Σελίδα 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 1 έως 10 από 1051

Θέμα: Ιονίς (1977) [Ionis]

Hybrid View

Προηγούμενο μήνυμα Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Επόμενο Μήνυμα
  1. #1
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    At Sea
    Μηνύματα
    6.325

    Προεπιλογή Ιονίς (1977) [Ionis]

    Το πανέμορφο καραβάκι του Τυρογαλά βρίσκεται στο Πέραμα και είναι ύπο μετασκευή (για 2η φορά) με κύριες εργασίες την τοποθέτηση sponsons για να μπορεί να ανταποκριθεί στην συνθήκη της Στοκχόλμης και να γίνει δύο διαμερισμάτων. Δυστηχώς όμως όπτικά το αποτέλεσμα είναι άκρως αποθαριντικό αφού χάλασε την υπέροχη γραμμή του...
    Στο πλοίο εκτώς των άλλων γίνεται και η αφαίρεση 2 σωστικών λεμβών, η τοποθέτηση MES, η γενική ανανέωση των εσωτερικών χώρων του και η συντήρηση των μηχανών του. Σε συνομιλία μου με τον Πλοίαρχο μου διαβεβαίωσε ότι η ταχύτητα του δέν θα πέσει και ίσως να ανέβει λίγο λόγω του ότι τα sponsons μείωσαν λίγο το βύθισμα του. Όταν τελειώσει την μετασκευή ελπίζω να καταφέρω να βγάλω μερικές φώτο απο το αποτέλεσμα της μετασκευής του

  2. #2
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    At Sea
    Μηνύματα
    6.325

    Προεπιλογή

    Όπως ανέφερε και το "Θαλασσοπούλι" μας στο δελτίο Πειραιά το πλοίο βρίσκεται στην μόνιμη δεξαμενή Βασιλειάδη. Οι sponsons του έχουν τοποθετηθεί και μάλλον μετά το πέρας του δεξαμενισμού θα το δούμε και χρωματισμένο για να κρίνουμε το συνολικό αποτέλεσμα της αναπόφευκτής κακογουστιάς. Οι εσωτερικοί του χώροι έχουν πλήρως ανακαινισθεί οι παλαιές σωσ. λέμβοι ξηλώθηκαν και νέα MES τοποθετήθηκαν. Το πλοίο όπως μου ανέφερε ο Πλοίαρχος λόγω της μείωσης του βυθήσματος του πιθανολογήται ότι δέν θα χάσει σε ταχύτητα. Όταν θα είναι σχεδόν έτοιμο θα βγάλω μερικές φώτο για να δούμε το αποτέλεσμα, τώρα δείτε πώς είναι εξωτερικά
    http://apostolossphotos.fotopic.net/p46753760.html

  3. #3

    Προεπιλογή

    Φίλε Απόστολε θα ήθελα να σε ρωτήσω αν μπορείς να μας εξηγήσεις τι χρειάζονται οι sponsons σε ένα πλοίο, και γιατί έπρεπε να κάνει το Ιονίς αυτή την μετασκευή;

    Eίναι θέμα ασφάλειας, ή πρόκειται για κάτι άλλο που θα βελτιώσει το πλοίο, και αν ναι, τι ???

  4. #4
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    At Sea
    Μηνύματα
    6.325

    Προεπιλογή

    Είναι θέμα ευστάθειας και Ευρωπαϊκων κανονισμών (βλέπε συνθήκη Στοκχόλμης). Όλα τα ΕΓ πλοία πρέπει να είναι 2 διαμερισμάτων, δηλαδή σε περίπτωση κατάκλησης 2 συνεχών υδατοστεγανών διαμερισμάτων το πλοίο να παραμένει στην επιφάνεια. Π.χ. το Σαμίνα ήταν 1νος και γι αυτό έφυγε γρήγορα... Έτσι τώρα το Ιονίς θα συνεχήσει να προσφέρει τις υπηρεσίες του για πολλά ακόμα χρόνια αφού με την προσθήκη των sponsons έγινε 2 διαμερισμάτων. Αν θέλουν οι ναυπηγοί του φόρουμ να ανοίξουν ένα thread και να τα εξηγούν καλύτερα....

  5. #5

    Προεπιλογή

    to ploio katevhke apo th deksamenh kai kateuthunetai pros to perama

  6. #6

    Προεπιλογή

    Το πλοίο αυτή την στιγμή φαίνεται στο AIS Greece να ''κόβει'' βόλτες έξω από το Πέραμα.
    Κάποιο δοκιμαστικό ίσως?

    AIS_1.jpg

  7. #7
    Εγγραφή
    Aug 2008
    Περιοχή
    Πειραιας,Κρητη
    Μηνύματα
    653

    Προεπιλογή

    αυγουστος 2008!!!!!!!!!

    ionis.jpg

    παρατηρησα κατι στισ φωτο μετα την μετασκευη.....στην πρυμνη το τελευταιο deck του εκαναν μια μετασκευη???σαν να λειπει κατι απο το τελευταιο deck...!!!!!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Leo : 22-09-2008 στις 06:14

  8. #8
    Εγγραφή
    Mar 2008
    Περιοχή
    Κεφαλλονιά
    Μηνύματα
    3.180

    Προεπιλογή

    Γεια σας και καλώς σας ξαναβρήκα!

    Επιτέλους ξαναέχω υπολογιστή και πρόσβαση στο διαδίκτυο!

    Αλλά αμάν ρε παιδιά!!! Το πόσα γράφεται καθημερινά, είναι απίστευτο. Μέχρι τις 4:30 το πρωί κάθισα, για να καταφέρω να σας φτάσω ξανά

    Ένα πολύ μεγάλο ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ σε όλους σας για τις πανέμορφες αφιερώσεις και βεβαίως για τα καταπληκτικά κείμενα και φωτογραφίες που φέρατε στο φως!!!

    Σκέφτηκα να σας γράψω για τα δύο πρόσφατα θαλασσινά ταξίδια μου. Το ταξίδι από τη Βενετία με τα Λευκά Όρη και το ταξίδι για τον Πόρο με το πολυαγαπημένο Ιονίς!

    Κυλλήνη - Πόρος / Ιονίς


    Το πλοίο έφτασε στην ώρα του καταφορτωμένο με νταλίκες. Πολύ κίνηση αυτό το βραδυνό δρομολόγιο παιδιά!

    Με τα νέα του χρώματα, δεν το είχα ξαναδεί από κοντά. Στις φωτογραφίες δε μου φαινόταν καλά. Αλλά ζωντανά φαίνεται σκέτο κουκλί, κατά την προσωπική μου εκτίμηση! Κουκλί με παχουλά παχουλά μαγουλάκια.



    Αφού περιμέναμε κανένα δεκαπεντάλεπτο, άρχισε η επιβίβαση. Είμασταν δεν είμασταν 2 φορτηγά, περίπου 5 ΙΧ και καμιά 15 άτομα!

    Όπως έχω ξαναγράψει, είχα να ταξιδέψω με το Ιονίς από τα χρόνια της ΕΑ. Έτσι, ήμουν πολύ περίεργος να δω πως φαίνεται εσωτερικά. Πρέπει να ομολογήσω, ότι έμεινα κατενθουσιασμένος!!!

    Ανεβαίνωντας φτάνει κανείς πρώτα στο χώρο της ρεσεψιόν. Ακολουθεί ένα μικρό σαλονάκι με καρέκλες και τραπέζια και μετά το μπαρ. Έπειτα φτάνει κανείς στο κύριο σαλόνι, όπου και κάθισαν οι περισσότεροι επιβάτες. Η ποικιλία στο μπαρ πολύ μεγάλη! Αν είχε και σπιτική μηλόπιτα όπως το Κεφαλονιά, θα ήταν τέλεια ;-)


    Προχωρόντας συναντάς τις σκάλες. Δεξιά και αριστερά βγαίνεις στο κατάστρωμα και προς τα εμπρός ακολουθεί το σαλόνι Caretta, με πολυθρόνες αεροπορικού τύπου.

    Σε αυτό τον ενδιάμεσο χώρο, υπάρχουν μερικές πολυθρόνες στα παράθυρα. Για μικρή ομάδα θεωρώ ότι κάθεσαι πολύ όμορφα.



    Ανεβαίνοντας τις σκάλες, προς τα εμπρός υπάρχει το σαλόνι Monachus-Monachus και προς τα πίσω οι καμπίνες του πληρώματος και οι έξοδοι προς το κατάστρωμα.

    Λοιπόν, αυτό το σαλόνι είναι καταπληκτικό. Σε περίπτωση που δεν επιτρέπεται η πρόσβαση στο μπαλκονάκι (όπως δυστυχώς στη συγκεκριμένη περίπτωση, ίσως λόγω της βραδυνής ώρας), κάθεται κανείς ωραία στις πολύ αναπαυτικές πολυθρόνες του και κοιτάζει από τα μπροστινά παράθυρα πως σκίζονται τα κύματα.


    Το πλοίο είναι πολύ καλοτάξιδο. Είχε 5-6 μποφόρ αλλά κουνήθηκε πολύ λίγο και με τέτοιον τρόπο που δε σε ενοχλούσε ιδιαίτερα!

    Ήταν πολύ καθαρό και το πλήρωμα καλοσυνάτο. Εύγε στον Τυρογάλα που το προσέχει τόσο πολύ!!!

    Βγαίνοντας στο κατάστρωμα, σου προκαλεί αίσθηση το πόσο κοντά είσαι στα κύματα! Είναι κάτι που προκαλεί δέος και που πιστεύω, ότι λόγω των ψηλών, ως επί το πλείστον, νέων πλοίων το έχουμε ξεσυνηθίσει ...

    Αλλά πως αλλάζουν οι καιροί ... Παλαιότερα με τέτοια πανέμορφα καράβια των περίπου 100 μέτρων, ταξιδεύαμε για Μπρίντιζι και Αγκώνα!!! Ενώ τώρα, τα έχουμε σπρώξει στις μικρές γραμμές της ακτοπλοϊας και στην Ιταλία ταξιδεύουμε με (συνήθως!) κάτι τεράστια κουτιά ...


    Γενικά βρήκα το ταξίδι με το Ιονίς καταπληκτικό. Αφού είπα μάλιστα στα αστεία του αδερφού μου, ότι θα παραμείνω στο πλοίο και για το ταξίδι της επιστροφής!

    Εάν έπρεπε οπωσδήποτε να βρω κάτι το αρνητικό, θα έλεγα ότι είναι η απουσία βαρκών. Πλοίο χωρίς βάρκες μου φαίνεται λιγουλάκι άσχημο ...

  9. #9

    Προεπιλογή

    Eκπληκτικό φωτορεπορτάζ φίλε Appia!!
    Πάντα τέτοια...

  10. #10
    Εγγραφή
    Apr 2007
    Περιοχή
    Chania-Athens-Kefallonia
    Μηνύματα
    3.129

    Προεπιλογή

    Appia 1978 εισαι αψογος.Ειχα βαλει και εγω εσωτερικες φωτογραφιες μερικες σελιδες πισω αλλα εσυ εισαι ακομα πιο αναλυτικος.Να εισαι καλα.

Σελίδα 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας