Σελίδα 7 από 9 ΠρώτηΠρώτη ... 56789 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 61 έως 70 από 88

Θέμα: Γεώργιος Κ [Georgios K]

  1. #61
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    ΣΑΛΑΜΙΝΑ
    Μηνύματα
    21.605

    Προεπιλογή

    Όχι ακόμη γιατί ....μάλλον δεν έχει πάει η δρομολόγηση του

  2. #62
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    ΣΑΛΑΜΙΝΑ
    Μηνύματα
    21.605

    Προεπιλογή

    Απ' ότι έμαθα αύριο ξεκινά τα δρομολόγια του στη γραμμή Αιδηψό -Αρκίτσα και μεθαύριο έχει ρεπό.

  3. #63

    Προεπιλογή

    Όπως μας τα είπε ο Παντελής. Σήμερα, 15 Μαίου 2018, πρώτη ημέρα σε κανονικά δρομολόγια για το νεότευκτο φέρρυ.

  4. #64
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    ΣΑΛΑΜΙΝΑ
    Μηνύματα
    21.605

    Προεπιλογή

    Φωτο απότην πρώτη αφιξη στην Αιδηψό .....όταν γυρίσω στη βάση μου.

  5. #65

    Προεπιλογή

    Μα Παντελεήμων, μας έχεις ήδη παραθέσει φωτό από την πρώτη του άφιξη στην Αιδηψό, μόλις λίγα ποστ πιό πάνω !!!

    Πάντως, μέχρι με το καλό να ...επιστρέψεις στην βάση σου, ας επαναλάβουμε ότι σήμερα, 15 Μαίου 2018, είναι η πρώτη ημέρα σε κανονικά δρομολόγια για το νεότευκτο φέρρυ.

  6. #66

    Προεπιλογή

    Αν και το πλοίο συμπλήρωσε ήδη ένα μήνα σε δρομολόγια στην Αιδηψό και δύο μήνες από την καθέλκυση του, περιέργως δεν έχω καταφέρει να ανακαλύψω τον αριθμό ΙΜΟ του στις βάσεις δεδομένων. Ούτε και το πλοίο τον "εκπέμπει" στο σύστημα AIS.

    Για την ιστορία, να αναφέρουμε ότι είναι το δεύτερο πλοίο ανοικτού τύπου με το όνομα ΓΕΩΡΓΙΟΣ Κ. Το πρώτο ήταν του Ρίου, μετέπειτα ΚΑΜΠΕΡΟΣ Ι και νυν ELOBEY XI.

  7. #67

    Προεπιλογή

    Να δούμε το καλοστημένο site της εταιρείας του πλοίου, Aidipsos Lines ή (και) "Κοινοπραξία Άγιος Νικόλαος - Lines Αιδηψός". Εκτός από τα δρομολόγια και τις τιμές, στην περιγραφή του πλοίου διαβάζουμε :

    "H Κοινοπραξία Αγίου Νικολάου με πολυετή πείρα στις μετακινήσεις έχει δρομολογήσει στην ακτοπλοϊκή γραμμή Αρκίτσας – Αιδηψού το πλοίο “Γεώργιος Κ” κατασκευής 2018,, παρέχοντας στους πελάτες της υψηλού επιπέδου υπηρεσίες, άμεση και απόλυτη εξυπηρέτηση έχοντας την δυνατότητα να εγγυηθεί την ικανοποίηση τους. Πιό συγκεκριμένα, το επιβατικό ( ε/γ ) “Γεώργιος Κ” είναι ανοιχτού τύπου πλοίο, με μήκος 72,20 μέτρα, πλάτος 16 μέτρα και πλήρωμα 6 άτομα. Η χωρητικότητα στους επιβάτες το χειμώνα είναι 282 άτομα και το καλοκαίρι 500 άτομα. Έχει την δυνατότητα μεταφοράς 70-75 αυτοκινήτων ή 23 επαγγελματικών οχημάτων (κατηγορία νταλίκας)."

    Ενώ υπάρχει και μία όμορφη και πολύ μεγάλη σε ανάλυση φωτογραφία του. Προσωπική μου γνώμη, είναι πως τα τέσσερα τελευταία πλαινά ανοίγματα στην πρύμη δεν θα έπρεπε να υπάρχουν, διότι δίνουν μία εικόνα στο πλοίο σαν να μην ....υπάρχει πρύμη έτσι συνεχόμενα που είναι με τα μεγαλύτερα (σε ύψος) πλαινά ανοίγματα του γκαράζ. Κάτι ακόμα που θα ήθελα είναι λιιιιιιιίγο περισσότερο χρώμα. Πολύ ασπρίλα βρε παιδί μου, ειδικά από το ντεκ του σαλονιού και επάνω !!!!!

  8. #68

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Espresso Venezia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν και το πλοίο συμπλήρωσε ήδη ένα μήνα σε δρομολόγια στην Αιδηψό και δύο μήνες από την καθέλκυση του, περιέργως δεν έχω καταφέρει να ανακαλύψω τον αριθμό ΙΜΟ του στις βάσεις δεδομένων. Ούτε και το πλοίο τον "εκπέμπει" στο σύστημα AIS.
    Και εξακολουθεί να μην εμφανίζεται ο αριθμό ΙΜΟ του πλοίου, ούτε σε καμία βάση δεδομένων ούτε και στο σύστημα AIS.

    Ωστόσο σύμφωνα με σημερινές μου πληροφορίες, το ΓΕΩΡΓΙΟΣ Κ φέρει αριθμό ΙΜΟ 9848962 ο οποίος του χορηγήθηκε την 15η Ιανουαρίου 2018, τρεις μήνες πριν την καθέλκυση του. Ως κατασκευαστής βρίσκουμε να αναφέρεται : "Builder (Yard No) Manetas_Mombaent (162)"

  9. #69
    Εγγραφή
    Feb 2018
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Μηνύματα
    508

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Espresso Venezia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και εξακολουθεί να μην εμφανίζεται ο αριθμός ΙΜΟ του πλοίου, ούτε σε καμία βάση δεδομένων ούτε και στο σύστημα AIS.
    Ωστόσο σύμφωνα με σημερινές μου πληροφορίες, το ΓΕΩΡΓΙΟΣ Κ φέρει αριθμό ΙΜΟ 9848962
    Στο www.myshiptracking.com αναφέρεται IMO 9846962. Στα marinetraffic και vesselfinder δεν αναφέρεται IMO αλλά μόνο MMSI που φυσικά και στα τρία είναι το ίδιο 240089100. Στο AIS χαρακτηριστικό του πλοίου είναι το MMSI, το IMO είναι στοιχείο του Message Type 5: Static and Voyage Related Data. Αν το πλοίο έχει AIS Class B (τα μικρότερα πλοία πχ ιστιοπλοϊκά) αντί για Type 5 εκπέμπουν Type 24: Static Data Report το οποίο δεν περιέχει το IMO. Μπορεί να είναι πρόβλημα του marinetraffic ή να έχουν μπει λάθος στοιχεία στο AIS.

  10. #70

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Espresso Venezia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και εξακολουθεί να μην εμφανίζεται ο αριθμό ΙΜΟ του πλοίου, ούτε σε καμία βάση δεδομένων ούτε και στο σύστημα AIS.

    Ωστόσο σύμφωνα με σημερινές μου πληροφορίες, το ΓΕΩΡΓΙΟΣ Κ φέρει αριθμό ΙΜΟ 9848962 .........
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από OfTheHighSeas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο www.myshiptracking.com αναφέρεται IMO 9846962. Στα marinetraffic και vesselfinder δεν αναφέρεται IMO αλλά μόνο MMSI που φυσικά και στα τρία είναι το ίδιο 240089100. Στο AIS χαρακτηριστικό του πλοίου είναι το MMSI, το IMO είναι στοιχείο του Message Type 5: Static and Voyage Related Data. Αν το πλοίο έχει AIS Class B (τα μικρότερα πλοία πχ ιστιοπλοϊκά) αντί για Type 5 εκπέμπουν Type 24: Static Data Report το οποίο δεν περιέχει το IMO. Μπορεί να είναι πρόβλημα του marinetraffic ή να έχουν μπει λάθος στοιχεία στο AIS.
    Άρα στο www.myshiptracking.com είναι λάθος. Το σωστό ΙΜΟ number του πλοίου είναι ΙΜΟ 9848962. Κατά τα άλλα, όπως βλέπω φίλε μου, συμφωνείς μαζί μου. Δεν αναφέρεται πουθενά αλλού. Τώρα γιατί συμβαίνει αυτό, είναι αλλουνού παπά ευαγγέλιο. Μπορεί από λάθος, μπορεί από παράλειψη, μπορεί από οτιδήποτε.........

Σελίδα 7 από 9 ΠρώτηΠρώτη ... 56789 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας