Σελίδα 9 από 25 ΠρώτηΠρώτη ... 789101119 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 81 έως 90 από 245

Θέμα: Sporades Star [Aqua Star, Azores Express, Aeolos, Moby Love, King Orry, Saint Eloi]

  1. #81
    Εγγραφή
    Dec 2017
    Περιοχή
    Πειραιά - Νάξο - Σητεία
    Μηνύματα
    311

    Προεπιλογή

    Με ένα μικρό ζουμ στις φωτογραφίες του E. V. και σε σχέση με τις φωτογραφίες του Pantelis 2009 όταν ήρθε από την Τουζλα, εγώ παρατήρησα ότι στο πρόσθετο κομμάτι στις βαρδιολες της γέφυρα, εκεί που υπολόγιζαν για τρία παράθυρα τώρα το βλέπω ένα ενιαίο. Ακόμα και στην αριστερή πλευρά της πλώρης εγω παρατήρησα ότι έχουν σηκώσει κάτι σίδερα που λογικά θα θέλουν να δώσουν μια ποιο αεροδυναμική όψη όπως σε όλα τα καινούργια ! Εν αναμονή!

  2. #82
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.510

    Προεπιλογή

    Μπας και αποφασίσανε να αφήσουν τις βαρδιόλες ανοιχτές και απλά σκεπαστές; Νομίζω οτι πολλοί Πλοίαρχοι θα το θέλανε.
    Αυτό με το πλωριό παραπέτο όμως... τι το θέλουν; Μια χαρά είναι το καραβάκι και αυτό το παραπέτο θα "κόψει" από το ύψος του όμορφου καθρέφτη.

  3. #83

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από rafina-lines Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδιά, υπάρχει θέμα για το ΑΕΟΛΟΣ (σωστά το έχω γράψει, μην απορείτε!!!)
    Εσύ σωστά το έγραψες, αυτός που το σκέφτηκε αυτό το όνομα μπορεί κανείς να μου πει .....τι είχε πιεί ???

  4. #84
    Εγγραφή
    Dec 2010
    Περιοχή
    Μυτιλήνη,Λέσβος
    Μηνύματα
    514

    Προεπιλογή AEOLOS - Video

    https://www.youtube.com/watch?v=gzQyQedaOmM

    Το πλοίο ρυμουλκείται στον Πειραιά. Πάντως ωραίο πλοίο!...

  5. #85
    Εγγραφή
    Jul 2009
    Περιοχή
    Ραφήνα
    Μηνύματα
    644

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Espresso Venezia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εσύ σωστά το έγραψες, αυτός που το σκέφτηκε αυτό το όνομα μπορεί κανείς να μου πει .....τι είχε πιεί ???
    Το ονόμασαν έτσι γιατί υπάρχει ήδη πλοίο ΑΙΟΛΟΣ με νηολόγιο Πειραιά (νομίζω μια παντόφλα είναι) οπότε δε γινότανε να δοθεί το ίδιο όνομα. Κατ'εμένα θα μπορούσαν να μην το γράψουν στον Πειραιά, αλλά σε κάποιο άλλο λιμάνι. Ή αν θέλουν οπωσδήποτε Πειραιά, τώρα που το ΑΝΕΜΟΣ πήγε για σκραπ, ας μετονομάσουν αυτό σε ΑΝΕΜΟΣ οπότε λύνεται το θέμα. Λύσεις υπάρχουν. Το να κρατάνε αυτή την ανορθογραφία είναι τουλάχιστον για γέλια. Όταν βγει σε δρομολόγια και το μάθει ο κόσμος σίγουρα δε θα μείνει ασχολίαστο το όνομά του.

  6. #86

    Προεπιλογή

    Nαι βέβαια, υπάρχει άλλο πλοίο με το όνομα ΑΙΟΛΟΣ και νηολόγιο Πειραιά, το γνωστό αμφίπλωρο. Από εκεί και πέρα όμως, από την στιγμή που δεν μπορείς να δώσεις το ίδιο όνομα, απλά επιλέγεις κάποιο άλλο, και δόξα τω θεώ υπάρχουν χιλιάδες. Δεν είναι δυνατόν να θες ντε και καλά ένα συγκεκριμμένο όνομα, και ταυτόχρονα να το .....καταργείς παραποιώντας το, είναι παράλογο. Δεν μπορεί για παράδειγμα επειδή μου αρέσει το όνομα Κωνσταντίνος, αλλά έχω ήδη βαπτίσει έτσι το πρώτο μου παιδί, να βαπτίσω το δεύτερο .....Κενσταντίνος, είναι γελοίο και μόνο σαν σκέψη, όπως και να το κάνουμε.

  7. #87
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.127

    Προεπιλογή

    Απ' όσο γνωρίζω δεν επιτρέπεται ίδιο όνομα σε ίδιο τύπο πλοίου στην ελληνική σημαία κ δεν έχει να κάνει με τον λιμένα νηολογίου.Θα μπορούσαν να το βγάλουν ΑΙΟΛΟΣ ΙΙ,γίνεται πολλές φορές.Αν κ πιστεύω ότι μάλλον δεν πρόκειται γιά σκόπιμη παραποίηση αλλά κάποιος ανεγκέφαλος στην εταιρεία ή στο ΛΣ σκέφθηκε να...κάνει πιστή απόδοση των λατινικών χαρακτήρων με ελληνικούς.

  8. #88

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απ' όσο γνωρίζω δεν επιτρέπεται ίδιο όνομα σε ίδιο τύπο πλοίου στην ελληνική σημαία κ δεν έχει να κάνει με τον λιμένα νηολογίου.
    Δεν είμαι και πολύ βέβαιος γι αυτό. Επιφυλάσσομαι και -σε κάθε περίπτωση- θα επανέλθω.

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα μπορούσαν να το βγάλουν ΑΙΟΛΟΣ ΙΙ, γίνεται πολλές φορές.
    Γίνεται πολλές φορές για πλοία της ίδιας εταιρείας. Αν παρ' όλα αυτά δεχθούμε ότι δεν ονομάστηκε ΑΙΟΛΟΣ επειδή υπήρχε αμφίπλωρο με αυτό το όνομα, τότε ούτε και ΑΙΟΛΟΣ ΙΙ θα μπορούσε να ονομαστεί γιατί υπάρχει αμφίπλωρο και με αυτό το όνομα.

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν κ πιστεύω ότι μάλλον δεν πρόκειται γιά σκόπιμη παραποίηση αλλά κάποιος ανεγκέφαλος στην εταιρεία ή στο ΛΣ σκέφθηκε να...κάνει πιστή απόδοση των λατινικών χαρακτήρων με ελληνικούς.
    Συμφωνώ. Και εγώ πιστεύω ότι αυτή είναι η περισσότερο πιθανή εκδοχή (για να μην πω βέβαιη). Γνωρίζω τουλάχιστον μία περίπτωση που ελληνικό πλοίο πήρε λάθος όνομα (το οποίο και παρέμεινε !!!) από λάθος υπαλλήλου της πλοιοκτήτριας εταιρείας που είχε αναλάβει να καταθέσει τα χαρτιά του νέου προς ναυπήγηση αμφίπλωρου προς έκδοση αριθμού νηολογίου.

    Κάτι ακόμα στο οποίο δεν έχουμε αναφερθεί, είναι το ότι από την στιγμή που έγινε (αν βέβαια έγινε έτσι) "πιστή απόδοση των λατινικών χαρακτήρων με ελληνικούς", και το AEOLOS έγινε ΑΕΟΛΟΣ, τότε το AEOLOS ...δεν ισχύει, είναι λάθος !!! AEOLOS είναι η σωστή απόδoση στα λατινικά του ΑΙΟΛΟΣ, η σωστή απόδoση στα λατινικά του ΑΕΟΛΟΣ ποιά είναι ??? Μήπως .....AEEOLOS ???
    .
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Espresso Venezia : 11-10-2018 στις 08:18

  9. #89
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.127

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Espresso Venezia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γίνεται πολλές φορές για πλοία της ίδιας εταιρείας. Αν παρ' όλα αυτά δεχθούμε ότι δεν ονομάστηκε ΑΙΟΛΟΣ επειδή υπήρχε αμφίπλωρο με αυτό το όνομα, τότε ούτε και ΑΙΟΛΟΣ ΙΙ θα μπορούσε να ονομαστεί γιατί υπάρχει αμφίπλωρο και με αυτό το όνομα.
    Γίνεται κ σε άλλης εταιρείας,το έχω δει κ μάλιστα αναρρωτήθηκα εάν πχ αυτό είναι το ΙΙ τότε το Ι ή το σκέτο ποιό είναι;;
    Παράδειγμα έφερα το ΑΙΟΛΟΣ II. Θα μπορούσε να είναι οποιαδήποτε αρίθμηση ή προσθήκη γράμματος ή λέξης.Τα τελευταία συνηθίζονται σε ξένες σημαίες Α,Β,ΝΕW κλπ

  10. #90

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γίνεται κ σε άλλης εταιρείας.....
    Εγώ δεν είπα ότι δεν γίνεται και σε άλλης εταιρείας. Έγραψες :

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα μπορούσαν να το βγάλουν ΑΙΟΛΟΣ ΙΙ, γίνεται πολλές φορές.
    και εγώ απάντησα :

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Espresso Venezia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γίνεται πολλές φορές για πλοία της ίδιας εταιρείας.
    Το να ονομάζει μία πλοιοκτήτρια εταιρεία τα πλοία της (ή έστω κάποια από αυτά) με το ίδιο όνομα και αρίθμηση είναι συνηθέστατο. Το να δώσει όμως ένα όνομα που το έχει ήδη άλλη εταιρεία σε πλοίο της συνεχίζοντας και την όποια αρίθμηση της, ε αυτό ναι, φυσικά και μπορεί να συμβεί (δεν το απαγορεύει κανένας νόμος και καμμία διάταξη) αλλά είναι από ασυνήθιστο έως σπανιότατο και οπωσδήποτε δεν γίνεται "πολλές φορές".

Σελίδα 9 από 25 ΠρώτηΠρώτη ... 789101119 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας