Σελίδα 114 από 243 ΠρώτηΠρώτη ... 1464104112113114115116124164214 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 1.131 έως 1.140 από 2421

Θέμα: Πρέβελης [Prevelis, Preveli, Ferry Orange 2]

  1. #1131
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Μηνύματα
    1.493

    Προεπιλογή

    παρακολουθώντας τη συζήτηση με το κούνημα του πρέβελη και τις πτώσεις των φραπέδων,θα έλεγα πως μάλλον γίνεται συζήτηση χωρίς αξία,κάποιοι δεν σκέφτονται πως εκτός απο τα μέλη του φόρουμ βλέπουν και άλλοι τις συζητήσεις που ενδεχομένως να γελάνε με όλα αυτά που ακούγονται
    [B][COLOR=navy]Ένα μεγάλο πρόβλημα του κόσμου είναι ότι οι βλάκες είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση και οι έξυπνοι γεμάτοι προβληματισμούς[/COLOR][/B]

  2. #1132
    Εγγραφή
    Apr 2007
    Περιοχή
    Chania-Athens-Kefallonia
    Μηνύματα
    3.129

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από artmios sintihakis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χέρεται!!!!!!Χαλαρωστεεεεεεεεε......παιδιά εγω είδα πολυ καλα τι γινόταν..το βαπορι επερνε τεράστιες κλίσεις κ μακάρι να έσπασαν μονο ποτήρια αλλα δεν το νομιζω.........Πάρτε αλλες δυο φωτό,μαλιστα στη δευτερη εχει ακομα κλίση ενω εχει μπει ήδη στο λιμάνι..
    Συνημμένο Αρχείο 63296

    Συνημμένο Αρχείο 63300
    Πρωτα να δωσω ενα μεγαλο ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ στον Αρτεμη για τις καταπληκτικες του φωτογραφιες, συλλεκτικες, υπεροχες και απολυτως καραβολατρικες! Οσον αφορα το Πρεβελης και το ταξιδεμα του φετος δεν ειχα την τυχη να το τσεκαρω παροτι πηγα και γυρισα με αυτο απο Καρπαθο. Πιο παλια ομως το 2007 ηταν αρκετες στιγμες της χρονιας στη γραμμη Πειραιας-Χανια. Πρεπει να ηταν Ιουλιος και κατεβαινα στα Χανια με 6αρι-7αρι δυτικο. Για 1,5 ωρα περιπου το βαπορι ειχε εντονο κουνημα (σε καμια περιπτωση βεβαια οσο της φωτογραφιας) και μαλιστα δυο φορες επεσαν μπουκαλια απο τα μπαρ. Ηταν η μοναδικη φορα που μου εχει συμβει κατι τετοιο σε ταξιδι αν και εχω ταξιδεψει πολλες φορες με πολυ πιο δυσκολο καιρο!Ο λογος ομως που αυτο το ταξιδι μου ηταν το πιο κουνημενο νομιζω οτι εχει να κανει με το γεγονος οτι ο καιρος ηταν ακριβως στο πλευρο και οτι το βαπορι αν και πολυ συμπαθες, ειναι εντονα μετασκευασμενο και χωρις stabilizers. Κοινως στον πλαγιο ανεμο το Πρεβελης υποφερει πολυ και απ'οσο βλεπω στις 1/11/2009 στο Σητεια-Ηρακελιο ειδικα τον ειχε μονο στο πλευρο.Καταλαβαινετε λοιπον οτι το ταξιδι θα ηταν αρκετα δυσκολο πραγμα που αποδεικνυουν οι φωτογραφιες του Αρτεμη.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Captain_Nionios : 17-10-2010 στις 05:35

  3. #1133
    Εγγραφή
    Apr 2007
    Περιοχή
    Chania-Athens-Kefallonia
    Μηνύματα
    3.129

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από stefanosp Εμφάνιση μηνυμάτων
    παρακολουθώντας τη συζήτηση με το κούνημα του πρέβελη και τις πτώσεις των φραπέδων,θα έλεγα πως μάλλον γίνεται συζήτηση χωρίς αξία,κάποιοι δεν σκέφτονται πως εκτός απο τα μέλη του φόρουμ βλέπουν και άλλοι τις συζητήσεις που ενδεχομένως να γελάνε με όλα αυτά που ακούγονται
    Αυτους τους αλλους που θα γελανε διαβαζοντας για τους πεσμενους φραπεδες, εγω τους χαρακτηριζω αλαζονικους. Το αν εχουν καποια εμπειρια στη θαλασσα ποσως με ενδιαφερει, δεν δικαιουνται να γελανε. Πανω στο ενθουσιασμο της θεασης των εικονων του Αρτεμη ειπωθηκαν υποθεσεις για το τι μπορει να συνεβαινε στο βαπορι εκεινη τη στιγμη, δεν ηταν δα και μεγαλη υπερβολη, οποτε το να χαρακτηριζεις ως γελωτοποιους καποια απο τα μελη, μονο και μονο λογω του πηγαιου ενθουσιασμου τους, νομιζω πως ειναι λιγο προσβλητικο!!!

  4. #1134
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Μηνύματα
    1.493

    Προεπιλογή

    δικαιωμά σου είναι να πιστεύεις ότι θές και να κρίνεις τις συζητήσεις σύμφωνα με τη κρίση και τις εμπειρίες σου,όπως και εγώ μπορώ να πώ συτό που πιστευώ σύμφωνα με τη δική μου κρίση και σκέψη την οποία στηρίζω πάντα σε συγκεκριμένα επιχειρήματα χωρίς να στρέφομαι εναντίον κανενός,απλά επισημαίνω,εκτός και αν ότι ξεφεύγει απο το κατεστημένο (ανέβασμα και σχολιασμός φωτογραφίων) είναι κατακριτέο και δεν πρέπει να ακούγεται αν είναι έτσι τοτε ας συνεχιστεί η συζήτηση για το πλοίο που κινδύνευσε επειδή πήρε κλίση 10 μοίρες έστω και αν απο αυτή τη συζήτηση απέχουν τα περισσότερα μέλη του φόρουμ.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Νaval22 : 07-11-2009 στις 17:46
    [B][COLOR=navy]Ένα μεγάλο πρόβλημα του κόσμου είναι ότι οι βλάκες είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση και οι έξυπνοι γεμάτοι προβληματισμούς[/COLOR][/B]

  5. #1135
    Εγγραφή
    Apr 2007
    Περιοχή
    Chania-Athens-Kefallonia
    Μηνύματα
    3.129

    Προεπιλογή

    Πρωτα απ' ολα δεν ειδα να γραφονται τρομερες ανακριβειες. Εδω σου λεω οτι οταν ταξιδευα εγω με 6-7 στο πλευρο το κουνημα ηταν εντονο και επεσαν μπουκαλια απο τα μπαρ δυο φορες, ποσο μαλλον στις εικονιζομενες... Φωτογραφιες σαν αυτες του Αρτεμη δεν εχουμε δει σε πολλα βαπορια πραγμα που ανεβαζει τα καραβολατρικα παθη και μαλιστα κατι που τις κανει πιο εντυπωσιακες ειναι οτι το βαπορι κουνιεται στον εγκαρσιο αξονα και οχι στο διαμηκη. Σε τετοιες περιπτωσεις αν εισαι επιβατης το κουνημα ειναι πολυ πιο αισθητο σε σχεση με το να εχεις τον καιρο στην πλωρη και απ'οσο εχω βιωσει ο ιδιος, πιο ευκολο να μετακινηθουν αντικειμενα μεσα στο βαπορι. Δεν ειδα πουθενα να γραφεται κατι περι τρομερης επικινδυνοτητας της καταστασης, ουτε οτι το βαπορι ηταν ετοιμο να μπαταρει. Κατι τετοιο ΝΑΙ θα ηταν μεγαλη υπερβολη που θα εχριζε σχολιασμου αλλα και παλι κατα τη γνωμη μου δεν θα ηταν δικαιολογημενο να πεις πως ειναι για γελια... Οποτε η διαφωνια μου μαζι σου ειναι σε δυο σαφη σημεια. 1ον εγω δεν ειδα μεγαλη υπερβολη. 2ον ακομα και να το θεωρεις μεγαλη υπερβολη κανε εναν απλο σχολιασμο χωρις να πεις πως ειναι για γελια!!! Τελος αν εισαι καλοπροαιρετος το πρωτο που θα επρεπε να σχολιασεις θα ηταν οι εξαιρετικες φωτογραφιες του Αρτεμη και οχι να τις αγνοησεις και να κανεις μονο παρατηρηση στους "ανιδεους"...

  6. #1136
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Athens, Syros-Tinos
    Μηνύματα
    9.162

    Προεπιλογή

    Οι απόψεις ακούστηκαν και παρακαλώ μην συνεχίσουμε την αντιπαράθεση, τα μέλη, ακόμη και αυτά που σιωπουν, έχουν κριση να κρίνουν. Ευχαριστώ για την κατανόηση.

  7. #1137
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    At Sea
    Μηνύματα
    6.325

    Προεπιλογή

    Φιλοι μου χαλαρώστε! Σίγουρα αν ακούγαμε τον σχολιασμό κάποιου ναυτικού βλέποντας αυτές τις φώτο θα έλεγε "ψίλα πράματα". Οι κλίσεις 10 15 μοίρες σε μεγάλους καιρούς είναι κάτι συνηθισμένο και αντιμετωπίζετε με σοβαρότητα και ψυχραιμία. Τώρα για τα ποτήρια και τα πιάτα αυτό ειναι κάτι επίσης λογικό αν οι καμαρότοι δέν έχουν λάβει τα μέτρα τους μαζεύοντας ότι είναι επικίνδυνο να γλιστρήσει. Όλοι εσεις και εμείς που ίσως να μην έχουμε ταξιδέψει με άσχημούς καιρούς, να βλέπουμε αυτές τις φώτο και να ενθουσιαζόμαστε αλλα να ξέρετε ότι αυτοί που τα ταξιδεύουν τα αντιμετωπίζουν όχι με τοσο ενθουσιασμό.
    Οι φώτο πραγματικά ειναι εντυπωσιακές που αποδεικνύουν ότι το πλοίο ειχε σε όλο το ταξίδι σχεδόν πρίμα τον καιρό και έκανε γρήγορη στροφή δεξιά, που αποτέλεσμα ειχε το ευρέως μετασκευασμένο πλοίο να μπατάρει ακόμα περισσότερο...
    Ελπίζω να είναι μόνο μια παρεξήγηση και οι χρήστες stefanos & captain nionios να ζητήσουν τις διαγραφές των μηνυμάτων τους για να μην χαλάσουμε την όμορφη εικόνα μας εδώ

  8. #1138
    Εγγραφή
    Aug 2008
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    517

    Προεπιλογή

    Αρτεμη πολυ καλες.Αλλα μπορω να αφιερωσω για καποιους κατι ,που δεν το εχουνε δει.ΗΡΕΜΙΑ ,ΤΑΞΗ ,ΑΣΦΑΛΕΙΑ!(Στο ελικοπτερο ανταποκριτης ο Αρτεμης)http://www.youtube.com/watch?v=tVoMtPFtEg0
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη theofilos-ship : 07-11-2009 στις 19:42

  9. #1139
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Μυτιλήνη-Ευρειακή Γέρας
    Μηνύματα
    2.814

    Προεπιλογή

    Αυτό θα πεί θάλασσα .Ωρε μάνα μου να σαι εκει μέσα να σου πέσουν όλα τα μαλλιά μέχρι να πατήσεις στεριά.Απίστευτό βίντεο Μανώλη και σε ευχαριστούμε που το μοιράστηκες μαζί μας .Τρομαζει κανείς μόνο που το βλέπει

  10. #1140
    Εγγραφή
    Aug 2008
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    517

    Προεπιλογή

    Κατι τελευταιο γιατι εδω ειναι θεμα του Πρεβελης.Εμεις απολαμβανουμε μονο με τον τρομο μας αυτα τα βιντεο! Θα πρεπει λοιπον περα απο την λογικη μας να καταλαβουμε σε ποσο δυσκολες συνθηκες βρισκονται οι ναυτικοι μας, ειδικα κατα την χειμερινη περιοδο με τα θαυματουργα λιμανια μας ,που σε πολλα νησια δεν λεγονται καν λιμανια αλλα βραχονησιδες! Παιδια ειλικρινα οχι αλλη βαβουρα στο φορουμ.Με την καλη ενοια.Να πουμε και ενα χρονια πολλα στον ΛΕΟ για χτες,και να τον τραταρουμε χοχλιους.

Σελίδα 114 από 243 ΠρώτηΠρώτη ... 1464104112113114115116124164214 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας