Πες μου ποιά η διαφορά μεταξύ ΕΓ/ΟΓ κ RO-RO PASSENGER;;;
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ : 23-11-2017 στις 08:31

  8. #48

    Προεπιλογή

    Τι δεν καταλαβαίνεις ω ΒΙΚΤΩΡ ??? Τι ακριβώς δεν καταλαβαίνεις ??? Για να θυμηθούμε και άλλες ανακοινώσεις, το ένα πλοίο είναι .....ημεδαπό και το άλλο αλλοδαπό (με Ιταλική σημαία), άρα το ένα είναι ΕΓ/ΟΓ και το άλλο RO-RO PASSENGER, έτσι, πολύ απλά !!!!! Όσο για την απαγόρευση απόπλου, την έχουμε δει μέχρι και σε ανακοινώσεις για πλοία που βυθίστηκαν (!!!), και εσύ παραξενεύεσαι για πλοία που τουλάχιστον επιπλέουν ???

  9. #49

    Προεπιλογή

    Ναι για αλλη μια φορά επιβεβαιόνεται η πεποίθηση που έχω ότι υπάρχουν κάποια τυποποιημένα κείμενα ανακοινώσεων και για παράδειγμα λέει κάποιος "βγάλε μια ανκοίνωση τύπου Γ" και απλά αλλάζουν την πρώτη παράγραφο. Όπως λέι παραπάνω ο Espresso Venezia απλά αντέγραψαν ότι εβλεπαν στην εβαιωση του νηολογίου για κάθε πλοίο.
    Όσο για τα πιστοποιητικά είχαμε δει εδώ ότι χρεάζεται καποια στοιχειώδης πιστοποίηση από την Κλάση ακόμα και για τα παοπλισμένα (laid up) βαπόρια αλλά δεν ξέρω αν έχει ο Θεόφιλος.

  10. #50
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.126

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Παναγιώτης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όσο για τα πιστοποιητικά είχαμε δει εδώ ότι χρεάζεται καποια στοιχειώδης πιστοποίηση από την Κλάση ακόμα και για τα παοπλισμένα (laid up) βαπόρια αλλά δεν ξέρω αν έχει ο Θεόφιλος.
    Μιά ματιά στο equasis, βλέπουμε ότι η κλάση (ο Ρωσικός νηογνώμονας) έχει ανασταλεί φυσικά.Δλδ οι λιμενικοί,κάθονται σε ένα γραφείο,στους 4 τέσσερις τοίχους ενός δωματίου κ δεν ενεργούν με την κοινή λογική.Aν μπορέσει να αποπλεύσει το βαπόρι...εγώ θα γίνω Πάπας!

Σελίδα 5 από 25 ΠρώτηΠρώτη ... 3456715 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας