Σελίδα 225 από 242 ΠρώτηΠρώτη ... 125175215223224225226227235 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 2.241 έως 2.250 από 2418

Θέμα: Πρέβελης [Prevelis, Preveli, Ferry Orange 2]

  1. #2241
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Μηνύματα
    852

    Προεπιλογή

    Θα πω και εγώ την γνώμη μου.
    Το πότε θα αποσυρθεί βέβαια ένα πλοίο, εξαρτάται από την συντήρηση που του κάνει η εταιρεία του.
    Όμως εδώ δεν μιλάμε για ένα οποιοδήποτε πλοίο. Μιλάμε για ένα επιβατηγό (και οχηματαγωγό) πλοίο που εκτός των άλλων πρέπει να έχει και ένα άριστο ξενοδοχειακό εξοπλισμό. Όχι ότι είναι απαραίτητο. Αλλά αν θέλουμε να μιλάμε για πλοία εφάμιλλα των 5 ξενοδοχειακών αστέρων, ε τότε ναι πρέπει να έχει άριστο ξενοδοχειακό εξοπλισμό. Διαφορετικά θα πρέπει να έχει και ανάλογες (φθηνότερες) τιμές εισιτηρίων, όπως στα ξενοδοχεία.

    Εδώ μπαίνει το ερώτημα. Ένα πλοίο 35 ή 37 ετών πόσα χρόνια ακόμα θα παραμείνει ενεργό; Η εταιρεία του είναι διατεθειμένη να επενδύσει όχι μόνο στον ξενοδοχειακό εξοπλισμό αλλά και στην (σοβαρή) συντήρηση του πλοίου;
    Αν ναι τότε δεν υπάρχει πρόβλημα. Πείτε μου όμως ξέρετε πολλές εταιρείες να επενδύουν σε πλοία 35 ετών και άνω;


    Υ.Γ. Θεωρώ ότι η θέσπιση της ηλικίας των 35 ετών στα επιβατηγά πλοία πριν την απόσυρσή τους, είναι λογική.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη panthiras1 : 09-03-2017 στις 16:05
    (Στην φωτογραφία του Avatars είναι το αντιτορπιλικό Panthir2 d72. Την φωτογραφία την πήρα από την "Βικιπαιδεία" και προέρχεται από την Επίσημη Ιστοσελίδα του Ελληνικού Πολεμικού Ναυτικού - http://www.hellenicnavy.gr/panthir12_46.asp)

  2. #2242
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.509

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από panthiras1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εδώ μπαίνει το ερώτημα. Ένα πλοίο 35 ή 37 ετών πόσα χρόνια ακόμα θα παραμείνει ενεργό; Η εταιρεία του είναι διατεθειμένη να επενδύσει όχι μόνο στον ξενοδοχειακό εξοπλισμό αλλά και στην (σοβαρή) συντήρηση του πλοίου;
    Αν ναι τότε δεν υπάρχει πρόβλημα. Πείτε μου όμως ξέρετε πολλές εταιρείες να επενδύουν σε πλοία 35 ετών και άνω;

    Υ.Γ. Θεωρώ ότι η θέσπιση της ηλικίας των 35 ετών στα επιβατηγά πλοία πριν την απόσυρσή τους, είναι λογική.
    Πραγματικά αδυνατό να παρακολουθήσω το θέμα... Μια ματιά στις γύρω χώρες της Ε.Ε. θα έδεινε απαντησεις στα παραπάνω ερωτηματα. Πλοία άνω των 40 ετών ταξιδεύουν σε πολλές χώρες και χωρίς να γίνονται αντικείμενο αρνητικής κριτικής από τους επιβάτες τους. Προσωπικά ναι ξέρω πολλές εταιρίες που επενδύουν σε πλοία άνω των 35 ετών, δες την Golden Star στην Ελλάδα, τη Moby στην Ιταλία, τα πλοία που ναυλώνονται στις Αζόρες και άμα κοίταξεις παραπέρα θα βρεις και πολλές άλλες περιπτώσεις.
    Η 35ετία ήταν, κατά τη γνώμη μου, μια αθλιότητα των πολιτικών που κρύβουν τις αδυναμίες των θεσμών πίσω από ηλίθους νόμους με μόνο σκοπό να πουλήσουν στο πόπολο λαϊκίστικα τσιτάτα περί ελέγχου των εφοπλιστών και άλλα γραφικά. Το μόνο που πετύχαινε η 35ετία ήταν τα 3-5 τελευταία χρόνια της "ζωής" του πλοίου να μην πέφτει ούτε δίφραγκο στη συντήρηση του.

  3. #2243
    Εγγραφή
    Jan 2016
    Περιοχή
    Αθήνα,Κρήτη και Βιέννη(Αυστρία)
    Μηνύματα
    590

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Ellinis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πραγματικά αδυνατό να παρακολουθήσω το θέμα... Μια ματιά στις γύρω χώρες της Ε.Ε. θα έδεινε απαντησεις στα παραπάνω ερωτηματα. Πλοία άνω των 40 ετών ταξιδεύουν σε πολλές χώρες και χωρίς να γίνονται αντικείμενο αρνητικής κριτικής από τους επιβάτες τους. Προσωπικά ναι ξέρω πολλές εταιρίες που επενδύουν σε πλοία άνω των 35 ετών, δες την Golden Star στην Ελλάδα, τη Moby στην Ιταλία, τα πλοία που ναυλώνονται στις Αζόρες και άμα κοίταξεις παραπέρα θα βρεις και πολλές άλλες περιπτώσεις.
    Η 35ετία ήταν, κατά τη γνώμη μου, μια αθλιότητα των πολιτικών που κρύβουν τις αδυναμίες των θεσμών πίσω από ηλίθους νόμους με μόνο σκοπό να πουλήσουν στο πόπολο λαϊκίστικα τσιτάτα περί ελέγχου των εφοπλιστών και άλλα γραφικά. Το μόνο που πετύχαινε η 35ετία ήταν τα 3-5 τελευταία χρόνια της "ζωής" του πλοίου να μην πέφτει ούτε δίφραγκο στη συντήρηση του.
    Σε αυτό συμφωνώ απολύτως η Moby Lines ένας υπέρ κολοσσός με πολλά δις αντί να ναυπηγεί παίρνει πλοία όχι της σειράς αλλά πλοία ένα βήμα πριν την διάλυση πάρε παράδειγμα το Galaxy της European Seaways το πρώην Banasa αν δεις πώς ήτανε και πως το κάνανε. Οι Επιχηρείσεις Αττικής αγοράσανε το Prince της European Seaways ενώ πριν από 10 χρόνια τους ξίνιζε το Blue Horizon που ήταν 20 χρονών πλοίο. Άλλα παραδείγματα υπάρχουν και μάλιστα πολλά όπως η Golden Star Ferries με το Superferry II η Kefalonian Lines με το Κεφαλονιά και η Goutos Lines με το Μακεδών που είναι μικρές εταιρίες χωρίς μεγάλα κεφάλαια και τα καταφέρνουν μια χαρά και τα πλοία τους είναι στην τρίχα. Όσο για το όριο της 35ετίας τα είπες όλα και συμφωνώ επίσης απόλυτα
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη BOBKING : 09-03-2017 στις 18:39

  4. Προεπιλογή

    Είναι απλό. Οποιοδήποτε μέσο μεταφοράς δεν είναι Χίλτον, δεν μας κάνει. Είναι και αυτό ενταγμένο στο ευρύτερο πλαίσιο νοοτροπίας των Ελλήνων. Σκεφτείτε το κόλλημα που έχουμε με τα ελικοφόρα αεροσκάφη. Παλιά ήταν χειρότερο το πρόβλημα αυτό. Στις Ηνωμένες πολιτείες το 70% των πτήσεων εσωτερικού εκτελούνται με ελικοφόρα αεροσκάφη, και μεις εδώ για 30 λεπτά πτήση πάμε με A320...μια χαρά είναι το πλοίο και συντηρείται όπως και άλλα αντίστοιχα. Αν πχ και το Blue Star Paros για 10 χρόνια συνεχόμενα έκανε όλο αυτό το τραινάκι με τα τόσα λιμάνια, είμαι σίγουρος ότι θα είχε και αυτό τα θεματάκια του..και προσωπικά , από το να μην υπάρχει καθόλου πλοίο, καλύτερα έτσι.

  5. Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Christoforou Εμφάνιση μηνυμάτων
    το ΠΡEΒΕΛΗ εξακολουθεί να πλέει για καθαρά οικονομικούς λόγους.
    Μια μέρα όμως αυτό θα κοστίσει τις ζωές όλων αυτών των ανθρώπων που αναγκάζονται να ταξιδεύουν με αυτόν το παλιό σκελετό.
    Όταν φίλε μου μια κουβέντα πάει στο "οικονομικό" σκέλος, τις περισσότερες φορές τα στοιχεία είναι αμείλικτα... Εν προκειμένω, τα σύγχρονα 130ρια πλοία κοστίζουν 40-50.000.000ε με πολλαπλά λειτουργικά... Αυτό δε νομίζω να χωρά περαιτέρω συζήτηση. Όσο για το δεύτερο σκέλος, όταν δύο γειτονικές χώρες έχουν θρηνήσει τα τελευταία τους 43 θύματα (χώρια τους αγνοούμενους) σε ΥΠΕΡΣΥΓΧΡΟΝΑ πλοία (Costa Concordia και Norman Atlantic), ας μη μιλάμε καλύτερα.......

  6. #2246
    Εγγραφή
    Dec 2010
    Μηνύματα
    1.011

    Προεπιλογή Αφιερωμένη

    Είμαι στην πρύμνη του B.S.DELOS και προσπαθώ να φωτογραφήσω το PREVELIS που περιμένει... Όταν το πλησιάσαμε νιώθω πλάι μου μια ζεστή παρουσία! Γυρίζω και βλέπω μια συμπαθέστατη κυρία να χαιρετά το πλοίο και να το αγκαλιάζει με ένα βλέμμα γεμάτο αγάπη!
    Της χαμογέλασα και μου λέει < Είναι μέσα ο γιος μου!>. Πιάσαμε την κουβέντα και έμαθα ότι είναι η μητέρα του ύπαρχου.
    Θέλω να αφιερώσω αυτή την φωτογραφία στην γλυκιά μανούλα και σε όλες τις μανάδες και οικογένειες που ξυπνούν και κοιμούνται με την έγνοια των δικών τους που ταξιδεύουν! Αν ο ύπαρχος του πλοίου δει την φωτογραφία, ας την εκτυπώσει στην μητέρα του, γιατί μου ζήτησε να τη δει αλλά ξεχαστήκαμε με την κουβε ντούλα...
    Καλή Ανάσταση και καλά ταξίδια σε όλο το πλήρωμα του PREVELIS!

    IMG_0032.jpg

  7. #2247

    Προεπιλογή

    Πολύ γλυκό Μαρία εκ μέρους σου να μοιραστείς μαζί μας μία τόσο ιδιαίτερη στιγμή!Καλή ανάσταση σε εσένα και σε όλους τους ναυτικούς μας!

  8. #2248
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.125

    Προεπιλογή

    ΠΡΕΒΕΛΗΣ.jpgΠΡΕΒΕΛΗΣ α.jpg

    Η γιαπωνέζα στις 15-12-2008.

  9. #2249
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    ΣΑΛΑΜΙΝΑ
    Μηνύματα
    21.605

    Προεπιλογή

    Ενημερώθηκε, πρώτες πρωινές ώρες σήμερα, η Λιμενική Αρχή Διαφανίου από τον Πλοίαρχο του Ε/Γ-Ο/Γ ''ΠΡΕΒΕΛΗΣ'' Ν. Ρεθύμνου 06, το οποίο εκτελούσε προγραμματισμένο δρομολόγιο από Ρόδο προς Χάλκη – Διαφάνι – Πηγάδια – Κάσο – Σητεία – Ηράκλειο, ότι κρίνεται επισφαλής η προσέγγιση του στο λιμένα λόγω των δυσμενών καιρικών συνθηκών και ότι το πλοίο θα συνεχίσει το δρομολόγιό του για το λιμένα Πηγαδιών.
    Από το ανωτέρω πλοίο επρόκειτο να αποβιβαστούν στο λιμένα Διαφανίου επτά (07) επιβάτες, ενώ στο λιμένα Διαφανίου ανέμεναν προς επιβίβαση δύο (02).
    ΠΗΓΗ

  10. #2250
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    ΣΑΛΑΜΙΝΑ
    Μηνύματα
    21.605

    Προεπιλογή

    Ενημερώθηκε, πρωινές ώρες σήμερα, η Λιμενική Αρχή Θήρας, από τον Πλοίαρχο του Ε/Γ-Ο/Γ “ΠΡΕΒΕΛΗΣ” Ν. Ρεθύμνου 06 ότι το εν λόγω πλοίο, με 344 επιβάτες, παρουσίασε βλάβη στην αριστερή κύρια μηχανή στη θαλάσσια περιοχή νότια ν. Θήρας.
    Το “ΠΡΕΒΕΛΗΣ”, το οποίο εκτελούσε δρομολόγιο Ρόδο – Χάλκη – Διαφάνι – Κάρπαθο – Κάσο – Σητεία – Ηράκλειο – Ανάφη – Θήρα – Μήλο – Πειραιά, κατέπλευσε με ασφάλεια στο λιμένα Θήρας, όπου έλαβε απαγόρευση απόπλου από στελέχη της οικείας Λιμενικής Αρχής
    Κατόπιν προσκόμισης βεβαιωτικού αξιοπλοΐας από το νηογνώμονα που το παρακολουθεί, το εν λόγω πλοίο συνέχισε το δρομολόγιό του για Μήλο και Πειραιά.
    ΠΗΓΗ

Σελίδα 225 από 242 ΠρώτηΠρώτη ... 125175215223224225226227235 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας