Σελίδα 10 από 25 ΠρώτηΠρώτη ... 8910111220 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 91 έως 100 από 245

Θέμα: Sporades Star [Aqua Star, Azores Express, Aeolos, Moby Love, King Orry, Saint Eloi]

  1. #91
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.127

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Espresso Venezia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το να δώσει όμως ένα όνομα που το έχει ήδη άλλη εταιρεία σε πλοίο της συνεχίζοντας και την όποια αρίθμηση της, ε αυτό ναι, φυσικά και μπορεί να συμβεί (δεν το απαγορεύει κανένας νόμος και καμμία διάταξη) αλλά είναι από ασυνήθιστο έως σπανιότατο και οπωσδήποτε δεν γίνεται "πολλές φορές".
    Σε επιβστηγά πράγματι σπάνιο αλλά σε φορτηγά,γκαζάδικα κλπ καθόλου απίθανο,αρκεί ένα ψάξιμο σε κανένα directory.
    Όντως δεν απαγορεύεται εκτός κ εάν εμπίπτει σε copy right. Πχ δεν μπορεί να βγάλει κάποιος BLUE STAR PATMOS II.

  2. #92
    Εγγραφή
    Dec 2017
    Περιοχή
    Πειραιά - Νάξο - Σητεία
    Μηνύματα
    311

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν κ πιστεύω ότι μάλλον δεν πρόκειται γιά σκόπιμη παραποίηση αλλά κάποιος ανεγκέφαλος στην εταιρεία ή στο ΛΣ σκέφθηκε να...κάνει πιστή απόδοση των λατινικών χαρακτήρων με ελληνικούς.
    Δεν έχω καταλάβει γιατί υπάρχει τόση αντιπαράθεση για το όνομα του πλοίου πως πρέπει να γραφτεί και ποιος φταίει! Οι εταιρίες νομίζω ότι δεν είναι υποχρεομενενες να κάνουν μετάφρασή στα ονόματα των πλοίων τους από ελληνικά στα αγγλικά και το αντίθετο. Π.χ.η ΑΝΕΚ τότε θα έπρεπε το Hellenic Spirit να έγραφε στη πρυμνη του Ελληνικό Πνεύμα και όχι Χελλενικ Σπιριτ και το Olympic Champion, Ολυμπιονίκης και όχι Ολυμπικ Τσαμπιον! Αυτά τα ονόματα πλοίων όπως και πολλά άλλα ονόματα πλοίων δεν έχει γίνει μετάφρασή άλλα απλώς πίστη απόδοση των λατινικών χαρακτήρων σε ελληνικούς, όπως και το αντίστροφο.
    Ένα άλλο παράδειγμα που μου είχε κάνει εντύπωση πριν από 8 χρόνια και κάτι ήταν όταν το Hellenic Voyager μετονομάστηκε σε Νήσος Ρόδος, στην αρχή στη πλώρη του είχαν κολλήσει Nissos Rhodes και μετά από λίγες μέρες το ξεκολλησαν και το έγραψαν Nissos Rodos! Άρα η εταιρεία μπορεί να γράφει το όνομα όπως νομίζει εκείνη σωστό!

  3. #93
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.510

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από ancd Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν έχω καταλάβει γιατί υπάρχει τόση αντιπαράθεση για το όνομα του πλοίου πως πρέπει να γραφτεί και ποιος φταίει! Οι εταιρίες νομίζω ότι δεν είναι υποχρεομενενες να κάνουν μετάφρασή στα ονόματα των πλοίων τους από ελληνικά στα αγγλικά και το αντίθετο. Π.χ.η ΑΝΕΚ τότε θα έπρεπε το Hellenic Spirit να έγραφε στη πρυμνη του Ελληνικό Πνεύμα και όχι Χελλενικ Σπιριτ και το Olympic Champion, Ολυμπιονίκης και όχι Ολυμπικ Τσαμπιον! Αυτά τα ονόματα πλοίων όπως και πολλά άλλα ονόματα πλοίων δεν έχει γίνει μετάφρασή άλλα απλώς πίστη απόδοση των λατινικών χαρακτήρων σε ελληνικούς, όπως και το αντίστροφο.
    Ένα άλλο παράδειγμα που μου είχε κάνει εντύπωση πριν από 8 χρόνια και κάτι ήταν όταν το Hellenic Voyager μετονομάστηκε σε Νήσος Ρόδος, στην αρχή στη πλώρη του είχαν κολλήσει Nissos Rhodes και μετά από λίγες μέρες το ξεκολλησαν και το έγραψαν Nissos Rodos! Άρα η εταιρεία μπορεί να γράφει το όνομα όπως νομίζει εκείνη σωστό!
    Το επίσημο όνομα του πλοίου είναι αυτό με το οποίο καταχωρείται στα νηολόγια και που αναγράφεται στην πρύμνη πάνω από το λιμένα νηολόγησης και στη γλώσσα της χώρας της οποίας φέρει τη σημαια. Επομένως αν καταχωρήθηκε ως ΑΕΟΛΟΣ, έτσι πρέπει να γραφτεί και στην πρύμνη. Επισης το επίσημο όνομα δεν μεταφράζεται αλλά μπορεί να αναγραφει και με λατινικούς χαρακτήρες ακολουθώντας κάποιους κανόνες.
    Φυσικά συμφωνώ με τους φίλους που λένε οτι το ΑΕΟΛΟΣ είναι εντελώς παράλογο και ελπίζω να διορθωθεί...
    Όσο για το Nissos Rhodes και αυτό θα ήταν άστοχο. Ή θα βάζαν Island of Rhodes ή θα βάζαν Νήσος Ρόδος. Δεν έχει λογική να είναι μισό ελληνικό -μισό αγγλικό τό όνομα.

  4. #94
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Μηνύματα
    1.263

    Προεπιλογή

    Να θυμηθούμε:

    AEGAEON το Α/Π ΑΙΓΑΙΟΝ των Τυπάλδων
    AIGAION το ferry ΑΙΓΑΙΟΝ των Αγαπητών
    AEGAEO το Ω/Κ ΑΙΓΑΙΟΝ του ΕΛΚΕΘΕ

    Διαλέξτε!

  5. #95

    Προεπιλογή

    Όπως τα λες είναι σοφέ μου Έσπερε (τα σέβη μου, χαίρομαι πολύ με κάθε "παρών" σου), η απόδωση ενός Ελληνικού ονόματος στην λατινική γραφή..... ποικίλλει ενίοτε (για να το πω ευγενικά !!!).

    Ωστόσο, θα πρέπει να επισημάνω ότι η αναφορά που έγινε στο όνομα ΑΕΟΛΟΣ αφορούσε πρώτιστα και κύρια τον .....βιασμό του Ελληνικού ονόματος ΑΙΟΛΟΣ, και όχι την απόδωση - γράψιμο του στα λατινικά. Στα λατινικά, έχω δει το όνομα ΑΙΟΛΟΣ και ως AIOLOS, και ως AEOLOS, και ως EOLOS, και όχι μόνο γραμμένο πάνω σε πλοία, αλλά και "επίσημα" στις βάσεις δεδομένων πλοίων. Άλλο όμως αυτό, και άλλο η .....εφεύρεση νέου Ελληνικού ονόματος το οποίο "ασελγεί" επί του κανονικού.

    Πιθανότατα ο φίλος ancd δεν είχε αντιληφθεί σε τι αναφερόμαστε.

  6. #96
    Εγγραφή
    Dec 2017
    Περιοχή
    Πειραιά - Νάξο - Σητεία
    Μηνύματα
    311

    Προεπιλογή

    Το έχω καταλάβει ότι εδώ στο forum έχει μεγάλη σημασία η σωστή Ελληνική γραφή της γλώσσας μας (ακόμα και ο τόνος) και δεν διαφωνώ με αυτό! Αυτό που είπα λίγο παραπάνω είναι ότι οι εταιρείες μπορούν να γράψουν το όνομα όπως νομίζουν αυτές ποιο εύκολα κατανοητό για τον επιβάτη.
    Όσο για το όνομα στο πλοιο, δεν έχω δει πως έχει γραφτεί στην πρυμνη πάντως. Όλα έχουν ξεκινήσει από ένα δημοσίευμα που ανέβηκε στο post #68 το οποίο μπορεί να έχει γίνει και ορθογραφικό λάθος! Άμα το έχει δει κάνεις στην πρυμνη γραμμένο θα μας διαφωτίσει πολύ!

  7. #97

    Προεπιλογή

    Δεν θα το συζητούσαμε καθόλου φίλε μου αν στην πρύμη ανεγράφετο ΑΙΟΛΟΣ.

    ΑΕΟΛΟΣ ΠΕΙΡΑΙΑΣ αναγράφεται.

  8. #98
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.127

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από esperos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να θυμηθούμε:
    AEGAEO το Ω/Κ ΑΙΓΑΙΟΝ του ΕΛΚΕΘΕ

    Διαλέξτε!
    Aυτό φίλε το γράφουν ΑΙΓΑΙΟ. Γενικά όπου υπάρχει δυνατότητα διαφορετικής ορθογραφίας,το γράφει ο καθένας όπως θέλει.Άλλο όμως το ΑΕΟLOS>AEOΛΟΣ.

  9. #99

    Προεπιλογή

    Ένα μήνα+ μετά τις τελευταίες του φωτογραφίες, τίποτα το ιδιαίτερο δεν διακρίνεται "δια γυμνού οφθαλμού" να συμβαίνει στο πλοίο, ακόμα και τα νέα παραπέτα στην πλώρη που είχε παρατηρήσει ο φίλος ancd, μσοφτιαγμένα είναι.

    IMG_0104.jpg
    Πέραμα - 20/10/2018

  10. #100

    Προεπιλογή

    Εκτός από τα πλαινά παραπέτα στην πλώρη, νέο look και στον καθρέφτη του πλοίου με το μεγάλωμα των πλωριών παραθύρων.

    IMG_0162.jpg
    Πέραμα - 08/12/2018

Σελίδα 10 από 25 ΠρώτηΠρώτη ... 8910111220 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας